Skocz do zawartości
Chadżi

Aorus rx580 8G pobór mocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moj zestw komputerowy składa się z:

 

Aorus rx580 8G

Ryzen 7 2700x

Aorus x470 ultra gaming

16GB HyperX RGB

Adata su800 1TB

BeQuiet Pure Power 11 700W

 

Zauważyłem, że ten zasilacz posiada dwie linie 12V, jedna 36A, a druga 30A. Czy to nie ogranicza poboru mocy dla mojego komputera? karta graficzna według specyfikacji ma TDP 185W MAX, jednak zauważyłem grając w gry, że to TDP sięga max 100W-155W, czy możliwe jest, że karta nie potrzebuje po prostu więcej mocy grając w daną grę? Czy też skoro pokazuje ok 100% jej zużycia, to powinna pobierać też około 185W?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP to nie jest pobór energii.

 

Zasilacz nie stanowi najmniejszego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jest to normalne, że podczas grania pobiera mi jedynie 100W przykładowo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien żreć więcej, ale to zależy od obciążenia, bo przecież karta nie jeździ na 100% cały czas.

 

Czym to w ogóle mierzysz? Bo jak jakimś programem, to te wskazania mogą mieć niewiele wspólnego z prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę to nakładką Radeon Overlay, dodam, że wydajność w grach i FPS się zgadzają z przedstawianymi w internecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do poboru mocy służą mierniki wpinane w układ - program to bardzo niedokładna metoda pomiaru.

 

Skoro wszystko się zgadza wydajnościowo, to po co na siłę szukać problemu tam gdzie go nie ma? ;)

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie chęć zaspokojenia ciekawości i bycia spokojnym już o wszystko, komputer jest nowy, a miałem z nim już dwie nieprzyjemne przygody :/ Interesuje mnie też, dlaczego czasami przy wlaczaniu komputera, sporadczynie wyskakuje komunikat o błędzie w Wattmanie. Nie zmienialem żadnych ustawień, oraz niczym się nie bawiłem tam, podejrzewam że ten problem może być już jedynie związany ze słabymi sterownikami od AMD...

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostro kręcony i w pełni obciążony RX 580 to nawet 250W łyknie, sam w sobie, czyli w sumie jak Vega :E

 

590 podobnie, ok 250W szczytowo

 

 

Ale jak np. grasz w coś mniej wymagającego i na FHD 60 Hz z Vsync ON, to karta może nie pracować na 100% bo nie ma takiej potrzeby. Ale jak faktycznie 100% użycia pokazuje, to powinna do 200W dobijać. No i jak wcześniej, TDP to nie pobór mocy.

 

Programowo można w miarę dokładnie sprawdzić w HWINFO64. Mam watomierz w gniazdku i widzę pobór dla całego kompa, i po danych z softu jednak chyba trochę chyba soft nie doszacowuje. Bo pokazuje mi średnio 250-270W w Wieśku 3 dla samej karty, podczas gdy na ścianie mam wtedy 450-460W AC. Soft potrafi też pokazać max chwilowo 290W DC na karcie, a watomierz raz zarejestrował 492W AC. Tak czy siak przy 270W DC dla karty to zostaje jakieś 170W DC na całą resztę kompa, co wydaje mi się ciutkę za dużo, bo procek w Wieśku 3 nigdy nie jest na 100% obciążony - HWINFO pokazuje dla proca wtedy max 80W DC. A w Prime95 procek żre wg softu do 115W DC.

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up - wypraszam sobie zanizanie mocy pobieranej przez vega! :D Moja bierze 350W przy odkreconych wszystkich limitach poboru mocy :E

 

Co do RX580 szczerze watpie zeby zblizyla sie do 250, moze okolo 200 - 210 wykreci.

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale masz dane zmierzone przez TPU i toms. To są oczywiście wartości szczytowe i chwilowe, ale zmierzone. Normalnie pewnie < 200W.

 

Jakie masz zegary na V64 i napięcie? Ja powyżej 1,1V nie wbijałem i jadę na 1600/1100. I tak mi hotspot do 70 C potrafi doskoczyć mimo wody - pewnie mam coś nie tak z pastą. Na dalsze OC nie mam czasu - od 2 lat nie mogę Wieśka 3 skończyć :E a co dopiero w OC i testy stabilności się bawić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, a wracając do mojego rx'a, zużycie oscyluje w granicach ok 100%, może źle to pokazywać program ? Oglądałem różne testy tej karty na yt, nawet u ruskich xD I widzę, że u nich też np w BF4 karta pobiera sobie 120W przykładowo. Interesuje mnie też dalej ten wattman, dlaczego wywala błędy? Ale jedynie po zalogowaniu do systemu i nigdy później, w tej chwili po zainstalowaniu na nowo sterowników i nie aktywowaniu wattmana, nie wyskakuje zaden błąd, ale po to on jest żeby działał poprawnie. Czy normalne jest, ze podczas 100% obciążenia w OCCT są zbijane zegary procesora na 3800 I karty na nawet 1200 ? Z której linii 12v od zasilacza korzysta procesor, v1? Wtedy kartę najlepiej podpiąć pod v2?

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką wersje sterowników masz ? i jaki windows ? Bo mi z RX580 watman chodzi ok,a mam zrobiony OC i UV w wattmanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką wersje sterowników masz ? i jaki windows ? Bo mi z RX580 watman chodzi ok,a mam zrobiony OC i UV w wattmanie

 

Obecnie zainstalowana: 19.10.1, W10 Home 64 - oryginalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zainstalowana: 19.10.1, W10 Home 64 - oryginalny.

Windows 10, ver 1903 ? wszystkie aktualizacje ?

Zrób UV karty, parę watów będzie mniej pobierać

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10, ver 1903 ? wszystkie aktualizacje ?

Zrób UV karty, parę watów będzie mniej pobierać

 

Tak, W10 ver 1903 oraz wszystkie aktualizacje. UV nie chcę robić, zauważyłem jednak jedną zależność, wszystkie problemy jakie mam z wattmanem pojawiają się jedynie po restarcie komputera, po normalnym włączeniu nie zauważyłem tego. Tak samo jak i ledy w obudowie, które się bugują czasami po restarcie. Czy po każdym włączeniu komputera należy załadować swój profil w Wattmanie?, ponieważ nie ładuje mi się automatycznie

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy masz włącony fastboot w windowsie , jeśli tak trzeba wyłaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem tą opcje szybkiego uruchamiania, nie widzę żadnej różnicy. Niepokoi mnie jeszcze fakt, że np gdy mam ustawiony peofil XMP, gdy komputer wyłączam, a potem włączam, wszystko jest normalnie, gdy jednak komputer zresetuje, ten profil XMP się wyłącza sam i kości pracują na domyślnych taktowaniach.

 

- Miałem również przed chwilą sytuację, gdzie po przyciśnięciu przycisku POWER, komputer się włączył, po czym wyłączył i ponownie sam włączył.

- Zainstalowałem najnowsze sterowniki sterowniki do radeona i w tej chwili w grach widzę spadki taktowań rdzenia karty graficznej, zamiast stałych 1365, jak to ciągle było, wahają się do 1330 - 1364, czasami wskoczą na 1365. I to jedynie po restarcie, po normalnym wyłączeniu i włączeniu nie.

 

Nie wiem już co to może być, w między czasie wymieniłem kartę oraz zasilacz na nowe w sklepie, ponieważ myślałem, że to ich przyczyna....

 

Generalnie komputer jest bardzo niestabilny gdy go zresetuje.

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na platformie intela i komp stabilny jak skała , masz najnowszy bios płyty ?

widzę że do twojej płyty nie dawno wyszedł nowy z 18/10/2019

 

Jakie temperatury karty są podczas spadków taktowania ?

U mnie na spadki taktowania pomaga tylko UV karty.

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Kupię kamerę Blackmagic 2.5k 
    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...