Skocz do zawartości
azgan

Ranking matryc TN, IPS, VA i OLED - jakie najchętniej wybieracie i uznajecie za najlepsze?

Ranking matryc  

140 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki typ matryc wybierasz najchętniej?



Rekomendowane odpowiedzi

Z jakiego rodzaju matryc najchętniej korzystają użytkownicy PCLab?

 

RGxkKy0.jpg

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA > IPS >>> TN

Czerń robi robotę w grach i filmach/serialach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ranking, ze swoim głosem się wstrzymam. Siedzę na TN, IPS zniechęcił mnie srebrzeniem ale czekam na nowego Viewsonica na nanoips i zobaczymy ale w serduszku czuje, że najmocniej ciągnie mnie do przetestowania nadchodzących VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Only TN, moze zrobie drugie podejscie do VA ale tego nowego AOC, ktory ma plaska matryce. batman w zakrzywionych matycach to tragedia ktora wychodzi podczas ogladania filmow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA

kontrast to w obrazie najważniejsza rzecz.

Oczywiście to dotyczy tylko Monitora

Bo TV może być tylko jeden, OLED ;)

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem na wszystkich matrycach.

Najlepiej mi się gra na drogich TN.

Jak dla mnie to najlepiej gry wyglądają na VA.

Ips tak pośrodku niby fajne kolory, ale smuży i do tego kontrast slaby.

Filmy na VA, jak zamówiłem na test ipsa gamingowego to taki szrot, że filmy to nawet gorzej wyglądały niż na TN. Wiem co to znaczy dobry IPS i do tego badziewia 144hz nie ma co porównywać, bo to tylko imitacja dobrego ipsa.

Edytowane przez DjTechnics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do oddawania głosów w ankiecie. Ranking jest dla całej społeczności z PCLaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy profesjonalny IPS

Do domu VA*

 

*powoli zaczyna się to zmieniać i rozważam zakup IPS również do domu jako, że wreszcie pojawiają się na rynku sensowne monitory z kontrastem 1500:1

 

jednocześnie wychodzi coraz więcej badziewia na VA, gdzie kontrast jest grubo poniżej standardu 3000:1

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki ankiety są na razie zaskakujące. Obserwuje temat z wielkim zainteresowaniem i czekam na dalszy rozwój wydarzeń.

 

Mamy dosyć ciekawą sytuację o ile TN stanowi mniejszość to IPS z VA idzie praktycznie łeb w łeb a spodziewałem się wyraźnej dominacji jednego z wymienionych rozwiązań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem VA, ale stary BenQ z poziomem odświeżania ok 5ms+ GTG, trochu tego było. Granie w Fifę odpadało, za piłkarzem ciągła się taka czarna smuga, strasznie wkurzało. VA jeszcze granie w Skyrima z reshade itp czy nawet bez wszelka czerń, cienie były za ciemne. Nic nie było widać.

Teraz mam TN od IIyamy, może bym wziął IPS, ale zraziłem się po VA do innych matryc niż TN, gdzie na TN nie ma problemu ze smużeniem.

 

Ale chyba wziąłbym teraz dla testów IPS, o ile w podobnej cenie jak ta TN będzie coś wartego.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem VA, ale stary BenQ z poziomem odświeżania ok 5ms+ GTG, trochu tego było. Granie w Fifę odpadało, za piłkarzem ciągła się taka czarna smuga, strasznie wkurzało. VA jeszcze granie w Skyrima z reshade itp czy nawet bez wszelka czerń, cienie były za ciemne. Nic nie było widać.

To że miałeś za ciemne cienie w VA, czy czarne smugi za piłkarzem, nie wynikało z tego, że było to VA, tylko z tego, że było to tragicznie skalibrowane (czy to przez użytkownika, czy w fabryce).

 

Czarna smuga, za poruszającym się obiektem, pojawia się w przypadku źle ustawionego overdrive (często na wartości maksymalnej).

 

Natomiast "zbicie" odcieni w cieniach w jedną czarną plamę, wynika ze złej korekcji gamma, lub wręcz braku tej korekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie liczy się jedynie IPS, przynajmniej dopóki nie pojawią się bezproblemowe rozwiązania konsumenckie oparte na OLEDach.

IPS w połączeniu z dobrym wykonaniem i OCF daje najbardziej naturalny obraz. Są też rozwiązania dla graczy, szybkie, więc chyba większość konsumentów powinna być zadowolona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCF to rewelacja. Szkoda, że dostępna tylko w EIZO i NEC. Liczę na to, że wygaśnie patent na starsze A+TW (też nieźle robi robotę) i takie firmy jak DELL, BENQ, LG, ACER, ASUS zaczną to stosować w swoich lepszych monitorach na IPS, bez jakiegoś drastycznego podnoszenia ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, jak przyszłość będzie wyglądać. Na razie widzimy, że konsumenckie monitory nie muszą już być monitorami tanimi i stereotypy "pro=drogie, domowe zastosowania=niedrogie" już padły.

PC Master Race spowodował, że można kupić gejmingowy sprzęt w cenie wyższej od w takim samym rozmiarze zawodowego monitora graficznego przeznaczonego do krytycznie ważnych prac. Nic z tego nie wynika oczywiście, poza tym, że jest potencjalna grupa konsumentów domowych, których stać na domowy sprzęt premium. Może ktoś im zacznie sprzedawać lepszej jakości to premium. A może trzeba czekać na OLEDy dla ludu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że miałeś za ciemne cienie w VA, czy czarne smugi za piłkarzem, nie wynikało z tego, że było to VA, tylko z tego, że było to tragicznie skalibrowane (czy to przez użytkownika, czy w fabryce).

 

Czarna smuga, za poruszającym się obiektem, pojawia się w przypadku źle ustawionego overdrive (często na wartości maksymalnej).

 

Natomiast "zbicie" odcieni w cieniach w jedną czarną plamę, wynika ze złej korekcji gamma, lub wręcz braku tej korekcji.

Odnośnie overdrive, przecież testowałem na różnych ustawieniach, i nic nie pomagało, a model BenQ to GW2255 z 6ms. Te smugi były tylko w czasie meczu w Fifie, przy ciemnych koszulkach.

Jak pamiętam overdrive miał chyba tylko off 1 2 opcje i nic więcej. Teraz monitor jest od kilku lat u kuzyna, ale on nie gra zbyt dużo to mu nie przeszkadza.

 

Np na tej IIyamie overdrive mam na poziomie 0, i ani minus ani plus nie jest dobre, najlepiej pasuje na 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze wyglądają IPS'y z wygaszaniem lokalnym jak jest Full Array Local Dimming to kontrast i czerń jest świetny. Będzie jeszcze lepiej jak wyjdą dwuwarstwowe matryce lub MicroLED

 

https://www.youtube.com/watch?v=YaChI1WNG2M

 

https://www.youtube.com/watch?v=BCjMLU5v9bs

 

w monitorach to już dawno powinien być standard a nie nieliczne wyjątki https://pclab.pl/art78889.html

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie overdrive, przecież testowałem na różnych ustawieniach, i nic nie pomagało, a model BenQ to GW2255 z 6ms. Te smugi były tylko w czasie meczu w Fifie, przy ciemnych koszulkach.

Jak pamiętam overdrive miał chyba tylko off 1 2 opcje i nic więcej. Teraz monitor jest od kilku lat u kuzyna, ale on nie gra zbyt dużo to mu nie przeszkadza.

 

Np na tej IIyamie overdrive mam na poziomie 0, i ani minus ani plus nie jest dobre, najlepiej pasuje na 0.

Cóż, są dobre monitory i kiepskie. Na EIZO PVA nie miałem w ogóle regulacji overdrive i nie miałem takich problemów. U wujka na jakimś VA zmniejszyłem overdrive i problemu nie było. To jest tak jak z gammą: na jednych monitorach nic nie trzeba regulować, na innych trzeba, ale przynajmniej się da to wyregulować, a na szrotach trzeba wyregulować a się nie da (nawet jeśli regulacja jest).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCF to rewelacja. Szkoda, że dostępna tylko w EIZO i NEC. Liczę na to, że wygaśnie patent na starsze A+TW (też nieźle robi robotę) i takie firmy jak DELL, BENQ, LG, ACER, ASUS zaczną to stosować w swoich lepszych monitorach na IPS, bez jakiegoś drastycznego podnoszenia ceny.

 

Kiedy zostanie uwolniony ten patent?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem IPS(PLS)od Samsunga,zachciało mi się większego monitora więc padło na AMVA+ i niby spoko ale zachciało mi się czegoś większego i znowu IPS z siga...zmiana na +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zostanie uwolniony ten patent?

nie prędko :P możliwe że stanie się to kiedy oledy dla ludu się upowszechnią a to jak widać zamierzchłe czasy ,piszę o monitorach

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie VA, pierwszy monitor to Eizo FlexScan S1923, potem 4 lata pracy na "srebrzystym" IPS-ie od Eizo EV2436W, i wielki powrót w zeszłym roku na VA w Samsung C27JG50, a obecnie znów VA, Philips Momentum 326M6VJRMB/00 4K HDR, z którego jestem na prawdę zadowolony.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie IPS miałem VA i podczas grania w ciemnych sceneriach często było aż zbyt ciemno i gubiły się detale przedmiotów lub mało co było widać, może się to podobać ale jednak IPS za nasycenie i naturalność barw. Prawdziwa czerń to dopiero OLED dla tego póki nie zagoszczą na rynku komputerowym IPS w pierwszej kolejności ale VA nie wykluczam też całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy remis - IPS vs. VA

 

TN daleko w tyle :)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto bardziej ceni kolory wybierze IPS, komu najmocniej zależy na dobrym kontraście wybierze VA, a jak dla kogoś liczy się jedynie czas reakcji matrycy to zdecyduje się na TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No i oczywiście, że obcina detale bo wszystko rozświetla. Jest jaśniej na pozór bo jest dokładnie jak na Asus, że świeci jaśniej w trybie 400, ale nie daje peak do 1000.
    • Typ sie konkretnie odkleja. Tu już faktycznie potrzeba dobrego specjalisty i pewnie pobytu na oddziale dobrego szpitala. Ale to też jakieś dobicie tego co musi być na konfederuskich stronach czy forach. Nowy ogromny pakiet broni i amunicji od USA bardzo ich zabolał. Aż czekam jak zaczną świrować jak do akcji wejdą f16
    • Jw. jeżeli zmieniamy i dostajemy 10% różnicy i ciut więcej vramu, ale musimy np dopłacić tysiaka albo więcej - to niestety ale się to średnio kalkuluje. Najoptymalniej byłoby się z kimś wymienić z ew. dopłatą, lub karta za kartę (strix to topowy model), ale tutaj możesz się naciąć na kulturę pracy jakiegoś golasa   Poczekałbym, 4070 jeszcze w wersji Ti to wciąż bardzo kompetentny sprzęt do grania. Nie żłopie bóg wie ile prądu a jest wydajna w 1440p. Wyjdzie seria 5070 to sprzedasz tego strixa i kupisz coś wyraźnie szybszego. Supki to zapychacze dziur a nie realne przyrosty, szczególnie dla posiadających modele bez S.
    • Wygląda na to, że Gigabyte inaczej podszedł do kwestii krzywej EOTF. Połączył tryby 400 i 1000 (pierwszy od 10-100%, drugi 1-10%) i uniknął spadku jasności w trybie 1000, który miał np. Asus.   
    • Rebel Moon część 2 sporo lepsza niż część pierwsza. Na początku trochę gadania i luzu a później zaczyna się akcja i uczta dla oka. Gdyby z pierwszej części wyciąć castingi do ekipy, fruwanie na kurczaku i inne pierdy i zastąpić je dłuższymi retrospekcjami które były przy stole w dwójce miało by to więcej sensu i zamiast 2 x 2h mógłby wyjść dobry film 3h. Mogli też zastąpić zboże jakimś rzadkim minerałem pożądanym przez wojsko np do napędzania tych dużych dział. Po obejrzeniu obu części P1 - 4/10, P2 - 6,5/10. Teraz szczerze czekam na część trzecią.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...