Forum PCLab.pl: Na co zamienić Intela i5 po 6 latach? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Na co zamienić Intela i5 po 6 latach? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 31 Październik 2019 - 08:54

Cześć, mam już kompletny mętlik w głowie, więc pora zasięgnąć rady fachowców :)

Aktualnie mam i5 4670 + Z87 Expert od Asusa. Chciałbym zmienić zestaw na coś z nowej generacji, żeby posłużyło mi kolejne 6 lat, ale mam tutaj sporą rozterkę.
Od zawsze byłem po stronie Intela i nigdy nie miałem z ich produktami problemów. Gdyby nie obecne Ryzeny, to w ogóle nawet bym nie spojrzał na AMD. Jednak ich wydajność i cena są na tyle kuszące, żeby się zastanowić nad zmianą przyzwyczajeń. Z drugiej strony jak czytam o cyrkach z boostem, biosem, to mam pewne obawy. Nie jestem też przekonany do X570 (aktywne chłodzenie chipsetu? Come on...), więc pewnie skończyłoby się na X470 / B450. Założenia są takie:
  • konputer nie służy do gier, ale chcę być gotowy na nowy symulator lotu od MS
  • praca programistyczna / biurowa, dużo otwartych aplikacji, jedne bardziej zasobożerne, drugie mniej
  • zależy mi przede wszystkim na stabilności
  • nie zamierzam podkręcać

Budżet na SDD na M2 + Procesor + Płyta + RAM (32GB) to 3000 - 3500 zł.
Jakie są Wasze sugestie? Zaufać jednak AMD i wziąć 3700X czy jednak zostać bezpiecznie przy i5/i7 z obecnej generacji kotletów?

#2 Użytkownik jest niedostępny   thestasiex12 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:03

https://proline.pl/koszyk/34000a19

3700X z dodatkowym chłodzeniem po to by zapewnić dobrą kulturę pracy i niską temperaturę, 16GB RAM w Dualu i szybki SSD 1TB NVMe M.2

Jeszcze jest spory zapas cenowy bo masz max 3500zł więc możesz np. dać przykładowo lepsze chłodzenie [lepsze chłodzenie nigdy nie zaszkodzi np. Cryoirg R1 Universal i zapinkę do AM4 do R1 bo jest taka zapinka do tego modelu na proline, lepsze MOBO]

Ten post był edytowany przez thestasiex12 dnia: 31 Październik 2019 - 09:05

#3 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:04

Zobacz postthestasiex12, o 31 Październik 2019 - 09:03, napisał(a):

https://proline.pl/koszyk/34000a19

3700X z dodatkowym chłodzeniem po to by zapewnić dobrą kulturę pracy i niską temperaturę, 16GB RAM w Dualu i szybki SSD 1TB NVMe M.2

Dzięki za szybką odpowiedź! Nie mam przekonania do MSI, coś ze stajni Asus? Ewentualnie Asrock?
Według Ciebie nie warto iść w Intela?

#4 Użytkownik jest niedostępny   stanko11 

• ???
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:06

Ani jedno, ani drugie.
Poczekaj do 1 kwartału przyszłego roku, na 10 gen inteli.
To nadal bedą kotlety, ale najważniejsze są przesunięcia segmentów. I np. taki I7 będzie już miał 8 rdzeni i 16 wątków.

#5 Użytkownik jest niedostępny   thestasiex12 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:07

Intele są akurat nieopłacalne. ja aktualnie cisnę na tym samym procku co ty.

Jaką masz resztę podzespołów aktualnie? GPU, zasilacz i obudowa?

Ten post był edytowany przez thestasiex12 dnia: 31 Październik 2019 - 09:07

#6 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:16

Zobacz postthestasiex12, o 31 Październik 2019 - 09:07, napisał(a):

Intele są akurat nieopłacalne. ja aktualnie cisnę na tym samym procku co ty.

Jaką masz resztę podzespołów aktualnie? GPU, zasilacz i obudowa?

Obudowa Silentium PC, nie pamiętam modelu, podobna do Regnum RG1, zasilacz na dole, dużo miejsca, 2 wiatraki 14 cm na górze.
Zasilacz BeQuiet nie mam jak sprawdzić dokładnie który, ale na pewno >= 600W, modularny
GPU to GTX970 od Asusa 4GB ram

Zobacz poststanko11, o 31 Październik 2019 - 09:06, napisał(a):

Ani jedno, ani drugie.
Poczekaj do 1 kwartału przyszłego roku, na 10 gen inteli.
To nadal bedą kotlety, ale najważniejsze są przesunięcia segmentów. I np. taki I7 będzie już miał 8 rdzeni i 16 wątków.

Nie wiem czy tyle chcę czekać.

Ten post był edytowany przez tomatow dnia: 31 Październik 2019 - 09:16

#7 Użytkownik jest niedostępny   stanko11 

• ???
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:22

Jeśli nie chcesz czekać, to zostaje tylko Ryzen.
Intel nie ma obecnie nic ciekawego, a tym bardziej konkurencyjnego do AMD.
Procesory i5 i i7 z obciętym HT, to śmiech na sali, biorąc pod uwagę ich ceny.
Na szczęście konkurencja ze strony AMD wyszła na dobre i 10 gen inteli będzie miała HT.
Ja tam czekam do przyszłego roku. AMD mnie nie przekonuje przez ich bolączki, a intel jak napisałem wyżej nie stanowi teraz żadnej konkurencji.

#8 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:25

Zobacz poststanko11, o 31 Październik 2019 - 09:22, napisał(a):

Ja tam czekam do przyszłego roku. AMD mnie nie przekonuje przez ich bolączki

No i właśnie to stoi mi na drodze do AMD. Masz na myśli coś więcej oprócz bajzlu z biosami i turbo boost?

#9 Użytkownik jest niedostępny   Sary 

• To tylko avatar
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:33

Zawsze możesz wziąć Ryzena 2600/2700, to nadal dobre procki, są w dobrych cenach, i nie ma z nimi żadnych problemów. Z czasem jak dopracują BIOSY zmienisz na cokolwiek.. Ryzena z serii 3000 a może dopiero 4000 w przyszłym roku, bez zmiany reszty podzespołów.

Ja sam mam 2600 i sobie chwale, jak na razie serię 3000 sobie odpuściłem, bo najzwyczajniej nie muszę zmieniać. Wymienię w przyszłym roku razem z kartą.

Możesz tez poczekać na nowe biosy z AGESA 1.0.0.4, które powinny pojawić się lada moment i sporo poprawić.

Ten post był edytowany przez Sary dnia: 31 Październik 2019 - 09:49

#10 Użytkownik jest niedostępny   stanko11 

• ???
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:36

Zobacz posttomatow, o 31 Październik 2019 - 09:25, napisał(a):

No i właśnie to stoi mi na drodze do AMD. Masz na myśli coś więcej oprócz bajzlu z biosami i turbo boost?

Ryzeny są wyżyłowane do granic, co skutkuje napięciem skaczącym do 1.5 V i to nawet na pulpicie. Nie mam przekonania, że taki procesor długo pociągnie, a też kupuję procesor na więcej, niż 3 lata.
Skoki napięcia skutkują oczywiście skaczącą temperaturą i wentylator na chłodzeniu faluje obrotami.
Do tego jeśli decydujemy się na płytę na chipsecie x570, to mamy aktywnie chłodzony chipset. Mnie by taka pierdziawka irytowała.
Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

Ten post był edytowany przez stanko11 dnia: 31 Październik 2019 - 09:37

#11 Użytkownik jest niedostępny   VSS 

• 5ZYL
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 09:52

Zobacz poststanko11, o 31 Październik 2019 - 09:36, napisał(a):

Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

bo tam się zagląda tylko z Popcornem i okularami 3D bo tyle problemów jakie tam występuje nie da się zmieścić na planie jednego wymiaru :lol2:

#12 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:08

No to wygląda na to, że jednak team Intel i zmiana w 2020.

#13 Użytkownik jest niedostępny   MitycznyJeż 

• ŚwiętuJEŻ bo już 20k spamuJEŻ
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:17

Z nowymi ryzenami jest tak, że im więcej ktoś w nich dłubie i je tweakuje, tym więcej problemów ma :P

Zobacz posttomatow, o 31 Październik 2019 - 08:54, napisał(a):

zależy mi przede wszystkim na stabilności

Stabilność w ogólnym przypadku nie zależy od doboru komponentów. Nawet najtańszy sprzęt nie ma prawa powodować crashe/wysypać system.
Takie coś zwykle jest oznaką wady - albo sprzętowego defektu, albo spartolonego bios który producent ma obowiązek poprawić.
Pamiętaj przy okazji, że szybsze pamięci (czyli de facto wszystkie ramy z taktowaniem 3000+) są na profilach XMP, a ich stabilności w sensie całej platformy nikt nie gwarantuje - to forma zautomatyzowanego oc, które w większości przypadków działa dobrze. Większości.

Zobacz posttomatow, o 31 Październik 2019 - 08:54, napisał(a):

nie zamierzam podkręcać

To bardzo dobrze. Można się bardziej skupić na walorach użytkowych płyt głównych, a mniej na vrm :)
Jakie porty/gniazda potrzebujesz? Spodziewaj się, że płyty za 400-500 mogą być w pewnych względach gorzej wyposażone od obecnej.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Tomcat 

• uzależniony od % maniak wojskowości
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:26

Jak komp ma być na 6 lat to poczekał bym i na nowe Intele i na nowe Ryzeny i wtedy wybrał coś :E

Na teraz sobie mozesz zmienić grafikę ew dokupić jeszcze ssd m2 tak z 1tb (np Corsair mp510).

Przy ssd musiał byś dokupić przelotkę na pci-e i grafa chdoziła by 8x ale stracisz kilka % wydajnosci i jakoś te pól roku przepękasz do nowej generecji.

#15 Użytkownik jest niedostępny   Phoenixsuple 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:29

Zobacz poststanko11, o 31 Październik 2019 - 09:36, napisał(a):

Ryzeny są wyżyłowane do granic, co skutkuje napięciem skaczącym do 1.5 V i to nawet na pulpicie. Nie mam przekonania, że taki procesor długo pociągnie, a też kupuję procesor na więcej, niż 3 lata.
Skoki napięcia skutkują oczywiście skaczącą temperaturą i wentylator na chłodzeniu faluje obrotami.
Do tego jeśli decydujemy się na płytę na chipsecie x570, to mamy aktywnie chłodzony chipset. Mnie by taka pierdziawka irytowała.

Trzeba byc niepowaznym zeby trzymac jakikolwiek procesor na napieciu auto, ustawione mam 1,37v wiec do twoich 1,5v daleko jeszcze a mozna ustawic jescze mnie jesli ktos nie walczy o kazde 50Mhz.

Ten post był edytowany przez Phoenixsuple dnia: 31 Październik 2019 - 10:30

#16 Użytkownik jest niedostępny   stanko11 

• ???
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:40

Mój i7 6700k to nawet tego 1.37 V nigdy nie widział.
AMD to zabawki dla lubiących coś dłubać, czekać na nowe biosy. A większość użytkowników zostawia na auto i tak ma to działać.
W ryzenach jak ustawisz taktowanie na sztywno, to wydajność jednowątkowa spadnie, bo ograniczymy boost. Bo tak są wyżyłowane, żeby ładniej wyglądały wyniki wydajności w testach.

Ten post był edytowany przez stanko11 dnia: 31 Październik 2019 - 10:41

#17 Użytkownik jest niedostępny   Phill76 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 10:53

https://www.x-kom.pl/lista/up8eivhu9

Z bios F42a boost jest nieco niższy jednak ram jest prowadzony idealnie = polecam :P

Wszystko stabilne jak "beton" .

W Crucial Balistix 3000 CL15 i 3200 CL16 siedzi Micron E-Die .

Ten post był edytowany przez Phill76 dnia: 31 Październik 2019 - 11:17

#18 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 11:01

Zobacz postMitycznyJeż, o 31 Październik 2019 - 10:17, napisał(a):

Z nowymi ryzenami jest tak, że im więcej ktoś w nich dłubie i je tweakuje, tym więcej problemów ma :P

(..)

To bardzo dobrze. Można się bardziej skupić na walorach użytkowych płyt głównych, a mniej na vrm :)
Jakie porty/gniazda potrzebujesz? Spodziewaj się, że płyty za 400-500 mogą być w pewnych względach gorzej wyposażone od obecnej.

Nie zamierzam tweakować. Zawsze korzystam z nominalnych parametrów, zakładając że producent przewidział jakiś margines bezpieczeństwa / zapasu. Do tej pory nic mi się nigdy nie wysypało pryz takim podejściu.

Z gniazd to de facto nie potrzeba mi nic oprócz USB. Do karty dźwiękowej podpinam audio, 3 monitory idą w daisy chaing po DP z karty graficznej. Do płyty w tym momencie tak naprawdę mam tylko podłączoną myszkę i klawiaturę. Płyty zawsze brałem z wyższej półki z myślą o lepszym zasilaniu i lepszych komponentach.

Zobacz postTomcat, o 31 Październik 2019 - 10:26, napisał(a):

Na teraz sobie mozesz zmienić grafikę ew dokupić jeszcze ssd m2 tak z 1tb (np Corsair mp510).

Grafika mi jest kompletnie nie potrzebna. Nie gram w nic, a jak wyjdzie Fligh Simulator to pomyślę wtedy. Mam 500 GB SSD na system i ponad 4 TB na kopie i bardziej "statyczne" dane, także na ten moment nie widzę sensu dokładania dysku.

Ten post był edytowany przez tomatow dnia: 31 Październik 2019 - 11:03

#19 Użytkownik jest niedostępny   stanko11 

• ???
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 11:08

Zobacz posttomatow, o 31 Październik 2019 - 11:01, napisał(a):

Grafika mi jest kompletnie nie potrzebna.

Jedna uwaga, jeśli weźmiesz Ryzena, to będziesz potrzebował dedykowanej karty graficznej, bo Ryzenki są jej pozbawione.

#20 Użytkownik jest niedostępny   tomatow 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 31 Październik 2019 - 11:16

Zobacz poststanko11, o 31 Październik 2019 - 11:08, napisał(a):

Jedna uwaga, jeśli weźmiesz Ryzena, to będziesz potrzebował dedykowanej karty graficznej, bo Ryzenki są jej pozbawione.

Wiem, mam GTX970 :)

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2