Skocz do zawartości
Amphilyon

w jakich detalach i rozdziałce wolicie grać

Rekomendowane odpowiedzi

1440p to taka sama proteza jak 720p w erze FullHD 1080p i tak jest teraz z 4K.

 

Co masz na myśli używając określenia "proteza"?

 

Dla mnie protezą to jest np. DSR ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja praktycznie od ponad 15 lat grałem na FULLHD 24 cale monitor plus detale tak żeby osiągnąć te min. 60 fps. Zastrzegałem się że nigdy nie przejdę na wyższą rozdzielczość i większy monitor bo to przesada, duże i ble ogólnie :D W tym roku złamałem się i kupiłem 32 cale 2K IPS i nie wiem jakim cudem mogłem grać na FULLHD ;/ Te kolory, ostrość, przestrzeń. Cudo. Gram głównie w RPG i MMORPG i naprawdę widać różnice jak patrzy się na jakieś fajne miejscówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli używając określenia "proteza"?

 

To samo czym było 720p. Wtedy były identyczne dyskusje co lepsze FullHD czy HDReady? A wiadomo jak się to skończyło.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie dzieje. W parze z "G-Sync" dziala dobrze. Po prostu staram sie miec wieksza plynnosc rozgrywki na monitorze 144Hz. Te 100fps to takie min. ktore staram sie zachowac w miare mozliwosci

roznica dla mnie miedzy 60fps a 100fps jest duza i zauwazalna ale powyzej - juz jej tak mocno nie odczuwam

 

te 100fps to tylko ze wzgledu na subiektywne odczucia wzgledem plynnosci

 

Miedzy 60 a 75Hz nie widac duzej roznicy ale majac 144Hz monitor + 100+fps - czuc to !

A co do rozdzialki - wszystko zalezy jaka masz karte. Co do wielkosci - zalezy jaka wybierzesz rozdzialke oraz czuly jestes na "piksele" przy 1080p i monitorach 27 cali. Mi to nie przeszkadza ale np. wielu innym osobom - jak najbardziej

Dzięki. Mam RX 580 8GB i myślę, że tych 144fps nieudźwignie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od gry ale ilosc fps jest kluczowa by czerpac jakakolwiek przyjemnosc z gry. Ja mam 144 hz monitor wczesniej mialem 60 hz i np battlefield przy 60 fps lepiej funkcjonowal na monitorze 60 hz. W takim BF moge zejsc maks do srednich w fhd i zreszta w kazdej grze tak mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie grać w cokolwiek z 20-30fps (pozdro konsolowcy). Detale ? Dla mnie mogą być na minimum, tekstury rozmazane etc, jedyny wymóg to wygładzanie krawędzi. Ile FPS ? Zależy od gry lub silnika, niektóre w konkretnych przypadkach dają przewagę dla posiadacza większej ilości FPS np. w CS:GO 300fps, w Quake 3 - 125FPS (dłuższe skoki). Prawda jest taka, monitory z wysokim odświeżaniem są drogie i większość siedzi na 60-75Hz, jednak wystarczy raz pograć na takim monitorku 240Hz, aby wrócić do domu z podkulonym ogonem. Oczywiście obroną na to będzie tekst "mi wystarczy 30fps", podziwiam też ludzi, którzy mają słaby sprzęt i mordują gry w 15-20fps, mają z tego frajdę. Są też przedstawiciele takiego gatunku przez których nadal będą konsole oferujące 24FPS Cinematic Experience, albo dynamiczne rozdzielczości i inne dziadostwa, śmiem twierdzić, że konsolowcy kochają barachło, skoro ciągle kupują kolejne konsole, gdzie tytuły trzymające te stałe 60FPS można policzyć na palcach jednej ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie pograć na monitorze 144hz 240hz, najlepiej 4k, 2k, ale to wszystko drogie, do tego trzeba mieć kartę która to udźwignie, najlepiej z 1.5tyś+ bo chyba do 144hz to minimum rtx 2060 lub rx 5700.

 

Widziałem u znajomego w Niemczech monitorek Asus 144hz TN, jak odpaliłem u siebie to całkiem inny obraz, inne spojrzenie, coś nie tak, tam była inna gra niż u mnie na kompie. Ten mój TN od IIyamy to najdroższy monitor za jaki dałem, na nim gram na ps4 jak i na PC.

 

Ja nie gram w żadne CSy/pubg/ battle royale(do takich gierek trzeba mieć dobry słuch, a ja mam zjechany od dziecka), a multi to tylko czasem MMO i CoD/BF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p to taka sama proteza jak 720p w erze FullHD 1080p i tak jest teraz z 4K.

Świetnie. Będzie 4k z 60 klatkami bez dropów w klasie GPU XX70 to będę na 4K. Na razie nie mam zamiaru ciąć detali i grać na 30 klatkach. HDR również mam gdzieś. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie. Będzie 4k z 60 klatkami bez dropów w klasie GPU XX70 to będę na 4K. Na razie nie mam zamiaru ciąć detali i grać na 30 klatkach. HDR również mam gdzieś. :E

 

lukadd od dawna pociska w 4K i 60 k/s na RTX2070 i pisał o tym już nie raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zawsze 60fps, ale z synciem nie przeszkadza mi granie w przedziale 45-60fps w single. No i zdecydowanie preferuję wyższą rozdzielczość nad detale, gdzie niektóre jak np. cienie bez problemu mogę poluzować do high, a i zdarza się np. mgła na medium ląduje etc.

 

Dla mnie nie ma już powrotu do miniaturek ~27" i niższej rozdzielczości. Ostatnio próbowałem coś pograć na 27 i tragedia, dzisiejsze gry mają tyle drobnych detali, że na małym monitorku z lupą trzeba ich wypatrywać. Na dużym ekranie przy większej rozdzielczości całkowicie inna immersja i przyjemność z gry.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 50 fps musi byc zeby bylo plynnie. Ja mam fhd i nie bede mial 4k dopoki na sredniej karcie nie bedzie to osiagalne z sensownymi detali czyli minimum srednie. 4K dzis jest dla bogatych bo jednak czesciej trzeba zmieniac GPU. Sa gry przy ktorych 4k i 60 fps to moze na low jest osiagalne a to nie dla mnie

 

 

Aha i jezeli w 1080p i srednich detalach nie mam tych 50-60 fps to taki tytul odpuszczam (poki co nie bylo takiej sytuacji)

 

Gry spieprzone technicznie tez odpuszczam nawet jakby byly bardzo grywalne np GTA IV. Nie mam nerwow ani sil na uzeranie sie z jakims tytulem

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd od dawna pociska w 4K i 60 k/s na RTX2070 i pisał o tym już nie raz

A ja wolę wyższe detale i mniejszą rozdzielczość.

 

32" raczej nigdy nie przekroczę bo na TV grać nie lubię, a na biurku klocka nie chcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grajac na moniotrze to maks 27 cali. Nie wyobrazam sobie siedziec pol metra od ekranu ktorego nie bylbym wstanie objac w calosci patrzac na wprost. Poza tym przy wyswietlaczu 32 i wiekszym no oczy siadaja jak sie patrzy z bliska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dla czego pół metra? Siadasz tak jak ci wygodnie. Ja od 43" siedzę ~1.2m i subiektywne wrażenia i przyjemność z grania dużo lepsze niż przy 27" z 60-70cm.

 

Ale temat ogólnie i tak jest trochę bez sensu bo każdy ma inne preferencje i inne doświadczenia z różnej wielkości monitorami.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym przy wyswietlaczu 32 i wiekszym no oczy siadaja jak sie patrzy z bliska

 

Nie, nie wielkość ekranu meczy wzrok tylko jego jasność.

 

zepsujemy/naświetlimy sobie oczy tak dużym telewizorem, oślepniemy – Gdyby faktycznie tak było to już dawno powinniśmy nie żyć, bo przecież świat który nas otacza widzimy całym polem widzenia. Mimo to jakoś nie męczy nas. To co nas męczy to zbyt duża jasność wyświetlacza. Ten próg męczącej jasności płynnie przesuwa się wraz ze wzrostem oświetlenia otoczenia (a więc stopnia kontrastowania ekranu z tłem). Kwestia sprowadza się więc jedynie do: doboru odpowiedniej jasności. Robimy to suwakiem “podświetlenie” w telewizorze. Tyle.

 

Źródło: hdtvpolska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p to taka sama proteza jak 720p w erze FullHD 1080p i tak jest teraz z 4K.

 

Nie zgodzę się. Zdecydowanie szybciej upowszechnią się monitory 1440p niż 4K. Do 27' 1440p jest idealne, w przypadku większych monitorów faktycznie lepiej już celować w 4K. Nawet jak monitory 4K staną się już standardem to sądzę, że gracze ze słabszym sprzętem chętniej będą wybierać monitory 24' 1440p niż 32' 4K (pewnie na obu wielkość pojedynczego piksela będzie podobna). Na dziś mamy podział (pomijam inne proporcje ekranu niż 16:9):

1. Monitory 1080p 60-75Hz na których siedzi zdecydowana większość graczy (dobre rozwiązanie dla osób chcących grać w nowe gry bez wydawania kupy kasy na GPU).

2. Monitory 1080p 144-240Hz, które wybierają osoby zafascynowane szybkimi grami esportowymi, trochę takich osób jest

3. Monitory 1440p 60Hz - dla osób, pragnących wysokiej rozdzielczości, ale dla których nie liczy się wyższe odświeżanie i chcą być oszczędne (dobre rozwiązanie np. dla fanów strategii, którzy chcieliby grać w swoje ulubione gry w wyższej rozdzielczości)

4. Monitory 1440p 144-166Hz - dla osób mogących wydać trochę więcej na monitor i bebechy PCta i pragnących połączyć wysoką rozdzielczość z szybkim odświeżaniem (co zapewni dobrą ostrość obrazu również w ruchu), sam celuję w taką konfigurację (nowy PCet w przyszłym roku) i myślę, że za kilka lat mogą to być najpopularniejsze monitory.

5. Monitory 4K 60Hz - alternatywa dla podpunktu 4 dla osób ceniących zdecydowanie bardziej rozdzielczość niż odświeżanie, wybór wielu miłośników gier singlowych z pięknymi widoczkami oraz osób celujących w monitory 30'+.

6/ Monitory 4K 120Hz - wybór garstki entuzjastów gotowych wydać kupę kasy na swoją pasję, pragnących cieszyć się najwyższą jakością grafiki z wysoką płynnością (wątpię by w przeciągu 10 najbliższych lat takie monitory stały się popularne, raczej pozostanie to dosyć elitarny wybór dla niewielu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o minitor/TV i samą wielkość, patrzę przez pryzmat gry na TV 4k w gry z kompa w FHD na maxa i 60fps vs 4k z konsolowymi detalami i 30 klatkami na sekundę maks -sam mogę do woli przerzucać sobie z monitora na TV obraz dwoma kliknięciami, dlatego pytam :P (HDR w to nie mieszam, to podobna abstrakcja jak posiadanie RTX 280 i w górę)

4K 30FPS i Low Detale - NIE

FHD 60FPS na TV 50"+ - NIE

 

4K 60FPS + średnie detale - TAK.

 

Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB 1400/1750/ Mhz - ta karta to cienizna do 4K. Po prostu zmień GPU i nie pytaj się czy wolimy zjeść kupę Jasia czy Stasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do 27' 1440p jest idealne, w przypadku większych monitorów faktycznie lepiej już celować w 4K.

A co w przypadku 1080p? Co przeglądam oferty ekranów to taka właśnie rozdzielczość jest najbardziej popularna i wysoko oceniana. A więc czy występuje "pixeloza" przy 27 i więcej cali to już kwestia indywidualna(?)

 

Monitor AOC Q3279VWFD8 ma 31.5 cali, a ma rozdzielczość tylko 2k.

 

Narobili z tymi ekranami, kiedyś było tak prosto - im większy tym lepszy. :P

Edytowane przez Jaycob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś 27 cali 1080p i przez rok się z tym męczyłem, (poleciałem, na modne wtedy 3d), była pikseloza, do tego IPS bez czerni i kontrastu brrr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K 30FPS i Low Detale - NIE

FHD 60FPS na TV 50"+ - NIE

 

4K 60FPS + średnie detale - TAK.

 

Gigabyte Radeon RX 570 AORUS 4GB 1400/1750/ Mhz - ta karta to cienizna do 4K. Po prostu zmień GPU i nie pytaj się czy wolimy zjeść kupę Jasia czy Stasia.

 

nie ma opcji 4k + 60 fps + średnie detale - TAK :E jak już to te 60fps zmienione na 30 w tym co mówiłem :P

 

nie pytam o to w odniesieniu do mojego sprzętu, tylko po prostu w odniesieniu do większości, gdzie o 4k i 60fps + coś więcej jak medium to tylko nie liczni mogą sobie pozwolić w nowoczesnych tytułach AAA

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do tego IPS bez czerni i kontrastu brrr.

 

to IPS nie oferuje najlepszą jakość?

Edytowane przez Jaycob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie, baa, miałem wcześniej TN i byłem bardziej zadowolony z jakości obrazu - HP miał świetną jakość TN-ek. Później przesiadłem się z tego IPS na 4k VA i to był orgazm :D no a później jeszcze doszedł HDR i od tego czasu świat się zmienił i już nic nie było takie same ale to już inna bajka ;).

Edytowane przez hennepin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś 27 cali 1080p i przez rok się z tym męczyłem, (poleciałem, na modne wtedy 3d), była pikseloza, do tego IPS bez czerni i kontrastu brrr.

 

Zdecydowanie nie, baa, miałem wcześniej TN i byłem bardziej zadowolony z jakości obrazu - HP miał świetną jakość TN-ek. Później przesiadłem się z tego IPS na 4k VA i to był orgazm :D no a później jeszcze doszedł HDR i od tego czasu świat się zmienił i już nic nie było takie same ale to już inna bajka ;).

 

Za bardzo uogólniasz i spłycasz sprawę. Na żadnej matrycy bez dobrego lokalnego wygaszania czy też FALD (Full Array Local Dimming) nie będziesz miał dobrej czerni przy technologii LCD. VA owszem ma wyższy natywny kontrast od IPS, ale nadal przy wysokiej jasności matryca świeci na szaro i nie ma to nic wspólnego z czarnym kolorem. IPS z dobrym systemem wygaszania może mieć lepszą czerń od gołego VA w dodatku z lepszą stabilniejszą gammą kolorów przy odchyleniu głowy. Są też już pierwsze VA które mają zbliżone kąty widzenia do IPS podobnie jak IPS'y Panasa z kontrastem i czernią na poziomie OLED'ów. Więc z racji tego, że się tym interesujesz nie wypada wypisywać takich bzdur. Wiele zależy od elektroniki, warstw matrycy oraz ich powłok. Porównywanie dobrej klasy TV do zacofanych technologicznie monitorów dla mas (z drobnymi bardzo drogimi wyjątkami) jest totalnie chybione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie porównuję do mojego FALD-a TV, tylko piszę o monitorze VA, który posiadam od 2015, nie jest to żaden FALD tylko stosunkowo tani Philips BDM4065UC a przejście z podobnego cenowo IPS to niebo a ziemia w jakości obrazu i nie są to żadne bzdury.

Edytowane przez hennepin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p to taka sama proteza jak 720p w erze FullHD 1080p i tak jest teraz z 4K.

4K to też proteza do 8K :E, sam gram w 1080p bez HDR i innych pierdół dopóki nie będzie PT całej sceny oraz 8K/120fps płynnie to po co zmieniać. :):E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...