Skocz do zawartości
tomatow

Na co zamienić Intela i5 po 6 latach?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam już kompletny mętlik w głowie, więc pora zasięgnąć rady fachowców :)

 

Aktualnie mam i5 4670 + Z87 Expert od Asusa. Chciałbym zmienić zestaw na coś z nowej generacji, żeby posłużyło mi kolejne 6 lat, ale mam tutaj sporą rozterkę.

Od zawsze byłem po stronie Intela i nigdy nie miałem z ich produktami problemów. Gdyby nie obecne Ryzeny, to w ogóle nawet bym nie spojrzał na AMD. Jednak ich wydajność i cena są na tyle kuszące, żeby się zastanowić nad zmianą przyzwyczajeń. Z drugiej strony jak czytam o cyrkach z boostem, biosem, to mam pewne obawy. Nie jestem też przekonany do X570 (aktywne chłodzenie chipsetu? Come on...), więc pewnie skończyłoby się na X470 / B450. Założenia są takie:


  •  
  • konputer nie służy do gier, ale chcę być gotowy na nowy symulator lotu od MS
  • praca programistyczna / biurowa, dużo otwartych aplikacji, jedne bardziej zasobożerne, drugie mniej
  • zależy mi przede wszystkim na stabilności
  • nie zamierzam podkręcać

 

Budżet na SDD na M2 + Procesor + Płyta + RAM (32GB) to 3000 - 3500 zł.

Jakie są Wasze sugestie? Zaufać jednak AMD i wziąć 3700X czy jednak zostać bezpiecznie przy i5/i7 z obecnej generacji kotletów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

https://proline.pl/koszyk/34000a19

 

3700X z dodatkowym chłodzeniem po to by zapewnić dobrą kulturę pracy i niską temperaturę, 16GB RAM w Dualu i szybki SSD 1TB NVMe M.2

 

Jeszcze jest spory zapas cenowy bo masz max 3500zł więc możesz np. dać przykładowo lepsze chłodzenie [lepsze chłodzenie nigdy nie zaszkodzi np. Cryoirg R1 Universal i zapinkę do AM4 do R1 bo jest taka zapinka do tego modelu na proline, lepsze MOBO]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/koszyk/34000a19

 

3700X z dodatkowym chłodzeniem po to by zapewnić dobrą kulturę pracy i niską temperaturę, 16GB RAM w Dualu i szybki SSD 1TB NVMe M.2

 

Dzięki za szybką odpowiedź! Nie mam przekonania do MSI, coś ze stajni Asus? Ewentualnie Asrock?

Według Ciebie nie warto iść w Intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno, ani drugie.

Poczekaj do 1 kwartału przyszłego roku, na 10 gen inteli.

To nadal bedą kotlety, ale najważniejsze są przesunięcia segmentów. I np. taki I7 będzie już miał 8 rdzeni i 16 wątków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Intele są akurat nieopłacalne. ja aktualnie cisnę na tym samym procku co ty.

 

Jaką masz resztę podzespołów aktualnie? GPU, zasilacz i obudowa?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intele są akurat nieopłacalne. ja aktualnie cisnę na tym samym procku co ty.

 

Jaką masz resztę podzespołów aktualnie? GPU, zasilacz i obudowa?

 

Obudowa Silentium PC, nie pamiętam modelu, podobna do Regnum RG1, zasilacz na dole, dużo miejsca, 2 wiatraki 14 cm na górze.

Zasilacz BeQuiet nie mam jak sprawdzić dokładnie który, ale na pewno >= 600W, modularny

GPU to GTX970 od Asusa 4GB ram

 

Ani jedno, ani drugie.

Poczekaj do 1 kwartału przyszłego roku, na 10 gen inteli.

To nadal bedą kotlety, ale najważniejsze są przesunięcia segmentów. I np. taki I7 będzie już miał 8 rdzeni i 16 wątków.

 

Nie wiem czy tyle chcę czekać.

Edytowane przez tomatow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz czekać, to zostaje tylko Ryzen.

Intel nie ma obecnie nic ciekawego, a tym bardziej konkurencyjnego do AMD.

Procesory i5 i i7 z obciętym HT, to śmiech na sali, biorąc pod uwagę ich ceny.

Na szczęście konkurencja ze strony AMD wyszła na dobre i 10 gen inteli będzie miała HT.

Ja tam czekam do przyszłego roku. AMD mnie nie przekonuje przez ich bolączki, a intel jak napisałem wyżej nie stanowi teraz żadnej konkurencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam czekam do przyszłego roku. AMD mnie nie przekonuje przez ich bolączki

 

No i właśnie to stoi mi na drodze do AMD. Masz na myśli coś więcej oprócz bajzlu z biosami i turbo boost?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz wziąć Ryzena 2600/2700, to nadal dobre procki, są w dobrych cenach, i nie ma z nimi żadnych problemów. Z czasem jak dopracują BIOSY zmienisz na cokolwiek.. Ryzena z serii 3000 a może dopiero 4000 w przyszłym roku, bez zmiany reszty podzespołów.

 

Ja sam mam 2600 i sobie chwale, jak na razie serię 3000 sobie odpuściłem, bo najzwyczajniej nie muszę zmieniać. Wymienię w przyszłym roku razem z kartą.

 

Możesz tez poczekać na nowe biosy z AGESA 1.0.0.4, które powinny pojawić się lada moment i sporo poprawić.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie to stoi mi na drodze do AMD. Masz na myśli coś więcej oprócz bajzlu z biosami i turbo boost?

 

Ryzeny są wyżyłowane do granic, co skutkuje napięciem skaczącym do 1.5 V i to nawet na pulpicie. Nie mam przekonania, że taki procesor długo pociągnie, a też kupuję procesor na więcej, niż 3 lata.

Skoki napięcia skutkują oczywiście skaczącą temperaturą i wentylator na chłodzeniu faluje obrotami.

Do tego jeśli decydujemy się na płytę na chipsecie x570, to mamy aktywnie chłodzony chipset. Mnie by taka pierdziawka irytowała.

Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

Edytowane przez stanko11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

 

bo tam się zagląda tylko z Popcornem i okularami 3D bo tyle problemów jakie tam występuje nie da się zmieścić na planie jednego wymiaru :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowymi ryzenami jest tak, że im więcej ktoś w nich dłubie i je tweakuje, tym więcej problemów ma :P

 

zależy mi przede wszystkim na stabilności

Stabilność w ogólnym przypadku nie zależy od doboru komponentów. Nawet najtańszy sprzęt nie ma prawa powodować crashe/wysypać system.

Takie coś zwykle jest oznaką wady - albo sprzętowego defektu, albo spartolonego bios który producent ma obowiązek poprawić.

Pamiętaj przy okazji, że szybsze pamięci (czyli de facto wszystkie ramy z taktowaniem 3000+) są na profilach XMP, a ich stabilności w sensie całej platformy nikt nie gwarantuje - to forma zautomatyzowanego oc, które w większości przypadków działa dobrze. Większości.

 

nie zamierzam podkręcać

To bardzo dobrze. Można się bardziej skupić na walorach użytkowych płyt głównych, a mniej na vrm :)

Jakie porty/gniazda potrzebujesz? Spodziewaj się, że płyty za 400-500 mogą być w pewnych względach gorzej wyposażone od obecnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak komp ma być na 6 lat to poczekał bym i na nowe Intele i na nowe Ryzeny i wtedy wybrał coś :E

 

 

Na teraz sobie mozesz zmienić grafikę ew dokupić jeszcze ssd m2 tak z 1tb (np Corsair mp510).

 

Przy ssd musiał byś dokupić przelotkę na pci-e i grafa chdoziła by 8x ale stracisz kilka % wydajnosci i jakoś te pól roku przepękasz do nowej generecji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny są wyżyłowane do granic, co skutkuje napięciem skaczącym do 1.5 V i to nawet na pulpicie. Nie mam przekonania, że taki procesor długo pociągnie, a też kupuję procesor na więcej, niż 3 lata.

Skoki napięcia skutkują oczywiście skaczącą temperaturą i wentylator na chłodzeniu faluje obrotami.

Do tego jeśli decydujemy się na płytę na chipsecie x570, to mamy aktywnie chłodzony chipset. Mnie by taka pierdziawka irytowała.

Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

Trzeba byc niepowaznym zeby trzymac jakikolwiek procesor na napieciu auto, ustawione mam 1,37v wiec do twoich 1,5v daleko jeszcze a mozna ustawic jescze mnie jesli ktos nie walczy o kazde 50Mhz.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój i7 6700k to nawet tego 1.37 V nigdy nie widział.

AMD to zabawki dla lubiących coś dłubać, czekać na nowe biosy. A większość użytkowników zostawia na auto i tak ma to działać.

W ryzenach jak ustawisz taktowanie na sztywno, to wydajność jednowątkowa spadnie, bo ograniczymy boost. Bo tak są wyżyłowane, żeby ładniej wyglądały wyniki wydajności w testach.

Edytowane przez stanko11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/up8eivhu9

 

Z bios F42a boost jest nieco niższy jednak ram jest prowadzony idealnie = polecam :P

 

Wszystko stabilne jak "beton" .

 

W Crucial Balistix 3000 CL15 i 3200 CL16 siedzi Micron E-Die .

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowymi ryzenami jest tak, że im więcej ktoś w nich dłubie i je tweakuje, tym więcej problemów ma :P

 

(..)

 

To bardzo dobrze. Można się bardziej skupić na walorach użytkowych płyt głównych, a mniej na vrm :)

Jakie porty/gniazda potrzebujesz? Spodziewaj się, że płyty za 400-500 mogą być w pewnych względach gorzej wyposażone od obecnej.

 

Nie zamierzam tweakować. Zawsze korzystam z nominalnych parametrów, zakładając że producent przewidział jakiś margines bezpieczeństwa / zapasu. Do tej pory nic mi się nigdy nie wysypało pryz takim podejściu.

 

Z gniazd to de facto nie potrzeba mi nic oprócz USB. Do karty dźwiękowej podpinam audio, 3 monitory idą w daisy chaing po DP z karty graficznej. Do płyty w tym momencie tak naprawdę mam tylko podłączoną myszkę i klawiaturę. Płyty zawsze brałem z wyższej półki z myślą o lepszym zasilaniu i lepszych komponentach.

 

 

Na teraz sobie mozesz zmienić grafikę ew dokupić jeszcze ssd m2 tak z 1tb (np Corsair mp510).

 

Grafika mi jest kompletnie nie potrzebna. Nie gram w nic, a jak wyjdzie Fligh Simulator to pomyślę wtedy. Mam 500 GB SSD na system i ponad 4 TB na kopie i bardziej "statyczne" dane, także na ten moment nie widzę sensu dokładania dysku.

Edytowane przez tomatow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika mi jest kompletnie nie potrzebna.

Jedna uwaga, jeśli weźmiesz Ryzena, to będziesz potrzebował dedykowanej karty graficznej, bo Ryzenki są jej pozbawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga, jeśli weźmiesz Ryzena, to będziesz potrzebował dedykowanej karty graficznej, bo Ryzenki są jej pozbawione.

Wiem, mam GTX970 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeśli decydujemy się na płytę na chipsecie x570, to mamy aktywnie chłodzony chipset. Mnie by taka pierdziawka irytowała.

Zaglądam czasem do tematu o Ryzenach i przeboje, jakie mają z tą platformą niektórzy użytkownicy, skutecznie mnie od AMD odrzucają.

Mam nadzieję że z Zen 3 nie będzie takich problemów,choć w to mocno wątpię :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój i7 6700k to nawet tego 1.37 V nigdy nie widział.

AMD to zabawki dla lubiących coś dłubać, czekać na nowe biosy. A większość użytkowników zostawia na auto i tak ma to działać.

W ryzenach jak ustawisz taktowanie na sztywno, to wydajność jednowątkowa spadnie, bo ograniczymy boost. Bo tak są wyżyłowane, żeby ładniej wyglądały wyniki wydajności w testach.

Kiepskie porownanie bo to tak jabys diesla do benzyny porownal i sie dziwil dlaczego jedna pali tak a drugi innaczej.

 

Ryzeny tak maja i takie napiecie dobieraja, Ty natomiast szukasz dziury w calym i poki co wymyslasz teorie o krotkim zyciu procesora nie poparte nawet jednym dowodem.

 

Zadna wydajnosc na sztywno nie spada, kolejne bajki bo przy napieciu stalym oraz nizszym niz na auto moge miec boost tak samo wysoki na kazdym rdzeniu, przykladowo 1,47v moge ustawic 4,4Ghz gdzie dla 3700X to jest max boost podany przez AMD a to nadal nie ejst 1,5c na auto.

 

Mam nadzieję że z Zen 3 nie będzie takich problemów,choć w to mocno wątpię :(

ja na ta peirdziwake jeszcze ani razu nie zwrocilem uwagi, czyli jednym slowem nie wybija sie ponad szum reszty komponentow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepskie porownanie bo to tak jabys diesla do benzyny porownal i sie dziwil dlaczego jedna pali tak a drugi innaczej.

 

Ryzeny tak maja i takie napiecie dobieraja, Ty natomiast szukasz dziury w calym i poki co wymyslasz teorie o krotkim zyciu procesora nie poparte nawet jednym dowodem.

 

Zadna wydajnosc na sztywno nie spada, kolejne bajki bo przy napieciu stalym oraz nizszym niz na auto moge miec boost tak samo wysoki na kazdym rdzeniu, przykladowo 1,47v moge ustawic 4,4Ghz gdzie dla 3700X to jest max boost podany przez AMD a to nadal nie ejst 1,5c na auto.

 

po po raz pierwszy AMD wypuszcza wadliwe procesory LINK :lol2:, widać szybko problemy idą w niepamięć ehhh zal.pl

 

edit

 

hahahah 4.4GHz :lol2: nie rozśmieszaj nas, przy tym zegarku@allcore pierwszy render wywali się na plecy po 10 minutach jak nie wcześniej

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po po raz pierwszy AMD wypuszcza wadliwe procesory LINK :lol2:, widać szybko problemy idą w niepamięć ehhh zal.pl

 

edit

 

hahahah 4.4GHz :lol2: nie rozśmieszaj nas, przy tym zegarku@allcore pierwszy render wywali się na plecy po 10 minutach jak nie wcześniej

No pewnie przeciez ja udaje ze mam ten procesor i go nie testowalem po OC w renderingu. Przeciez to nie moze byc prawda bo Ty wiesz lepiej :lol2:

 

Dobrze ze to ost moj post ktory czytam bo lecisz do ingnorowanych, nie bede musial wiecj czytac twojego jadu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne to odpalu jakiegos AVX2 na tych 4.4 allcore :lol2: zaskocz widownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...