Skocz do zawartości
RufusWedrowiec

Modernizacja zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, cześć i czołem.

 

sprawa wygląda następująco - mam taki piękny i wiekowy zestaw:

 


  •  
  • MSI Z87-G43 LGA1150 4DDR3 2PCI DVI D-Sub
  • INTEL CORE I5-4570 3,2 GHz 6MB S.1150
  • KINGSTON SSD V300 120GB SV300S37A/120G
  • WD CAVIAR GREEN 1TB WD10EZRX SATA III 64MB
  • DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 KINGSTON HYPERX GENESIS SERIES KHX1600C9D3X2K2/8GX
  • SILENTIUMPC DEUS M1 550W 80PLUS BRONZE
  • SAPPHIRE HD7750 1GB DDR5 128 BIT

 

Sprzęt wykorzystuje głównie do pracy - programowanie, bazy danych, itd. Z czasem pewnie będę chciał też obrobić na nim film.

I tutaj jest pytanie - co w nim zmienić, żeby było lepiej? Odpowiedź "wszystko" nie jest brana pod uwagę ;-)

Wiem z całą pewnością, że dokupiłbym:

- dwa większe dyski SSD - zmieniam łącze na 750Mb i mam wrażenie, że obecna talerzówka nie da już rady + jeden na system;

- jeden dysk HDD jako magazyn;

- nie wiem czy jest sens dokładać ramu?

- korzystam z kilku monitorów, więc karta graficzna raczej też powinna być zmieniona.

 

I na pewno potrzebuję nowego monitora - poprzeglądałem sporo recenzji i na chwilę obecną niniejsza propozycja wychodzi na prowadzenie:


  •  
  • iiyama XUB2792UHSU

 

Jeżeli mielibyście jakiekolwiek propozycje - będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robienie czegokolwiek innego niż przechowywanie zdjęć czy seriali na HDD w dzisiejszych czasach to masochizm. SSD to konieczność. Im więcej, tym lepiej.

 

Do montażu filmów najlepiej by było zmienić platformę na amd. Po kosztach byłoby to r1700+16GB RAM DDR4 3000/15. Niby jest to odpowiedź "wszystko", ale wcale nie taka kosztowna, zwłaszcza jeśli skorzystasz z rzeczy używanych. Zobacz sobie na allegro - te komponenty chodzą w przyjemnych cenach. Zakup nowoczesnej płyty pozwoli w przyszłości zrobić mocny upgrade niewielkim kosztem.

 

Zakładając, że nie zmieniasz platformy, musisz zmienić procesor na i7. Kodowanie filmów na i5 to zabawa dla cierpliwych. To nie są po prostu procesory do takich zadań. Będzie to droga inwestycja i dlatego moim zdaniem lepiej iść w r7 1700, który właśnie w takich zadaniach się najlepiej sprawdza, a kosztuje tyle samo, co znacznie słabszy do kodowania i7. 2x szybsza pamięć też zrobi różnicę.

 

Co do pamięci, do kodowania wideo musisz mieć co najmniej 16GB. Za grosze dokupisz dodatkowe 2x4GB do obecnego zestawu. W nowym zestawie 16GB 300/15 będziesz miał za 300zł.

 

Co do grafiki, wszystko zależy od twojego budżetu, którego niestety nie podałeś.

 

tl;dr

Sprzedajesz obecny zestaw, kupujesz b450+r1700+16GB 3000/15 oraz SSD. Ten twój SSD to ogólnie żadne cuda i jego upłynnienie też byłoby wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Makavcio2:

 

dzięki za odpowiedź.

 

Budżetu nie podałem z prostej przyczyny - nie jest jakoś specjalnie ograniczony. Ale nie mam też ochoty wydawać kwot(sam sprzęt, bez monitorów) powyżej 5k. Zatem - chodzi o optymalne rozwiązanie.

 

Branie części używanych też nie wchodzi w grę, bo potrzebuję FVAT23 :-)

 

Chociaż tak totalnie przy okazji - za ile można byłoby obecny zestaw popędzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry raz jeszcze!

 

Jednak doszło do odświeżenia tematu z dosyć prostego powodu...zakres działa się zwiększył, więc zastanowienie nad modernizacją wróciło.

 

Na czym obecnie stoję:

- MSI Z87-G43 LGA1150 4DDR3 2PCI DVI D-Sub

- INTEL CORE I5-4570 3,2 GHz 6MB S.1150

- DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 KINGSTON HYPERX GENESIS SERIES KHX1600C9D3X2K2/8GX

- SILENTIUMPC DEUS M1 550W 80PLUS BRONZE

- SAPPHIRE HD7750 1GB DDR5 128 BIT AMD ASUS Radeon RX580 Dual OC4GBGDDR5

- SSD Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500 - sytemowy

- KINGSTON SSD V300 120GB SV300S37A/120G - magazyn szybszego dostępu

- HDD WD BLUE 1TB 7200obr. 64MB - magazyn

- WD CAVIAR GREEN 1TB WD10EZRX SATA III 64MB - magazyn

 

Zastosowanie:

- programowanie(frontend/backend)/bazy danych/systemy wirtualne/narzędzia BI;

- obróbka filmów;

- z czasem możliwe, że grafika 3D.

 

Zastanowienia:

- z całą pewnością stawiam na platformę AMD;

- nie mam ograniczenia finansowego - jedyny wskaźnik to opłacalność. Nie mam ochoty dokładać x00PLN tylko po to, aby ugrać dosłownie kilka %;

- z tego co już przejrzałem - RYZEN 5 3600 wydaje się najbardziej opłacalny;

- ram - 32GB ma sens?

- ssd m2 - czy robi faktycznie taką różnicę względem ssd na sata?

- na ile sensowne jest zmienianie teraz sprzętu, w momencie zbliżającej się nowej architektury(premiera chyba w listopadzie?)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...