Skocz do zawartości
Amphilyon

1080p 24" (natywne) a 1440p lub na tv 4k

Rekomendowane odpowiedzi

Warto grać w wyższej rozdzielczości w strsze gry na monitorze 1080p 24" jak np 1440p jeśli karta pozwala ? Czy efekt wtedy będzie oszukany przez brak natywnego wyświetlacza ?? A może nie ma to wtedy większego znaczenia ?

 

No i jak to się ma do tv 4k, rozumiem że wtedy 1440p byłoby wskazane bo skoro natywna tv to 2160p to 2k obrobi naturalnie bez jakichś zniekształceń czy artefaktów ?

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. obraz będzie trochę lepszy, zresztą sam sprawdz to się dowiesz.

 

2. dużo zależy od tv j jego rozmiaru, u mnie skaluje się to bardzo dobrze i sam obraz z kilku metrów wygląda ok, nie ma dużej różnicy między 4k. Wiadomo im bliżej tv tym gorzej się robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyższa rozdzielczość wymuszona od natywnej (w tym wypadku 1440p na monitor 1080p 24") będzie lepsza i nie spowoduje to jakichś blurów na krawędziach czy artefaktów ?

 

Tv mam samsunga 4k bodaj UE49ku6470s (seria na rok 2016/2017) więc nie jest to cud ale mi wystarcza, rozumiem że tutaj też nie będzie problemu ? Bo czytałem ogólnie na angielskich stronach że 1080p lepiej się skaluje do 4k bo jest 1:4 anie 2:4 i 1440p może powodować braki ostrości czy inne anomalie

 

Kolejna sprawa, jak to jest ze skalowaniem interfejsu i tekstu w grach ? Da się coś na to poradzić ? Bo przy 1440p lub 4k to na tym 1080p monitorze interfejs i tekst jest bardzo mały, można to jakoś ustawić nie tracąc na jakości itd ?

 

Jeszcze jedna rzecz, w opcjach karty graficznej czytałem że można też wymusić sztucznie 4k poprzez skalowanie z niższej rozdzielczości np 1440p (nie wiem jak cierpi na tym wydajność)

I teraz ciekawe jak by to wyglądało na tv 4k, czyli 1440p + upscalling wymuszony w sterach do rozdzielczości 4k ? -zakładam że pewnie było by mydełko na ekranie zamiast zamierzonego efektu ? Coś ala checkboarding w ps4 pro ?

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p na ekranie 1080p wygląda zauważalnie lepiej od 1080p. W starszych grach będziesz miał co najwyżej mały interfejs, poza tym nie będzie żadnych problemów, w nowych wszystko się samo dostosowuje.

W TV raczej nie ma skalowania integer, więc 1080p nie będzie się skalowało tak pięknie jakbyś chciał, lepiej używać 1440p.

Mydełko ale ostrzejsze od 1080p, szachownica działa lepiej lub gorzej w zależności od implementacji, ale przynajmniej zawsze masz pełną klatkę 3840x2160(poprzednio wyrenderowana 1920x2160 + aktualnie wyrenderowana 1920x2160), a nie 2560x1440.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiesminie 3 jak dalem 2k-4k to mialem malutki tekst itd, albo mi się wydawało bo gram głownie na tv :P

 

Czyli najlepiej będzie na tv 4k grać w 1440p jak komp pozwoli bez tej opcji skalowania w sterownikach radeona ? Bo takie tam też coś jest w opcjach tylko po co ? Jak tv sam rozciąga i tak obraz na te 49 cali 4k ?

 

Poplatane z pomieszaniem :D

Edytowane przez Amphilyon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno na kartach NVidia i AMD można wybrać skalowanie za pomocą GPU. Ja myślę, że głównie jako alternatywa, gdyby to w telewizorze słabo skalowało, np. przez zbyt mocne rozmycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja grałem w Wieśka 3 na tv 4k @1440p 60hz + pad od ps4 i była mailna z tym że mój tv dobrze skaluje się z niższych rozdzielczości.

W większości nowych gier możesz sobie ustawić rozmiar interfejsu i czcionki w wiesku na pewno taka opcja była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki? 2 ms?

Nie wiem jaki, ale moim przypadku na tyle odczuwalny, że od razu zmieniłem na skalowanie przez monitor, bo było to czuć nawet na pulpicie.

Polecam samemu przetestować, oczywiście nie na natywnej rozdzielczości, tylko ustawiając np. 900p.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...