Skocz do zawartości
.PaVLo.

Jakie kable HDMI i DisplayPort zakupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niedawno kupiłem konsolę PS4 Pro, oraz czekam na nowy monitor 32" 4K HDR. W związku z tym natrafiłem na tematy, gdzie osoby piszą, że po zmianie kabli sygnałowych HDMI zauważyli poprawę jakości obrazu. Zastanawiam się też czy kupno lepszego, niż oryginalny kabel DisplayPort może poprawić jakość obrazu na PC :hmm:.

 

Przeglądając oferty, natrafiłem na firmę Unitek i ich modele. Pytanie czy warto zmieniać kable, oraz czy Unitek do dobry wybór?

 

HDMI (do PS4Pro):

https://allegro.pl/oferta/unitek-przewod-lux-4k-hdmi-2-0-oplot-1m-y-c136rgy-8252250523

 

DisplayPort (do PC):

https://allegro.pl/oferta/unitek-przewod-displayport-m-m-1-5m-y-c607bk-8591455042

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie należy kupować markowe, nie najtańsze. Najtańsze są na wykrwawianiu, ograniczeniu kosztów jak się da. Najtańszy chiński chłam nie spełnia norm (choć informuje, że spełnia). Kable oryginalne dodawane do konsol / monitorów spełniają normy (wystarczy choćby porównać taki D-Sub z nieoryginalnym, jak też wziąć do ręki chińszczyznę HDMI i się bać czy się nie rozpadnie przy wyjmowaniu).

 

Daj link do tych rewelacji o hdmi, chętnie poczytam.
Choćby hdtvpolska (opisane objawy). Kable HDMI mają określoną przepustowość (https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI) i gdy lecisz na 1080p 60 Hz to chiński chłam daje radę, a gdy zbliżasz się do granic możliwości to się okazuje, że jednak norm nie spełnia. 4K 60 Hz to już nie przelewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem markowy przewód i co,brak sygnału a kabel za 20 zł działa.Jeśli chodzi o ten bardziej znany to Lindy Cromo Line.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie sino o to właśnie chodzi i chciałbym być pewien, że dołączone kable do PS4 Pro i nowego monitora, będą w pełni wykorzystane, aby czegoś nie limitowały, na przykład przy HDMI 4K i 60fps na konsoli czy DisplayPort w 4K i 60fps. Możliwe, że zamówię te kabelki, bo i tak nie mam żadnego DP i HDMI w zapasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz nieco więcej gotówki, to możesz celować w kabel z certyfikacją DisplayPort 1.4 (może być przydatne na przyszłość do 4K 120Hz, choć tylko przy 8 bit kolorze/kanał, ale bez subsamplingu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu słuchać osób które twierdzą że zamiana kabla DP/HDMI/DVI na inny poprawia jakość sygnału, obecne standardy operują na sygnale cyfrowym co oznacza że jakość kabli nie ma specjalnego wpływu na jakość transmisji.

 

Istotne jest aby zakupić kabel porządny, najtańsze chińskie ścierwo albo się rozpadnie w ręku, albo w ogóle nie będzie chciało nic przepchać powyżej 1080p, w ekstremalnych wypadach jak się taki gruz złamie to może zrobić zwarcie między liniami danych.

 

Dobry kabel DP/HDMI o długości 3m to koszt w od 30 do 50 zł. Więcej nie ma sensu dopłacać.

Istotne jest aby w przypadku DP wybrać kabel 19pin, ponieważ wersje 20pin mogą powodować problemy ze sprzętem z uwagi na przekazywanie napięcia 3.3v służącego do zasilania prostych aktywnych konwerterów sygnału. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu słuchać osób które twierdzą że zamiana kabla DP/HDMI/DVI na inny poprawia jakość sygnału, obecne standardy operują na sygnale cyfrowym co oznacza że jakość kabli nie ma specjalnego wpływu na jakość transmisji.

Inaczej: Lepszy kabel ma wpływ na jakość sygnału, ale nie ma wpływu na jakość obrazu. Po prostu gorszym kablem przepchasz np. 1920x1080 60Hz, a przy 2560x1440 144Hz nie będzie obrazu.

 

 

Dobry kabel DP/HDMI o długości 3m to koszt w od 30 do 50 zł. Więcej nie ma sensu dopłacać.

No jak będziesz chciał przepchać jakieś ekstremalne parametry obrazu (wspomniane 3840x2160 120Hz 4:4:4 8bpc) to kablem za 50zł o długości 3 metry tego raczej nie zrobisz. No chyba, że byłbyś tak uprzejmy podać link do kabla tej długości i w tej cenie z certyfikacją minimum 1.4 dla DisplayPort (bo ja nie znalazłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inaczej: Lepszy kabel ma wpływ na jakość sygnału, ale nie ma wpływu na jakość obrazu. Po prostu gorszym kablem przepchasz np. 1920x1080 60Hz, a przy 2560x1440 144Hz nie będzie obrazu.

Niskiej jakości przewód wpłynie na zmniejszoną przepustowość, jakość sygnału na obniżonych parametrach nadal będzie nominalna, to nie analog gdzie nędzne nieekranowane okablowanie wprowadzało tonę syfu do obrazu, tutaj albo działa albo nie działa.

 

No jak będziesz chciał przepchać jakieś ekstremalne parametry obrazu (wspomniane 3840x2160 120Hz 4:4:4 8bpc) to kablem za 50zł o długości 3 metry tego raczej nie zrobisz. No chyba, że byłbyś tak uprzejmy podać link do kabla tej długości i w tej cenie z certyfikacją minimum 1.4 dla DisplayPort (bo ja nie znalazłem).

 

A wyjaśnisz w jakim celu DP 1.4? Autor z tego co widzę ma zamiar przesyłać sygnał 3840x2160p 60p do którego wystarczy normalny przewód certyfikowany dla DP 1.2, jeżeli lubisz kolekcjonować certyfikaty i kable, w porządku, ale każ komuś zakupywać drogiego kabla którego nie wykorzysta przez następne kilka lat, jak DP 1.4 się ustandaryzuje to kable będą chodzić za grosze. Zresztą moje zdanie co do certyfikacji jest zgoła inne.

 

Dlatego chętnie się dowiem co sądzisz o kablu HDMI 2m certyfikowany jeszcze na standard 1.3? ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem markowy przewód i co,brak sygnału a kabel za 20 zł działa.Jeśli chodzi o ten bardziej znany to Lindy Cromo Line.
Markowe też mogą być uszkodzone, a tanie też potrafią spełniać normy, chodzi o prawdopodobieństwo. A kabel za 99 zł to przegięcie (poza HDMI 2.1).

 

Nie ma sensu słuchać osób które twierdzą że zamiana kabla DP/HDMI/DVI na inny poprawia jakość sygnału, obecne standardy operują na sygnale cyfrowym co oznacza że jakość kabli nie ma specjalnego wpływu na jakość transmisji.

 

Istotne jest aby zakupić kabel porządny, najtańsze chińskie ścierwo albo się rozpadnie w ręku, albo w ogóle nie będzie chciało nic przepchać powyżej 1080p, w ekstremalnych wypadach jak się taki gruz złamie to może zrobić zwarcie między liniami danych.

UDOWODNIŁEŚ właśnie, że kabel poprawia jakość :) Kogo więc mamy nie słuchać?

 

https://hdtvpolska.com/wplyw-kabla-hdmi-na-jakosc-obrazu-jednoznaczne-wyjasnienie/?showfull=1

"Przy obrazie, który nie wykorzystuje szyfrowania protokołem HDCP, na przykład z komputera PC, czy konsoli obraz będzie deformowany. Rodzaj tych deformacji zależy od protokołu jakim posługuje się dane złącze. W przypadku przewodu HDMI i protokołu TMDS deformacje wyglądają jak kolorowe kropki lub paski na obrazie. Zjawisko jest zawsze ewidentne i bardzo uciążliwe, więc nie da się go przeoczyć. Jeśli ktoś chce to nazwać gorszą jakością obrazu to droga wolna, w myśl tego faktycznie jakość kabla HDMI ma wpływ na jakość obrazu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat założyłem, ponieważ nie wiadomo do końca, czy producenci sprzętu chcąc zaoszczędzić parę centów, nie dali właśnie gorszych przewodów.

 

DisconnecT jak rozpoznać kabel 19-piony?, brakuje go w jednym miejscu we wtyczce?

 

Nie potrzebuję też kabli dłuższych niż 1.5 metra, wszystkie urządzenia są blisko monitora.

 

Dziękuję wszystkim za dalsze odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Markowe też mogą być uszkodzone, a tanie też potrafią spełniać normy, chodzi o prawdopodobieństwo. A kabel za 99 zł to przegięcie (poza HDMI 2.1).

 

UDOWODNIŁEŚ właśnie, że kabel poprawia jakość :) Kogo więc mamy nie słuchać?

 

https://hdtvpolska.com/wplyw-kabla-hdmi-na-jakosc-obrazu-jednoznaczne-wyjasnienie/?showfull=1

"Przy obrazie, który nie wykorzystuje szyfrowania protokołem HDCP, na przykład z komputera PC, czy konsoli obraz będzie deformowany. Rodzaj tych deformacji zależy od protokołu jakim posługuje się dane złącze. W przypadku przewodu HDMI i protokołu TMDS deformacje wyglądają jak kolorowe kropki lub paski na obrazie. Zjawisko jest zawsze ewidentne i bardzo uciążliwe, więc nie da się go przeoczyć. Jeśli ktoś chce to nazwać gorszą jakością obrazu to droga wolna, w myśl tego faktycznie jakość kabla HDMI ma wpływ na jakość obrazu".

 

Słuchaj dalej wypocin z HDTVPolska to zajedziesz bardzo daleko, pierwszy przystanek woda z mózgu i długi, bo nie wyrobisz na granitowe płyty pod kolumny głośnikowe i podstawki pod kabelki zasilające za 3000 zł ;)

 

Powtórzę jeszcze w cyfrowej transmisji, jakość wykonania przewodu nie wpływa na jakość obrazu, sprawny nieuszkodzony przewód nawet niskiej jakości prześle prawidłowy sygnał, tylko w niższej rozdzielczości, ma na to wpływ fakt iż tanie niecertyfikowane kable mają zdolność do tłumienia wyższego pasma sygnału co skutkuje obcięciem przepustowości.

 

Co do artefaktów na obrazie w przypadku magistrali TMDS to wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. Omawiane anomalie mają miejsce w sytuacji gdy dojdzie do znaczącego zdesychronizowania sygnału pomiędzy liniami danych, problem w tym że kontrolery złącz w urządzeniach posiadają podstawową obsługę korekcji błędów, co oznacza że drobne załamania są korygowane, problem który opisałeś występuje dopiero w momencie gdy okablowanie jest fizycznie uszkodzone i opóźnienia między liniami danych TMDS są rozjechane.

 

Jak masz ochotę sobie robić wodę z mózgu to sobie rób, ale funduj tego innym, bo później będą latać do marketów i kupować kabelki po 200-300 zł nie różniące się jakością od tych które w sklepach internetowych kupisz za 40-80 w zależności od długości. ;)

 

Temat założyłem, ponieważ nie wiadomo do końca, czy producenci sprzętu chcąc zaoszczędzić parę centów, nie dali właśnie gorszych przewodów.

 

DisconnecT jak rozpoznać kabel 19-piony?, brakuje go w jednym miejscu we wtyczce?

 

Nie potrzebuję też kabli dłuższych niż 1.5 metra, wszystkie urządzenia są blisko monitora.

 

Dziękuję wszystkim za dalsze odpowiedzi.

 

Niestety ale naocznie nie rozpoznasz, wtyczki są 20pin, kwestia kabla który posiada fabrycznie odcięty 20 przewód.

Z pewnych kabli masz Delocki opisane jako 19pin, Ednet także ma kable 19pin, po za tym wszystkie certyfikowane przez VESA będą 19pin oraz te dodawane przez producentów OEM typu Dell/HP.

Nie wiem jak Unitek, ale dobry producent kabli więc podejrzewam że trzymają standardy i kable są 19pin.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niskiej jakości przewód wpłynie na zmniejszoną przepustowość,

Wpłynie na zmniejszoną przepustowość, bo niskiej jakości przewód tak rozmyje sygnał, że aż odbiornik nie będzie potrafił wykryć stanu niski-wysoki, co spowoduje zaniki obrazu itp.

A wyjaśnisz w jakim celu DP 1.4?

Już wyjaśniłem, w jakiej sytuacji taki kabel autorowi będzie bardzo potrzebny, więc zacytuję siebie:

Jak masz nieco więcej gotówki, to możesz celować w kabel z certyfikacją DisplayPort 1.4 (może być przydatne na przyszłość do 4K 120Hz, choć tylko przy 8 bit kolorze/kanał, ale bez subsamplingu).

 

ps. odpowiedź poskracałem do minimum

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpłynie na zmniejszoną przepustowość, bo niskiej jakości przewód tak rozmyje sygnał, że aż odbiornik nie będzie potrafił wykryć stanu niski-wysoki, co spowoduje zaniki obrazu itp.

Co to ma wspólnego w jakością wyświetlanego obrazu? Wyraźnie napisałem że w przypadku interfejsu cyfrowego, albo obraz jest albo go nie ma, to jest naprawdę proste, a obniżona przepustowość nie sprawia że po obrazie będą latać krzaki.

Jak kabel będzie w stanie pracować w 1080p, a do 1440p zabraknie przepustowości i wyśle zbyt niski pixel clock to wyświetlacz zwyczajnie nie wyświetli obraz i nie ma w tym filozofii.

 

 

Już wyjaśniłem, w jakiej sytuacji taki kabel autorowi będzie bardzo potrzebny, więc zacytuję siebie:

ps. odpowiedź poskracałem do minimum

A, czyli teraz autor ma wypieprzyć bóg wie ile kasy na certyfikowany kabel DP 1.4 bo może kiedyś tam za parę lat będzie go potrzebował?

Kierujesz się jakąś logiką, czy masz zwyczajnie zboczenie na tym punkcie? Jak za kilka lat będzie potrzebny kabel DP 1.4, to autor go sobie kupi za 30 zł bo standard się upowszechni.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to ma wspólnego w jakością wyświetlanego obrazu?

Napisałem to wyżej.

 

A, czyli teraz autor ma wypieprzyć bóg wie ile kasy na certyfikowany kabel DP 1.4 bo może kiedyś tam za parę lat będzie go potrzebował?

Kierujesz się jakąś logiką, czy masz zwyczajnie zboczenie na tym punkcie? Jak za kilka lat będzie potrzebny kabel DP 1.4, to autor go sobie kupi za 30 zł bo standard się upowszechni.

Kieruję się taką logiką, że lepiej dzisiaj zapłacić dodatkowe 20zł, niż w przyszłości kupować ponownie za równowartość obecnych 30zł :] W sumie ponowny zakup i tak wyniesie więcej, bo w praktyce dojdą ponowne koszty przesyłki (w sklepach stacjonarnych w których byłem, nie mieli na prawdę dobrych kabli) Innymi słowy taniej wyjdzie kupić droższy kabel :lol2: Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to wyżej.

 

Kieruję się taką logiką, że lepiej dzisiaj zapłacić dodatkowe 20zł, niż w przyszłości kupować ponownie za równowartość obecnych 30zł :] W sumie ponowny zakup i tak wyniesie więcej, bo w praktyce dojdą ponowne koszty przesyłki (w sklepach stacjonarnych w których byłem, nie mieli na prawdę dobrych kabli) Innymi słowy taniej wyjdzie kupić droższy kabel :lol2:

 

Może od razu zaproponujesz autorowi zasilacz 1500W i 64GB Ramu, no może kiedyś mu się przyda i oszczędzi parę groszy na przesyłce. Człowieku w jakim Ty świecie żyjesz to ja naprawdę nie wiem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może od razu zaproponujesz autorowi zasilacz 1500W i 64GB Ramu, no może kiedyś mu się przyda i oszczędzi parę groszy na przesyłce. Człowieku w jakim Ty świecie żyjesz to ja naprawdę nie wiem :lol2:

No właśnie się zastanawiam człowieku w jakim świecie żyjesz, skoro ja napisałem o dodatkowej dopłacie 20zł, a Ty porównujesz dopłaty liczone w setkach złotych :lol2: Zjedz snickersa, bo nie jesteś sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiam człowieku w jakim świecie żyjesz, skoro ja napisałem o dodatkowej dopłacie 20zł, a Ty porównujesz dopłaty liczone w setkach złotych :lol2: Zjedz snickersa, bo nie jesteś sobą.

 

Tobie proponuję maść na ból dupy, bo jak na razie nie jesteś w stanie w żaden racjonalny sposób uargumentować dodatkowego wydatku, oszczędność kilku zł na przesyłce, to niemalże poziom cebularzy z OLX.

 

Ale chętnie się dowiem co to za magiczny kabelek, to może wstawisz link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie proponuję maść na ból dupy, bo jak na razie nie jesteś w stanie w żaden racjonalny sposób uargumentować dodatkowego wydatku, oszczędność kilku zł na przesyłce, to niemalże poziom cebularzy z OLX.

Argumenty masz wyżej. Oszczędność kilku zł na dpołącie to poziom cebularzy z OLX.

 

Ale chętnie się dowiem co to za magiczny kabelek, to może wstawisz link?

se poszukaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym dużym skrócie kabel dołączony do tv/monitora/rzutnika wystarczy :D

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

se poszukaj

 

Czyli jednak mityczny kabelek nie istnieje, a może obawiasz się że nie został certyfikowany przez VESA i w rzeczywistości naciągasz autora na droższy kabel DP 1.2 z fałszywym certyfikatem 1.4?

 

:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym dużym skrócie kabel dołączony do tv/monitora/rzutnika wystarczy :D

W sumie tak. W moim przypadku nie wystarczył tylko z powodu długości (dali 1,5m i kabel miałem napięty jak użytkownik DisconnecT, a wymiana na jedynie 0,5m dłuższy, sprawiła że jest luźny jak użytkownik Kyle_PL ) ;) ;) ;) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak. W moim przypadku nie wystarczył tylko z powodu długości (dali 1,5m i kabel miałem napięty jak użytkownik DisconnecT, a wymiana na jedynie 0,5m dłuższy, sprawiła że jest luźny jak użytkownik Kyle ) ;) ;) ;)

Tak, chcę by kupił nieistniejący kabel z fałszywym certyfikatem :lol2:

 

Brak argumentów z Twojej strony i pajacowanie tylko utwierdza wszystkich w fakcie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak argumentów z Twojej strony i pajacowanie tylko utwierdza wszystkich w fakcie. ;)

... zabawne, że pisze to osoba z napisem Trolling master race :E pod avatarem. Także pozostawiam ocenę Twojej osoby użytkownikom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma o co się kłócić, już wiem, że nie ma potrzeby wymieniać kabli sygnałowych, ale kupić mogę inne z odpowiednim certyfikatem dla własnego samopoczucia :)

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma o co się kłócić, już wiem, że nie ma potrzeby wymieniać kabli sygnałowych, ale kupić mogę inne z odpowiednim certyfikatem dla własnego samopoczucia :)

 

Pod warunkiem że są rzeczywiście certyfikowane przez VESA, bo to że chińczyk sobie na pudełku napisał do nic nie znaczy, ja też mogę papier toaletowy certyfikować ;)

 

PS. Kable oryginalne dodawane do monitorów są certyfikowane, dość często trafiają się od Amphenola ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...