Skocz do zawartości
FanciorS

Przesiadka z i7-3770 na AMD Ryzen 5 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem ostatnio komputer w ciekawej cenie - ewidentnie remontowany komputer bo nowa GTX 1060 6GB, zasilacz z factala i nowa obudowa z SilentiumPC ale środek tj. płyta, procesor, ram jest ciut przedpotopowy :)

Płyta jest dość biedna bo to Asus p8h61, 2x kości 1600Mhz 4 GB i do tego i7-3770 i teraz moje pytanie co ja mam zrobić z tym zestawem, miałem w planie kupić Gigabyte b450 aorus elite i kupić używany Ryzen 5 1600 i do tego 2x kości 3000Mhz 8GB ale nie jestem w stanie znaleźć żadnych porównania tych procesorów bo i7-3770 to już trochę czasu minęło i chciałbym mieć pewność czy zmiana tego procesora to będzie jak na ten komputer rewolucja czy bez sensu jest zmieniać bo zmiana będzie znikoma.

Na całość chce przeznaczyć 1000 zł - procesor, ram używki hmm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aorus elite kupisz za 300zł za 500zł masz r5 2600 i za 200zł kupisz 2x4gb na razie wystarczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu, różnica wydajności znikoma, szczególnie z gtx 1060.

 

Nawet z gtx 1070 i moim starym 2600k nie ma sensu wymiany na mocniejszy procesor, bo prędzej grafika nie da rady w fh niż proc

 

Szczególnie po OC

i to porównywane z kilkukrotnie droższym i7 8700k@5.145 ghz Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1000zł nie potrzebujesz używek.

Ryzen 1600 - 450-480zł

MSI b450m pro-vdh Max - 335zł

2x4GB 2666-3000mhz - 200-220zł

Razem: ok. 1000zł

 

zyskasz rdzenie ale dużego przyrostu fps nie będzie.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

VDH nie ma co polecać, bo jak będzie chciał upgrade'u to mu zagrzeje VRM.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDH nie ma co polecać, bo jak będzie chciał upgrade'u to mu zagrzeje VRM.

Na vdh spkojnie posadzisz 8 rdzeniowce 1700/2700, nie wiem jak z 3700 ale teoretycznie płyta go obsługuje.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie w grach z połączeniem z 1060.

 

Nie ma sensu zmieniać tu procesora, bo obecny komputer jest dobrze zbalansowany, wymiana CPU zostawiając obecna kartę da znikomy przrost fps w porównaniu do nakładu finasnsowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w full hd racjonalne połączenie to 1070, do wyższych rozdzielczości spokojnie można dawać mocniejsze GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w full hd racjonalne połączenie to 1070,

Na chwilę obecną.

Za kilka miesięcy/rok granica się przesunie w stronę RTX 2060S/RX 5700 lub GTX 1080,jako karty optymalne do FullHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe bo do i5-4670 mi pisali że ... https://forum.pclab.pl/topic/1292167-GPU-do-i54670/page__p__15648301__fromsearch__1entry15648301

 

@FanciorS powiem tak kilka miesięcy temu przesiadłem się na R5 1600 bez zmiany GPU

i w rozdzielczościach poniżej 1080p mam 2 krotny wzrost wydajności z 60 do 120 fps

w grach korzystających w 100% (Quake Champions) ze starego procesora; Ryzen jest wykorzystywany w 30%

 

wiec wszystko zależy od ustawień i gier jakich jesteś koneserem

 

Na chwilę obecną.

Za kilka miesięcy/rok granica się przesunie w stronę RTX 2060S/RX 5700 lub GTX 1080,jako karty optymalne do FullHD

należało by zdefiniować czym jest pojecie "karta optymalna" do full hd; 60 / 120 / 144 fps?

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sztywnych reguł jakie GPU do jakiego CPU. Ważne żeby zachować balans. Dużo zależy od rozdzielczości w jakiej gramy, częstotliwości odświeżania monitora, rodzaje gier które ogrywamy.

Ogólnie i5-4670 jest zazwyczaj słabszy od i7 3770.

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należało by zdefiniować czym jest pojecie "karta optymalna" do full hd; 60 / 120 / 144 fps?

Dla ogółu można przyjąć kartę optymalną pod 1080p 60fps - większość ludzi ma takie monitory(w tym ja :D),a matryce 120/144 Hz nie mają jakieś dużej popularności.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ogółu można przyjąć kartę optymalną pod 1080p 60fps - większość ludzi ma takie monitory(w tym ja :D),a matryce 120/144 Hz nie mają jakieś dużej popularności.

mi zależy na tym by dowiedzieć się ile ten CPU potrafi wypluć klatek ...

np z takim RTX 2080 ti ale wiadomo że pewnie taki sam wynik da się uzyskać ze słabsza kartą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi zależy na tym by dowiedzieć się ile ten CPU potrafi wypluć klatek ...

np z takim RTX 2080 ti ale wiadomo że pewnie taki sam wynik da się uzyskać ze słabsza kartą

Też uważam, że nie ma za mocnej karty do CPU, jednak są odstępstwa od tej reguły, co właśnie przerabiam na sobie w przypadku połączenia Ryzen 1700@4Ghz z RX5700xt. Niestety do tej pory nie trafiłem na grę w której ta karta chodzi na 99%. W najlepszych przypadkach są wahania 95-98%. Już nawet podkręciłem CPU do 4,1Ghz na 1,43v i wykorzystanie oraz FPS poszły w górę. Na 3,9Ghz często karta chodzi w przedziale 80-90%. Nie mam pod ręka żadnego RTX2060/2070 Super, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest sprawa osławionego narzutu sterowników AMD na procesor. GTX1070 chodził bardzo często z Ryzenem 1700@3,9Ghz na 98-99%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pod ręka żadnego RTX2060/2070 Super, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest sprawa osławionego narzutu sterowników AMD na procesor.

Jak chcesz zobaczyć to łap artykuł z testami tomcuga

Narzut AMD/NV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zobaczyć to łap artykuł z testami tomcuga

Narzut AMD/NV

Dzięki, moje obserwacje podobne. AMD słabo sobie radzi w grach Ubisoftu… Wydajność Nvidii jest bardziej przewidywalna we wszystkich grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że nie ma za mocnej karty do CPU, jednak są odstępstwa od tej reguły, co właśnie przerabiam na sobie w przypadku połączenia Ryzen 1700@4Ghz z RX5700xt. Niestety do tej pory nie trafiłem na grę w której ta karta chodzi na 99%. W najlepszych przypadkach są wahania 95-98%. Już nawet podkręciłem CPU do 4,1Ghz na 1,43v i wykorzystanie oraz FPS poszły w górę. Na 3,9Ghz często karta chodzi w przedziale 80-90%. Nie mam pod ręka żadnego RTX2060/2070 Super, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest sprawa osławionego narzutu sterowników AMD na procesor. GTX1070 chodził bardzo często z Ryzenem 1700@3,9Ghz na 98-99%.

 

Ja mam tak na RTX 2060s i Ryzenie 5 2600@4Ghz. Użycie karty nigdy nie dobiło do 99%, przeważnie jest to kilka procent mniej ze spadkami poniżej 90%. Testowane głównie w kilku tytułach od Ubi, a tam jak wiadomo z optymalizacją różnie. Muszę zrobić testy na przykład w takim Metro i zobaczyć jak tam się sprawa ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem ostatnio komputer w ciekawej cenie - ewidentnie remontowany komputer bo nowa GTX 1060 6GB, zasilacz z factala i nowa obudowa z SilentiumPC ale środek tj. płyta, procesor, ram jest ciut przedpotopowy :)

Płyta jest dość biedna bo to Asus p8h61, 2x kości 1600Mhz 4 GB i do tego i7-3770 i teraz moje pytanie co ja mam zrobić z tym zestawem, miałem w planie kupić Gigabyte b450 aorus elite i kupić używany Ryzen 5 1600 i do tego 2x kości 3000Mhz 8GB ale nie jestem w stanie znaleźć żadnych porównania tych procesorów bo i7-3770 to już trochę czasu minęło i chciałbym mieć pewność czy zmiana tego procesora to będzie jak na ten komputer rewolucja czy bez sensu jest zmieniać bo zmiana będzie znikoma.

Na całość chce przeznaczyć 1000 zł - procesor, ram używki hmm :)

Ostatnie bezpośrednie porównanie i7-3770 z Ryzenem 1600 znajdziesz w recenzji i3-8100 na PurePC (google: "Test procesora Intel Core i3-8100 - Core i5-7500 w cenie Core i3-7100!").

 

Taka zmiana wielkiej rewolucji nie przyniesie (przynajmniej w grach, choć Ryzenowi z pamięciami 3000MHz możesz dopisać +20% do wyników w artykule), ale otwiera możliwości na ew. dalszy upradge w przyszłości.

Ze swoją obecną płytą nic więcej nie zrobisz- i7-3770 i pamięci 1600MHz to max. jaki możesz wycisnąć z tej platformy.

 

Wszystko więc rozbija się o wymagania- jeżeli czujesz że procesor Cię blokuje, albo zacznie niedomagać w niedalekiej przyszłości, to zmieniaj.

Tym bardziej że i7-3770 można jeszcze sprzedać za dość przyzwoite pieniądze, a Ryzena 1600 można zgarnąć na aliexpress nawet za ~300zł.

Do tego ceny DDR4 bardzo mocno spadły, więc generalnie teraz jest całkiem niezły moment na taki przeskok.

 

Też uważam, że nie ma za mocnej karty do CPU, jednak są odstępstwa od tej reguły, co właśnie przerabiam na sobie w przypadku połączenia Ryzen 1700@4Ghz z RX5700xt. Niestety do tej pory nie trafiłem na grę w której ta karta chodzi na 99%. W najlepszych przypadkach są wahania 95-98%. Już nawet podkręciłem CPU do 4,1Ghz na 1,43v i wykorzystanie oraz FPS poszły w górę. Na 3,9Ghz często karta chodzi w przedziale 80-90%. Nie mam pod ręka żadnego RTX2060/2070 Super, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest sprawa osławionego narzutu sterowników AMD na procesor. GTX1070 chodził bardzo często z Ryzenem 1700@3,9Ghz na 98-99%.

RX5700XT to potwór do FullHD, i tu nawet i9-9900K nie zawsze pozwoli wykorzytać kartę w 100%.

I jeszcze jedno- ewidentny bottleneck przez procesor zaczyna się w momencie wykorzystania karty poniżej 90% (zakładając że gramy z odblokownymi klatkami).

95-98% można traktować jeszcze jako pełne wykorzystanie karty.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak na RTX 2060s i Ryzenie 5 2600@4Ghz. Użycie karty nigdy nie dobiło do 99%, przeważnie jest to kilka procent mniej ze spadkami poniżej 90%. Testowane głównie w kilku tytułach od Ubi, a tam jak wiadomo z optymalizacją różnie. Muszę zrobić testy na przykład w takim Metro i zobaczyć jak tam się sprawa ma.

Masz może AC Origins lub Rise Of Tomb Raider. Jak masz to zrób testy na benchmarkach tych gier w wysokich i Ultra. Będę wiedział punkt odniesienia dla mojego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radeony maja od cholery jednostek wiec cześć zwyczajnie może się nudzić

na 100% to można na pewno liczyć w opencl przy odpowiednio ustawionym "gridzie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zdecydował jednak na sprzedaż to daj znac na priv, byłbym chętny na procesor, bo mam ostatni dzwonek żeby swojego i5 3350 zamienic na cos lepszego, chociaż też nie mam pewności czy to wiele da w grach.

Myśle głównie o RDR2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się zdecydował jednak na sprzedaż to daj znac na priv, byłbym chętny na procesor, bo mam ostatni dzwonek żeby swojego i5 3350 zamienic na cos lepszego, chociaż też nie mam pewności czy to wiele da w grach.

Myśle głównie o RDR2.

Wymiana i5-3350 na i7-3770 da ci przyrost,w nowszych grach nawet dosyć duży,tyle potem i tak będziesz w przyszłości wymieniał platformę na nowszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...