Skocz do zawartości
Tabalan

Budżetowa płyta b450 matx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się nad płytą główną w formacie matx do Ryzen 3600, ram 2x 8 gb 3200-3600 MHz (zależy co będzie w promocji). Bez oc, 1 dysk m.2, audio nie ma znaczenia bo dźwięk po USB leci do wzmacniacza.

Pod uwagę biorę Asus Prime B450M-k, MSI b450m pro-m2 v2, msi b450m-a pro, asrock b450m Pro4/Pro4-F. Wszystkie w cenie 300-350 zł. Którą byście polecali?

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pro-m2 nie ma żadnego radiatora na sekcji chłodzenia, więc bym nie brał pod uwagę. Z MSI pod Ryzen 3000 najlepiej brać płyty z dopiskiem MAX, czyli najtaniej będzie MSI b450m pro-vdh MAX za 335zł, co nie znaczy, że to idealna płyta.

Zanim kupisz płytę pod Ryzen 3000, najpierw poczytaj o niej i jak na niej działają te procesory.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą byście polecali?

Moim zadaniem najlepszą płytą mATX na B450 to MSI Mortar MAX,ale to już ponad 400 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie podkręcasz, lepszym wyborem bedzie i5 9400f

Ryzenów 3000 się nie podkręca. :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do MSI nie mam zaufania ze względu na tragiczne wsparcie techniczne (czyt. fatalne aktualizacje BIOSU). Na twoim miejscu brałbym Asusa albo ASRocka, jednak Ryzen 5 3600 nie wymaga czasami mocniejszej sekcji zasilania? Tak czy siak do Asusa mam największe zaufanie jeśli chodzi o BIOS, natomiast sprzętowo to w dzisiejszych czasach loteria. Oczywiście chodzi mi o tanie konstrukcje, jakimi jesteś zainteresowany. Sam rozważałem tego ASUSA B450M-K, ale dla R5 2600 i zdecydowałem, że czekam jednak na B550 i premierę nowego Intela.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzenów 3000 się nie podkręca. :E

Podkręcają się,ale tylko do wartości maksymalnych boost albo nawet i mniej.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcają się,ale tylko do wartości maksymalnych boost albo nawet i mniej.

No dobra, inaczej -Nie ma sensu ich podkręcać a 9400f nie jest lepszym rozwiązaniem.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do MSI nie mam zaufania ze względu na tragiczne wsparcie techniczne (czyt. fatalne aktualizacje BIOSU). Na twoim miejscu brałbym Asusa albo ASRocka, jednak Ryzen 5 3600 nie wymaga czasami mocniejszej sekcji zasilania? Tak czy siak do Asusa mam największe zaufanie jeśli chodzi o BIOS, natomiast sprzętowo to w dzisiejszych czasach loteria. Oczywiście chodzi mi o tanie konstrukcje, jakimi jesteś zainteresowany. Sam rozważałem tego ASUSA B450M-K, ale dla R5 2600 i zdecydowałem, że czekam jednak na B550 i premierę nowego Intela.

Też planowałem czekać na B550, lecz mój obecny komputer zaczyna coraz bardziej nawalać (a nie chcę się pchać w kupno używanych, 6-letnich podzespołów), więc wolę mieć już wszystko wybrane.

 

Ten komputer będzie używany długie lata, więc wolę Ryzena 3600 (bardziej przyszłościowy procesor i platforma).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też planowałem czekać na B550, lecz mój obecny komputer zaczyna coraz bardziej nawalać (a nie chcę się pchać w kupno używanych, 6-letnich podzespołów), więc wolę mieć już wszystko wybrane.

 

Ten komputer będzie używany długie lata, więc wolę Ryzena 3600 (bardziej przyszłościowy procesor i platforma).

Np.ja czekam już na Zen 3(4 gen.Ryzenów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np.ja czekam już na Zen 3(4 gen.Ryzenów)

Akurat według mnie czekanie na Ryzeny 4000 jest całkowicie bez sensu, ponieważ zapewne będzie to ostatnia generacja Ryzenów na AM4 (2020 to ostatni potwierdzony rok wsparcia dla tej podstawki). Moje przypuszczenia - w 2021 AMD może pokazać AM5/AM4+ z PCIe 5.0 i DDR5 zrywając wsteczną kompatybilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat według mnie czekanie na Ryzeny 4000 jest całkowicie bez sensu, ponieważ zapewne będzie to ostatnia generacja Ryzenów na AM4 (2020 to ostatni potwierdzony rok wsparcia dla tej podstawki). Moje przypuszczenia - w 2021 AMD może pokazać AM5/AM4+ z PCIe 5.0 i DDR5 zrywając wsteczną kompatybilność.

Wg newsów ryzen 4000 faktycznie będzie ostatnim prockiem na AM4, co zresztą było do przewidzenia, tyle ze w 2021 AMD nie ma zamiaru nic wypuszczać. Zen4 ma pojawić się w roku 2022 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat według mnie czekanie na Ryzeny 4000 jest całkowicie bez sensu, ponieważ zapewne będzie to ostatnia generacja Ryzenów na AM4 (2020 to ostatni potwierdzony rok wsparcia dla tej podstawki).

Nie jest całkowicie bez sensu czekanie na Zen 3 - pierwsze przecieki mówią o 8-10% wzroście IPC,ale mnie ciekawi czy rozłożenie chipletów pozostanie takie same co przy Zen 2 czy przeorganizują to.

Bądźmy szczerzy,położenie chipletów w Zen 2 nie było i nie jest racjonalne z punktu temperatur,ale również do dzisiaj tą platformę trapi wiele problemów np.z trybem boost czy wysokimi temperaturami w spoczynku spowodowanym wysokim Vcore nawet sięgającym do ~1,5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg newsów ryzen 4000 faktycznie będzie ostatnim prockiem na AM4, co zresztą było do przewidzenia, tyle ze w 2021 AMD nie ma zamiaru nic wypuszczać. Zen4 ma pojawić się w roku 2022 :E

Jesteś pewien/pewna tego 2021? AMD planuje wtenczas (w 2021) wypuścić serwerowego Ryzena 5 gen/Zen 4 gen, więc mainstreamowy Ryzen 5 gen może też zadebiutować w tym samym roku. Ich chiplety są na tyle małe, że nowy proces produkcyjny ze słabym uzyskiem nie jest zbytnią przeszkodą.

 

Nie jest całkowicie bez sensu czekanie na Zen 3 - pierwsze przecieki mówią o 8-10% wzroście IPC,ale mnie ciekawi czy rozłożenie chipletów pozostanie takie same co przy Zen 2 czy przeorganizują to.

Bądźmy szczerzy,położenie chipletów w Zen 2 nie było i nie jest racjonalne z punktu temperatur,ale również do dzisiaj tą platformę trapi wiele problemów np.z trybem boost czy wysokimi temperaturami w spoczynku spowodowanym wysokim Vcore nawet sięgającym do ~1,5V.

Tylko wtenczas prawdopodobnie się pakujesz w platformę beż możliwości modernizacji. A nawet jeżeli da się używać Ryzenów 5000 w AM4 to zapewne AMD zablokuje softowo wszystkie nowe bajery. Edytowane przez Tabalan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest całkowicie bez sensu czekanie na Zen 3 - pierwsze przecieki mówią o 8-10% wzroście IPC,ale mnie ciekawi czy rozłożenie chipletów pozostanie takie same co przy Zen 2 czy przeorganizują to.

Bądźmy szczerzy,położenie chipletów w Zen 2 nie było i nie jest racjonalne z punktu temperatur,ale również do dzisiaj tą platformę trapi wiele problemów np.z trybem boost czy wysokimi temperaturami w spoczynku spowodowanym wysokim Vcore nawet sięgającym do ~1,5V.

 

Napięcia te nie są niczym dziwnym. Taki urok Zen2 i tak ma być. To tylko paranoicy ze łzami w oczach patrzą na wykresy i przeżywają niczym mrówka okres. Ja na AIO nie widzę żadnego problemu z temperaturami. No poza tymi gdy w grę wejdą instrukcje AVX/AVX2 - wtedy temperatura wzrasta do 80 stopni ale nie będę płakał z tego powodu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtenczas prawdopodobnie się pakujesz w platformę beż możliwości modernizacji.

Jakbym kupił Ryzena 4600(jak będzie 6/12),to w przyszłości mógłbym wsadzić takiego 4900/4900X,jeśli by mocy zabrakło

Obecnie też pracuję na platformie z brakiem możliwości modernizacji.

Przykład u mnie wzięty:Kilka miesięcy temu wymieniłem procka z Phenom II X4 955 BE na FX-8350 i praktycznie zamknąłem drogę modernizacji,jeśli chodzi o AM3+ i płytę GA-990XA-UD3

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien/pewna tego 2021? AMD planuje wtenczas (w 2021) wypuścić serwerowego Ryzena 5 gen/Zen 4 gen, więc mainstreamowy Ryzen 5 gen może też zadebiutować w tym samym roku. Ich chiplety są na tyle małe, że nowy proces produkcyjny ze słabym uzyskiem nie jest zbytnią przeszkodą.

Pewna jest tylko śmierć i podatki jak to mówią. Takie informacje (niczym niepotwierdzone oczywiście) można było wyczytać ostatnio u konkurencji.

 

Biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty intela, może się okazać, ze AMD po prostu nie będzie musiało nic wypuszczać w 2021r, albo ograniczy się do odgrzania kotletów w postaci ryzen 4000+ (przedłużając tym samym żywotność am4? :o:E)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat według mnie czekanie na Ryzeny 4000 jest całkowicie bez sensu, ponieważ zapewne będzie to ostatnia generacja Ryzenów na AM4 (2020 to ostatni potwierdzony rok wsparcia dla tej podstawki). Moje przypuszczenia - w 2021 AMD może pokazać AM5/AM4+ z PCIe 5.0 i DDR5 zrywając wsteczną kompatybilność.

czemu AMD miała by zrywać z wsteczną kompatybilnością? skoro nie zrobił tego intel przy premierze skylake czy nawet C2Q (chipsetu P35) [za to zrobił to wraz premierą Pentium 4 LGA 775]

i sama firma nie zrobiła tego w trakcie premiery AM3 (sam używałem Phenom'a wraz pamięciami DDR2)

przecież DDR5 w 2021 roku zaraz po premierze będą horrendalnie drogie jak to do tej pory było z DDR4, DDR3 i DDR2 (samo DDR było droższe od SDR ale wyraźnie tańsze od RDRAM) przez co platforma oparta o nowe pamięci będzie kompletnie nie konkurencyjna cenowo

no chyba że obstawiasz fail'a na miarę P4 ...

 

https://www.anandtech.com/show/14568/an-interview-with-amds-forrest-norrod-naples-rome-milan-genoa

PCWatch: Support for DDR5?

 

Forrest Norrod: DDR5 is a different design. It will be on a different socket. We've already said Milan is a mid-2020 platform, and we've already said that's socket SP3, so DDR4 will still be used for Milan.

odrobina historii https://pclab.pl/art26526-3.html

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu AMD miała by zrywać z wsteczną kompatybilnością? skoro nie zrobił tego intel przy premierze skylake czy nawet C2Q

 

 

no chyba że obstawiasz fail'a na miarę P4 ...

 

 

No właśnie niepowodzenia intela i coraz mocniejsza pozycja AMD skłania do takiego ruchu... Bo widzisz co się działo jak intel w ostatnich latach czuł się mocny??? Co roku nowa podstawka i amd musiał równoważyć słabszą pozycje, bycie bardziej user-friendly... Teraz gdy jest mocniejszy i tak będzie coraz bardziej, po prostu dzięki takiemu ruchowi zarobi znacznie więcej... Zachowanie kompatybilności i wydawanie tylko refreshów chipsetów które niewiele wnosza przynosi im raczej marginalne zyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.            
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...