Skocz do zawartości
Diablak

Zasilacz-komputer nieuziemiony - Gniazdko bez uziemienia

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja elektryczna dwużyłowa w bloku.

W gniazdku, gdzie podłączony komputer nie ma bolca.

Mieszkanie w bloku, więc brak możliwości zmiany instalacji na trójżyłową :(

Gniazdka w pokojach są zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym 16A - Hager MBN 116E B16

 

Do komputera planowana jest wymiana na gniazdko z bolcem i przykręcenie neutralny niebieski jako PE+N

czyli neutralny niebieski do bolca i dalej mostek do prawego wtyku gniazda

 

Jaka do tego jeszcze dobra listwa zasilająca z zabezpieczeniami, o ile ma to sens?

Listwa na minimum 4-5 wtyków z bolcem z przewodem ok 1,5m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam 2-żyłową z PE zwartym do N, nie robi to problemów. Mam jakąś zwykłą listwę z marketu z bezpiecznikiem. Ważne wg mnie żebyś zrobił tę zworkę PE+N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nim zrobisz ten mostek PE+N to dowiedz się jaką masz dokładnie instalację w bloku bo z tego co się orientuję to nie każdą instalację można tak mostkować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listwa?

Ta która ma ładniejszą obudowę i lepszą cenę.

 

Wszystkie są nitowane, czyli nie naprawisz ich bez rozrywania, żadna nie zapewnia ochrony (te warystory i bezpieczniki to pic na wodę, jak pójdzie zabezpieczenie w bloku i w mieszkaniu, to taki warystor albo bezpiecznik zwykle w niczym nie pomogą)

 

W każdym razie tak piszą na forach.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nim zrobisz ten mostek PE+N to dowiedz się jaką masz dokładnie instalację w bloku bo z tego co się orientuję to nie każdą instalację można tak mostkować.

 

Instalacja najczęściej spotykana na blokowiskach 30 letnich, czyli miedziana dwużyłowa bez uziemienia w mieszkaniach.

Do mieszkania do skrzynki dochodzą tylko dwa kable faza i neutralny - potocznie zwane zero, czyli przewody koloru czarny i niebieski

 

Listwa?

Ta która ma ładniejszą obudowę i lepszą cenę.

 

Wszystkie są nitowane, czyli nie naprawisz ich bez rozrywania, żadna nie zapewnia ochrony (te warystory i bezpieczniki to pic na wodę, jak pójdzie zabezpieczenie w bloku i w mieszkaniu, to taki warystor albo bezpiecznik zwykle w niczym nie pomogą)

 

W każdym razie tak piszą na forach.

 

Czy listwy po 100-150 zł z zabezpieczeniami (bajerami)to też nie warte zakupu?

Edytowane przez Diablak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja najczęściej spotykana na blokowiskach 30 letnich, czyli miedziana dwużyłowa bez uziemienia w mieszkaniach.

Do mieszkania do skrzynki dochodzą tylko dwa kable faza i neutralny - potocznie zwane zero, czyli przewody koloru czarny i niebieski

 

Ja Ci tylko radzę zawołać elektryka, żeby się któregoś dnia nie okazało, że Ci lata faza na kołku ochronnym i masz fazę na obudowie PCta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te z bajerami ponoć też, poza jakimiś egzotykami, któreś ktoś gdzieś tam polecał.

Większość to opłata za markę, ponoć nawet przełączniki dają najtańsze, co się szybko zużywają i iskrzą. Tak np. jest w tych Brenenstuhl - listwy drogie, a przełącznik najtańsza chińszczyzna co pada jak muchy (aczkolwiek one w 99% nie dla ans bo gniazdka schuko).

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci tylko radzę zawołać elektryka, żeby się któregoś dnia nie okazało, że Ci lata faza na kołku ochronnym i masz fazę na obudowie PCta.

 

Trochę nie rozumiem...do wyboru listwy mam wołać elektryka :hmm:.

Dochodzą dwa główne przewody do głównej skrzynki różnego koloru i dwa w każdym gniazdku.

Więc nie widzę tutaj jakieś łamigłówki by podłączyć w pokojowym gniazdku bolec.

Identyczne rozwiązanie jak w łazienkach jest do pralek, a w kuchniach do lodówek i mikrofal ;)

Wystarczy trzymać się koloru niebieskiego kabla, a fazy nie ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak identyczne jest u ciebie, to pewnie można. Ale był jakiś typ instalacji, gdzie mostkowanie nie było dozwolone. Nie powiem ci jaki, bo dawno o tym czytałem i nie jestem elektrykiem. Oczywiście, brzmi to jak porada nadętego eksperta z Elektrody albo innego forum ZEP - i de facto tam właśnie szukaj szczegółów :E - ale serio, może się tak zdarzyć, Choć to chyab teraz rzadkie przypadki (stary typ instalacji i stare budownictwo)

 

Co do listew - Acar jest na odwal poskładany (latające bolce) a w Ever padają przełączniki. Tyle wiem ze swojego doświadczenia. Plus to ze w jakimś no-name z Media dawno temu przełącznik mi się z kolei blokował, ale poza tym działa do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info

Nie jest łatwo znaleźć dobrą listwę, większość to kolorowe pudełka z opisem czego to nie ma...., a w środku bubel na nitach, co wykluczam, bo lubię raz w roku przeczyścić styki itd w środku.

 

Jestem najbardziej zainteresowany listwą bardzo dobrze wykonaną i z zabezpieczeniem, nawet zwykły bezpiecznik 10A też wystarczy.

Choć widzę, że tak na prawdę najlepszym zabezpieczeniem to będzie dobry UPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre listwy robi Brennensthul.

Ciekawe, wyżej było info, że są drogie i fatalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo najprawdopodobniej są :E Kiedyś miałem zajawkę na "dobrą listwę" i przerobiwszy elektrody i inne fora ZEP :lol2: zacząłem też szperać po zagranicznych stronach, gdzie trafiłem na posty kolesia, który takiego Brennen miał, pstryczek padł mu po pół roku, wiec go rozłożył (znaczy się rozerwał/rozwiercił), a tam znalazł jakiś najtańszy chiński przełącznik, który w detalu chodzi po 8 zł :E

 

Jedyne co kojarzę z tych poszukiwań dobrego - w sensie odstającego poziomem od reszty - to jakaś listwa którejś z firm robiącej UPS-y, chyba APC.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup acar P7 i zrób mostek uziemienia do zera, w przeciwnym razie jeżeli uziemienie w gniazdku będzie nie podłączone, to wtedy na nic zdają się zabezpieczenia w listwie i działa ona jak najzwyklejszy tani przedłużacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podłączają się z uziemieniem do kaloryfera, pod warunkiem, że rurki są z metalu a nie z plastiku.

Cała sieć grzewcza jest w murze i wchodzi pod ziemię, więc jest to całkiem dobre uziemienie.

Na pewno lepsze od zerowania, które jest niebezpieczne z racji na to, że w Polsce jest mnóstwo pijanych elektryków.

Pomyli taki burak niebieski z brązowym i masz na obudowie 230Volt.

Przyjdzie dzieciak z uślinionymi rączkami, dotknie budy - bo to wszystkiego dotyka - i tragedia na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podłączają się z uziemieniem do kaloryfera, pod warunkiem, że rurki są z metalu a nie z plastiku.

Cała sieć grzewcza jest w murze i wchodzi pod ziemię, więc jest to całkiem dobre uziemienie.

Na pewno lepsze od zerowania, które jest niebezpieczne z racji na to, że w Polsce jest mnóstwo pijanych elektryków.

Pomyli taki burak niebieski z brązowym i masz na obudowie 230Volt.

Przyjdzie dzieciak z uślinionymi rączkami, dotknie budy - bo to wszystkiego dotyka - i tragedia na miejscu.

 

aha, świetny pomysł, wprost genialny aż do momentu w którym administracja budynku nie przeprowadzi modernizacji i nie wymieni instalacji na plastikową. Wtedy można skończyć z kaloryferem pod napięciem.

 

Ale co racja to racja, już raz się naciąłem na fazę na kołku ochronnym, nie polecam :E

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ZE odpowiada za DO licznika , ZA licznikiem ich nie interesuje bo TY odpowiadasz za stan instalacji w mieszkaniu (tak samo nie widzę problemu z wymianą instalacji na 3 lub 5 żyłową w czasie remontu mieszkania tym bardziej jeżeli jest to mieszkanie własnościowe ).

 

Żadnego łączenia z kaloryferem / rury od wody jak są metalowe - nie mieszkasz sam w budynku i sąsiad na parterze / ostatnim piętrze będzie miał fazę na grzejniku / rurce w razie awari TWOJEGO ZEROWANIA czy też innych kombinacji.

 

Żadnego zerowania przedłużaczy / listw (to jest to samo - warystor w środku nie czyni przedłużacza magicznym zabezpieczeniem przed czymkolwiek) od tego masz ochronniki oraz RDC.

 

Zamiast listw wybierz UPS lub nawet jakiś stabilizator napięcia AVR - będzie to duże bezpieczniejszy i lepszy wybór do ochrony swojego sprzętu .

 

Jak wykonać prawidłowo ZEROWANIE - ZAŁĄCZNIK

post-490936-15728755277912_thumb.jpg

Edytowane przez Yahoo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry ten załącznik, jak się podpina zero to przez kołek i do dziurki, a nie dokłada kabelek i łączy dziurkę z kołkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak zrobił mój elektryk.

Ale gniazdko za szafą, to na razie nie sprawdzę :lol2:

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo najprawdopodobniej są :E Kiedyś miałem zajawkę na "dobrą listwę" i przerobiwszy elektrody i inne fora ZEP :lol2: zacząłem też szperać po zagranicznych stronach, gdzie trafiłem na posty kolesia, który takiego Brennen miał, pstryczek padł mu po pół roku, wiec go rozłożył (znaczy się rozerwał/rozwiercił), a tam znalazł jakiś najtańszy chiński przełącznik, który w detalu chodzi po 8 zł :E

 

Jedyne co kojarzę z tych poszukiwań dobrego - w sensie odstającego poziomem od reszty - to jakaś listwa którejś z firm robiącej UPS-y, chyba APC.

 

Bo oprócz dobrej jakości listw antyprzepięciowych robią też zwykłe, które praktycznie niczym nie różnią się od zwykłego przedłużacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...