Skocz do zawartości
dudek970

Katastrofalnie niska wydajność i5 8250U

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

włączyłem dzisiaj swój backupowy sprzęt - Lenovo 320S w następującej specyfikacji

i5 8250U

8GB DDR4 2666Mhz

MX130

SSD jakiś mircona

 

i teraz tak - zauważyłem ogólną mułowatość laptopa. Parę kart na Chromie i laptop potrafił dostać sporej czkawki, jakieś filmy na YT były wyzwaniem.

Zapodałem mu Cinebnecha R15 i R20, w tle uruchomiony menadżer zadań, CPU-Z i HWMonitor do monitorowania parametrów. Procesor nie boostował do tych 3GHz+ tylko stabilne 1,6GHz, ramy stoją na 1333MHz mimo, że są 2666MHz. Idąc dalej:

1) R15 około 250punktów multi-thread

2) R20 około 750pkt multi-thread

ten sam procesor w laptopie Asus'a ma 660pkt w R15 :hmm: tutaj recka tego laptopa no i nawet nie jestem w połowie tego co uzyskał recenzent --> https://www.purepc.pl/notebooki/test_lenovo_ideapad_320s14ikb_z_procesorem_core_i58250u?page=0,10

zauważyłem też, że ramy po mimo, że mają pracować na 2666Mhz to zakładka 'SPD' CPU-Z pokazuje, że ich Max Bandwith to 1333 :hmm: w trakcie testu Cinebenchem randomowo sobie zmieniały taktowania pomiędzy 665-1197 (linijka DRAM Frequency), opóźnienia zmieniały się wraz z częstotliwością między 10, a 19.

O co tu chodzi? Dodam, że dysk czysty, laptop i system czysty, zaktualizowany. W BIOSie nie ma nic o profilach XMP/taktowaniach tylko jakieś bzdety

Pomocy :mad2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś najważniejszego parametru czyli jaka jest temperatura procesora podczas testu. Skoro jest cały czas 1,6GHz to albo jest throttling albo turbo nie działa z jakiegoś powodu.

Co do RAMu to 1333 x 2 = 2666 (Double data rate) czyli tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś najważniejszego parametru czyli jaka jest temperatura procesora podczas testu. Skoro jest cały czas 1,6GHz to albo jest throttling albo turbo nie działa z jakiegoś powodu.

Co do RAMu to 1333 x 2 = 2666 (Double data rate) czyli tak ma być.

przy 1,6GHz temp nie przekracza 55*C, laptop pracuje bardzo cicho

 

update:

w tej chwili R20 leci, a taktowania 2,2GHz z najwyższą temp 61*C.

Wnioskuję w takim razie, że laptop nie potrafi do końca zarządzać boostem albo boi się wysokich temperatur. Bo moim zdaniem 62*C przy 2,2GHz to wciąż za mało, a w zapasie jakieś 15*C :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plan zasilania wysoka wydajność ustawiony? a wewnątrz min/maks taktowanie procesora na 100%? (no może min na 90% daj :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plan zasilania wysoka wydajność ustawiony? a wewnątrz min/maks taktowanie procesora na 100%? (no może min na 90% daj :E )

Plan zasilania wysoka wydajność :D dopiero jak go ręcznie jeszcze raz ustawiłem to zaczął boostować do 3,3GHz, ale robi tak tak nierównomiernie i tak bez ładu i składu, że jak potrzebuje mocy obliczeniowej to spada na 1,6, a jak idle'uje na pulpicie to 3,3 :mad2:

menadżer zadań podczas R15/R20 pokazuje, że procesor jest obciążony na 88% :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan zasilania wysoka wydajność :D dopiero jak go ręcznie jeszcze raz ustawiłem to zaczął boostować do 3,3GHz, ale robi tak tak nierównomiernie i tak bez ładu i składu, że jak potrzebuje mocy obliczeniowej to spada na 1,6, a jak idle'uje na pulpicie to 3,3 :mad2:

menadżer zadań podczas R15/R20 pokazuje, że procesor jest obciążony na 88% :hmm:

 

Odpiszę, bo może też ktoś kiedyś tu trafi i mu się przyda.

 

To normalne. 8250U ma oficjalnie bazowe 1.6GHz, a w folderach 3.4GHz i TDP15W. Ale nie jednocześnie ;-)

PL2=~44W pozwala na chwilowe rozpędzenie się procesora, a gdy się go przyciśnie, zwalnia do ~2.2GHz, bo na tyle w 14nm 15W starcza. Jeśli spada do 1.6GHz to znaczy, że prawdopodobnie sekcja VRM się zdążyła przegrzać jeszcze przed osiągnięciem załączenia limitu TDP15W. Rozwiązaniem jest OC w postaci XTU (Intel zablokował w nowszych wersjach te procesory, ale da się obejść) i dodatkowo wymiana pasty pod CPU, by wolniej nagrzewały się VRM (u mnie pomogło). Przy ~25-30W te procesory w końcu doganiają stare i7QM@35W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odpiszę, bo może też ktoś kiedyś tu trafi i mu się przyda.

 

To normalne. 8250U ma oficjalnie bazowe 1.6GHz, a w folderach 3.4GHz i TDP15W. Ale nie jednocześnie ;-)

PL2=~44W pozwala na chwilowe rozpędzenie się procesora, a gdy się go przyciśnie, zwalnia do ~2.2GHz, bo na tyle w 14nm 15W starcza. Jeśli spada do 1.6GHz to znaczy, że prawdopodobnie sekcja VRM się zdążyła przegrzać jeszcze przed osiągnięciem załączenia limitu TDP15W. Rozwiązaniem jest OC w postaci XTU (Intel zablokował w nowszych wersjach te procesory, ale da się obejść) i dodatkowo wymiana pasty pod CPU, by wolniej nagrzewały się VRM (u mnie pomogło). Przy ~25-30W te procesory w końcu doganiają stare i7QM@35W.

 

Jak lubisz co 2 lata wymieniać laptopa to czemu i nie. Tu procesor na stałe przylutowany jest do płyty głównej. Jak padnie, a padać lubią to płyta główna do wymiany.

 

Dodatkowy problem tych laptopów jest taki, że mają tylko 1 gniazdo na pamięć. Czyli nie działa Dual Sim, który dużo daje.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz co 2 lata wymieniać laptopa to czemu i nie. Tu procesor na stałe przylutowany jest do płyty głównej. Jak padnie, a padać lubią to płyta główna do wymiany.

 

Dodatkowy problem tych laptopów jest taki, że mają tylko 1 gniazdo na pamięć. Czyli nie działa Dual Sim, który dużo daje.

 

Mam 3 lata gwarancji, a wtedy i tak będzie ilość luk taka, że po załataniu nie będzie się nadawał do niczego ;-)

 

Dual Sim to raczej w telefonach ;-) W siebie mam 2x16GB w dual channel :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpiszę, bo może też ktoś kiedyś tu trafi i mu się przyda.

 

To normalne. 8250U ma oficjalnie bazowe 1.6GHz, a w folderach 3.4GHz i TDP15W. Ale nie jednocześnie ;-)

PL2=~44W pozwala na chwilowe rozpędzenie się procesora, a gdy się go przyciśnie, zwalnia do ~2.2GHz, bo na tyle w 14nm 15W starcza. Jeśli spada do 1.6GHz to znaczy, że prawdopodobnie sekcja VRM się zdążyła przegrzać jeszcze przed osiągnięciem załączenia limitu TDP15W. Rozwiązaniem jest OC w postaci XTU (Intel zablokował w nowszych wersjach te procesory, ale da się obejść) i dodatkowo wymiana pasty pod CPU, by wolniej nagrzewały się VRM (u mnie pomogło). Przy ~25-30W te procesory w końcu doganiają stare i7QM@35W.

Trochę odgrzebie temat dla zabicia nudy, ponieważ walka z Lenovo dalej w toku.

Na jaką pastę zmieniałeś i jaka różnica w temp?

 

 

Kombinowałem z XTU, ale CPU not supported więc od razu spróbuje z ThrottleStop no i faktycznie coś tam udało się ugrać. Na kablu -150mV i było stabilnie w AIDA64, niestety na baterii -120mV okazało się jako tako stabilne (ciągle w fazie testów).

Czy jest różnica? Jest. Przed UV puściłem AIDE64 na godzinę, zegary śmigały w okolicy 2,2-2,35Ghz przy max. temp 84*C. Po UV przy 120mV udało się uzyskać 2,5-2,7GHz ciągłego obciążenia AIDĄ przy max temp w okolicy 82*C. W Cinebench R15 wreszcie zbliżyłem się do ~600pkt. Kusi mnie zmienić pastę na krajonałta, ale mam na niego jeszcze rok gw i nawet jeśli to robię nieinwazyjnie to serwis potencjalnie może mieć podkładkę pod nieuznanie gwarancji.

 

Naprawdę jestem ciekaw tej pasty jakiej jest jakości.

Ciekawostka - ostatnio miałem w rękach Lenovo S340 z i5 1035G i tam po wyjęciu z pudła przeszedł R15 bez throttlingu z maks 75*C :thumbup: dobra sztuka się trafiła

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze podkleić termopadami elementy chłodzenia procesora i vrm do aluminiowej obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...