Forum PCLab.pl: Czy sprzedano mi używany dysk? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Czy sprzedano mi używany dysk? Crucial MX500 1TB - pudełko bez zabezpieczenia Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   slenthem 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 21 Październik 2019 - 22:48

Kupiłem dysk ssd Crucial MX500 1TB w wersji 2,5" w jednym z dużych ogólnopolskich sklepów. Dysk był zapakowany w pudełko-kopertę, otwierającą się z dwóch stron (taką, w jakiej często sprzedawane są tabletki przeciwbólowe). Pudełko jest zaklejone naklejką z numerem seryjnym tylko na jednym z boków, natomiast z drugiej strony można swobodnie wyjmować i wkładać dysk bez naruszania żadnych zabezpieczeń, bo ich tam po prostu nie ma. Zastanawiam się, czy mogłem zostać uraczony przez sprzedawcę używanym sprzętem? Sam dysk nie wygląda podejrzanie, ale sposób pakowania wzbudza wątpliwości. Jest to popularny model, może więc ktoś spotkał się z podobną sytuacją i być może jest to standardowy sposób pakowania. Aczkolwiek oglądając kilka filmików, na których ten dysk jest rozpakowywany (np. ten) zaważyłem, że moje pudełko różni się od tego, jakie jest na filmach - tam pudełko było skonstruowane "na zawiasie", tak że otwierało się tylko z jednej strony, więc żeby wyjąć dysk trzeba było naruszyć naklejkę. Proszę o weryfikację, bo nie wiem, czy wszystko w porządku i niepotrzebnie panikuję, czy szykować się do zwrotu i wzniecania afery na wykopie.

Poniżej linki do zdjęć pudełka z obu stron:
https://imgur.com/a/jY5Mipn

Ten post był edytowany przez slenthem dnia: 21 Październik 2019 - 22:52

#2 Użytkownik jest niedostępny   Ronin69 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 21 Październik 2019 - 22:53

Pobierz CrystalDiskInfo i sprawdź czy dysk ma przepracowane godziny + zapis danych.

#3 Użytkownik jest niedostępny   slenthem 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 21 Październik 2019 - 23:03

Rzecz w tym, ze moj poprzedni dysk szlag trafil, wiec na tym zamierzalem od razu zainstalowac system. Nie mam innego komputera. Moze jakies narzedzie z linuksa pod usb mogloby to sprawdzic?

#4 Użytkownik jest niedostępny   Makavcio2 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Październik 2019 - 00:03

Pobierz linuksa w formie live cd i tam na pewno jakieś narzędzie będzie do sprawdzania smart. Jest tego masa.
Ogólnie rzecz biorąc, mogłeś dostać dysk po zwrocie. Jeśli jest opakowanie zastępcze, zwykle trochę opuszczają cenę. Z tego, co mówisz, dysk był po prostu prędzej otwarty i tyle. Na twoim miejscu bym po prostu zainstalował system i sobie sprawdził, czy dysk nie był katowany. Jeśli pochodził u kogoś tydzień, nie jest to najmniejszy nawet problem. Dopiero jakieś wielkie wartości zapisu mogą być sygnałem alarmowym.
Innymi słowy, nie panikuj :)

Ten post był edytowany przez Makavcio2 dnia: 22 Październik 2019 - 00:04

#5 Użytkownik jest dostępny   Killer85 

• 10 lat na labie minęło jak 1 dzień...:E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Październik 2019 - 07:08

Duży sklep znaczy jaki?
Morele?

Tu masz rację

że moje pudełko różni się od tego, jakie jest na filmach - tam pudełko było skonstruowane "na zawiasie", tak że otwierało się tylko z jednej strony, więc żeby wyjąć dysk trzeba było naruszyć naklejkę

Miałem kilka Crucili i tak zawsze było

#6 Użytkownik jest niedostępny   mattpl 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Październik 2019 - 08:21

Mam taki dysk ale mój ma inne opakowanie, kupiłem go 1,5 roku temu. Może zmienili opakowania.
https://s6.ifotos.pl...4JP_qappsxw.jpg
https://s6.ifotos.pl...5JP_qappsxs.jpg
https://s6.ifotos.pl...6JP_qappsxa.jpg

#7 Użytkownik jest dostępny   stark2991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 22 Październik 2019 - 11:57

Mam w domu dwa MX500, w wersji 250 i 500 GB i oba mają takie same pudełka jak na zdjęciach powyżej. Być może wersja 1TB ma inne pudełko, tego nie wiem.
Ale jeśli jest otwierane jak pudełko tabletek to raczej jedna strona powinna być trwałe zaklejona, tak na logikę

#8 Użytkownik jest niedostępny   slenthem 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 22 Październik 2019 - 12:28

Zobacz postKiller85, o 22 Październik 2019 - 07:08, napisał(a):

Duży sklep znaczy jaki?
Morele?

X-Kom. Od sklepu morele trzymam się z daleka.

--
Przeskanowałem ten dysk w programie gsmartcontrol pod linuksem. Wygląda na to, że wszystko jest w porządku. Nie wykrył żadnych błędów, a czas pracy wynosił 0 godzin. Może rzeczywiście nie powinienem panikować, ale otwarte pudełko, do tego inne niż standardowe, moim zdaniem jest powodem do niepokoju.

Strona 1 z 1