Skocz do zawartości
steny

Chyba uwaliłem kompa Ryzen3600+X570

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj podczas grania w GTA V wywaliło mi bluescreena ,,takiego nietypowego"

Bo normalnie po pojawieniu się go powinien zrestartować komputer, a u mnie się zawiesił.

Wyłączyłem go i od tamtego momentu się nie uruchamia tzn. kręcą się wiatraki ale mam czarny ekran i nic po za tym. Procek był podkręcony ramy też. Mam podłączony mały głośniczek, który nie wydaje żadnych dźwięków.

Wyciągałem baterie, przekładałem ramy, zostawiałem jedną kość i nic. Nie jestem w stanie wejść do biosu. Qflash+ też nie działa. Chyba zbrickowałem płytę główną. :(

Mój config to:

CPU: Ryzen 3600 4.2ghz 1.325v + Fortis 3 HE1425 v2

MOBO: Gigabyte X570 AORUS ELITE bios F5b AGESA 1.0.0.3 ABBA

RAM: Crucial Ballistix RED 2x8GB 3000MHZ CL15 D9VPP (075:E 19nm Malaysia) @3600mhz 14-20-16-39-55 CR1 1.476V

HDD | SSD Seagate Barracuda ST2000DM001 2TB, WD Green WD20EZRX 2TB | 2xCrucial SSD MX500, Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB

GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6 (GV-N207SGAMING OC-8GC)

PSU: Seasonic Focus Plus 650W 80 Plus Gold (SSR-650FX)

 

Pozostaje serwis? :mad2:

Edytowane przez steny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie pomoże, ale spróbuj zresetować bios zworką, jest nadzieja :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten Clear CMOS? Nie mam takiej zworki żeby włożyć na te 2 piny. Coś metalowego typu śrubokręt przykładałem. Dobra jest nadzieja Qflash+ odpalił po zmianie pliku na GIGABYTE.bin. Komp uruchomił się na starym biosie dobra ale było stresu. :E

Od razu przechodzę na tryb RAM CL16 nie mam zamiaru ich więcej katować Im sorry i chyba wywalam RGB Fusion bo z nim same problemy dobraa a już miałem stracha. :o

Edytowane przez steny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zachowuje się proc przy tym ustawieniu na sztywno? Jak temp? A może to proc, a nie RAM? Choć te napięcie na pamięciach to masakra xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak ci sie udalo zrobić 4.2 na 3600 przy 1.325? U mnie musze dać 1.47 zeby 4.2 poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reddit pisali, że 1.325v to bezpieczne napięcie dla Ryzena 3600 dla "wszystkich rdzeni".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reddit pisali ze wielka stopa istnieje. Jakie jest bezpieczne napiecie Zen2 nie wie nikt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reddit pisali ze wielka stopa istnieje. Jakie jest bezpieczne napiecie Zen2 nie wie nikt.

Bezpiecznie jest nie kręcić. Przyrost "mocy" nie jest adekwatny do ryzyka. Generalnie jakaś dziwna napinka jest na to kręcenie AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na RAM do 1,5v dla DDR4 to jest nic, jakbyś miał RAM na samsungach b-die, to z chłodzeniem te kości są w stanie pracować nawet z wyższymi napięciami. Z tego co napisałeś, nie ustawiłeś niczego co mogłoby uszkodzić komputer z winy użytkownika.

Problemem jest to, że masz płytę Gigabyte, który słynie z brickowania BIOSów, po prostu taki jest "urok" tego producenta. Ty akurat nie masz na płycie tej opcji, ale jak ktoś napisał "nie bez powodu Gigabyte montuje dual BIOS na swoich płytach". Dobrze, że udało Ci się naprawić płytę Qflashem. Po prostu miałeś losowy niefart, gdybyś nigdy nawet nie wszedł do BIOSu, to płyta mogła się zbrickować i tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na RAM do 1,5v dla DDR4 to jest nic, jakbyś miał RAM na samsungach b-die, to z chłodzeniem te kości są w stanie pracować nawet z wyższymi napięciami. Z tego co napisałeś, nie ustawiłeś niczego co mogłoby uszkodzić komputer z winy użytkownika.

Problemem jest to, że masz płytę Gigabyte, który słynie z brickowania BIOSów, po prostu taki jest "urok" tego producenta. Ty akurat nie masz na płycie tej opcji, ale jak ktoś napisał "nie bez powodu Gigabyte montuje dual BIOS na swoich płytach". Dobrze, że udało Ci się naprawić płytę Qflashem. Po prostu miałeś losowy niefart, gdybyś nigdy nawet nie wszedł do BIOSu, to płyta mogła się zbrickować i tak.

 

Zwykly bullshit... Mialem niejedna plyte tego producenta i nigdy nie mialem takiej przypadlosci. Co najwyzej jak sie przesadzi z OC i komp nie wstanie to DualBIOS moze zadzialac i odtworzyc BIOS z kopii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykly bullshit... Mialem niejedna plyte tego producenta i nigdy nie mialem takiej przypadlosci. Co najwyzej jak sie przesadzi z OC i komp nie wstanie to DualBIOS moze zadzialac i odtworzyc BIOS z kopii.

 

Powiedz to autorowi tematu, że Giguś wcale mu nie ześwirował ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykly bullshit... Mialem niejedna plyte tego producenta i nigdy nie mialem takiej przypadlosci. Co najwyzej jak sie przesadzi z OC i komp nie wstanie to DualBIOS moze zadzialac i odtworzyc BIOS z kopii.

To, że u Ciebie coś się nie wydarzyło, nie znaczy że jest to nieprawdą ;) Jest to błąd logiki myślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że jego płyta jest sprawna, tylko że to raczej dość mało popularny przypadek. Na prawdę dużo płyt miałem z tej stajni. Moja obecna to też Gigabyte i osobiście nie spotkałem się z przypadkiem aby bios padł sam z siebie. W necie też o takim przypadku nie słyszałem. Podobnie znajomy który pracuje w serwisie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest to chyba już któryś raz z kolei, jak Gigabyte zawirował z biosem. Bez żadnego sensownego powodu.

 

Cos pewnie mają nie tak z losowaniem timingów i przywracaniem defaulta lub zmiana na drugi siła bios. Pewnie kolejne wersje rozwiążą problem, jak kilka takich przypadków wróci na serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest to chyba już któryś raz z kolei, jak Gigabyte zawirował z biosem. Bez żadnego sensownego powodu.

 

Cos pewnie mają nie tak z losowaniem timingów i przywracaniem defaulta lub zmiana na drugi siła bios. Pewnie kolejne wersje rozwiążą problem, jak kilka takich przypadków wróci na serwis.

 

Z przywracaniem defaulta moge sie zgodzic. Np zauwazylem w mojej poprzedniej plycie - B450 AOrus Elite, ze po resecie zworka czesc ustawien sie przywracala a czesc nie. Po wyjeciu baterii na pol godziny, wszystko wracalo do defaulta wlacznie z zegarem. Ale nadal nie sadze, ze sam BIOS sie uszkodzil. Ewentualnie przy DualBIOSie jak sie nie odpala komp (np. z powodu zbyt wysokiego OC), to startuje z backupu i kopiuje go do maina. Nie wiem jak w obecnych plytach bo nie mam teraz DualBIOSu, ale np. w czasach K8 po dluzszej chwili komp sie normalnie wlaczal, sam wchodzil do BIOSu i pokazywal progres kopiowania. Sam krecac swojego Athlona64 3000+ zalapalem na tym boot loopa, bo po skopiowaniu backupa do maina nie resetowal CMOSu i w kolko sie flashowal, az go wylaczylem i wyjalem bateryjke...

 

Takze DualBIOS to nie jest idealna technologia ale jak sie nie bawi w OC, to dziala i ciezko mi uwierzyc ze sie w cudowny sposob nadpisal/uszkodzil. Chyba ze kosc nand jest uszkodzona, albo cos poszlo nie tak podczas flashowania. Zreszta obecnie i tak wole QFlash+ niz DualBIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual bios nie kopiuje się z zapasowego na ten właściwy z którego ładuje się płyta. (Od co najmniej czasu z170)

 

Dual bios to dual bios. Płyta odpala się raz z jednego raz z drugiego. Trzeba przez to uważać z aktualizacją, bo z170 Gogusia w starszych wersjach aktualizował się tylko na jednej kości. Druga zostawała w starej wersji. Wiele resetów i ustawień minęło, zanim doszedłem do tego czemu raz ustawienia na PenDrive można było przywracać a innym razem się nie dało.

 

W przypadku aktualizacji do kolejnej generacji CPU można było doprowadzić do sytuacji, gdzie jeden bios miał mikrokody do nowych CPU a drugi mógł zostać ze starymi.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem jak to wygladalo w czasach K8 :)

W momencie kiedy komp sie nie odpalil z podstawowego BIOSu - startowal z zapasowego i automatycznie kopiowal jego zawartosc do podstawowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual bios nie kopiuje się z zapasowego na ten właściwy z którego ładuje się płyta. (Od co najmniej czasu z170)

 

Dual bios to dual bios. Płyta odpala się raz z jednego raz z drugiego. Trzeba przez to uważać z aktualizacją, bo z170 Gogusia w starszych wersjach aktualizował się tylko na jednej kości. Druga zostawała w starej wersji. Wiele resetów i ustawień minęło, zanim doszedłem do tego czemu raz ustawienia na PenDrive można było przywracać a innym razem się nie dało.

 

W przypadku aktualizacji do kolejnej generacji CPU można było doprowadzić do sytuacji, gdzie jeden bios miał mikrokody do nowych CPU a drugi mógł zostać ze starymi.

DualBIOS u GB nadal trzeba aktualizować osobno. Ja nadal na drugiej kości na płycie X570 Master mam bios F6 i na pierwszej F7b. Jak nie chcesz żeby bios nie przełączał się podczas OC to wyłączasz DualBIOS na czas OC i wtedy zamiast bootować z drugiej kości przywraca pierwszą do ustawień domyślnych. W innym wypadku przywraca pierwszą kość do ustawień domyślnych, ale system ładuje z drugiej kości z jej ustawieniami.

 

Żadna firma nie ogarnęła DuaBIOSu. Na każdej płycie przy ekstremalnym/eksperymentalnym OC DualBIOS jest wyłączony lub go fizycznie nie ma - ot chociażby najlepsze płyty do overclockerów mają tylko jedną kość biosu.

 

A BSOD był sposowdowany syfem od GB - ich APP Center i wszystkie aplikacje pod niego to taki zabugowany i dziurawy syf, że głowa małą. Ich aplikacje gryzły mi się z aplikacją... Netflixa. Po usunięciu tego bloatware w końcu z znowu mogę używać apki UWP Netflixa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DualBIOS u GB nadal trzeba aktualizować osobno. Ja nadal na drugiej kości na płycie X570 Master mam bios F6 i na pierwszej F7b. Jak nie chcesz żeby bios nie przełączał się podczas OC to wyłączasz DualBIOS na czas OC i wtedy zamiast bootować z drugiej kości przywraca pierwszą do ustawień domyślnych. W innym wypadku przywraca pierwszą kość do ustawień domyślnych, ale system ładuje z drugiej kości z jej ustawieniami.

 

Żadna firma nie ogarnęła DuaBIOSu. Na każdej płycie przy ekstremalnym/eksperymentalnym OC DualBIOS jest wyłączony lub go fizycznie nie ma - ot chociażby najlepsze płyty do overclockerów mają tylko jedną kość biosu.

 

A BSOD był sposowdowany syfem od GB - ich APP Center i wszystkie aplikacje pod niego to taki zabugowany i dziurawy syf, że głowa małą. Ich aplikacje gryzły mi się z aplikacją... Netflixa. Po usunięciu tego bloatware w końcu z znowu mogę używać apki UWP Netflixa.

 

 

 

W płycie x570 master bios aktualizować do najnowszego, czy lepiej każdą wersje po kolei ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ci sie udalo zrobić 4.2 na 3600 przy 1.325? U mnie musze dać 1.47 zeby 4.2 poszło :)

nic nadzwyczajnego :Up_to_s: teraz ludzie to poniżej 1.3v 4.2 robią na nowych partiach, sam mam 4.2 na 1.337 więc oczko wyżej od 1.325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płycie x570 master bios aktualizować do najnowszego, czy lepiej każdą wersje po kolei ?

Na stronie GB nie ma żadnych dodatkowych instrukcji co do instalowania bios, wiec pewnie bezpiecznie można przejść na najnowszą wersję.

 

Jedynie u Asrocka i chyba Asusa na płytach a320 i b450 były wyszczególnione dodatkowe kroki w postaci przejścia z biosu X na Y, a potem na Z i to tylko jak chciało się mieć obsługę Zen 2 i przy okazji stracić obsługę starych APU. Jeżeli nie ma w opisie do biosu dodatkowych instrukcji instalacji to nie.

 

Zresztą GB nie trzyma zbyt dużo biosów dla Mastera. Obecnie jest F6, F7b (wszystko co ma więcej niż FX to beta), F10 i F11, który poprawił kompatybilność z PCIe i pamięciami - w końcu mogę używać karty dźwiękowej na PCI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...