Skocz do zawartości
RsNeo

Jak obniżyć taktowanie CPU poniżej 2.2GHz oraz zasilanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję na czas nieużywania komputera by procesor obniżał swoje taktowanie.

W windowsie standardowo automatycznie gdy nie jest używany CPU obniża do 2.2GHZ i zasilanie do 0.806v oraz wyłącza cztery rdzenie ( zdjęcie ). Ale mi to nie wystarcza potrzebuję obniżyć do 500MHz lub mniej.

 

475ee496e6b4.jpg

 

Jak zrobić to by windows lub BIOS robił automatycznie niższe taktowanie niż 2.2 GHz i 0.806v ?

W ryzen master można obniżyć taktowanie oraz zasilanie do 0.300v oraz chyba 300MHz ale gdy chcę powrócić do ustawień standardowych ryzen master musi zrestartować system a to jest niedopuszczalne.

Zna ktoś jakiś myk elektryk :E w windows który pozwoli na takie obniżenie taktowania oraz zasilania ? A po kliknięciu powrót do ustawień standardowych bez konieczności restartu systemu ?

 

Podczas oglądania filmów na Netflix procesor ustawiałem na 300MHz i spokojnie sobie radził z przetwarzaniem co skutkowało temperaturą na poziomie niemal temp. pokojowej ;) a co za tym idzie błoga ciszą oraz niskim zużyciem prądu bo po co ma pędzić rdzenie na 2.2GHz i 0.806v jak może 300MHz i 0.300v :hmm:

 

 

Będę bardzo wdzięczny - dziękuję.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nieco przesadzasz bo to energooszczędne CPU...

 

Swoją drogą u mnie coś się dzieje na wszystkich rdzeniach i wątkach...

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nieco przesadzasz bo to energooszczędne CPU...

 

Swoją drogą u mnie coś się dzieje na wszystkich rdzeniach i wątkach...

 

No tak ale SOC pobiera około 7A i to ciepło trzeba oddać a 7A to nie 1A ;)

 

U mnie wyłącza normalnie 4 rdzenie a coś tam się dzieje na pozostałych ale w granicach kilkunastu procent tylko.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzenka zostaw sobie na bardziej ważne zadania a do netflixa złóż sobie coś na intelu z prockiem "T" o obniżonym tdp, też zjedź z taktowaniem i chłódź pasywnie jak chcesz tak hardcorowo obciąć zużycie prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój komputer do wszystkiego i do grania i do netflixa oglądania a także w nocy do muzyki słuchania dla tego chcę jak najbardziej obniżyć zużycie prądu gdy nie jest używany lub mało używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że chodzi o Twój konfig ze stopki.

1. PSU 1200W a chcesz by momentami pracował na 4-5% wówczas będzie mało sprawny energetycznie co wiąże się z wyższym poborem prądu z sieci, zatem nie oszczędzasz na psu

2. Może któryś z programów od płyty głównej będzie załatwiał sprawę OC jednym kliknięciem, np. u MSI jest program gaming app, a dla ASUSA nie wiem, zobacz może coś będzie https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-Strix-X570-E-Gaming/HelpDesk_Download/

3. Bezgłośny komputer najlepiej zamontować sobie wentylatory np. be quiet PURE WINGS 2 PWM 120MM BL039 skręcone do 0-400obr./min. w zależności od temperatury, świetne łożyska, b.dobrze pracują w pionie i poziomie.

4. Twój zasilacz ma watomierz, tak przynajmniej manual donosi, sprawdzałeś ile prądu pobiera platforma przy różnych konfiguracjach?

5. W ryzen serii 3000 rdzenie są usypiane, wówczas napięcie Vcore schodzi do 0,23V, daje to ok 19W, to by pewnie załatwiło kwestię CPU.

Edytowane przez CrazzyIwan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś postępy w temacie @RsNeo ?

 

Bryndza ;(

Nie znalazłem rozwiązania.

Obniżam taktowania ręcznie i włączam w systemie oszczędzanie energii.

Nie mam pojęcia dla czego nie można ustawić by procesor schodził niżej niż 2.2GHz...

 

Niedługo przechodzę na 3950X tam podobno nie ma już tego problemu ale nie wieżę by przechodził w taktowanie 300Mhz lub mniej więc tez pewnie zostanie ręczne obniżanie napięcia i taktowania.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój cep schodził minimalnie na 3600, drobna poprawka w windowsie i jest już git - 800mhz. Domyślnie jest na 100%

 

855c1a82105ae56bmed.png

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomimo takiego ustawienia:

 

94a0310b23d5.jpg

 

Minimalny stan 0%

Nadal trzyma 2195Mhz i 0.794v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież taktowanie efektywne nawet jak ustawisz na sztywno zegar i napięcie schodzi niemal do zera w idle, tak jest na pewno w zen+/zen2, u mnie obecnie przy 4225mhz i 1,32v mam w idle 27w, i to przy opcjach zasilania wysoka wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co byśmy nie ustawili to i tak zbija taktowania i vcore...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co byśmy nie ustawili to i tak zbija taktowania i vcore...

zbija taktowanie, a że jest to składowa napięcia to i pobór mocy jest znikomy przy małym obciążeniu

 

4175, 1,27v, idle, otwarty film na Netflix i nasze forum

27w

 

cd6a64799cb7.png

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbija taktowanie, a że jest to składowa napięcia to i pobór mocy jest znikomy przy małym obciążeniu

 

4175, 1,27v, idle, otwarty film na Netflix i nasze forum

27w

 

cd6a64799cb7.png

 

 

Cepa masz chłodzonego aktywnie czy pasywnie ? Woda czy powietrze ?

 

Nie rozumiem tylko czemu Windows sam pomimo ustawienia na 0% nie zrzuca tych taktowań do 300MHz 0.3v lub mniej przecież bez problemu można tak ustawić CPU w ryzen master i śmiga idealnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

To było tyle razy wałkowane.

 

Avarage Core Colatge 0,50V

Średnia temp 40C przy wentylatorach ustawionych na 700-800 RPM

 

9TqdaEk.jpg

 

Jak chcesz mieć lepsze krzywe napięcia to zmniejsz PPT jak w teście Anandtech, czy jak sugerują na reddicie.

 

Nie sugeruj się w 100% HWInfo, bo każdy program inaczej podaje informacje. Ryzen Master ma Effective Clock i napięcia, nawet HWInfo podaje, że effective clock są bliższe prawdy i realnego użycia procesora niż discrete.

 

https://www.hwinfo.com/forum/threads/effective-clock-vs-instant-discrete-clock.5958/

 

Swoją drogą mi effective clock oraz avarge core volatge w HWInfo 6.22 nie działa, nic się nie wyświetla, więc został mi Ryzen master :E

 

Btw nie sądzę żeby udało Ci się niżej zejść z niżej niż mi z energooszczędncią układu, bo u mnie rdzeń pobiera 1w. Najwięcej bierze SoC 14w I tu już nic więcej nie jestem wstanie ugrać, bo zejście niżej z V niż 1V powoduje u mnie niestabilność w idle.

 

Btw podczas odtwarzania czegokolwiek na netflixie w wersji UWP napięcie rośnie do 1V, a zegra na wszystkich rdzeniach skacze od 400mhz do 900mhz, przy czym pobór to tylko 40W, temp nadal 40C :E

Edytowane przez Deniryer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...