Skocz do zawartości
PCFan1985

Ryzen 5 1600X + Gigabyte AX370 Gaming 3. RAM nie działa powyżej 2400 MHz na tej płycie głównej.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem jest taki jak opisany w tytule.

 

Mam Ryzena 5 1600X @ 4.1 GHz (dokładnie to 4050 MHz 1.392v) umieszczonego na płycie głównej Gigabyte AX370 Gaming 3. Jednakże mam problemy z ustawianiem na niej RAM-u powyżej 2400 MHz, mimo iż obie kości w profilu XMP mają minimum 2666 MHz. Zaznaczam że obie kości są inne ale działają w Dualu także raczej powinnem im zgrać (mimo wszystko) wspólne timingi i taktowanie, no nie?

 

Nieważne jakie timingi ustawię przy 2666 MHz (i więcej) to i tak płyta ostatecznie ładuje się do systemu z częstotliwością 2133 MHz ale jednak z tymi timingami które ustawiłem ręcznie (timingi przejdą zatem ale taktowanie już nie).

 

Chciałbym ustawić tutaj optymalnie te 2933/3000 MHz, no... ale jakoś nie mogę.

 

Może ktoś z was, drodzy userzy pomoże mi ogarnąć ten niesforny bios i te ramy (bo to może jego wina)? Ustawić timingi i inne dane.

 

A może prościej będzie zmienić procesor lub płytę? Bo rozważam zmianę CPU na 2600X (ok. 50 pln dopłaty), lub (za dopłatą ok. 125-150 zł.) na Ryzena 7 2700X (Ryzena 5 3600 na razie nie rozważam - za duży wydatek patrząc w aspekcie cena/wydajność/różnica pln w stosunku do 1600X @ 4.1 GHz), byle tylko mieć lepszy kontroler pamięci w CPU?

 

69dhucqb5nu1_t.jpg

 

UEFI - zakładka memory:

hwqcuev308qb_t.jpg

6kt6nihme9pe_t.jpg

7udchb2mds4o_t.jpg

pqq6nk2oj8bz_t.jpg

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dość ze pierwsze ryzeny miały ogólnie problemy z OC ramu, to jeszcze chcesz cudów na dwóch różnych kościach? Pierwsze ryzeny zdaje się nawet nie miały kontrolera 2933 tylko 2600 :E Zdejmij OC z procka i wtedy próbuj OC pamięci, jak już Ci się uda, to wtedy dopiero procesor. (jak masz możliwość zamiany na 2600 to zmieniaj)

 

PS i oczywiście BIOS zaktualizuj, tylko na twoim miejscu zaktualizował bym go do ostatniej wersji dla procesorów ryzen 2600 (wersję przed wersją dla 3600)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedość ze pierwsze ryzeny miały ogólnie problemy z OC ramu, to jeszcze chcesz cudów na dwóch różnych kościach? Piewsze ryzeny zdaje się nawet nie gwarantowały 2933 tylko 2600 :E Zdejmij OC z procka i wtedy próbuj OC pamięci jak już Ci się uda to wtedy dopiero procesor. (jak masz możliwość zamiany na 2600 to zmieniaj)

 

Jak piszesz, prędzej zmienię CPU za symboliczną dopłatą na R5 2600X (albo za 600 kupię R7 2700/2700X) niż będę się tak bawił z ustawieniem tych ramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz, prędzej zmienię CPU za symboliczną dopłatą na R5 2600X (albo za 600 kupię R7 2700/2700X) niż będę się tak bawił z ustawieniem tych ramów.

Tia, tylko 2600 mimo lepszego kontrolera nie da Ci gwarancji ze kości nagle pofruną:E Masz dwie rożne marki -Patriot i kingston, na dwóch różnych pamięciach -Micron i Hynix. W dodatku jedne dual rank, drugie sngle rank (nie mylić z dual chanel). Panie, gdzieś pan miał głowę przy zakupach :lol2:

 

Spróbuj je ręcznie wpisać na 1333 (2666) 16-18-18-36 potem ewentualnie podwyższać na tych tajmingach

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, tylko 2600 mimo lepszego kontrolera nie da Ci gwarancji ze kości nagle pofruną:E Masz dwie rożne marki -Patriot i kingston, na dwóch różnych pamięciach -Micron i Hynix. W dodatku jedne dual rank, drugie sngle rank (nie mylić z dual chanel). Panie, gdzieś pan miał głowę przy zakupach :lol2:

 

Spróbuj je ręcznie wpisać na 1333 (2666) 16-18-18-36 potem ewentualnie podwyższać na tych tajmingach

 

A tak na szybko kupiłem te Vipery bo mi jedna kość 8 GB Kingstona padła. I zrobił się taki migmag. Sprzedam najwyżej obie kości i kupie jeden zestaw 16 GB.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na szybko kupiłem te Vipery bo mi jedna kość 8 GB Kingstona padła. I zrobił się taki migmag. Sprzedam najwyżej obie kości i kupie jeden zestaw 16 GB.

:thumbup: Do tego ryzen 2600, jak za 50zl to żaden wydatek. Chciałbym mieć taka możliwość przejścia z 2600 na 3600 :E

 

PS Jak kupiłeś tą pamięć teraz (niedawno, do 14 dni) i przez net, to możesz go zawsze zwrócić albo dokupić drugą a sprzedać kingstona.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że moja płyta główna (Gigabyte AX370 Gaming 3) jest grymaśna jeśli chodzi o moduły RAM?

 

No bo jakoś ludzie na Ryzenach 1 generacji (jak mój) kręcą RAM na 3000-3200, czy nawet 3333 MHz na modelu Gigabyte AX370 Gaming 5. Więc może to po prostu płyta musi mieć odpowiednie moduły które polubi?

 

Tak sobie myślę właśnie. W tej sytuacji zostawić CPU. Bo jednak ustawiony na 4.1 GHz wciąż jest bardzo wydajnym sprzętem w tych pieniądzach a i sam GTX 1070 @ 1707/9000 jakoś nie narzeka przy nim na niedobory mocy.

 

Co zatem najlepiej kupić (oczywiście względnie taniego) do tej płyty z par 8 GB. Płyta ma najnowszy bios wgrany (F42d - z 18/10/2019).

 

https://www.nieidealny.pl/forum/topic/4360-procesory-ryzen-ddr4-z-taktowaniem-od-3000-mhz-kompatybilnosc-i-taktowanie/

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1600x miałem lepsze imc niż na 2600. Fajnie by było jakbyś sprawdził thaiphonem na jakich kościach masz te moduły potem dobierzemy timingi do bardziej gównianych IC :lol2: i powinno banglać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microny chyba e-die i mfry od hynixa. Ustaw tak 16-18-18-36 trc 69 trfc na 528 trdrd scl na 5 twrwr scl na 5 resztę zostaw na auto Procodt daj na 60 cad bus możesz zostawić i tak ustawi ci 24-24-24-24. Potem ustaw na ramie 1.35v na SOC daj 1.1v i powinno ganiać.

 

Ps. ganiać na 2933/3000 a może nawet wyżęj jak będziesz chciał dorzucić do 1.38-1.4v na moduły w zależności ile ci przevoltowuje od tego co tam w biosie ustawisz

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microny chyba e-die i mfry od hynixa. Ustaw tak 16-18-18-36 trc 69 trfc na 528 trdrd scl na 5 twrwr scl na 5 resztę zostaw na auto Procodt daj na 60 cad bus możesz zostawić i tak ustawi ci 24-24-24-24. Potem ustaw na ramie 1.35v na SOC daj 1.1v i powinno ganiać.

 

Ps. ganiać na 2933/3000 a może nawet wyżęj jak będziesz chciał dorzucić do 1.38-1.4v na moduły w zależności ile ci przevoltowuje od tego co tam w biosie ustawisz

 

Ustawiłem RAM-y w UEFI jak napisałeś. Komputer następnie wykonał kilka restartów. Nastepnie się włączył w systemie z taktowaniem... 2133 MHz CL 15. Lipa. Słucham kolejnych rad.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pamięci sie "gryzą". Ja bym na Twoim miejscu sprawdził oddzielnie pojedyncze moduły czy nie idą wyżej. Ja by nie szły, odstawiłbym obie i kupił coś lepszego. Jak by mi jeden z tych modułów poszedł wyżej to wybrałbym ten lepszy który samodzielnie osiąga lepsze wyniki i dokupiłbym drugą taką samą kość, a z tą gorszą bym się pożegnał. Ale to ja bym tak zrobił, a co Ty zrobisz.... pewnie nam napiszesz :)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozbądź się tego ramu zwróć patrioty i opyl kingstony

to nie ma nawet prawa działać w dual'u ...

a co zrobiłeś z uszkodzonym modułem DIMM ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem RAM-y w UEFI jak napisałeś. Komputer następnie wykonał kilka restartów. Nastepnie się włączył w systemie z taktowaniem... 2133 MHz CL 15. Lipa. Słucham kolejnych rad.

Gorzej będzie jak ci płyta bootuje z ramem na 1.2v a MFR na 3 GHz na takim napięciu zwyczajnie nie wstaje. Próbowałeś ustawić te timingi z zegarem 2133 i potem podnosić o jeden dzielnik do góry? aż do wykrzaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej będzie jak ci płyta bootuje z ramem na 1.2v a MFR na 3 GHz na takim napięciu zwyczajnie nie wstaje. Próbowałeś ustawić te timingi z zegarem 2133 i potem podnosić o jeden dzielnik do góry? aż do wykrzaczenia?

MFR? czyli dokładniej? Mniemam, że chodzi tu dokładnie o któryś moduł RAMu.

 

2133 MHz - wstaje, 2400 MHz - wstaje, 2666 MHz - wstawała płyta na na dwóch modułach kingstona. Teraz płyta nie wstaje nawet na tych 2666 MHz na mieszanych modułach a niby kontroler Ryzena 5 1600x na to pozwala przecież specyfikacyjnie.

 

Będę teraz sprawdzał pojedynczo kości w OC.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

 

Kingstony HyperX Savage DDR4 botują do systemu maksymalnie przy 2933 MHz CL16.

 

Natomiast Vipery Elite są wręcz żałosne, bo nie chcą (w slocie 4) do systemu wstać nawet przy 2666 MHz @ auto. Przy skromnym 2400 MHz CL16 (w slocie 2) natomiast botują.

 

hs4yrcsepvlz_t.jpg

 

Wróciłem też do testów z drugą kością Kingstona (tą niby uszkodzoną) i tak. W dualu system na spokojnie zabotował przy 2933 MHz 16-15-15-38 1.35v (sloty 1 i 3).

 

ifm3qzjve2nz_t.jpg

 

Aczkolwiek ta jedna kość i tak uważam, że nie jest w pełni sprawna (np. w Operze często gęsto mam błąd "strona uległa awarii") co na 1x Patriot + 1x Kingston mi się nie pojawia. Więc tak czy siak, i tak muszę zmienić RAM na dwa inne moduły.

 

Albo dokupić jedną kość Kingstonów HyperX Savage w wersji 8 GB.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...