Skocz do zawartości
Under555

Samsung 860 EVO i jego odmiany vs także inne dyski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

1. Czy są jakieś bardziej trwałe/lepsze dyski od Samsunga 860 EVO ? normalne ssd bez nvme + wiem,że 860 pro jest lepszy bo mlc ale cena zabija.

 

2. Czy w praktyce są jakiekolwiek różnice między 860 evo w wersji m2/msata/sata 2.5 cala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

1. Czy są jakieś bardziej trwałe/lepsze dyski od Samsunga 860 EVO ? normalne ssd bez nvme + wiem,że 860 pro jest lepszy bo mlc ale cena zabija.

 

2. Czy w praktyce są jakiekolwiek różnice między 860 evo w wersji m2/msata/sata 2.5 cala?

1.Nie. "V-NAND od Samsunga to najlepsze TLC na rynku, szybsze niż 3D MLC od Microna, więc generalnie 860 Evo jest lepszy od SU900 i MX500 z dynamicznymi buforami, następny lepszy dysk od 860 Evo to dopiero IRDM Pro" - user Krisol świetnie to wytłumaczył > https://forum.pclab.pl/topic/1259674-SSD-zapełnienie-powyżej-80-MLC-vs-TLC/ Na upartego można iść w MX500 (cenowo lepiej wypada + często są na niego promocje w różnych wariantach). Mam jeden i drugi jak widać w sygnaturce, MX500 kupiłem z chciwości za 135zł :D Ogólnie jest te kilka stopni cieplejszy od EVO. Poluję na Black Friday i 860 EVO 1TB.

2.Nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem,że od Samsunga 860 Pro 1TB (myślałem/myślę,że to najlepszy dysk mlc ssd sata) nie ma nic droższego a to takie iridium i to od firmy goodram, z którą mam złe skojarzenia (czasy tanich badziewnych kart pamięci do telefonu - 16 i 32GB)

 

Wychodzi na to,ze Samsung 860 Evo deklasuje opłacalnością wszystkich.

Trochę w tym temacie kristofa sie pogubiłem ale jeśli dobrze rozumiem to ten 860Evo zwolni najmniej (poza irdm pro).

 

Rozważam teraz inną kwestię tj. nvme vs 860 Evo.

 

Mam t580 Thinkpada i idealnie chłodno tam nie jest (nie ma throttlingu i kultura jest ale nie jest totalnie chłodno)

zastanawia mnie żywotnośc jakiegokolwiek nvme

 

Ja rozumiem,że jak ktoś nvme włoży do PCta chłodnego + radiator na wierzch to warunki idealne ale takowe w laptopie nie są.

 

Temat mnie zastanawia bo dysku szukam w granicach 400-600zł za 1TB

NA szybko można w tym budżecie kupić 860 Evo 1TB natomiast będę prawdopodobnie czekał na promocje na Black friday itp. ,żeby za bardziej 400 niż 600 kupić jak się uda ale jeśli by się okazało,że jakiś fajny nvme jest droższy o np. 100zł od 860 Evo to chyba warto.

 

Wiem,że realnie nvme wiele mi nie da bo używam po 20-30 zakłądek w chrome + spotify offline w tle + eset i robię to bardzo szybko bo tak się nauczyłem.

Pewnie pojedyncze sekundy przy włączaniu i wyłączaniu kompa i tyle.

 

Wiec pytania konkretne są takie

1. Nvme przy takim zastosowaniu co realnie da?

2. jak będzie z żywotnością nvme vs 860 Evo?

3. Jakie modele nvme 1TB są po prostu dobre (powiedzmy odpowiednik 860 Evo) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywotność 1TB 860 EVO vs NVME na kościach toshiby jest identyczna. Baaa, taką sama żywotność dostaniesz już z mx500 1tb. Ta żywotność komórek ( TBW ) jest mniej więcej 10-100 razy dłuższa niż potrzebujesz i szybciej wyrzucisz go na śmietnik lub do piwnicy :)

 

Wydajność w małych plikach 4K jest zbliżona na tych dyskach, ale NVME jednak zawsze są lepsze. Przy kopiowaniu większych plików czy instalacji gier, programów wydajność NVME potrafi być kilka razy lepsza niż ssd.

 

Kieruj się ceną przy zakupie, wyrwij coś w dobrej promocji lub na black fraiday wyszarp jakiegoś 2TB. Taki dysk będzie cieszył Cię dłużej.

 

Co do opinii Ronin69 o najlepszości Samsungów, tu akurat chyba warto dodać, że czasem można trafić na temat gdzie ktoś kopie się z dziwnym działaniem ich SSD https://forum.pclab.pl/topic/1287846-Samsung-860-EVO-braknie-mocy/

No i to tyle na temat ich zarabistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do opinii Ronin69 o najlepszości Samsungów, tu akurat chyba warto dodać, że czasem można trafić na temat gdzie ktoś kopie się z dziwnym działaniem ich SSD https://forum.pclab.pl/topic/1287846-Samsung-860-EVO-braknie-mocy/

No i to tyle na temat ich zarabistości.

 

Nie wiem czy dziwnym ;p Mój 512GB 850 pro trzeba było robić secure erase bo tak samo zwalniał :D jak pamiętam było to 7TBW czy 8TBW aż zaczynał przycinać system, starsze wersje to samo... W serwerze miałam dwa i po dwóch latach ich MLC tak zamuliły, że poszły na wymiane gwarancyjną bo nawet secure erase ich nie ruszało. Niby problem ten miał tyczyć się wtedy seri EVO :E Na innym serwerze mam zabytkowy SSD i to niby padający u innych do dziś działa normalnie będzie z 6 lat online.

 

Z żadnym SSD nie miałam problemów crucial, sandisk, corsair nawet plextor który był moim pierwszym SSD i dałam koledze ze 3 lata temu i działa do dziś jak nowy... Tylko problemy z produktami samsung zaczynając od 3x 1TB talerzowców skończywszy na SSD, dla pasjonatów samsunga powiedzmy miałam PECHA ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chauwa masz pecha :)

sideband masz farta :D

 

A mi padł NVME przez jakiegoś ciulowego thermalpada co naciągnął wilgoć z otoczenia i dysk się zjarał na kościach MLC :D Thermalpada z radiatorem przełożyłem na drugi dysk i komp przestał się budzić. Taki wilgotny bo nie raz widziałem wilgoć na padach i myslalem ze to normalne. Przetarłem go papierem wsadziłem jeszcze raz i drugi dysk działał. Niestety pierwszy już nigdy więcej się nie obudził. Byłem blisko uwalenia kolejnego NVME tym razem na 3D MLC :D Pad do kosza, problem z bańki. Jak się ma pecha to padnie nawet mimo iż zrobiliśmy wszystko, żeby żył długo i szczęśliwie. Np dodaliśmy radiator.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co z tego zrozumiałem to to,że kwestia szczęścia + wydaje mi się,że (ja wiem,że wszystko może się zepsuć) 860 Evo statystycznie będzie najlepszym wyborem z sata dysków.

 

Dalej nie wiem co z tym nvme zrobić.

 

850tki pro mam ze 3 i wszystko idealnie działa.

 

2TB raczej nie kupię bo pod to zastosowanie 1TB to już lekko na wyrost.

 

ogólnie przyszłościowo to najlepiej byłoby kupić nvme bo dzisiaj średnio przydatne ale kto wie czy za 3 lata znowu nie kupię gamingowego laptopa z 6 rdzeniami i rtxem - wtedy się przyda.

 

Kwestia trwałości statystycznie to w sumie jak minciu napisał wychodzi na jedno... jakoś dziwnie mi to jest zaakceptować.

 

Jakie dyski nvme 1tb wg. Was są odpowiednikiem 860 Evo (czyli prawie coś najlepszego, zjada 90% konkurentów natomiast są lepsze jak IRDM pro czy 860 Pro ale kosztują 2-3x tyle).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Statystycznie to mx500 wypada pierdylion razy lepiej od Evo. Jeśli chodzi o trwalość i bez problemowość.

 

Zero problemów ludzie z nim mają. Mimo iż na forum jest tego pewnie z 20 razy więcej niż EVO.

 

Co do NVME w promocji po 500-550zl kupuje się dyski na PCB Phision. Kontroler Phision i kości NAND Toshiba. Takie z TBW kilka razy większym niż konkurencja i z transferami po 3000MB/s+. Łatwo rozpoznać.

 

A i kontroler w tych słabych phisionach chyba zamyka się w 70*C. W Samsungach statystycznie przebija 100*. Taka tam pierdoła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler Samsunga to 3 rdzenie, 8 kanałów, LDDR4, kości w technologii CTF, SM2258 z MX500 to raczej 1 rdzeń, 4 kanały, LDDR3, kości w technologii FG.

Nie ma szans żeby kości w MX500 wytrzymały dłużej od 860 Evo, o prędkości przy dużym obciążeniu nawet nie wspominając.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglibyscie mi polecić dobre nvme 1tb? nie te najlepsze po 1500zł tylko takie w sensownej opłacalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler Samsunga to 3 rdzenie, 8 kanałów, LDDR4, kości w technologii CTF, SM2258 z MX500 to raczej 1 rdzeń, 4 kanały, LDDR3, kości w technologii FG.

Nie ma szans żeby kości w MX500 wytrzymały dłużej od 860 Evo, o prędkości przy dużym obciążeniu nawet nie wspominając.

 

Tu chodzi raczej o to kto z czym ma problemy. Przy mx300/mx500 nigdy nie slyszalem zeby komuś coś nie dzialalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli 970 evo plus.. .a ten bez plusa to dużo gorszy jest Waszym zdaniem? bo wydaje się,że łatwiej go będzie kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi raczej o to kto z czym ma problemy. Przy mx300/mx500 nigdy nie slyszalem zeby komuś coś nie dzialalo.

To raczej kwestia aktualizacji firmware'u, może te fabryczne Micron miał stabilniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli 970 evo plus.. .a ten bez plusa to dużo gorszy jest Waszym zdaniem? bo wydaje się,że łatwiej go będzie kupić.

 

Dałem linka do tematu z różnymi dyskami żebyś się zapoznał. Na forum PClab masz też sporo testów.

 

 

Poniżej masz np cytat z tamtego linka:

No właśnie.

Dla tego kupiłem MP510 480GB :)

Poza tym ma lepsze wyniki po zapełnieniu przestrzeni dyskowej od rywalizujących dysków.

Pół roku minęło i dalej działa :)

 

Samsung 256GB EVO PLUS umarł po dwóch tygodniach niestety :E

 

Nie wiem jak mogłeś mnie zrozumieć, że Evo Plus jest najlepszy. Najlepszy jest ten co jest w promocji z NVME. Najlepiej coś w stylu MP510, SC3030, VPN100, SP A80

 

Przy SX8200pro czasem ludzie skarżą się na nie trzymanie parametrów transferów. Ten dysk nie jest też na mega wytrzymałych kościach Toshiba więc ja bym go sobie na dziś dzień odpuścił.

 

Aktualnie w promocji za 599pln masz PNY: https://www.x-kom.pl/p/508129-dysk-ssd-silicon-power-1tb-m2-pcie-nvme-a80.html

Ale to i tak jest spora cena bo te 1TB NVME potrafią zejść do 500-540pln.

 

Ile planujesz wydać na EVO PLUS? Bo chyba nie tyle co kosztuję 2TB ewentualnie 1x1TB innej firmy ? :D

 

EDIT:

https://promocje.x-kom.pl/tydzien-komponentow?filtry=77_kategoria%5B895%5D&cenaod=480

 

Jest promocja właściwa:

Silicon Power 1TB M.2 PCIe NVMe A80 - 519zl

Silicon Power 2TB M.2 PCIe NVMe A80 - 1099zl - jeśli chcesz wydać kafla na EVO to lepiej kup ten SP :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu się zgubiłem .

 

Dlaczego polecasz jakiś Silicon Power zamiast 970 evo?

Rozumiem,że lepszy stosunek wydajności do ceny ale to nie tędy droga chyba.

 

a jeśli w praktyce między tym z promocji a 970 evo nie ma różnicy to kupić cokolwiek nvme 1tb co będzie w promocji... ale jakoś przez ostatnie 10 lat tak z dyskami nie robiłem i wychodziło mi to na dobre.

 

Miałem Cruciale potem Same samsungi Pro na MLC i NIGDY nie miałem ŻADNEGO problemu z dyskiem a na forach czy grupach ludzie z tanimi dziwnymi dyskami ciągle coś mieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile planujesz wydać na EVO PLUS? Bo chyba nie tyle co kosztuję 2TB ewentualnie 1x1TB innej firmy ? :D

 

Rozumiem,że lepszy stosunek wydajności do ceny ale to nie tędy droga chyba.

 

Udowodnij mi że EVO 1TB jest lepszy od tych co poleciłem 2TB albo 2x1TB w RAID :D

 

Miałeś jakieś problemy z dyskami które poleciłem? TO NIE JEST TANI DZIWNY DYSK :D To Samsungi jedynie są nieprzyzwoicie i bez powodu drogie.

 

Zapoznaj się z tymi dwiema rzeczami w google:

PS5012-E12

Toshiba BiCS 3D

 

Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do polecanych dysków, to tutaj masz jeden z testów:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_dyskow_patriot_viper_gaming_vpn100_godny_nastepca_hellfire-9228.html

 

Bez znaczenia co wybierzesz, dostajesz wszytko na referencyjnym PCB Phision z kontrolerem Phision E12 oraz koścmi NAND Toshiba BiCS.

 

Takie dyski mają po 1600 TBW dla pojemności 1TB. Do 600tys IOPS, ponad 3000/3000MB/s transfery oraz po 5 lat gwarancji.

 

Dla porównania Samsung SSD 970 PRO 1 TB (3D MLC) zapewnia „zaledwie” 1200 TBW.

 

Dodatkowo w cenie 1TB Samsunga masz Phisiony 2x1TB do RAID 0 albo 1x2TB. Z łącznym TBW na poziomie 3200. Przy RAID 0 masz transfery powyżej 6000MB/s ( na AM4 i HEDT, chwilowo intel jest w lesie z tym tematem ). W obu przypadkach 2 razy większa przestrzen na dane.

 

 

Teraz jak to dzieci mówią, zatkało kakao ale i tak mozesz kupić sobie Samsunga bo jest lepszy. Nie wiem w czym no ale To SAMSUNG! :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wchodze na pierwsza lepszą promocje (xmenów akurat) i nvme 1tb widze

jakiś silikon pny, adata, corsair, plextor i wszystko jedno co kupię tak?

 

chyba wiem z czego jedno z nieporozumień wygląda.

 

Przez znajomego 970 evo/evo plus 1tb za ok800zł a pewnie mniej mógłbym załatwić czyli uczciwie powiedzmy 150zł wiecej niż wszelkie inne ww.

Czy zmienia to postać rzeczy?

 

ten 970 pod kątem trwałości i osiągów i ogólnie to rzecz warta dopłąty (150zł max) czy nie?

 

2TB nie jest mi potrzebne bo już 1tb jest overkillem a RAIDA robić nie będę

Edytowane przez Under555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 pro ma niższe TBW niż dyski z phisionem i kośćmi Toshiba. A gdzie EVO. Piszesz o lepszej trwałości Samsunga nawet jak. Tematu obok wkleiłem cytat cLowieka, któremu Evo się rozsypał.

 

Dałem Ci linka do promocji za 530zl? Jak chcesz to doplac 150zl i kup Samsunga. Mi to wsio ryba co kupisz. Możesz kupić nawet 250GB w cenie 1TB i pisać że więcej przestrzeni nie potrzebujesz.

 

Pytałeś czy są lepsze dyski od EVO. Są.

 

Piszesz w temacie o zakupie dysku że nie potrzebujesz dysku. Spoko tylko jedna gierka potrafi zajmować ponad 100GB. Więc overkill to zakup małego w cenie dużego, bo przez takie podejście szybciej spotkamy się ponownie w podobnym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli te phisiony z toshibami są lepsze od tego evo tak?

2. To z czego wynika cały szał na Samsungi skoro cenowo 2x normalna cena + mniejsza żywotność...

3. Apropos przestrzeni to muszę się postawić nieco bo źle się domyślasz - ten dysk jest do lapka gdzie nie gra się w gry, nie ma filmów itd.

W PC mam 1.5 TB SSD (kupowane jeszcze kiedyś jak dyski były drogie) i tam to brakuje drugie tyle faktycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak się sytuacja rozwinęła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jak. Aktualnie 3 osoby chcą kupić Samsunga wbrew rozsądkowi mimo argumentowania zakupu rozsądkiem.

 

Standard i klasyk.

 

Gorsi fanatycy niż w Intelu i AMD.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...