Skocz do zawartości
StarshipJake

[Acer Aspire VN7 792G] Dźwięk bzyczenia/skwierczenia przy pracy procesora (plik audio) (chłodzenie wyczyszczone i sprawne)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od przeszło dwóch lat jestem posiadaczem laptopa Acer Aspire 792g. Pierwszy i dotąd jedyny problem pojawił się koło dwóch miesięcy temu, kiedy usłyszałem dźwięk bzyczenia czy skwierczenia dochodzący z laptopa. Dżwięk nie jest ciągły, na początku pojawiał się nie wcześniej niż pół godziny pracy laptopa i tylko w momentach, kiedy zużycie procesora utrzyma się przez kilka minut powyżej 10-15%, a gdy pozamykam programy i zużycie procesora spada, dźwięk po chwili znika. Nie zauważyłem żadnych innych zależności jeśli chodzi o pojawianie się dźwięku. Czasami, tj. raz na miesiąc, pojawia się również zdecydowanie głośniejszy, nieregularny odgłos pojedynczych "strzałów", porównałbym go do odgłosów pękania folii bąbelkowej z braku lepszego określenia. Jednak i ten dźwięk znika po obniżeniu zużycia procesora.

Moja pierwsza myśl - układ chołodzenia. Oddałem laptopa w ręce specjalisty, który wyczyścił mocno zabrudzone wentylatory i wymienił pastę termiczną na procesorze. Temperatura procesora jest faktycznie wyraźnie niższa. Teraz dźwięk pojawia się rzadziej, tj. czasami po wielu godzinach pracy na laptopie, czasami wcale przez dwa dni, ale jednak wciąż się w końcu pojawia.

 

Jedna rzecz: ten dźwięk jest raczej cichy i nie przeszkadza w pracy. Jeśli jest nieszkodliwy, tj. jego zignorowanie nie stanowi zagrożenia, to nie będzie mi przeszkadzał, jeśli zostanie jak jest. Natomiast jeśli pojawienie się tego dźwięku zwiastuje nadejście jakiejś poważniejszej awarii, to inna para kaloszy, ja po prostu nie umiem ocenić.

 

Pod poniższym linkiem nagranie dźwięku wykonane telefonem (w rzeczywistości jest cichszy niż na nagraniu):

https://vocaroo.com/i/s1GbCQkaMT8l

 

Byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie przyczyny występowania dźwięku oraz wskazówek co należy z tym zrobić, ewentualnie czy można ten dźwięk zignorować.

 

Dzięki!

Edytowane przez StarshipJake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...