Skocz do zawartości
Rufduck

Dziwny przypadek z kartą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zbieram się do zakupu nowej karty graficznej, gdyż stara na 99% jest zepsuta jutro się upewnię, lecz chciałem się zapytać kogoś bardziej obeznanego w tych tematach. Otóż kilka dni temu wymieniłem zepsuty dysk w komputerze oraz paste termoprzewodzącą i wszystko działało super, system na nowo postawiony, aż do momentu odpalenia gry. Po 10 min wywaliło mi zielony ekran , a przy następnej próbie odpalenia gry po restarcie komputera sam mi się wyłączył i karta już nie działała, jakby nie była podłączona, logo się świeci wiatraki kręcą i to tyle bo żadnego sygnału nie wysyła. I chciałem się tylko upewnić czy jest sens kupować coś nowego i czy nie jest to dziwne, że psuje się dysk a 2 dni później szlag trafia kartę graficzną ..

A i takie pytanie z innej beczki czy do takiego zestawu ta karta będzie git : ASUS Radeon RX 580 Dual OC 4GB GDDR5

Zestaw:

Płyta głowna : MSI H81M-P33

Zasilacz : Antec vp 500

Procesor : i5-4460

Ram : 8gb

Dziękuje za pomoc i przepraszam że tak chaotycznie to napisałem ale chce mieć pewność czy jest sens wydawać pieniądze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pada kilka rzeczy w komputerze to zasilacz może być winny. 2 opcją jest płyta głowna. Masz możliwość sprawdzenia modułów na innym pc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W miarę okej, choć dziś przydałby się choć 8 wątkowy procesor, by kartę lepiej wykorzystać.

 

A jak coś się psuje to najczęściej od zasilacza/zasilania (także listwa, lub jej brak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pada kilka rzeczy w komputerze to zasilacz może być winny. 2 opcją jest płyta głowna. Masz możliwość sprawdzenia modułów na innym pc?

Karte graficzną mam zamiar sprawdzić jutro u kolegi a tak to co miałbym jeszcze innego sprawdzać ?

 

W miarę okej, choć dziś przydałby się choć 8 wątkowy procesor, by kartę lepiej wykorzystać.

 

A jak coś się psuje to najczęściej od zasilacza/zasilania (także listwa, lub jej brak).

Listwe mam, a co do zasilacza to nie wiem, teraz na zintegrowanej karcie wszystko działa i hula także raczej chyba jest okej co nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zasilacz. Trzeba mu zrobić stres-testy.

 

Ogólnie rzecz biorąc, dyski raczej nie psują się od zasilacza. Prędzej wyjara się wszystko inne w komputerze. Jakoś specjalnie bym się nie przejmował.

 

A karta może być. Od większej ilości wątków wydajność w magiczny sposób nie rośnie (chociaż te z większą ilością wątków są zazwyczaj po prostu mocniejsze od tych z mniejszą ilością porównując rdzeń do rdzenia), więc panikować nie należy. Gdybyś chciał wymieniać ten sprzęt, to już raczej na nową platformę. Wymiana na inny procesor tej generacji jest nieekonomiczna.

 

EDIT:

Także jest spójnikiem łącznym, nie wynikowym. Już wolałem czasy, kiedy ludzie nagminnie mylili przynajmniej i bynajmniej...

Niezależnie od tego, co tam miałeś za gpu, igpu pobiera ułamek tej mocy, więc zasilacz zamiast sprintu, leci truchcikiem. Dlatego trzeba zrobić specjalne stres-testy. ale tak jak pisałem powyżej, raczej bym się za bardzo zasilacza nie czepiał.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniłem zepsuty dysk w komputerze oraz paste termoprzewodzącą i wszystko działało super, system na nowo postawiony, aż do momentu odpalenia gry

samochód był w idealnym stanie aż do momentu gdy próbował nim jeździć :)

trzeba było się bawić w rozkręcania karty? Jak byś nie ruszał pewnie by dalej chodziła. Awaria dysku i karty to przypadek zdarzenia niezależne od siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wykonać takie testy? Bo nie posiadam niestety takiej wiedzy :/

Jak wyżej OCCT,test Power Supply bądź załączyć Prime95(Small FFT) + Furmark

 

samochód był w idealnym stanie aż do momentu gdy próbował nim jeździć :)

trzeba było się bawić w rozkręcania karty? Jak byś nie ruszał pewnie by dalej chodziła. Awaria dysku i karty to przypadek zdarzenia niezależne od siebie.

Ty dalej w formie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wykonałem pomiary miernikiem oraz test occt i wyniki na mierniku są ok , a test wyszedł tak. Nie znam się dokładnie i nie wiem przez ile robić taki test, ale temperatury na procku mnie niepokoiły i go wyłączyłem po około 2 minutach . Co sądzicie ?

post-613187-15721830382492_thumb.png

Edytowane przez Rufduck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba było się bawić w rozkręcania karty?

Ty tak serio? Wszyscy krzyczą, że glut w karcie potrafi po jednym roku czy dwóch wyschnąć, a tutaj pretensje o to? Pomijam fakt, że chyba autor i tak nie rozkręcał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tak serio? Wszyscy krzyczą, że glut w karcie potrafi po jednym roku czy dwóch wyschnąć, a tutaj pretensje o to? Pomijam fakt, że chyba autor i tak nie rozkręcał.

Szkoda słów na rozmowę z tym userem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby w stanie powiedzieć czy wyniki z testu occt są w normie? Bo ja nie mam pojęcia czy tak powinno być :/

post-613187-15722038902465_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test trwał 1 minutę? Przecież on nic w takim razie nie pokazuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test trwał 1 minutę? Przecież on nic w takim razie nie pokazuje...

Ale temperatury były wysokie i się bałem, na ile go puścić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test powinien trwać minimum godzinę według mnie. Ustaw maksymalną temperaturę w OCCT jeśli jej nie ma ustawionej. Niektórzy Ci napiszą żebyś puścił na całą noc i aż jak wrócisz z pracy. Jeśli procek przekroczy temp ustawioną w OCCT to test powinien się zakończyć z błędem automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test powinien trwać minimum godzinę według mnie. Ustaw maksymalną temperaturę w OCCT jeśli jej nie ma ustawionej. Niektórzy Ci napiszą żebyś puścił na całą noc i aż jak wrócisz z pracy. Jeśli procek przekroczy temp ustawioną w OCCT to test powinien się zakończyć z błędem automatycznie.

Problem jest taki że mam stałe 120 stopni na TMPIN5 i test automatycznie od razu się wyłącza , także u mnie to nie przejdzie. Do jakiej temperatury procesor jest bezpieczny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to można ten odczyt zignorować. Niemniej twoja płyta główna może też dostawać takie błędne odczyty i wyłączyć PC w ramach ochrony przed przegrzaniem. Ten błąd to najczęściej wadliwy sensor lub jego brak. Spróbuj zobaczyć temperatury innym programem jak hwinfo. Może warto przeprowadzić aktualizację biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to można ten odczyt zignorować. Niemniej twoja płyta główna może też dostawać takie błędne odczyty i wyłączyć PC w ramach ochrony przed przegrzaniem. Ten błąd to najczęściej wadliwy sensor lub jego brak. Spróbuj zobaczyć temperatury innym programem jak hwinfo. Może warto przeprowadzić aktualizację biosu.

Odezwę się jutro, bo sprawdzę wdaliwą kartę u kolegi, jeśli u niego nie odpali to kupuję nową ,lecz przed tym zrobię godzinny test , ale będę siedział przed kompem i monitorował temperatury , dam znać jutro co i jak :D Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antec VP500PC - produkt zasilaczo podobny od tego zaczął bym naprawę komputera.

 

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zasilaczy_do_200_zl_antec_aerocool_lc_power_i_silentiumpc-3410.html

Komputer normalnie działa na tym zasilaczu od ponad 4 lat, także nie jestem do niego aż tak negatywnie nastawiony :/

 

Ok sprawa wygląda następująco. Wykonałem godzinny test programem OCCT w trybie linpack i nie wystąpiło nic dziwnego temperatura procesora nie wzrosła powyżej 75 stopni. Sprawa ma się zupełnie inaczej podczas testu Power w OCCT , po upływie około minuty procesor grzeje się już do 90 stopni i jestem zmuszony go wyłączyć. Co może być przyczyną, że w tym teście tak szybko rosną temperatury i czy jest sens kupować nową kartę graficzną, gdyż nie chciałbym wydać 700 zł w błoto i żeby z nową stało się to samo co ze starą. Może trzeba się skupić jednak na wymianie czegoś innego , nie wiem może jednak ten zasilacz albo płyta główna .. Proszę o pomoc, gdyż na prawdę nie wiem co robić i boję się teraz inwestować jakiekolwiek pieniądze :/

 

Podczas normalnego używania komputera na zintegrowanej grafice nic się nie dzieje, ani nie buczy, ani nie daje żadnych złych oznak ale jestem pełen obaw przed zakupem nowej karty graficznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że możesz mieć problem z chłodzeniem procesora. W linpack nie przetestujesz dobrze temperatury procka. Pewnie jedziesz na intelowskim chłodzeniu i na dodatek wysechł glut pod czapką. Może warto pozbyć się starych gratów i kupić nowy PC. GPU padło, zasilacz lipny, procesor się przegrzewa, płyta główna stan nieznany. Możesz spróbować kupić nowe GPU typu rx 570 lub rx 580 jeśli jest okazja i sprawdzić w trakcie wymagającej gry jak się mają temperatury i stabilność. A w razie problemu zwrócić w ciągu 14 dni i pozbyć się starych gratów.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie będą uszkodzenia fizyczne to dobry sklep nie będzie robił problemu typu x-kom. A na net-s wiem że potrącą tobie 5-10 procent za zwrot, bo mają klienta w głębokim poważaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...