Skocz do zawartości
exxek

Problem z GRUBEM - Podczas ładowania Ubuntu przez ok 10 sekund pojawia się tylko fioletowy ekran

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule najpierw przed grubem pojawia się na około sekundę czarny ekran po wybraniu w GRUBIE Ubuntu na około 10-15 sekund pojawia się fioletowy ekran i dopiero po nim splash screen Ubuntu. Po raz pierwszy błąd wystąpił na dualboocie Ubuntu 16.04 i windowsa 10. W ramach prób naprawy zaktualizowałem system do wersji 18. Aktualizacja nie pomogła więc eksperymentowałem z nomodesetem i quick splashem ponownie bez rezultatu. Póżniej zainstalowałem "na czysto" Ubuntu w wersji 19.04 także bez rezultatu.

System mam zainstalowany na thinkpadzie T480 z następujacą konfiguracją:


  •  
  • i7 ósmej generacji
  • karta graficzna mx150
  • 16GB Ramu

 

wcześniej przed pojawieniem się splashscreenów pojawiały się komunikaty o błędach z tego co pamiętam to powtarzały się dwa:


  •  
  • couldn' t get size 0x0000000000000000e
  • /dev/nvme0np5/: clean, 212629/5521400files,2433326/22001536 blocks

Edytowane przez exxek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie chodzi o częsty problem wynikający ze zbyt przeładowanego graficznie ekranu Gruba. Spróbuj zainstalować Gruba bez żadnych graficznych upiększeń, żeby gołe napisy były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na ubuntu 16.04 miałem zmodyfikowany wygląd gruba ale błąd występował już wcześniej. Obecnie mam zainstalowanego „na czysto” Ubuntu 19.04 który zresetował GRUBA do jego pierwotnego stanu i przy okazji go zaktualizował. Więc to nie to. Trochę jak czytałem to jako możliwe przyczyny podawano kartę graficzną, błąd szukania ścieżki do Ubuntu lub coś z polymouthem, ewentualnie problem z kernelem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...