Skocz do zawartości
mutissj

Czyszczenie na stosunkowo nowym LC...i jakie dobrać szybko złączki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po niespełna 2 miesiącach użytkowania nowego LC nie wiadomo skąd wdarł się jakiś osad, i tak już to leży z 5 miesiący...

 

n4uEbTb.png

 

pytanie jak to wszystko wyczyścić żeby było dobrze? m.in monoblock, blockgpu i pompę z rezerwuarem.

 

rozumiem że chłodnice do wywalenia bo nie da się jej w ogóle otworzyć?

 

 

i również pytanie o szybko-złączki jakie dobierać?, tak abym mógł przy najmniej wyciągać kartę graficzną bez problemów

 

tutaj konfiguracja całego sprzętu:

https://i.imgur.com/mfruL99.png

 

Zapraszam do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Demontaż LC w proszek.

 

Czyszczenie monobloku i bloku GPU po rozmontowaniu na części pierwsze i bloki po wyczyszczeniu z osadu są jak nowe.

Mycie złączek (detergent plus ciepła woda),mycie pompy plus nowe węże (bo nie ma co dziadować i stare węże drzeć z brudu pod ponowny montaż).

 

Do gruntownego czyszczenia chłodnic jest zestaw Mayhems Blitz (kwas),wymiata wnętrze chłodnic z osadu do czysta w kilka godzin,pacyfikuje barwniki /pozostałości po płynach.

Potem part2 płyn z zestawu do ponownie złożonego loop do przywrócenia neutralnego Ph całości,płukanie destylką i z bani.

 

Płyn najlepiej Aquacomputer DP Ultra,wszelkie pastele są mniej trwałe.

 

Tak przygotowany loop LC z DP Ultra red pracuje po gruntownym przygotowaniu i odkwaszeniu loop Mayhems Blitz 3 lata

bez osadu zmiany koloru płynu i sensacji (projekt Tech Noir w SS Fortress FTO2)

więc jak ktoś mi powie że jest płyn lepszy do long term work w LC jak DP Ultra to nie uwierzę.

 

Inna sprawa że nawet w LC budowanych na nowych częściach,bez używek chłodnic ogromna większość userów olewa użycie Ph neutralizera

no bo po co na to kasę wydawać...nowe musi być idealnie czyste.

Tak im się wydaje i mają rację...wydaje im się.

 

Szybkozłącki QDC Koolance jak już musisz mieć w loop szybkozłączki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Elder, jak chcesz to porządnie wyczyścić, to rozbiórka na części pierwsze + Mayhems Blitz. Generalnie na początek możesz po prostu spróbować spuścić płyn i zalewać układ destylką, a następnie ją spuszczać w celu przepłukania wszystkiego, ale może to nie dać efektów. Przy napełnianiu pętli i obchodzeniu się z gratami do LC trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość. Nie stosuj nigdy żadnych papierowych ręczników czy papieru toaletowego, bo zostawiają one sporo włókien, które potem zasyfiają bloki. U Ciebie wygląda to trochę jak gdyby węże coś z siebie puściły. Płukałeś wszystkie graty przed montażem pętli?

 

Co do QDC to topowe są Koolance, taniej EK są ok.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej nie czyściłeś chłodnic przed montażem, a nawet w nowych coś tam zawsze jeszcze siedzi.

Stosunkowo mało tam syfu jak na moje oko więc obędzie się bez Blitza raczej.

Edytowane przez blabla123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat by się nieco wyjaśnił jak było by info jaki płyn jakie węże jak przygotowany był układ do pracy po złożeniu

i czy były wyłącznie nowe komponenty montowane czy też używane+nowe (np używane chłodnice)

Bez konkretów trudno określić skąd po krótkim czasie eksploatacji mydło się zrobiło w loop.

Z listingu i kwot za podzespoły wynika że nie wszystko nowe,nie ma info czy przed DP Ultra to było kranówą płukane

lub coś w tym stylu.

Czasem użycie płynu w jednym układzie i wlanie go do układu po zmianach komponentów powoduje sedowanie.

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


  •  
  • DZIĘKI WSZYSTKIM ZA ODPOWIEDZI

 

 

 

Demontaż LC w proszek.

Czyszczenie monobloku i bloku GPU po rozmontowaniu na części pierwsze i bloki po wyczyszczeniu z osadu są jak nowe.

 

ok, czyli rozkręcanie bloków imbusami

 

 

 

Mycie złączek (detergent plus ciepła woda),mycie pompy plus nowe węże (bo nie ma co dziadować i stare węże drzeć z brudu pod ponowny montaż).

 

to wezmę płyn do naczyń na te złączki, następnie węże mam nowe całe 3 metry, ja akurat nie lubie dziadować na sprzęcie.

 

 

 

Do gruntownego czyszczenia chłodnic jest zestaw Mayhems Blitz (kwas),wymiata wnętrze chłodnic z osadu do czysta w kilka godzin,pacyfikuje barwniki /pozostałości po płynach.

Potem part2 płyn z zestawu do ponownie złożonego loop do przywrócenia neutralnego Ph całości,płukanie destylką i z bani.

 

http://www.angela.pl/p11187,mayhems-blitz-kit-cleaning-system.html

aaa, czyli najpierw zalać kwasem od Mayhems Blitz, i potem z CPNu destylką przepłukać i można zalać Aquacomputer DP Ultra

 

 

 

Płyn najlepiej Aquacomputer DP Ultra,wszelkie pastele są mniej trwałe.

 

barwników nie używam, w moim przypadku ma to bardziej działać jak wyglądać

 

 

 

Tak przygotowany loop LC z DP Ultra red pracuje po gruntownym przygotowaniu i odkwaszeniu loop Mayhems Blitz 3 lata

 

to dobry czas 3 lata

 

 

 

bez osadu zmiany koloru płynu i sensacji (projekt Tech Noir w SS Fortress FTO2)

więc jak ktoś mi powie że jest płyn lepszy do long term work w LC jak DP Ultra to nie uwierzę.

 

tutaj nie bardzo rozumiem

 

 

 

Inna sprawa że nawet w LC budowanych na nowych częściach,bez używek chłodnic ogromna większość userów olewa użycie Ph neutralizera

no bo po co na to kasę wydawać...nowe musi być idealnie czyste.

Tak im się wydaje i mają rację...wydaje im się.

 

niestety nikt mi tego nie powiedział że przepłukuję się wszystko przed montażem, a to mój pierwszy config LC

 

 

 

Szybkozłącki QDC Koolance jak już musisz mieć w loop szybkozłączki.

 

ta muszę mieć bo lubię szybki montaż i demontaż

 

 

 

Generalnie na początek możesz po prostu spróbować spuścić płyn i zalewać układ destylką, a następnie ją spuszczać w celu przepłukania wszystkiego, ale może to nie dać efektów.

 

jedynie co próbowałem to kranikiem spuściłem całą ciecz i zalałem nową i bez skutku...

 

 

 

Przy napełnianiu pętli i obchodzeniu się z gratami do LC trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość. Nie stosuj nigdy żadnych papierowych ręczników czy papieru toaletowego, bo zostawiają one sporo włókien, które potem zasyfiają bloki. U Ciebie wygląda to trochę jak gdyby węże coś z siebie puściły. Płukałeś wszystkie graty przed montażem pętli?

 

nie płukałem przed montażem...nie wiedziałem...w każdym bądź razie po dołożeniu drugiej chłodnicy i monoblocku, zrobił się taki syf.

 

 

 

Co do QDC to topowe są Koolance, taniej EK są ok.

 

akurat bardziej preferuję wysoko budżetowe części tzw. wyższej jakości

 

pytanie która to złączka wchodzi do bloku (Męska) i wychodzi z niej wąż?

http://www.angela.pl/k985,chlodzenie-ciecza-zlaczki-quick-release,,125,koolance.html

 

rozumiem że szybko-złączki lepiej do bloków montować czy w może lepiej w wężu?

 

 

 

Najwidoczniej nie czyściłeś chłodnic przed montażem, a nawet w nowych coś tam zawsze jeszcze siedzi.

Stosunkowo mało tam syfu jak na moje oko więc obędzie się bez Blitza raczej.

 

tak było niestety

 

 

 

Temat by się nieco wyjaśnił jak było by info jaki płyn jakie węże jak przygotowany był układ do pracy po złożeniu

 

podałem w konfiguracji całego sprzętu, jaki płyn i jakie węże...

https://i.imgur.com/mfruL99.png

 

 

 

i czy były wyłącznie nowe komponenty montowane czy też używane+nowe (np używane chłodnice)

Bez konkretów trudno określić skąd po krótkim czasie eksploatacji mydło się zrobiło w loop.

Z listingu i kwot za podzespoły wynika że nie wszystko nowe,nie ma info czy przed DP Ultra to było kranówą płukane

lub coś w tym stylu.

Czasem użycie płynu w jednym układzie i wlanie go do układu po zmianach komponentów powoduje sedowanie.

 

wszystkie nowe komponenty, kupione u angeli

 

jak lubisz dużo czytać tutaj opisałem cały przebieg montażu

http://forum.benchmark.pl/topic/20399-co-ostatnio-kupili%C5%9Bcie/page-2923?do=findComment&comment=2588850

http://forum.benchmark.pl/topic/20399-co-ostatnio-kupili%C5%9Bcie/page-2933?do=findComment&comment=2596098

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytam - do czego właściwie mają Ci służyć te szybkozłączki?

Bo nie bardzo widzę sens ich stosowania wewnątrz obudowy w na tyle prostym układzie :)

 

Ja używam ale jedynie do podpięcia zewnętrznych chłodnic do układu chłodzenia wewnątrz kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

żebym mógł w łatwy i szybki sposób zmienić kartę graficzną czy wymienić procesor z monoblocku, bez rozkręcania, spuszczania cieczy, rwania węży itp operacje.

 

btw. pokaż zdjęcia jak wygląda twoja zewnętrza chłodnica, też myślałem o takim układzie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QDC Koolance są drogie więc sens ich użycia jak Zbyniek słusznie zauważył jest przy dołączaniu zewnętrznych chłodnic typu MORA3 i podobnych.

Opcjonalnie w benchach jak kto często zmienia bloki CPU i zwodowane GPU pod testy.

QDC nie ułatwia serwisu typowego setu LC w stopniu tłumaczącym koszt ich zakupu.

Pomiń zakup QDC.

 

Co do obecnej sytuacji.

 

Demontaż,użycie kwasu (part 1) Mayhems Blitz w przypadku chłodnic zgodnie z instrukcją

plus dokładne płukanie chłodnic destylką po kwasie

(ja płukałem wytrawione kwasem chłodnice trzy razy destylką bo jestem paranoikiem)

 

Demontaż i dokładne umycie wewnątrz monobloku i bloku CPU.

Zakładam ze płyn do mycia naczyń Palmolive i gorąca woda to ogarną,bez użycia IPA czy agresywniejszej chemii

bo akryl nie lubi ostrej chemii,tutaj ostrożnie bo biedy można sobie narobić (mikropęknięcia).

Mycie złączek i nowe węże.

Montaż loop i zastosowanie Ph neutralizera (uwaga to się wściekle pieni przy użyciu),plus wypłukanie loop destylką na finał.

 

Dobre rady magików z forum że kranówa styka do płukania loop bo destylka kosztuje to możesz olać,

niech chłopaki takie formy oszczędności sobie spiszą na kartce i w buty włożą

a potem sprawdzą jaki syf w rurociągach płynie (szczególnie w Wawie)

 

Nowy DP Ultra clear na zalanie po przygotowaniu loop Mayhems Blitz i masz minimum 3 lata spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem destylki jak mi radził Zbyszek - najpierw zrobiłem płukanie samej chłodnicy, bloków 2 lub 3 razy wodą destylowaną a później i tak całość : chłodnicę, bloki, pompę spiąłem poza kompem w układ, uruchomiłem i z jednej strony pobierałem wodę a z drugiej strony "zużyta woda" wylatywała przez wąż we wannie.

Ale to wszystko było na częściach używanych.

 

Teraz właśnie stoje przed dylematem czyszczenia przed złożeniem układu - ale to wszystko nowe części i zstanawiam się czy tylko samą destylką x 3 przepłukać i czy to wystarczy - używam DP Ultra Clear - co mi radzicie --> Zbyszek, Elder? :Gruntowe czyszczenie + przywrócenie naturalnego pg całości za pomocą - Mayhems Blitz Kit Cleaning System + później destylka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nowe części to destylka płukanie i Ph neutralizer z setu Mayhems Blitz

i ponownie destylka.

DP Ultra Clear w tak przygotowanym loop spox 3 lata powinien pracować bez problemów...

przynajmniej w Tech Noir tak przygotowanym dla Lotha tyle czasu DP Ultra red śmiga i lux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inny patent na zmianę koloru to użycie nieprzezroczystych bloków i węży. Wiadomo nie chcesz mieć jakiegoś mega syfu pływającego w środku, ale jeżeli lekko się zmieni kolor płynu to jeżeli tego nie widać problemu nie ma. Przy przezroczystych częściach widać najmniejszą zmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod LC do wołów roboczych to najlepsza opcja do pracy non stop 3-4 lata...

miałem czarne Tygony 16mm w jednym z układów plus bloki Acetal-nikiel i rez LUND

i wywalone na kolor płynu total przy takiej opcji.

Tzn był clear plus dioda czerwona do LUNDa i z bani.

 

 

 

p1070635osplv.jpg

 

 

 

p1080090fhrm1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Basic nieopłacalny,mała różnica w cenie tych zestawów a Part1 czyli kwas z większego zestawu skutecznie czyści chłodnice z osadów i barwników.

Używane chłodnice...bo jak masz nowe to go nie użyjesz,chyba że kolor płynu zmieniasz z czerwonego pastela na biały po kwartale pracy LC i nie chcesz mieć różowego zafarbu

od syfu co został w chłodnicy i nie idzie tego usunąć płukaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

dzięki za informacje

 

możesz jakiś sprawny sklep z częściami LC polecić? co się uwinie do 1 grudnia?

w przypadku "angeli" jak zwykle się wleką i nie dają gwarancji czy w ogóle ten Mayhems KIT przyjdzie w tym roku...

 

potrzebuje łącznie zamówić:

 

  • [3x] EK Water Blocks EK-QDC 10mm Black
  • [1x] Mayhems Blitz Kit Cleaning System
  • [4x] Alphacool HF korek G1/4 - Chrome
  • [1x] Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki

 

powiedz mi jeszcze czy to będzie miało znaczenie użycie wody demineralizowanej zamiast destylowanej do płukania?

 

3I2b6fA.jpg

Edytowane przez mutissj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda demineralizowana jest czystsza od destylowanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczę już te bloki masa syfu jest, trochę podobnego do pasty termo-przewodzącej.

 

GALERIA ZDJĘĆ: https://imgur.com/a/76MkeLg

 

 

  • niestety sklep się nie wyrobił z: Mayhems Blitz Kit Cleaning System

  • więc powiedziałem im żeby zapakowali: Mayhems Blitz Basic Cleaning System

 

 

Macie może jakiś filmik jak czyścić rezerwuar z pompą EKWB D5? bo nie bardzo wiem jak się do tego zabrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakiś filmik jak czyścić rezerwuar z pompą EKWB D5? bo nie bardzo wiem jak się do tego zabrać...

 

Po prostu rozkrecasz go i czyscisz? :hmm::)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węże kupiłeś sobie jakieś sensowne?

Kiedyś Tygon, teraz chyba Mayhems Ultra Clear wypada najlepiej.

 

U Ciebie wygląda, jakby węże rozpuściły się expresowo z użytym płynem. Może unikaj węży EK z płynem AquaComputer ?

 

Ja mam u siebie Mayhems Ultra Clear z płynem EK i wszystko wygląda wzorowo po 4 miesiącach około? Do tego mam płyn EK biały pastelowy.

 

Co do płukania, weź wszystko pod prysznic wpierw. Odkręć słuchawkę i z sieci ładuj w wodą w obie strony. Na koniec przelej wodą destylowaną i zacznij zabawę z tymi systemami czyszczącymi. Chociaż ja i tak po systemie czyszczącym zapodałbym znowu wszystko w pod wodę z sieci, ponownie przelał to destylką i poskładałbym układ na nowo w kompie.

 

W poprzednim setupie używałem płyn AquaComputer Double Protect Ultra czerwony i nie byłem zadowolony. Moim zdaniem zostawiał osad i barwił. Widać to najlepiej w rezerwuarze. Jeszcze wcześniej miałem chyba na barwniku XSPC, ten brudził najbardziej jakimś tłustawym osadem :)

 

 

Nigdy nie płukałem chemią dedykowaną swojego układu, zawsze kranówka i destylka.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węże kupiłeś sobie jakieś sensowne?

Kiedyś Tygon, teraz chyba Mayhems Ultra Clear wypada najlepiej.

 

te co zawsze:

EK Water Blocks EK-DuraClear 9.5/15.9mm 3M

 

troche za późno powiedziałeś z Mayhems Ultra Clear

 

 

 

U Ciebie wygląda, jakby węże rozpuściły się expresowo z użytym płynem. Może unikaj węży EK z płynem AquaComputer ?

 

cholera już za późno bo kupiłem płyn Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml

 

 

Ja mam u siebie Mayhems Ultra Clear z płynem EK i wszystko wygląda wzorowo po 4 miesiącach około? Do tego mam płyn EK biały pastelowy.

 

nie wiem, może dlatego że zawsze jak nakładam złączkę, to muszę wąż trochę nad palnikiem podgrzać bo inaczej nie wchodzi

 

 

 

Co do płukania, weź wszystko pod prysznic wpierw. Odkręć słuchawkę i z sieci ładuj w wodą w obie strony. Na koniec przelej wodą destylowaną i zacznij zabawę z tymi systemami czyszczącymi. Chociaż ja i tak po systemie czyszczącym zapodałbym znowu wszystko w pod wodę z sieci, ponownie przelał to destylką i poskładałbym układ na nowo w kompie.

 

ktoś tam radził żeby tego nie robić tego kranówą, już to zrobiłem m.in:

 

1. rozmieszałem chemie BASIC 25ml + 1000ml demineralizowanej

2. wylałem brudny płyn z chłodnic

3. zalałem chemie do chłodnic

4. zatkałem je korkami

5. przeleżały 16 godzin (przez tą noc)

6. wylałem chemie z chłodnic

7. podłączyłem nad zlewem pompe do jednej ze złączki w chłodnicach

8. przepłukałem te chłodnice 4 litrami wody demineralizowanej

9. teraz się suszą jak widać na zdjęciu poniżej

 

ym6PvnR.jpg

 

W poprzednim setupie używałem płyn AquaComputer Double Protect Ultra czerwony i nie byłem zadowolony. Moim zdaniem zostawiał osad i barwił. Widać to najlepiej w rezerwuarze. Jeszcze wcześniej miałem chyba na barwniku XSPC, ten brudził najbardziej jakimś tłustawym osadem :)

 

ta, dlatego nie chciałem kolorowych płynów

 

Po prostu rozkrecasz go i czyscisz? :hmm::)

 

nie wiadomo jak to otworzyć, nie widać otworów montażowych przepłukałem tylko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mayhems Ultra Clear używam od lat i jest godny polecenia.

Nie jest krystalicznie czysty bo ma niebieskawą barwę i daleko mu do giętkości jaką posiadał nie produkowany już Tygon R3603

ale nie można mieć wszystkiego.

 

Minciu to po to kilka godzin używasz Mayhems Part2 neutralizera PH aby zalać kranówę do odkwaszonego układu?

Serio?

Szkoda jednej więcej butli wody demineralizowanej na płukanie tylko dziadowanie z kranówą

co do której składu/jonów metali/zakamienienia od instalacji wodociągowej nic nie wiemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...