Skocz do zawartości
zomeer

Ryzen 3600x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie dawno kupiłem platformę AMD w owocowym sklepie, bo miałem montaż i transport gratis. Przy okazji cenowo lepiej się prezentowali od popularnej ostatnio konkurencji X.

Wszystko działa sprawnie ale mam jedną przypadłość, o której już tutaj czytałem. "Wiatrak" (chłodzenie box) raz działa mega głośno, po czym spada na bardzo cichy. Tak co 10-15 sekund zmiana obrotów,

która robi się nieco denerwująca. W jaki sposób mogę to naprawić? :E

Płyta MSI B450 GAMING PLUS MAX, pamięci G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15.

 

ps: Jakie programy polecacie do odczytu temperatury, oc pamięci itd? :E

Edytowane przez zomeer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw napięcia i zegary manualnie*. Z odczytu temperatur polecam Ryzen Master i HwMonitor/info

Edytowane przez Zgoneq informatyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie przy regulacji krzywych wentylatora, ustaw opóźnienie przyspieszenia wentylatora cpu na np 0.5sek , powinno się naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw histerezę wentylatora (tzn opóźnienie reakcji na zmianę temperatury na ile tam sekund potrzebujesz - 5, 10 czy co tam bios pozwala) - chodzi o to, że jak temp przekroczy 50 C to dopiero po (przykładowo) 10 sekundach takiego przekroczenia coolerek wbije na wyższe obroty; jeśli > 50 C będzie utrzymywać się tylko przez 9 sekund, to obroty pozostaną jak dla niższej temp

 

Do monitoringu zdecydowanie HWINFO64 i absolutnie NIE używaj HWMonitor bo zaraz przylecisz z pytaniem "czemu mi pokazuje 4,8 GHz przy obciążeniu - czy mam złotego procka???"

 

I absolutnie nie ustawiaj nic ręcznie - po to masz X żeby korzystać z b udanego boosta; po prostu ustaw sobie na coolerku własną krzywą obrotów

 

A jak będziesz miał 150 zł wolne to kup Scythe Mugen / Ninja / Fuma z AM4 i będziesz miał praktycznie tak chłodno jak na AIO czy D15, ale za to za 1/2 - 1/3 ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. a nawet ustaw 0,7 przy CPU Fan step up time i 1,0 przy CPU Fan step down time w BIOS w ustawieniach wentylatora CPU i ewentualnie ustawieniach pozostałych wentylatorów obudowy

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz MSI to nie poszalejesz - step up najdłuższy możliwy to 0,7 s, dla mnie to niezrozumiałe - czemu nie ma wartości rzędu 1-2 sekundy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz MSI to nie poszalejesz - step up najdłuższy możliwy to 0,7 s, dla mnie to niezrozumiałe - czemu nie ma wartości rzędu 1-2 sekundy?

Wbrew pozorom to nie jest opóźnienie bezwzględne tylko opóźnienie podnoszenia się obrotów o każdy stopień. W praktyce(zależnie od krzywej) wzrost prędkości do wartości zadanej, po przekroczeniu danej temperatury będzie trwał od kilku do kilkunastu sekund.

 

Dodatkowo w którymś z ostatnich biosów(jeszcze przed premierą ryśków 3000) MSI wprowadziło histerezę ok. 5'C na sztywno.

Teraz jak ustawisz np. do 70'C obroty 300RPM, powyżej 75'C 600RPM i dasz step up time na 0,7s a step down time na 1,0s to:

- po przekroczeniu 75'C obroty będą wzrastać z 300RPM przez 0,7s * 5'C = 3,5s aż osiągną 600RPM

- po zmniejszeniu się temp. do 70'C obroty nadal będą wynosić 600RPM- po zmniejszeniu się temp. do 65'C i mniej obroty będą spadać przez 1.0s * 5'C = 5s do 300RPM

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ciekawe info. W takim razie jest trochę lepiej, niż myślałem. Gwałtowne skoki są irytujące dla ucha, im wolniej się rozpędza i hamuje, tym lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...