Skocz do zawartości
Mane1979

Komputer na i9900K, 6200zł, potrzebna ocena i pomoc z RAMem

Rekomendowane odpowiedzi

Przejrzałem trochę podobnych tematów na tym forum i na innych i wyszło mi coś takiego jak poniżej, sprzęt ma być nowy, do poszczególnych podzespołów mogę dołożyć o ile będzie to miało jakieś uzasadnienie. Przeznaczenie z bardziej wymagających rzeczy to głównie obróbka fotografii, wirtualizacja, programowanie, czasami jakaś konwersja wideo.

 

 

Procesor:

Intel Core i9-9900K

Cena: 2311 zł

 

Chłodzenie CPU:

Dark Rock Pro 4

Cena: 326 zł

* nie wiem czy potrzebna mi jakaś lepsza pasta, czy to co w zestawie wystarczy

 

Płyta Główna:

Gigabyte Z390 Aorus Pro

Cena: 801 zł

* czy warto dopłacać do czegoś lepszego, ewentualnie może jakieś inne propozycja

 

Pamięć RAM

32 GB, ale tutaj kompletnie nie mam pomysłu, i zastanawiam się czy lepiej 4x8 czy 2x16

Cena: ~800 zł

 

Dysk SSD 1 M.2 - system

ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe

 

Cena: 298 zł

* nie wiem jaki dysk wybrać i czy iść w M.2 czy PCIe, zastanawiam się między 256/512GB i lepiej kupić np 1T NVMe na OS i dane do pracy czy 256/512GB NVMe na OS i 500/1000GB SATA na dane do pracy

 

Dysk SSD 2 USB - dane

Crucial 500GB / 1000GB 2,5" SATA SSD MX500

Cena: zł 299zł / 499zł

* tutaj się zastanawiam, czy dołożyć do wersji 1TB

 

Karta Graficzna:

* na obecną chwilę odpuszczę sobie zakup karty graficznej, mam to co w podpisie, do tego, do czego wykorzystuję komputer w zupełności mi wystarcza

 

Zasilacz:

SeaSonic Focus Plus Gold 650W

Cena: 429 zł

 

Obudowa:

Fractal Design Define R6C Blackout/Blackout Tempered Glass

Cena: 667 zł

* tutaj zastanawiam się na wersja bez i z oknem, czy potrzebne jakieś dodatkowe wentylatory do tej obudowy?

 

Zostaną również jakieś graty z aktualnego komputera, szczegóły w podpisie.

 

Po zsumowaniu wychodzi budżet jakieś 6123zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bajka. Pamięci 2x16GB G.Skill Aegis, Crucial Sport albo i też możesz przy małej dopłacie 100 zł wrzucić https://proline.pl/?p=F4-3600C16D-32GVKC

 

Jeżeli chodzi o SSD. Osobny NVME na system i soft, osobny SSD na katalogi, odczyt vieo jakieś 1TB-2TB, i HDD zapis.Dodatkowe wentyle budzie mogą być potrzebne jak wpadnie porządne GPU.

 

https://proline.pl/koszyk/548c539d razem z SSD NVME 2TB za 6700 zł

Jak trzeba trochę zejść, to też jeszcze można. Jakie masz GPU, bo podpisu nie widać :E

 

Kolejna sprawa. Ile jest tej obróbki video? Jeżeli nie ma tego sporo, to pod resztę bdb sprawdzi się tańszy 3700X. Oszczędność w okolicach 1000 zł na zestawie.

 

Z390 Aorus Pro, dobry wybór. Pastę można dać Grizzly za 25 zł.

 

Jak taniej na 9900K, to nawet https://proline.pl/koszyk/891ad8a5

Odpuszczasz OC gdzie OC 9900K to tylko kosmetyka bo zegary z pudła i tak są bardzo wysokie. Tańsze pamięci, tańsza obudowa i jesteś w 6200 zł i wszystko będzie ok.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...

1. Nie ma potrzeby oszczędzać, budżet tak naprawdę wyszedł po zsumowaniu tego co wybrałem.

2. Karta graficzna to leciwy emeryt Asus Radeon HD 6950 1GB DDR5 DCII :D, daje radę, tak naprawdę to jedyne wymaganie to obsługa 2-3 monitorów, ale może za jakiś czas kupię coś nowszego.

3. Co do oddzielnego dysku na wideo, to nie ma potrzeby, prędzej na coś pod Lightrooma czy Photoshopa, wideo to tak przy okazji.

4. Dysk talerzowy nie potrzebny, mam kilka z aktualnego kompa i SSD Crucial MX100 512GB też do zagospodarowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłacać w zasadzie też na hura nie ma sensu.

SSD NVME 1-2 TB i tak pod wszystkie katalogi 2D się przyda.

GPU i tak bym szykował do zmiany.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy jest sens pchać się w dysk 512 na OS, 256 powinien wystarczyć, cala reszta łącznie z wirtualkami będzie na drugim SSD, myślałem o dysku SATA, ale widze, że praktycznie to samo kosztuje dysk na M2, a może po prostu jeden dysk 2 TB podzielony na partycje na OS i Dane? Druga sprawa czy nie warto się zainteresować czyms na PCIe?

Edytowane przez Mane1979

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...