Skocz do zawartości
wimblus

Nowy komputer - spadki FPS, freeze, przycięcie dźwięku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedawno złożyłem sobie taki zestaw:

 

MSI B450-A PRO MAX

AMD RYZEN 5 3600 Socket AM4 3,6-4,2 Ghz

MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X

Crucial DDR4 Ballistix 16GB 2x8 3000 15

 

do tego miałem już starsze:

 

SSD Crucial BX100 250GB SATA3

Seagate Barracuda 1TB 3.5" SATA III

Thermaltake Smart SE 530W

obudowa Zalman R1

 

Ogólnie wszystko śmiga bardzo szybko, ale jest jeden problem. Czasem - raz na 10-20 minut - w nieregularnych odstępach grania występuje takie chwilowe ścięcie (głównie w NBA 2k20, ale w innych grach również). Sam nie wiem czy to spadek fps czy freeze, ponieważ trwa to może z pół sekundy lub krócej. Towarzyszy temu charakterystyczne przecięcie się dźwięku. W zasadzie to też nie jest do końca przycięcie, ponieważ dźwięk w grze przechodzi w taki dźwięk jak tutaj

. Wszystko trwa krócej niż sekundę. Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Co może to powodować? Edytowane przez wimblus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku przeleciałbym wszystkie sterowniki, żeby były wgrane najnowsze. Najlepiej usunąć i zaktualizować.

Sprawdź w między czasie obciążenie procesora, dysku , temperatury.

Ja, miałem kiedyś podobne objawy, okazało się że SSD się popsuł. Proponuję sprawdzić go jakimś programem do dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy programem HD Tune i nic nie wykazał. Wcześniej sprawdzałem też pamieć programem Memtest86 i z nią też wszystko w porządku. Teraz uruchomiłem testy programem OCCT i pod maksymalnym obciążeniem pokazuje temperatury GPU 65 stopni i CPU nawet do 95 stopni. Po wyłączeniu CPUID pokazuje temp GPU 50 i CPU 48.

Edytowane przez wimblus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś przycięcia dźwięku ma @novi na Ryzen 3600 w temacie o Ryzen 3000 o tym pisze. Z tego powodu nawet płytę zmieniał ale coś tam chyba dalej nie tak. Poczytaj temat albo do niego napisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygód z ryzenami ciąg dalszy :)

 

Upewnij się, że masz najnowszy bios. AMD do teraz nie ogarnęło porządnie nowych ryzenów na niższych chipsetach. EDIT: Tak jak pisze @xtn, jest spora szansa, że co byś nie robił, i tak nie będzie dobrze działało.

 

Jeśli wskazanie temperatury jest prawidłowe, to mamy do czynienia z throttlingiem, czyli obniżeniem wydajności ze względu na przegrzanie procesora. Popraw montaż chłodzenia. Ten dźwięk jest charakterystyczny dla wykorzystania 100% zasobów i ich chwilowego braku dla aplikacji. Jeśli gry są zainstalowane na hdd, czego nie powinno się robić w dzisiejszych czasach, to też może być problem. HDD nie radzi sobie z wymaganiami współczesnych programów.

 

Swoją drogą, nie korzystaj raczej z narzędzi typu OCCT do testowania ryzena. Procesory AMD są niestabilne, jeśli przyjąć dotychczasowe definicje stabilności. W nowych, mniej rygorystycznych definicjach stabilności, już jest dobrze, ale stare programy do stres-testów nie zawsze poddają się amdowskiej poprawności politycznej odnośnie stabilności.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdzę i wgram nowy BIOS. Na nowy SSD nie mogę sobie teraz pozwolić, ale na dniach pewnie zakupię chłodzenie Fortis 3 i będę dalej testował. Temat pozostawiam w zawieszeniu, jeśli coś się zmieni to dam znać (jeśli nie to też pewnie będę pisał :D ). Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to chętnie posłucham.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxowego chłodzenie do 3600 nie powinno się nawet zakładać. To jest praktycznie atrapa. Kup chociaż fera3 za 99zł i będzie już dużo lepiej. OCCT na chłodzeniu boxowym nawet nie uruchamiaj.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxowego chłodzenie do 3600 nie powinno się nawet zakładać. To jest praktycznie atrapa. Kup chociaż fera3 za 99zł i będzie już dużo lepiej. OCCT na chłodzeniu boxowym nawet nie uruchamiaj.

 

U mnie występuje podobny problem, ale spróbuje sformatować (może to coś da)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jest nowy Bios, jest nowe chłodzenie i wydawało mi się, że problem ustąpił, ale jednak czasem dalej występuje to charakterystyczne przycięcie obrazu wraz dźwiękiem. Nie jest to tak częste jak wcześniej, ale jednak ciągle się pojawia :( Sprawdzałem temperatury HWMonitor w trakcie gry w RDR2 i maksymalne były GPU - 73, CPU - 72. Dzisiaj np. jedno takie przycięcie pojawiło się w trackie oglądania serialu, jedno na 3 godziny. Ktoś ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za okresowe przycięcia w grach może odpowiadać usługa prefetch z win10. Jak masz ssd jest zbędna i można ją spokojnie wyłączyć.

Edytowane przez speedfreak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze o takim czymś słyszę, widzę w opcjach zasilania, ze mam zrównoważony. Ryzen Balanced chyba jest do pobrania ekstra? Zaraz go ściągnę i sprawdzę.

 

Na jednym forum znalazłem takie rozwiązanie na dosyć podobne problemy : Old thread but the solution is to lower VCCIO and VCCSA voltages. The XMP profile sets these too high.

I set both to 1.1v and it fixed the problem while maintaining stability.

Może też to sprawdzę :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

95 stopni CPU to trochę za dużo.

Proponuje dokupić lepsze chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zrobiłem, teraz w grach maksymalnie do 75 dochodzi.

 

Nie bardzo idzie mi znalezienie tego planu Ryzen Balanced :/

 

Edit: Porobiłem testy programem LAtencyMon i co mi wyszło. Najczęściej jak się pojawi przycięcie w grze to jest problem z latency storport.sys, dxgkrnl.sys też skacze do połowy. W spoczynku latency jest niższe w momencie kiedy wyłączę kartę graficzną w managerze zadań. Sam już nie wiem jak się dalej za to zabierać. Przeinstalowałem sterowniki, ciągle może być problem z nimi. Może coś w Biosie trzeba pozmieniać? Napięcia? A może po prostu jest problem ze sprzętem? Na jednym forum ktoś miał podobny problem i okazało się, że wadliwa była karta graficzna :/ A może to problem z płytą główną lub procesorem? Nie wiem za bardzo co robić :(

Edytowane przez wimblus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem mam podobny problem przy konfiguracji:

 

Ryzen 5 3600

msi b450 gaming plus max

16 gb ddr4 crucial 3000mhz cl15

Rtx 2070 super gamerock od palita

zasilacz Seasonic focus plus 550w

1xm2 ssd 512gb

1xsata ssd 512gb

obudowa corsair carbide spec 06 rgb

 

problem występuje nasilony po aktualizacji do najnowszego (nie beta) biosu oznaczonego 7B86vH4 spadek wydajności jest zauważalny gołym okiem choć trwa to chwilkę dosłownie po czym wszystko wraca do normy na jakieś 10-15 minut. fpsy podczas grania spadają do 30 (+-) i wracaja do 60 stałych (mam monitor 60hz full hd)

 

próbowałem wszystkiego,aktualizacje sterowników, czyszczenie, reset biosu zworką, oc, benchmarki, zmiany planu zasilania i nadal nie wiem co jest. został mi undervolting, gdybym tylko wiedział co powoduje te ścięcia było by łatwiej rozwiązać problem :/

 

 

po blisko dwóch godzinach w latmon otrzymałem taki komunikat, podobny zresztą do autora postu

post-611809-15740242137835_thumb.png

Edytowane przez Slize91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dxgkrnl.sys podobnie jak u mnie wariuje, ale storport.sys nie występuje. Chociaż nvlddmkm.sys u mnie podobnie potrafił się zachowywać. Chyba pozostaje czekać, aż się znajdzie ktoś z cudownym rozwiązaniem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem trochę na anglojęzycznych forach i piszą ze problem moze mieć sterownik,aplikacja co powoduje mikro-minimalizowanie aplikacji/gry do systemu, komenda jest wysyłana celem minimalizacji danej gry ale w ułamku sekundy jest ona anulowana dlatego jest randomowe ścięcie obrazu,dźwięku.

 

szczerze po takich przebojach które robiłem jestem w stanie uwierzyć ze coś moze być na rzeczy. :/

Edytowane przez Slize91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie żadnych konkretów, jedyne co to dużo osób mówi o wyłączeniu wszystkiego co jest związane z xbox-em i wyłączenie w usługach jednej rzeczy która się nazywa: Usługa raportowania błędów systemu Windows

 

kolejno: lupa\services.msc i z listy która się pokaże wybrać tę opcję o raportowaniu lewym myszy, i w nowym okienku dać typ uruchomienia- wyłączony. zastosuj i restart. niewiele to pomogło ale spróbuj i ty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie pomogło :/

 

Na forum MSI pisali, że można sprawdzić zasilacz lub dyski twarde, niestety wszystko trzymam na hdd a zasilacza zapasowego nie mam :/

Z kolei support MSI stwierdził, że może trzeba zareklamować kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątpię ze byto była wina HDD,zasilacza podzespoły które ja mam są w zupełności nowe i kosztowały tez nie mało a problem występuje tu i tu. być moze bios jest niedopracowany i stad te problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sterowniki, może problem sprzętowy z kartą lub całą płytą główną. Spróbuję może w tygodniu moją grafikę u kumpla zainstalować i zobaczymy jak to u niego wygląda :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...