Skocz do zawartości
Maciej_1

Problem z zasilaniem z portów USB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam następujący problem.

Mam zewnętrzną kartę dźwiękową – interfejs audio (Roland Quad-Capture), który mam wpięty do portu USB w kompie.

Wydaje mi się, że jest jakiś problem z zasilaniem „wysyłanym” z portów USB do interfejsu podczas uruchamiania komputera (wypróbowałem wszystkie porty USB 2 i USB 3, które mam w kompie).

Podam 3 scenariusze uruchamiania kompa i interfejsu:

 

1. Interfejs jest połączony z komputerem kablem USB. Gdy uruchamiam komputer guzikiem start na obudowie, to interfejs włącza się jakby 2 razy – charakterystyczna sekwencja zapalania się diod w interfejsie powtarza się 2 razy. Po takim uruchomieniu interfejs działa, ale jego sterowniki mają tendencję do zawieszania – co jest dla mnie problemem i dlatego pisze tego posta.

 

2. Gdy restartuję komputer (poleceniem „uruchom ponownie”), to w.w. sekwencja diod się uruchamia na chwilę, po czym diody gasną i interfejs w ogóle nie „zatrybia”

 

3. Gdy wyjmę kabel USB z interfejsu, potem włączę komputer (obojętnie start czy uruchom ponownie) a potem z powrotem wetknę kabel USB do intefejsu, sekwencja diod uruchamia się 1 raz i urządzenie działa (stąd wiem, że „normalną” reakcją diod przy starcie interfejsu jest pojedyncza sekwencja świecenia diod)

 

Dodam też, że przeczytałem kilka wątków na tym forum dotyczących zasilania i pokombinowałem na ile umiałem z opcjami ustawienia zasilania w Biosie - i teraz w Bisoie, opcję ErP mam ustawioną na Enabled (przy ustawionej na Disabled, interfejs nie zatrybiał nawet w wariancie 1. Włączał się albo w wariancie 3, albo po wyłączeniu i włączeniu listwy zasilającej komputer – też podwójna sekwencja diod).

 

Pytanie brzmi, czy faktycznie może być tak jak mi się wydaje, czyli że przy starcie komputera płyta główna (czy zasilacz) podaje napięcie do gniazd USB jakby w 2 fazach i mój interfejs od tego wariuje? Czy można to jakoś zmienić jakimiś innymi ustawieniami w Biosie?

Moja płyta głowna to Gigabyte B85M-D3H-A

 

Do gniazd USB mam wpiętą tez myszkę i klawiaturę - działają ok, ale też może są mniej wrażliwe na problemy z napięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam focusrite'a Scarlett 2i2, startuje w 99% przypadków, niezależnie od tego czy robię reboot, wyłączam komputer z systemu, czy wyłącznikiem w zasilaczu, przy czym jak podłączam po uruchomieniu systemu to działa zawsze. Pozostały 1% to głośne "pierdnięcie" na wyjściu podczas POST, zapalenie i zgaśnięcie lampek, podczas startu systemu systemu lampki już się nie zapalają i interfejsu nie widać w urządzeniach USB. Pomaga wtedy wyjęcie i włożenie wtyczki USB. U mnie jest to niezależne od płyty głównej czy systemu operacyjnego - tak było na Macu Pro, na AsRocku X470, i teraz na Asusie (czy to pod Windows, czy pod Linuksem, czy pod MacOS). Mam podejrzenia, że podczas POST urządzenie po dostaniu napięcia ma prąd rozruchowy przekraczający specyfikację USB (być może gdy kontroler włącza napięcie to jest jakiś pik przekraczający 5V, niestety nie mam oscyloskopu żeby to sprawdzić) i kontroler wyłącza mu zasilanie. W logach systemu nic nie ma bo dzieje się to przed bootem. Może pomogłoby podłączenie przez hub z własnym zasilaniem, nie wiem - nie próbowałem. U mnie dzieje się to na tyle rzadko, że da się z tym żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Tak jak piszesz da się żyć.

Od biedy zawsze mogę wyciągnąć kabel usb z interfejsu i wsadzić z powrotem. Martwiłem się tylko czy własnie interfejs nie dostaje za każdym razem na starcie kompa za dużym lub za małym prądem i czy to jakoś negatywnie na niego nie wpływa. Jak będę miał okazję to sprawdzę na innym kompie.

Wyjaśnij proszę co to jest ten POST?

 

Jeśli ktoś jeszcze miałby jakąś sugestie to będę wdzięczny.

Edytowane przez Maciej_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu Roland Quad-Capture 480 mA Czyli na granicy USB 2.0 masz na płycie USB 3.0 ?

Jakim kablem podłączony jest interface ? Masz krótszy i lepszy kabel ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kompie mam porty USB2 i USB3 i od jakiegoś czasu interfejs jest wpięty w USB3. Problem z włączaniem jest ten sam co przy USB2 (różnica jest taka, że interfejs pracuje stabilniej - rzadziej się sterownik wiesza- ale nie wiem czy to też nie kwestia tego, że do innych portów USB 2 miałem podpięte inne urządzenia, a do USB3 tylko interfejs)

Kabel mam taki jaki był w pudełku z Rolandem - jakiś chiński zapewne - dł ok 1- 1,5m.

Mam wątpliwości czy jest to wina kabla, bo jak pisałem - gdy wepnę kabel USB do Rolanda podczas gdy komputer już pracuje, Roland odpala się bez problemu i kontrolki nie wariują (1 sekwencja). Może się mylę.

Edytowane przez Maciej_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że porty USB tracą na chwilę zasilanie podczas rozruchu płyty głównej to wina samej płyty, konstruktor się nie popisał.

U mnie taki problem nie występuje mam interface od Creative.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w BIOSie mam opcję podawania napięcia na USB przy wyłączonym komputerze, ale o dziwo nie dotyczy to interfejsu audio - ten gaśnie zawsze. Napięcie dostaje np. klawiatura (bluetooth, ładuje się przy wyłączonym kompie przez USB), czy telefon podłączony przez USB-C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy opcji podawania zasilania na porty USB przy wyłączonym kompie (z tego co się zorientowałem to odpowiada za to ErP w Biosie) to interfejs się w ogóle nie uruchamiał bez uprzedniego wyłączenia i włączenia listwy zasilającej kompa. Dopiero jak w biose ustawiłem ErP na enabled to się zmieniło do stanu który opisałem w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...