Skocz do zawartości
M4RVEL

EVGA GTX970 4GB czyżby karta ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakiś czas temu pisałem tu o tym problemie ale nikt nie zaproponował skutecznego rozwiązania. Napiszę szybko i na temat. Kupiłem z lombardu EVGA GTX 970 4GB która osiąga wysokie temperatury w trakcie poruszania się po windowsie czy na FB czy też na YT. Około 70 stopni co nie pociesza mnie . Jest to model z 3ma wentylatorami które aktywują się po przekroczeniu odpowiedniej temperatury. Początkowo nie zwracałem na to uwagi do momentu losowych restartów kompa w trakcie grania w na przykład Pillars Of The Eternity II lub XCOM 2. Nie umiem sobie z tym poradzić . Zainstalowałem apke do kontroli temperatur od EVGA czyli EVGA Precision X1 w której ustawiłem aby wentylatory pracowały tak aby nie była przekraczana temperatura i to w zasadzie pomogło bardzo ale i tak są restarty kompa. Przy programie w trakcie obciążenia temperatura nie przekracza 70 stopni. Miałem wcześniej Gigabyte GTX 960 w tej samej konfiguracji i temperatury były rewelacyjne beż żadnych kombinowań a była to wersja windforce 2 wentylatorowa. Czym może być przyczyna restartów nagłych kompa ? grafika ma nową pastę temoprzewodzącą wizualnie jest jak nowa. Komputer ma obudowę ATX i 4 dodatkowe wentylatory doprowadzające i odprowadzające ciepło. Procesor w stresie nie przekracza 54 stopni. Zasilacz to Cheaftec 600W ma fakt 7 lat ale nie wykazuje żadnych objawów jak by chciał odejść na emeryturę Płyta to Gigabyte GA-78LMT-USB3.0 ( 6.0 ) rewizja 6.0 z najnowszym biosem pod tą płytę F2 zr strony producenta. nic nie jest podkręcone. Procesor to FX 8350 black edition 4GHZ turbo 4,2ghx z bardzo dobrym i wydajnym chłodzeniem Katana. Trochę wcześniej zmieniłem płytę główną do nowszego procesora FX 8350 wtedy miałem grafikę jeszcze GTX 960 4GB i było wszystko ok. Czyżby faktycznie dojechana grafa ( koparka )czy może płyta główna a może RAM robi problem bo sloty pozmieniane ? ???? Proszę o pomoc bo sobie już nie radzę . Poniżej zdjęcie temperatur w windowsie i płyta główna oraz pisemna konfiguracja poniżej :

 

Płyta : Gigabyte GA-78LMT-USB3.0 ( 6.0 )

CPU : AMD FX 8350 Black edition x8 4Ghz

GPU : EVGA GTX 970 4GB

RAM : 16 GB DDR3 Elixir ramy z radiatorami.

SSD : Good Ram cx400 512GB

HDD : Hitachi 2TB

HDD2 : WD 500GB

HDD3 : WD 160GB

Zasilacz : Cheaftec 600W

 

1ae1bbcf017938d2med.png

 

c2809d43f56bf176med.png

 

Pozdrawiam i odgórnie dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc.

 

Marvel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jakiś czas temu pisałem tu o tym problemie ale nikt nie zaproponował skutecznego rozwiązania. Napiszę szybko i na temat. Kupiłem z lombardu EVGA GTX 970 4GB (...) Jest to model z 3ma wentylatorami

 

Były takie? Osobiście kojarzę chyba Gigusie, Zotaki z 3 wentylami ale EVGA 970ki nie wiedziałem w tym typie. Możesz fotkę wrzucić?

Co jest powodem grzania grafiki typowo:

-błędy chłodzenia(niewłaściwy montaż z uwzględnieniem np. niezamontowania termopadów, uszkodzenia, zbytnie przesmarowanie pastą i jej niska jakość, brud, niewłaściwe chłodzenie w sensie model)

-słaba wentylacja budy

-podniesione napięcie i ogólnie OC w kontekście chłodzenia

-błędy programowe(np. modyfikacje BIOS), gdzie grafika jest zmuszana do pracy na pałę, a chłodzenie wyciszone(jak u mnie -bo mam blok full cover na karcie), gdyż karta chodziła pod LC i nie zmieniono tego do sprzedaży(ustawień)

 

To tak w skrócie. Jeżeli karta jest wygrzana i wymęczona to zazwyczaj nie tyle łapie temperatury co niższe temperatury ją wywalają. Jest bardziej wrażliwa na pulsację napięć i temperatury. Obciążenie dla niej to jak objuczanie starego osiołka.

 

Nie mam pojęcia ile te wentyle mają mieć obrotów przy maksie. Dawno w to nie wnikałem, bo u mnie pierwsze co robię po sprawdzeniu grafy to zakładam bloczek. Jeżeli karta jest po koparce to pomijając wszystko wentylatory mogą się nie rozpędzać zbytnio, bo są zużyte. Mają wyższe opory ruchu co powoduje nie dość, że niejednorodne nieobliczalne ich działanie to jeszcze zwiększony pobór prądu(obciążają mocniej dostawę poprzez opory). Jeżeli do tego karta ma modyfikowany BIOS i chodzi na pełnej mocy cały czas...

...niestety nie pamiętam już 970ki -co i jak się tam dało grzebać :hmm:

 

Ty smarowałeś GPU pastą? Zdejmowałeś i zakładałeś chłodzenie? Czyściłeś je? Bez urazy, jednak przy używkach czasem zanim kompresor włączę i dmuchnę w chłodzenie to bywa, że muszę kożuch z żeberek ściągać :kwasny:

Zadziwiające jak mało osób o tym myśli wbrew temu co się na forach czyta.

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co kolega wyżej napisał dorzucam podmianę zasilacza, jeśli nic nie wskurasz chłodzeniem GPU. Zasilacz też potrafi pomału padać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności sprawdził bym zasilacz.. na 960 nie miałeś problemów, bo karta słabsza więc generowała mniejsze obicążenie jednostki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji możesz spróbować zrobić downvolting i/lub underclock.

Teoretycznie na tych zegarach, overvoltować na próbę też nie zaszkodzi, choć temperatury się jeszcze bardziej podniosą.

 

Ile masz stopni w stresie?

Możesz wrzucić screena z OCCT z testu GPU, jeśli przejdzie.

Jest opcja, że temperatury w stresie są tak wysokie, że po jakimś czasie grania to destabilizuje kartę. Zrób to co miałeś wyżej w postach napisane, bo masz bardzo dobrze poradzone.

Jak tu wszystko zawiedzie, można brać się potem za zasilacz.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz... oki. Jasny temat. Choćby miernik wpiąć w 12kę(ale przyzwoity! Nie te najtańsze, bo one słabo wskazują przy takim "tętnie" jak w komputerze. Przerabiałem temat przy Vmodach wieki temu) i sprawdzić czy napięcie klęka pod obciążeniem. Wahania napięcia i zwłaszcza spadki to jasne wskazanie na przyczyny niestabilność.

Podkreślam jeszcze raz -w zasadzie zwykły miernik za 12-15 PLN tę 12kę jakoś obleci to mimo wszystko coś z nieco wyższej półki bym wolał. Przejechałem się na tych masówkach już sporo razy i nawet wydając te 35-50 na miernik już mamy skok jakości wskazań.

A im niższe napięcia w obrębie zasilania komputera tym poziom wskazań tandety ma większą odchyłkę.

Byłem szczerze zaskoczony temperaturami i OC 7300gt po grafit modzie dopóki nie zweryfikowałem wskazań średnim i już całkiem porządnym miernikiem. Dałem tyle koksu karcie, że za cud uznaję jej przeżycie :E

Nie załatwia to jednak kwestii temperatur. Są bardzo wysokie już przy niskim zaciążeniu karty.

Widziałem przykładowo sytuację, gdzie PCB grafiki było odkształcone(nie wiem jak -może ktoś chłodzenie źle zamontował) w wyniku czego fabryczne żeberka niedokładnie przylegały. Działało ale się gotowało pod obciążeniem. Nie było docisku jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o odczytach z 12V z HWinfo pod obciążeniem?

Są w ogóle cokolwiek warte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu karta graficzna jest popsuta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o odczytach z 12V z HWinfo pod obciążeniem?

Są w ogóle cokolwiek warte?

 

 

Nie uważam wskazań programowych za wiarygodne -nawet jeżeli się zgadzają ze wskazaniami miernika to jest to przypadek. Jakimś wskazaniem dla ich wagi są umieszczane w niektórych płytach głównych punkty pomiarowe.

W każdym razie wiara w wyświetlane przez program napięcia jest obarczona ryzykiem, użycie sprawdzonego miernika już nie.

 

 

A może po prostu karta graficzna jest popsuta.

 

Może. Niemniej sprawdzenie chłodzenia i napięć to nie jest wielki wysiłek i należy go podjąć.

Czekam na info czy autor wątku osobiście zdejmował chłodzenie i czy faktycznie jest to zestaw fabryczny, a nie jakieś adaptacje mogące nie pasować idealnie.

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były takie? Osobiście kojarzę chyba Gigusie, Zotaki z 3 wentylami ale EVGA 970ki nie wiedziałem w tym typie. Możesz fotkę wrzucić?

Co jest powodem grzania grafiki typowo:

-błędy chłodzenia(niewłaściwy montaż z uwzględnieniem np. niezamontowania termopadów, uszkodzenia, zbytnie przesmarowanie pastą i jej niska jakość, brud, niewłaściwe chłodzenie w sensie model)

-słaba wentylacja budy

-podniesione napięcie i ogólnie OC w kontekście chłodzenia

-błędy programowe(np. modyfikacje BIOS), gdzie grafika jest zmuszana do pracy na pałę, a chłodzenie wyciszone(jak u mnie -bo mam blok full cover na karcie), gdyż karta chodziła pod LC i nie zmieniono tego do sprzedaży(ustawień)

 

To tak w skrócie. Jeżeli karta jest wygrzana i wymęczona to zazwyczaj nie tyle łapie temperatury co niższe temperatury ją wywalają. Jest bardziej wrażliwa na pulsację napięć i temperatury. Obciążenie dla niej to jak objuczanie starego osiołka.

 

Nie mam pojęcia ile te wentyle mają mieć obrotów przy maksie. Dawno w to nie wnikałem, bo u mnie pierwsze co robię po sprawdzeniu grafy to zakładam bloczek. Jeżeli karta jest po koparce to pomijając wszystko wentylatory mogą się nie rozpędzać zbytnio, bo są zużyte. Mają wyższe opory ruchu co powoduje nie dość, że niejednorodne nieobliczalne ich działanie to jeszcze zwiększony pobór prądu(obciążają mocniej dostawę poprzez opory). Jeżeli do tego karta ma modyfikowany BIOS i chodzi na pełnej mocy cały czas...

...niestety nie pamiętam już 970ki -co i jak się tam dało grzebać :hmm:

 

Ty smarowałeś GPU pastą? Zdejmowałeś i zakładałeś chłodzenie? Czyściłeś je? Bez urazy, jednak przy używkach czasem zanim kompresor włączę i dmuchnę w chłodzenie to bywa, że muszę kożuch z żeberek ściągać :kwasny:

Zadziwiające jak mało osób o tym myśli wbrew temu co się na forach czyta.

 

 

Witam dziękuję za zainteresowanie.

 

nie mam z byt technicznej wiedzy na temat weryfikowania tego wszystkiego ale postaram się posprawdzać co potrafię. Wprowadziłem troszkę w błąd z wentylatorami to wersja z 2ma wentylatorami jak na zdjęciu poniżej. Zrobiłem tez foto bebechów. W środku zimno podotykałem płytę od grafiki zimna wentylatory w stanie spoczynku. Radiatory na płycie głównej delikatnie ciepłe przewiew wyczuwalny chłodny. Tak ja ściągałem wentylator i nakładałem pastę silikonową. Nałożyłem tak jak się sugeruje na YouTube nic tam po bokach nie wyszło lub nie wyciekło. wentylator i radiator od grafiki ma zero kurzu jak by z fabryki wyjechał. nie ma żadnych zatorów brudu itd.

 

bd8cf5aac8c71ce6med.jpg

 

90e26ea4d421c66emed.jpg

 

 

PS: zasugerowaliście że być może w trakcie gry karta osiąga temperatury i się komp restartuje. Nie ze względu takiego że z włączoną aplikacją kontroli wentylatorów mam miedzy 60-70 stopni w stresie. Zainstalowałem też apke co w trybie rzeczywistym pokazuje na pulpicie temperaturę itd. 62 stopie w stresie i też nagle komp potrafi się zrestartować. Tylko podczas gier. Na starszych grach tego nie ma. robiłem formaty itd . grafika przez moim rozkręceniem i nałożeniem pasty też miała wysokie temperatury i te same zjawisko restartów.

Edytowane przez M4RVEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji możesz spróbować zrobić downvolting i/lub underclock.

Teoretycznie na tych zegarach, overvoltować na próbę też nie zaszkodzi, choć temperatury się jeszcze bardziej podniosą.

 

Ile masz stopni w stresie?

Możesz wrzucić screena z OCCT z testu GPU, jeśli przejdzie.

Jest opcja, że temperatury w stresie są tak wysokie, że po jakimś czasie grania to destabilizuje kartę. Zrób to co miałeś wyżej w postach napisane, bo masz bardzo dobrze poradzone.

Jak tu wszystko zawiedzie, można brać się potem za zasilacz.

 

Temperatury nawet się nie zmieniły czy w stresie czy nie dziwne :/ Ale zauważyłem że czy w stresie czy nie program pokazuje zużycie GPU na 99 % ? Nie powinno być tak skoro nie gram ?

 

04031828bf9f5dbdmed.jpg

 

9972d9e5815fde6emed.jpg

 

3150614c4bfc90a5med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważyłem że czy w stresie czy nie program pokazuje zużycie GPU na 99 % ? Nie powinno być tak skoro nie gram ?

chyba 99% to pokazuje jak testujesz...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam wskazań programowych za wiarygodne -nawet jeżeli się zgadzają ze wskazaniami miernika to jest to przypadek. Jakimś wskazaniem dla ich wagi są umieszczane w niektórych płytach głównych punkty pomiarowe.

W każdym razie wiara w wyświetlane przez program napięcia jest obarczona ryzykiem, użycie sprawdzonego miernika już nie.

 

 

 

 

Może. Niemniej sprawdzenie chłodzenia i napięć to nie jest wielki wysiłek i należy go podjąć.

Czekam na info czy autor wątku osobiście zdejmował chłodzenie i czy faktycznie jest to zestaw fabryczny, a nie jakieś adaptacje mogące nie pasować idealnie.

 

 

Tak sam demontowałem i czyściłem. W zasadzie nie było co czyścić bo karta jak now jak by co dopiero wyciągnięta z BOXA zero kurzu itd. wyczyściłem GPU i nałożyłem pastę silikonową. Wszystko przylega dobrze nic nie jest odgięte . Ten sam problem był przez rozkręceniem i nałożeniem past. Mniej mnie martwią temperatury bardziej restarty i zużycie GPu w 99% w aplikacji przed testem :/ ?

 

chyba 99% to pokazuje jak testujesz...?

 

Na foto 1 masz przed testem 100% zużycia i na 2gim foto w trakcie testu 97% zużycia :/ Dziwne ?

 

 

PS : OK Zrobiłem skan programem AntiMalware i wykrył mi 6 zagrożeń i usunął. Zrobiłem restart i OCCT program pokazuje mi w spoczynku temperaturę 36stopni a bez stresu zużycie GPu na poziomie 4,9 % nie wiem czy to coś zmieni. Ile prawdopodobieństwa jest że miałęm wirusa który robił mi z karty koparkę i były w trakcie gier restarty po czym zrobiłem format i krotki czas później znowu zarobiłem tego samego wirusa co powodował tą samą sytuację ? teraz be aplikacji EVGA do wentylatorów mam 36stopni w pulpicie a nie 68stopni :D

 

Ok panowie zrobię dziś trochę testów na grach i jutro i dam znać.

 

Dziękuję za prowadzenie tematu i wszystkie porady.

Edytowane przez M4RVEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł to być wirus skoro tak drenował GPU...

Osobiście nigdy tak nie miałem ale ludzie miewali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, sporo tekstu. Ale zasilacz możesz też sprawdzić w OCCT w teście PowerSuply. Tam obciąży GPU i CPU jednocześnie. Jeżeli dostaniesz restart to możesz być pewny, że zasilacz się kończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wyczyściłem GPU i nałożyłem pastę silikonową.

że co nałożyłeś???? Silikonową? Skąd pomysł, żeby aplikować takie badziewie na gorące GPU? Równie dobrze, jak nie lepiej by było, jakbyś pastę do zębów zaaplikował.

Jak chcesz osiągnąc efakt, to stosuj skuteczne - dobrej jakości materiały. Kup pastę Thermal Grizzly Kryonaut. 1g wystarczy dla GPU i ze 2 razy na procesor.

Oczywiście mam nadzieję, że dobrze nałożyłeś sprężynki pod śrubki, bez nich nie uzyskasz właściwego docisku radiatora do GPU.

 

... Mniej mnie martwią temperatury bardziej restarty i zużycie GPu w 99% w aplikacji przed testem :/ ?

1. Sterowniki odinstalowałeś przed instalacją karty programem DDU? Miałem podobnie, gdy kupiłem GTX'a 1080. Odinstalowanie sterowników przy pomocy DDU oraz instalacja najnowszych ze srony Nvidii rozwiązała problem. Od tamtej pory karta jest cicha, chłodna i działa super.

 

2. Wgraj, choćby profilaktycznie, najnowszy bios dla tej karty. Wykluczysz ewentualne modyfikacje biosu, które ktoś przed tobą mógł wprowadzić. Właściwy bios możesz pobrać z tej strony: https://www.techpowerup.com/vgabios/

 

3. Tak czy siak, na koniec warto zrobić undervolting. Będziesz mógł znacząco obniżyć temperatury i wyciszyć chłodzenie przy nawet jednoczesnym podniesieniu taktowania karty. Pobór prądu też spadnie. Same zalety bez wad. Jak to zrobić, dowiesz się m.in. od Liptona:

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, sporo tekstu. Ale zasilacz możesz też sprawdzić w OCCT w teście PowerSuply. Tam obciąży GPU i CPU jednocześnie. Jeżeli dostaniesz restart to możesz być pewny, że zasilacz się kończy.

 

Zrobiłem test na zasilaczu i zadnego redtartu nie było nie było.

 

że co nałożyłeś???? Silikonową? Skąd pomysł, żeby aplikować takie badziewie na gorące GPU? Równie dobrze, jak nie lepiej by było, jakbyś pastę do zębów zaaplikował.

Jak chcesz osiągnąc efakt, to stosuj skuteczne - dobrej jakości materiały. Kup pastę Thermal Grizzly Kryonaut. 1g wystarczy dla GPU i ze 2 razy na procesor.

Oczywiście mam nadzieję, że dobrze nałożyłeś sprężynki pod śrubki, bez nich nie uzyskasz właściwego docisku radiatora do GPU.

 

 

1. Sterowniki odinstalowałeś przed instalacją karty programem DDU? Miałem podobnie, gdy kupiłem GTX'a 1080. Odinstalowanie sterowników przy pomocy DDU oraz instalacja najnowszych ze srony Nvidii rozwiązała problem. Od tamtej pory karta jest cicha, chłodna i działa super.

 

2. Wgraj, choćby profilaktycznie, najnowszy bios dla tej karty. Wykluczysz ewentualne modyfikacje biosu, które ktoś przed tobą mógł wprowadzić. Właściwy bios możesz pobrać z tej strony: https://www.techpowerup.com/vgabios/

 

3. Tak czy siak, na koniec warto zrobić undervolting. Będziesz mógł znacząco obniżyć temperatury i wyciszyć chłodzenie przy nawet jednoczesnym podniesieniu taktowania karty. Pobór prądu też spadnie. Same zalety bez wad. Jak to zrobić, dowiesz się m.in. od Liptona:

 

 

Tak poprostu losowym zrządzeniem losu padło na silikonową pastę termoprzewodzącą. Dostosuje się do porad za co bardzo dziękuję. Sprezynki dobrze dokrecone. A stery były instalowane na czystym systemie po formacie. Jakiś czas temu i to z 2 razy w pół roku ( format ). Zainstaluje biosa do grafiki i nauczę się ten undervolting robić. Dam znać niebawem

Edytowane przez M4RVEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poprostu losowym zrządzeniem losu padło na silikonową pastę

 

Nie musisz kupować mega drogiej. Choćby MX-2 styknie. Różnica niebo, a ziemia. Inny próg przewodzenia cieplnego, inne trwale przewodzenie. Inny czas degradacji...

Silikonowa jest ok -pod moduł zapłonu w aucie ;)

Swoją drogą ciekawa sytuacja z tym wirusem(?). Myślałem, że to ciągłe zaciążenie karty wynika z modyfikacji BIOSu :hmm:

Byłoby miło, gdybyś napisał czy ostatecznie jest poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już to mx-4 pod GPU. Silikonowa jest słaba. A najlepiej to niedźwiedź polecany. Pasty już więcej nie będziesz zmieniał więc warto nałożyć dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się kosmetycznie, chyba tylko lepkością czy gęstością ale oczywiście MX-4 też może być. Używam MX-2, bo kiedyś dostałem trzy duże strzykawki tego i jeszcze nie wyciapałem. Tak czy inaczej po silikonie jest poważny przeskok na niemal każdą. Pomijając takie co udając coś niezłego są w istocie wariacjami silikonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro temperatury są w miare ok, to może zamiast się bawić w undervolting pasty i biosy, zrób testy karty i sprawdź czy się będzie wieszać czy nie, bo to jest chyba najważniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ile kupiłeś tą kartę? Chciałeś oszczędzić parę złotych, a teraz będzie miesiąc drapania się po głowie "co to nie działa". Karta, czy coś innego.. A nie mówiłem? (x4 w tym tygodniu w tematach używanych kart graficznych :E)

 

A tak poważnie to przed restartem kompa odczuwasz jakieś spadki wydajności/notujesz spadki FPS? Choćby minimalne?

 

Problem może być taki, że:

 

- Kupiłeś nową kartę, to się chce pograć w nowsze gierki > Nowsze gierki = większe wymagania dla CPU i GPU > Duszenie tego FXa na tej płycie = throttling sekcji zasilania > Komp resetuje się aby zapobiec uszkodzeniu elektroniki.

 

Sprawdź temperatury sekcji zasilania płyty głównej - termometrem, nie programem. Jak nie masz odpowiedniego termometru to "palpatycznie" wsadź łapę i zobacz czy parzy.

 

A najlepiej zacznij od: Format C i system postaw na nowo, aby wykluczyć problemy software.

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zaszły pewne zmiany i należy je najpierw przetestować. Jak pisał qrek1 -bo zanim się zacznie modzić/zmieniać/przestawiać należy sprawdzić czy jest w czym(sprawność w standardowych ustawieniach). Potem można gdybać ewentualnie dalej. Karta była zmuszana, co zresztą było podejrzewane od początku(bardzo wysokie temperatury w rzekomo symbolicznie obciążającej pracy), do galopu przez cały czas złośliwym oprogramowaniem.

Zostało ono usunięte. Spadły znacząco temperatury -czy stabilność się poprawi? Możemy tylko czekać na wnioski autora/posiadacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie a myślałem że problem został rozwiązany lecz niestety nie. Termperatury w spoczynku sa w granicach 25-32 stopnie a w stresie okolo 54-62 stopni . Dziś pograłem sobie z 2h w Gears Of war 5 i wyskoczył restart :( :( jedynie co pozostało mi zrobić to update biosu grafiki i undervolting. Jeśli to nie pomoże kupuje dobry nowy 700W zasilacz.

 

Skoro temperatury są w miare ok, to może zamiast się bawić w undervolting pasty i biosy, zrób testy karty i sprawdź czy się będzie wieszać czy nie, bo to jest chyba najważniejsze.

 

Zrobiłem test programem OCCT wszystkie warianty i nic się nie działo. żadnych restartów chyba że masz jakieś lepsze narzędzie do przetestowania ?

 

 

PS : Zrobiłem update biosu grafiki nie wiem czy dobrze i czy prawidłowy. może ktoś przy okazji zaproponowac jakieś łatwe narzędzie do flashowania biosu ?

Edytowane przez M4RVEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit a nic :)

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...