Forum PCLab.pl: Ryzen 3600x - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ryzen 3600x

#1 Użytkownik jest niedostępny   zomeer 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 15 Październik 2019 - 17:28

Witam,

Nie dawno kupiłem platformę AMD w owocowym sklepie, bo miałem montaż i transport gratis. Przy okazji cenowo lepiej się prezentowali od popularnej ostatnio konkurencji X.
Wszystko działa sprawnie ale mam jedną przypadłość, o której już tutaj czytałem. "Wiatrak" (chłodzenie box) raz działa mega głośno, po czym spada na bardzo cichy. Tak co 10-15 sekund zmiana obrotów,
która robi się nieco denerwująca. W jaki sposób mogę to naprawić? :E
Płyta MSI B450 GAMING PLUS MAX, pamięci G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15.

ps: Jakie programy polecacie do odczytu temperatury, oc pamięci itd? :E

Ten post był edytowany przez zomeer dnia: 15 Październik 2019 - 18:02

#2 Użytkownik jest niedostępny   Zgoneq informatyk 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 15 Październik 2019 - 17:45

Ustaw napięcia i zegary manualnie*. Z odczytu temperatur polecam Ryzen Master i HwMonitor/info

Ten post był edytowany przez Zgoneq informatyk dnia: 15 Październik 2019 - 17:45

#3 Użytkownik jest dostępny   novi 

• Przebieg i cena do ustalenia.
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Październik 2019 - 17:46

W biosie przy regulacji krzywych wentylatora, ustaw opóźnienie przyspieszenia wentylatora cpu na np 0.5sek , powinno się naprawić.

#4 Użytkownik jest dostępny   kater 

• kosmiczna karawana
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Październik 2019 - 18:20

Ustaw histerezę wentylatora (tzn opóźnienie reakcji na zmianę temperatury na ile tam sekund potrzebujesz - 5, 10 czy co tam bios pozwala) - chodzi o to, że jak temp przekroczy 50 C to dopiero po (przykładowo) 10 sekundach takiego przekroczenia coolerek wbije na wyższe obroty; jeśli > 50 C będzie utrzymywać się tylko przez 9 sekund, to obroty pozostaną jak dla niższej temp

Do monitoringu zdecydowanie HWINFO64 i absolutnie NIE używaj HWMonitor bo zaraz przylecisz z pytaniem "czemu mi pokazuje 4,8 GHz przy obciążeniu - czy mam złotego procka???"

I absolutnie nie ustawiaj nic ręcznie - po to masz X żeby korzystać z b udanego boosta; po prostu ustaw sobie na coolerku własną krzywą obrotów

A jak będziesz miał 150 zł wolne to kup Scythe Mugen / Ninja / Fuma z AM4 i będziesz miał praktycznie tak chłodno jak na AIO czy D15, ale za to za 1/2 - 1/3 ceny.

#5 Użytkownik jest dostępny   addept 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 15 Październik 2019 - 18:22

.. a nawet ustaw 0,7 przy CPU Fan step up time i 1,0 przy CPU Fan step down time w BIOS w ustawieniach wentylatora CPU i ewentualnie ustawieniach pozostałych wentylatorów obudowy

Ten post był edytowany przez addept dnia: 15 Październik 2019 - 18:22

#6 Użytkownik jest niedostępny   Kaiketsu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Październik 2019 - 18:59

masz MSI to nie poszalejesz - step up najdłuższy możliwy to 0,7 s, dla mnie to niezrozumiałe - czemu nie ma wartości rzędu 1-2 sekundy?

#7 Użytkownik jest niedostępny   freq86 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Październik 2019 - 11:27

Zobacz postKaiketsu, o 15 Październik 2019 - 18:59, napisał(a):

masz MSI to nie poszalejesz - step up najdłuższy możliwy to 0,7 s, dla mnie to niezrozumiałe - czemu nie ma wartości rzędu 1-2 sekundy?

Wbrew pozorom to nie jest opóźnienie bezwzględne tylko opóźnienie podnoszenia się obrotów o każdy stopień. W praktyce(zależnie od krzywej) wzrost prędkości do wartości zadanej, po przekroczeniu danej temperatury będzie trwał od kilku do kilkunastu sekund.

Dodatkowo w którymś z ostatnich biosów(jeszcze przed premierą ryśków 3000) MSI wprowadziło histerezę ok. 5'C na sztywno.
Teraz jak ustawisz np. do 70'C obroty 300RPM, powyżej 75'C 600RPM i dasz step up time na 0,7s a step down time na 1,0s to:
- po przekroczeniu 75'C obroty będą wzrastać z 300RPM przez 0,7s * 5'C = 3,5s aż osiągną 600RPM
- po zmniejszeniu się temp. do 70'C obroty nadal będą wynosić 600RPM- po zmniejszeniu się temp. do 65'C i mniej obroty będą spadać przez 1.0s * 5'C = 5s do 300RPM

#8 Użytkownik jest niedostępny   Kaiketsu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Październik 2019 - 11:43

Dzięki, ciekawe info. W takim razie jest trochę lepiej, niż myślałem. Gwałtowne skoki są irytujące dla ucha, im wolniej się rozpędza i hamuje, tym lepiej...

Strona 1 z 1