Skocz do zawartości
rewolwerowiecX

Wymiana grafiki i procka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Do niedawna mój zestaw wyglądał następująco:

 

Płyta główna: Gigabyte GA-B85M-D3H

Procesor: Intel Core i3-4170, 3.70GHz

Karta Graficzna: MSI R9 270X GAMING 2GB

Zasilacz: Thermaltake Smart SE Modular 530W

Pamięć RAM: Crucial Ballistix 8GB (2x4GB)

HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB

Obudowa: Zalman Z9

 

Niestety na początku sierpnia swój żywot skończyła karta graficzna.

Z drugiej strony od dłuższego czasu planowałem wymienić i3, bo nawet z tą R9-tką odczuwałem bottleneck w grach takich jak: CS:GO, Apex Legends czy choćby Fortnite.

 

Nie jestem wymagającym graczem, tj. niekoniecznie muszę grać na ultra-hiper-mega detalach. Średnie ustawienia graficzne w zupełności mi wystarczają. Byleby rozgrywka była przyjemna dla oka (płynna).

Nie dysponuję też zbyt wysokim budżetem i najlepiej, gdybym za oba podzespoły nie wydał więcej niż 1500zł.

 

Pytanie do Was... Czy gdybym zdecydował się wymienić obecną i3 na i5-4460 + dokupił GTX 1650 lub 1660, to czy ten bottleneck byłby mocno odczuwalny?

Może polecacie coś innego, w podobnych cenach?

 

PS W grę wchodzą tylko nowe części. Używanych nie biorę pod uwagę.

PS2 Z góry proszę nie polecać nic od marki AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za ile kupisz tego i5 4460 skoro w grę wchodzą tylko nówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tych prockow juz nie ma w sklepach a na allegro niby mozna znaleźć "nowe" ale takie nowe to one nie są i w dodatku nie są tez tanie. Wywalisz 6-8 stów na "nowy" i5 zadowolony obierzesz zamontujesz i się okaże ze "kurłłła 4 gołe rdzenie to jednak za mało"

 

Jeśli to musi być Intel, to zaproponowałbym Ci raczej i7 (i7-4770/4790), ale ich tez już nowych nie ma, wiec pozostaje życzyć powodzenia :E

 

Inaczej:

 

ASRock B365M-HDV 270zł

i3-9100F 409zł

Ballistix SportDDR4, 8GB 2666MHz, CL16 (2x4GB) 180zł

Gigabyte Radeon RX 570 GAMING 4GB 669zł

 

Razem 1528 zł

 

Ta i3 to stare i5 (ma 4 rdzenie) - wszystko nowe na gwarancji (chyba ze karty AMD Ci śmierdzą :lol2: to sobie kup GTX1050 2 razy mniej wydajne w podobnej cenie :lol2: ) jak sprzedasz swoje ramy, płytę, procka, to może nawet nazbierasz na więcej pamięci, lub jak dorzucisz trochę to na i5

 

Edit:

Dobra, po sprzedaży swoich gratów powinno Ci starczyć na GTX1650 zamiast RX570, co prawda -14% wydajności, ale NVidia :lol2:

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy intel i5 4460? Nie kupisz tego bo od lat w sprzedaży nie ma. A ludzie piszący na allegro, ze mają nowe i5 4460 na sell to ściemniacze bo procesora od dawna nie ma w produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalisz 6-8 stów na "nowy" i5 zadowolony obierzesz zamontujesz i się okaże ze "kurła 4 gołe rdzenie to jednak za mało"

 

Gdyby grafika mi się nie zjarała, to wciąż jechałbym na i3 2x4. Z trudnościami, ale jednak... Jak już wspomniałem - nie jestem wymagającym graczem, ale płynność klatek mile widziana.

Co więc polecasz w przypadku budżetu ~1500zł, kiedy w sklepach nie ma już podzespołów pod DDR3 i Sockety 1150?

Przejść na DDR4 i Coffee Lake planuję, ale za x miesięcy, a do tego czasu chciałbym też mieć sprzęt, który umożliwiłby mi relaks w postaci gry w gierki.

 

Nowy intel i5 4460? Nie kupisz tego bo od lat w sprzedaży nie ma. A ludzie piszący na allegro, ze mają nowe i5 4460 na sell to ściemniacze bo procesora od dawna nie ma w produkcji.

 

To może jakiś zamiennik pod 1150? Ewentualnie ten procek używany kupię... Głównie chodzi o to, by procesor i karta współgrały ze sobą, najlepiej bez spadków klatek.

 

ASRock B365M-HDV 270zł

i3-9100F 409zł

allistix SportDDR4, 8GB 2666MHz, CL16 (2x4GB) 180zł

Gigabyte Radeon RX 570 GAMING 4GB 669zł

 

Skoro faktycznie tych i5tek nie ma, to może lepiej byłoby na ten nowszy socket przejść już teraz - tak jak piszesz. Sęk w tym, że AMD'owskim Radeon'om już podziękuję. Wolałbym jakiegoś GTX'a - stąd propozycje 1650 i 1660, ale to znowu wychodzi trochę drożej.

 

Edit:

Dobra, po sprzedaży swoich gratów powinno Ci starczyć na GTX1650 zamiast RX570, co prawda -14% wydajności, ale NVidia :lol2:

 

To teraz nasuwa się kolejne pytanie... Czy nie lepiej dorzucić te 200zł do GTX1660 6GB z szerszą szyną danych? Patrząc oczywiście przyszłościowo. No i czy aby na pewno ta i3, którą wypisałeś będzie z tymi GTX'ami dobrze się zgrywać.

Edytowane przez rewolwerowiecX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1650 to slaba karta, GTX 1660 ma jednak sporo sensu. Dokup do tego używany i7 4770 i wracasz do gry.

 

Procki się praktycznie nie psują.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Skoro faktycznie tych i5tek nie ma, to może lepiej byłoby na ten nowszy socket przejść już teraz - tak jak piszesz. Sęk w tym, że AMD'owskim Radeon'om już podziękuję. Wolałbym jakiegoś GTX'a - stąd propozycje 1650 i 1660, ale to znowu wychodzi trochę drożej.

 

Edytowałem swojego posta(patrz wyżej), jak sprzedasz swoje graty, to się zmieścisz z nowym i3, płytą, DDR4 i GTX1650,

 

 

To teraz nasuwa się kolejne pytanie... Czy nie lepiej dorzucić te 200zł do GTX1660 6GB z szerszą szyną danych? Patrząc oczywiście przyszłościowo. No i czy aby na pewno ta i3, którą wypisałeś będzie z tymi GTX'ami dobrze się zgrywać.

 

Płyta się będzie dobrze zgrywać zarówno z i 3 jak i z GTX1650 i 1660. Warto dorzucić do 1660, ale przyszłościowo to bym nie patrzał, bo w IT czas płynie 5 razy szybciej :E a Ty przecież nie celujesz w topowy sprzęt tylko niestety już zaledwie w low end (i3, 1650)mid-range (gtx1660) (choć w sumie jak tyle wytrzymałeś na starym 2/4 i3, to kto wie :E )

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1650 to slaba karta, GTX 1660 ma jednak sporo sensu. Dokup do tego używany i7 4770 i wracasz do gry.

 

Procki się praktycznie nie psują.

 

Nie będzie wtedy lepszym rozwiązaniem przejście na Coffee Lake z nowszymi i3, tak jak pisał kolega wyżej + kupno tej 1660tki? Budżet o te parę złotych zawsze można rozszerzyć.

Wstępnie dałem próg 1500zł, bo jakby nie patrzyć są też inne wydatki w miesiącu :D

 

Najważniejsze, żeby po kupnie części, podczas gry, bottleneck nie był widoczny. Bo słabo by wyszło, gdyby funkiel nówka procek pracował ze 100% wydajnością, a grafika stałaby na 60-70% (bo tak to chyba działa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie wtedy lepszym rozwiązaniem przejście na Coffee Lake z nowszymi i3, tak jak pisał kolega wyżej + kupno tej 1660tki? Budżet o te parę złotych zawsze można rozszerzyć.

Wstępnie dałem próg 1500zł, bo jakby nie patrzyć są też inne wydatki w miesiącu :D

 

Najważniejsze, żeby po kupnie części, podczas gry, bottleneck nie był widoczny. Bo słabo by wyszło, gdyby funkiel nówka procek pracował ze 100% wydajnością, a grafika stałaby na 60-70% (bo tak to chyba działa).

 

 

Zaproponowałem tą i3 tylko dla tego ze zaznaczyłeś ze musi być wszystko nowe, wcześniej przecież napisałem ze zaproponowałbym Ci i7 4770/90 ale ich już nie robią (używkę można kupić za +,- 6 stówek Mój link:E

 

To stare i7 da Ci więcej niż i3 ze względu na 8 wątków Vs 4 gołe rdzenie w i3. Niestety w przyszłości w 1150 już nic nie wsadzisz, bardziej nie rozbudujesz a w miejsce nowego i 3 będziesz mógł wsadzić 6 rdzeniowego i5 czy i7 a nawet chyba i i9 ( a do nich i mocniejsza kartę)

 

Mały paradoks stary i7 będzie w wielu grach dawał radę ze względu na wielowątkowość. Nowe i3 może "zgrzytnąć" w niejednej grze, bo braknie mu wątków. Starego już nie rozbudujesz, wiec w pewnym sensie wyrzucanie pieniędzy a nowy może okazać się jednak zbyt słaby :E Wybrałem AMD mam spokój :lol2:

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stare i7 da Ci więcej niż i3 ze względu na 8 wątków Vs 4 gołe rdzenie w i3. Niestety w przyszłości w 1150 już nic nie wsadzisz, bardziej nie rozbudujesz a w miejsce nowego i 3 będziesz mógł wsadzić 6 rdzeniowego i5 czy i7 a nawet chyba i i9

 

Właśnie... Patrząc przyszłościowo te 1150 się nie opłacają. Więc z tego, co posiadam teraz, zostawię sam zasilacz. Płytę i RAM'y wymienię pod DDR4. Procek wezmę ten, który poleciłeś, ewentualnie poszperam jeszcze za czymś ciekawszym, a do PCI-E włożę GTX'a 1660. To chyba najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Także dzięki Wam panowie za rady.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie, to śmiało pisać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... Patrząc przyszłościowo te 1150 się nie opłacają. Więc z tego, co posiadam teraz, zostawię sam zasilacz. Płytę i RAM'y wymienię pod DDR4. Procek wezmę ten, który poleciłeś, ewentualnie poszperam jeszcze za czymś ciekawszym, a do PCI-E włożę GTX'a 1660. To chyba najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Także dzięki Wam panowie za rady.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie, to śmiało pisać :D

 

Mimo wszystko, jeśli masz taką możliwość i jesteś w stanie zwiększyć budżet, zmienił bym i3-9100 na i5-8400(nie będę próbował Cię przekonać do AMD, co jeśli budżet ciśnie, byłoby najlepszym rozwiązaniem)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupno i3 do gier gdzie masz 4 rdzenie / 4 wątki to głupota w 2019 roku, chyba że ktoś jest uparty jak osioł ;)

 

Już lepiej kupić tego i7 4770, gdzie są 4 rdzenie / 8 wątków mimo że to 3 generacje do tyłu.

 

Z Intela sens ma dopiero i5 9400f, gdzie masz bardzo fajny procek do wymienionych przez ciebie gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...