Skocz do zawartości
Takbonie

Benq XL2411Z - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zakupiłem ostatnio nowego PCta i mam problem z podłączeniem do monitora. Nie mogę uzyskać odświeżania 144hz. Karta graficzna jaką posiadam to Nvidia GF1660TI. Wcześniej byłem podłączony przez kable DVI DL i odświeżanie działało. Teraz jednak nie mam wejścia DVI w karcie graficznej. Próbowałem podłączyć się w/w kablem + przejściówkę na HDMI - bez rezultatów. Zakupiłem kable DVI - DP - brak sygnału... Problemem jest również podłączenie TV - wcześniej było na kablu HDMI - DVI. Teraz próbowałem poprzez ten sam kabel tylko z przejściówką DVI-HDMI - przy uruchamianiu pokazuje się ekran na momencik a później nic.

Jakim kablem mam się połączyć (PC-Monitor) aby uzyskać odświeżanie 144hz ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AKTYWNY ADAPTER NIE PRZEJŚCIÓWKA - Display Port lub HDMI na DVI-D Dual Link zapewniający dużą przepustowość ma to szanse zadziałać. Najlepiej gdyby w dokumentacji adaptera było wprost zaznaczone wsparcie dla 1920x1080/144Hz.

 

Generalnie Twój monitor to syf. Nie jesteś pierwsza osobą zaskoczoną tą odpowiedzią. Tak ZOWIE monitory to SYF! Mają wbudowane złącze HDMI 1.0-1.2b. Ciężko powiedzieć które, ale w najlepszy wypadku jest to wersja złącza HDMI z 2002-2005 roku. I nie zmienia to fakt, że marketing tych monitorów, sponsoring wszelkiej maści zawodów itp kosztował krocie. Sam monitor jest tak odchudzony z kosztów produkcji, że zabrakło nawet na certyfikację go pod HDMI 1.3 z 2006 roku aby działało chociaż 120Hz.

 

 

Jedyna rozsądna opcja, sprzedaj ten złom i kup sobie coś innego. Inaczej wydasz zaraz 200-300zl na kable, adaptery i przejściówki a ekran i tak nie będzie działał jak należy.

Ja polecam przesiadkę na to: https://pclab.pl/art82063.html

 

W cenie kabli, adapterów i swojego starego monitora kupisz pewnie już taki nowy na IPSie zamiast przestarzałej TNki.

 

 

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3480347.html

Okazało się iż ten model monitora jest lekko "wykastrowany" :not: i 144Hz można osiągnąć tylko poprzez podłączenie DVI-D po obu końcach.

 

Próbując uporać się z problemem, znajomy zaproponował aby spróbować "aktywnej przejściówki" tj DP+USB (zasilanie) ---> DVI-D no i do tego przewód po obu końcach z DVI-D.

 

DisplayPort na DVI-D Dual Link Adapter

 

 

Benq XL2411Z - Monitor nie wyświetla 144hz po zmienie kabla

https://jucom24.pl/pl/kabel-przewod-bizlink-displayport-na-dvi-d-dual-link-adapter-aktywny-powered-by-port-usb-nowy-dell-p-n-xt625.html

 

 

 

Po podłączeniu ku mojemu zdziwieniu w opcjach monitora pojawiły się wyższe wartość tj 120/144Hz lecz dziwny mrugający pasek, kilku mm po prawej stronie monitora nie wyglądał najlepiej i do tego po włączeniu jakiegokolwiek programu pojawiał się czarny ekran i mrugał.

 

Więc, nie do końca przekonany o "magicznej" przejściówce :crazyeyes: , szukałem dalej i okazało się że do szczęścia brakowało sterowników monitora, po zainstalowaniu problem znikł i może komuś ten wpis, również pomoże :spoko:

 

Pozdrawiam :wink:

 

...aktualizacja, bo okazuje się iż stabilnie jednak działa na 120Hz a 144Hz to natywna wartość i u mnie po jakimś czasie sypie po ekranie artefaktami... hmm ale 2x więcej też krzywdy nie ma yes

 

 

 

3535667600_1556361467.png

 

1127180300_1556361461.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej chyba zwrócić kartę i wziąć model z natywnym DVI.

 

@up

To po prostu model stary konstrukcyjnie - a jak może pamiętasz, dawniej obsługa wysokich odświeżań tylko po DVI i DP była normą.

 

 

Teraz jednak nie mam wejścia DVI w karcie graficznej.

Nigdy nie masz wejścia DVI w karcie graficznej - jak już coś, to jest to wyjście. Obraz wychodzi z karty i idzie do monitora, nie na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benq XL2411Z to model z 2016 roku. Nic nie tłumaczy jego ułomności i zacofania.

 

Ja mam iiyama GB2773HS z 2012 roku i jakoś nie mam tam problemów ze 144Hz po HDMI :)

 

W przyszłym roku jak zechce kolega zmienić znowy GPU to prędzej zrobi kupę niż znajdzie coś z natywnym DVI. Nie ma sensu nawet walczyć z tym zabytkiem. Sprzedać to póki jeszcze ktoś odkupi :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej chyba zwrócić kartę i wziąć model z natywnym DVI.

Wolałbym się pozbyć przestarzałego konstrukcyjnie monitora, niż mieszać coś z kartą, z którą wszystko jest ok (brak przestarzałego DVI jest zrozumiały - kiedyś trzeba porzucić ten pierdylion standardów, bo praktycznie dzisiaj można spotkać D-SUB, DVI, HDMI, DisplayPort, USB-C - lekko za dużo, głównie dlatego, że nadal ktoś się przyczepił jak rzep do psiego ogona, do standardów, które już dawno powinny zdechnąć, czyli D-SUB i DVI).

 

Benq XL2411Z to model z 2016 roku.

To ten monitor jest z 2016 roku? ... a tak przestarzałe ma wejścia jakby był jeszcze kilka lat starszy Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak z 2015 roku a nie 2016. Ale czy to coś zmienia? Władowali mu HDMI w standardzie 11-14 letnim ( w dniu premiery ). Nie było by problemu, gdyby to był monitor 60Hz FHD, ale to jest 144Hz w którym z premedytacją wsadzili przestarzałe złącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki adapter działał ok z 144Hz na moim XL2720Z:

https://allegro.pl/oferta/dell-adapter-dp-to-dvi-dual-link-usb-bizlink-8102736056

 

Chyba jednak z 2015 roku a nie 2016. Ale czy to coś zmienia? Władowali mu HDMI w standardzie 11-14 letnim ( w dniu premiery ). Nie było by problemu, gdyby to był monitor 60Hz FHD, ale to jest 144Hz w którym z premedytacją wsadzili przestarzałe złącza.

Wydaje mi się, że XL2411Z jest bardziej ekonomiczną wersją starszego XL2420Z. Bazuje na tej samej dośc starej już technologii, a dodatkowo w ramach cięcia kosztów pozbawili go DP. I stąd dzisiejszy problem.

 

Swoją drogą w starszych monitorach BenQ DP działało tylko teoretycznie. Na moim XL2720Z dopiero aktualizacja firmware'u naprawiła problem z randomowym gaśnięciem i niedziałającym wybudzaniem (ale nie było to proste - "czarna magia" z poziomu terminala linuksowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz jak zmierzyć ile dodaje input laga taki adapter? Bo że dodaje to pewniak w każdym aktywnym adapterze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprościej będzie kupić nowy monitor... Polecany wyżej AOC24G2U wygląda całkiem spoko. Ewentualnie jakaś alternatywa dla 27 cali ?

 

Nie wiem czy Zowie to syf czy nie. Fakt faktem kupiłem go... 3 lata temu (?) Nie pamiętam nawet. Na starym sprzęcie działał w 144hz (przy karcie R9280x). Wszystko było ok, nie narzekałem.

Dziwi mnie tylko fakt że:

1. Nie pomógł nawet kabel DVI-DL - DP. Monitor mrugał i pokazywał informację "Brak źródła sygnału". Może uszkodzony kabel...

2. Podłączenie TV z komputerem również nie działa prawidłowo. Raz działa na kilka sekund po czym przestaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz jak zmierzyć ile dodaje input laga taki adapter? Bo że dodaje to pewniak w każdym aktywnym adapterze.

Niestety nie. "Organoleptycznie" różnicy nie odczułem, ale też nie grałem w nic "czułego" w rodzaju CS:GO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...