Skocz do zawartości
marviz

64GB 4x16 dla Threadripper 2990WX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Głowa mi pęka od sprzeczności na różnych forach odnośnie doboru pamięci dla platformy TR4 z 2990WX na pokładzie.

 

Chcę kupić:

 

Procesor: 2990WX

Mobo: MSI MEG Creation X399

Ram: 64GB 4x16 w granicach 1500-2000zł

 

Do renderingu nie potrzebne mi są kosmiczne prędkości i niskie CL. Ważne żeby działał stabilnie przy godzinach renderingu (Vray/Corona). Potrzebna mi jest pojemność, 64GB to must have, więcej mi nie trzeba.

Wszędzie gawędzenie o kościach na B-Die, ale widziałem też konfiguracje na zwykłych Gskillach 3200 CL16. Tylko że to są informacje sprzeczne a ich ilość jest ponad moje nerwy.

 

Czy ktoś mi potrafi powiedzieć czy mogę kupić zestaw np. z tego zakresu?:

 

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram-38/,,,,,1079,,,0,,,,7965O980523,7971O675242,21239O668101,7973O2915:3578/1/

 

Chciałem też ten zestaw bo wydaje się cenowo najbardziej opłacalny:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-64-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16q-64gvk-827900/

 

Będzie to działać? Jak czytałem AMD ma swój system overclockingu PBO, czy pamięci będą mnie ograniczać przy dobrym chłodzeniu AIO360 żeby to chodziło trochę szybciej niż stockowy 2990WX? Czy musze wydać 2-3x więcej tylko dlatego że nie będę potrzebować niskich timingów i Herców z kosmosu? Support kompatybilności AMD i MSI to jakiś żart, nie ma tam nic o zestawach 64GB.

 

Mam dosłownie parę dni na podjęcie decyzji i choć starałem się odrobić lekcje sam, potrzebuje waszej pomocy bo jest to ponad moje siły. Każde wasze słowo na miarę złota.

 

Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 2990WX to jest kupa i szkoda na to pieniędzy, ale nie moja kasa więc i nie moja sprawa.

Co do pamięci to w teorii wystarczy kupić to co zaleca producent płyty, w praktyce TR obsługuje pamięci mniej więcej tak samo jak zwykły Ryzen, to co mi nie chodziło na Ryzenie na TR 1950X też nie odpalało z prędkością deklarowaną.

Ja bym celował w Kingston Predator oparte o Hynixa CJR, ewentualnie Ballistix Elite (te co ja miałem były na B-die ale z tego co wiem to dotyczyło tylko 3466).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora: na czym teraz pracujesz?

 

Nie lepiej kupić na tą chwilę zestaw na nowym ryzenie, np 3700 8c/16t i poczekać na threadrippery na nowej gen? (gdzie 64c/128t z zegarami pewnie coś koło 3,5ghz base jest na horyzoncie)?

Też uważam że pchanie się w obecnie dostępne threadrippery to ślepa uliczka i słaby pomysł, ponieważ coś się przebąkuje że nowe TR nie będą kompatybilne ze starymi płytami, i tak chcąc ulepszyć platformę w przyszłości zostaje wymiana mb+cpu.

 

Pamięci to szukaj na b-die jednak, najstabilniejsze są i najmniej problematyczne, a przy 4 modułach stabilność się przyda bardziej niż przy 2 modułach, albo szukaj nowe a-die od samsunga ale tutaj potencjał oc nie ujawnił się jeszcze bo to nowy model modułów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora: na czym teraz pracujesz?

 

Nie lepiej kupić na tą chwilę zestaw na nowym ryzenie, np 3700 8c/16t i poczekać na threadrippery na nowej gen? (gdzie 64c/128t z zegarami pewnie coś koło 3,5ghz base jest na horyzoncie)?

Też uważam że pchanie się w obecnie dostępne threadrippery to ślepa uliczka i słaby pomysł, ponieważ coś się przebąkuje że nowe TR nie będą kompatybilne ze starymi płytami, i tak chcąc ulepszyć platformę w przyszłości zostaje wymiana mb+cpu.

 

Pamięci to szukaj na b-die jednak, najstabilniejsze są i najmniej problematyczne, a przy 4 modułach stabilność się przyda bardziej niż przy 2 modułach, albo szukaj nowe a-die od samsunga ale tutaj potencjał oc nie ujawnił się jeszcze bo to nowy model modułów.

 

Teraz jadę na 3770K i 16GB ram. Sprzęt jest mi potrzebny do renderingu ale niestety już za 2-3 tygodnie będę musiał je wydać bo idą z dofinansowania z UP. Nie mogę czekać w nieskończoność. Nie ma różnicy przy renderingu dla CL14-16 i prędkości 2666-3600 więc nie chcę wydawać zamiast 1500zł to 3500 albo i 4K. Mają po prostu działać.

Edytowane przez marviz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jadę na 3770K i 16GB ram. Sprzęt jest mi potrzebny do renderingu ale niestety już za 2-3 tygodnie będę musiał je wydać bo idą z dofinansowania z UP. Nie mogę czekać w nieskończoność. Nie ma różnicy przy renderingu dla CL14-16 i prędkości 2666-3600 więc nie chcę wydawać zamiast 1500zł to 3500 albo i 4K. Mają po prostu działać.

no to jesteś w kropce, ale moim zdaniem może środki warto rozplanować inaczej: wysoki model x570 + wysoki ryzen (tylko z dostępnością u nas problem) a za różnicę w kasie dobierz sobie coś jeszcze, monitor może, oprogramowanie do montażu?

Pamięci w takim wypadku bierz dowolne tylko wysoko taktowane z pudełka na xmp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 i Ryzen 3900X , dostepnosc bezproblemowa. Ew czekac na nowe TR bo teraz kupowanie ich na koncu zywota nie bedzie dobrym krokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to za państwowe to w sumie można wydać na TR, przynajmniej są dostępne.

Co do pamięci to brałbym Kingston Predator 2666 CL13, bez problemu chodzą nawet na 3200+ CL14.

 

https://www.komputronik.pl/product/394564/hyperx-predator-64gb-4x16gb-2666mhz-ddr4-cl13-xmp-dimm-.html

Ryzeny tez sa od reki, takze zaden problem. Panstwowe to nie znaczy ze trzeba wtopic, kazdy dobrze wie co sie dzieje z poprzednia gen TR po wejsciu nowej, leca na pysk.

 

Te ramy to juz bys sobie darowal takic chlam polecac, w dodatku nie kazdy ma ochote na bawienie sie w OC wiec za panstwowe mozna zakupic cos lepszego.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy to juz bys sobie darowal takic chlam polecac, w dodatku nie kazdy ma ochote na bawienie sie w OC wiec za panstwowe mozna zakupic cos lepszego.

Synuś, nie znasz się to się nie wcinaj, to nie są gierki tylko soft do pracy, takty nie mają żadnego znaczenia.

I nikt nie każe robić oc, po prostu zwracam uwagę na fakt że można sobie przetestować taką możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję na zestawie 2950X, Asrock X399 Taichi i do tego mam ram Gskill F4-3200C14Q-64GVK.

Jest trochę droższy niż Twój target ale działa stabilnie na timingach z XMP i 3000 Mhz.

Na szybszym taktowaniu nie potrafiłem tego zestawu ustabilizować.

 

Dziś bym kupił tańszy RAM bo tak jak piszą koledzy wyżej chyba nie do końca widać różnicę a jak nie widać to po co przepłacać.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wielu platformach sprawdzone TridentZ 3600MHz CL15.

 

Dokładnie podobną opinię znalazłem na forum Vray'a (Chaosgroup, silnik do renderowania). Do 2990wx polecają Całą serię Trident Z a 3200 CL16 znacznie nie odbiega ceną od mojego założenia. Nie wiem jak z nowymi Neo ale coraz pewniej czuje się przy wyborze Tridenta. Jak już (o ile) złożę tą kobyłę to przetestuje i dam znać bo nie lubię zostawiać otwartych tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...