Skocz do zawartości
sert

Ryzen wielowątkowy - pytanie o podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ma uprzejme pytanie - jak będzie zachowywał się Ryzen wielowątkowy po podkręceniu na stałe. Obecnie mam podkręconego 4 rdzeniowego Ryzena (bez dodatkowych wątków)na stałe na 4,1Ghz i Hwi pokazuje 4 rdzenie ustawione na sztywno na tą prędkość.

Jeśli podkręcę Ryzena z dodatkowymi wątkami - to podkręcone będą od razu też te dodatkowe wątki? i np. w przypadku 4R/8W Hwi pokaże mi 8 podkręconych wskaźników dot. procesora? Czy może wątków nie można podkręcać na stałe? Jak to jest w rzeczywistości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu podkręcać na sztywno wątków w Ryzenie - on ma budżet energetyczny oraz temperaturowy, jeśli oba są w marginesie to sam podkręca wątki. Jeśli podkręcenie przeważy budżet energetyczny to sam się zdownclockuje. Fajnie to widać na Ryzen Masterze podczas benchmarków..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,dziękuję, ale teoretycznie (i praktycznie?) da się podkręcić na stałe (na "sztywno")jednocześnie i rdzenie i wątki? Chodzi mi podkręcenie tylko z poziomu Biosu.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu podkręcać na sztywno wątków w Ryzenie - on ma budżet energetyczny oraz temperaturowy, jeśli oba są w marginesie to sam podkręca wątki. Jeśli podkręcenie przeważy budżet energetyczny to sam się zdownclockuje. Fajnie to widać na Ryzen Masterze podczas benchmarków..

 

:hmm:? Mój "rysiek" 2600 w turbo leci maksymalnie w okolice 3800Mhz podkręcić go mogę do 4,2 dla wszystkich rdzeni, wiec jak nie ma sensu?

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój idzie do 4.1 i w miarę wzrostu temperatur (mam jeszcze boxowe chłodzenie, myślę nad wodą) spada mi do 3.8. Obserwując sobie w Ryzen Masterze ogranicza go na początku budżet energetyczny, a później już wygrzanie..

B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używam ryzen mastera, sprawiał mi problemy, wywaliłem. Z ferą 3 (chłodzenie lepsze od boxowego) nie bostuje wyżej niż okolice 3800, mimo tego ze temperatury nie są jakieś super wysokie(po OC na 4,1 trzyma zazwyczaj poniżej 60 stopni w grach), wiec w moim przypadku sens jest jak najbardziej

 

Rozumiem,dziękuję, ale teoretycznie (i praktycznie?) da się podkręcić na stałe (na "sztywno")jednocześnie i rdzenie i wątki? Chodzi mi podkręcenie tylko z poziomu Biosu.

Normalnie robisz OC i wyświetla Ci X,XGhz x X wątków

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie zauważyłem 1 rzeczy - nie ma wskazania co do generacji.

2 generacja względem 3 zachowuje się inaczej.

I tak, Ryzeny 2xxx i 1xxx warto kręcić w BIOSie, przy dobrym BIOSie 3xxx kręcą się same w oparciu o wspomniane wyżej limity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko się zgadza :E Serii 3000 się nie kręci, w ryzenach z serii 4000 podobno ma być +200Hz, tez pewnie się nie będą kręcić ;)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie robisz OC i wyświetla Ci X,XGhz x X wątków

Ok, jasne, dzięki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...