Skocz do zawartości
123tomek

Undervolting procka i7 9750H Lenovo y540

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko

 

W związku z tym że procesor i jego temperatura w lapku Y540 i7 9750h + GTX1660ti podczas grania jest dość wysoka co skutkuje zdecydowanie zbyt głośną pracą wentylatorów zabrałem się za tzw. undervolting. Doszedłem do stabilnej wartości -0.150V ( nic się nie zawiesza itp. przy -0.165V pojawiały się już bluescreeny). Temperatura spadła o bagatela 15 stopni i nastała upragniona "cisza" dobiegająca z wentylatorów. Problem jaki zauważyłem to taki że podczas odłączenia zasilania i pracy tylko na baterii nie grając w tzw stanie spoczynku cały czas świeci się na żółto Current/EDP Limit Throttling. O dziwo jak podłączę z powrotem zasilanie Curren Limit Throttling przestaje świecić i wraca wszystko do poprzedniego stanu. Używam programu Intel Extreme Tuning Utility. Może ktoś podpowie gdzie szukać rozwiązania problemu chyba że to normalne ??

 

Ps. Jak mam ustawione napięcia fabrycznie na 0 nie występuje ten problem hmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie bawiłem się w undervolting... jaki jest spadek mocy obliczeniowej przy -0.150V?

robiłeś jakieś testy czy tylko na temperaturze Ci zależy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam również Y540 ale wersja 17' mi udało się zrobić UV w ThrottleStop_-125mv na rdzeniu i -250mv na cache temperatury mi spadły o raptem o 1-3 stopnie ale procek przestał zmniejszać taktowanie, z tego co słyszałem wymiana pasty daje najwięcej, ja użyłem ciekłego metalu temp spadła z 90-96c do max 76c pod pełnym obciążeniem (ostatnio słyszałem że wymiana na dobrą pastę daje też niezłe wyniki)

Edytowane przez DeaDHanter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam również Y540 ale wersja 17' mi udało się zrobić UV w ThrottleStop_-125mv na rdzeniu i -250mv na cache temperatury mi spadły o raptem o 1-3 stopnie ale procek przestał zmniejszać taktowanie, z tego co słyszałem wymiana pasty daje najwięcej, ja użyłem ciekłego metalu temp spadła z 90-96c do max 76c pod pełnym obciążeniem (ostatnio słyszałem że wymiana na dobrą pastę daje też niezłe wyniki)

a nie traci się gwarancji po zmianie pasty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Cache powinno się zmniejszać razem z core.

2. Każdy Intel 8 i 9 generacji zejdzie minimum 130-140 mV w dół bez wpływu na wydajność. Wyższe wartości zależą od sztuki i mogą powodować ew. niestabilność (oraz BSOD-y).

3. Bardzo dużo daje wymiana pasty - ciekły metal jest dość niebezpieczny w mobilkach i trzeba się dodatkowo zabezpieczyć przed ew. wyciekami (są poradniki w sieci). Temperatury potrafią jednak potężnie spaść (nawet do -20 stopni).

4. Najlepszy przepis na szybkie zbicie temperatur i stabilną pracę to:

a) UV -125 mV na Core/Cache i powolne zwiększanie do poziomu wystąpienia niestabilności (wtedy wracamy do poprzedniego i się go trzymamy)

b) ustawienie w ThrottleStop maksymalnych taktów dla wszystkich rdzeni o 200-500 MHz niżej niż max turbo z tego powodu, że komputer zawsze będzie wyciskał maksymalne zegary, co zwiększy temperaturę i pobór, co "odpali" throttling, co zmniejszy zegary i mamy pięknego throttle-loop'a :) - ustawiają zegary na sztywno (dla każdej ilości pracujących rdzeni) pozwala to trzymać stały poziom obciążenia - dropy w grach zaliczamy nie wtedy, gdy nie ma tych paru MHz więcej, ale gdy proc throttluje i zbija zegary do 2 Ghz. Przy 3,5 Ghz All-Core i przy UV można uzyskać przy paście fabrycznej 80+ stopni przy stałym obciążeniu na czterordzeniowcu, a na sześciordzeniowcu ok. 90, co jest w pełni akceptowalne.

c) aplikacja dobrej pasty termoprzewodzącej da nam kilka stopni, ciekły metal - kilkanaście, ale trzeba zabezpieczyć ścieżki np. lakierem, wykonując dodatkowe "tamy" gdyby metal z czasem wyciekł (co przy laptopie nie jest takie trudne).

W mojej opinii procesory serii H 8 i 9 generacji w/w rady powinny mieć wręcz obowiązkowo implementowane zaraz po zakupie. Szczególnie modele z 8750H miały zegary latające w okolicy 2,7-2,8 pod obciążeniem i wypadały gorzej niż 8300H/8400H :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...