Skocz do zawartości
filbrud7

OC Q8400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym podkręcić CPU ponieważ prawdopodobnie ogranicza ono wydajność GPU.

Na początek wystarczyłoby 3.0GHZ (3000MHZ)

Bazowe taktowanie 2.66 GHZ

 

 

Specyfikacja

Q8400 2.66 GHZ

Zotac GTX 660 TI AMP!

8GB RAM DDR2 800MHz

2x SSD po 120 GB

MOBO ASUS P5Q

PSU OCZ600MXSP 600vat

 

Mój bios:

 

https://zapodaj.net/a35374a239bef.jpg.html

https://zapodaj.net/95e83817866d0.jpg.html

Edytowane przez filbrud7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci też dużo ograniczają... za 20zł można nabyć i3 2120 35% mocniejszy i o 65% mniej prądożerny płytę pod tego Cpu można już nabyć w granicach 30zł uważam że jest to na tyle tanie że nie ma sensu bawić się w podkręcanie prehistorycznego sprzętu z tamtej epoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam wydawać więcej na upgrade.

Poza tym proszę o pomoc w podkręceniu, a nie rekomendacje sprzętu :kwasny:

 

Link do mojego postu związanego z tym tematem:

https://forum.pclab.pl/topic/1294798-CSGO-problem-z-wydajno%C5%9Bci%C4%85/page__gopid__15682460entry15682460

Edytowane przez filbrud7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rób OC przez FSB stopniowo do 3-3,3Ghz i testuj stabilność. Jakie masz chłodzenie?

Przecież @Sary podesłał Ci link z filmem z OC

Rób tak jak na filmie, zmień prędkość szyny i sprawdź czy działa. OC RAm nie musisz robić. Nie da się prościej pokazać tego niż na tym filmie.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mi to napisać krok po kroku bo czuje, że się pogubie.

 

Chłodzenie: zwykłe boxowe od intela

Temperatury w normie

Podczas grania w W3 CPU max 60 stopni GPU max 76 stopni

Edytowane przez filbrud7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mi to napisać krok po kroku bo czuje, że się pogubie.

 

Chłodzenie: zwykłe boxowe od intela

Temperatury w normie

Podczas grania w W3 CPU max 60 stopni GPU max 76 stopni

To po pierwsze dokup chłodzenie, min uzywany Spartan Pro 924. Ponieważ c2q mocno się grzeją po OC.

Co można Ci prościej powiedzieć, jak masz na filmie krok po kroku. Wchodzisz do biosu, zmieniasz prędkość szyny jak na filmie, wychodzisz z biosu zapisując go. Tylko bez lepszego chłodzenia może być problem z temperaturą.

Ten boxowy cooler ma redzeń miedziany? Jaką masz tam pastę założoną i kiedy ją wymieniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pastę wymieniałem tydzień temu jak składałem pc.

W obudowie 3 wentylatory.

Cooler ma miedziany rdzeń.

 

Temperatury w normie

Podczas grania w W3 CPU max 60 stopni GPU max 76 stopni

Edytowane przez filbrud7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na starym kompie z q8300 bez problemu robi 3ghz na boxowym chłodzeniu. Ale nie spodziewaj się jakiegoś niesamowitego wzrostu wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na starym kompie z q8300 bez problemu robi 3ghz na boxowym chłodzeniu. Ale nie spodziewaj się jakiegoś niesamowitego wzrostu wydajności.

 

Nie zależy mi na super wydajności, ale żeby normalnie działał CS:GO, a nie na 40 fps.

 

Jaką masz tam pastę założoną

mx2 thermal compound

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź w biosie ustawienia szyny i podnieś jak na filmie, tyle do 3Ghz to chłodzenie z rdzeniem miedzianym powinno utrzymać temp poniżej 90st. Ile dokładnie to nie pamiętam bo się moim q9300 od kilku lat nie bawiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj pod "Auto" gdzie Ci się pojawią liczny 3 cyfrowe. Daj screen zakładki advanced. Z tego co kojarzę u mnie dopiero na 3,2-3,3Ghz był odpowiedni wzrost wydajności w grach.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musisz zrozumieć, że nawet jeśli zrobisz oc na 3,5GHz, to cs nie będzie chodzić normalnie. Ten sprzęt to zabytek, q8400 miał premierę ponad 10 lat temu, to jest wieczność w branży technologicznej. Możesz zwiększać taktowanie fsb o 10MHz, włączać OCCT i sprawdzać stabilność, jak przestanie być stabilne, to zwiększać vcore o 10mV do bezpiecznej granicy, nie wiem jaka jest dla tego procesora, nie wiem nawet jakie ma bazowe vcore, ale to wiele nie da. No i masz bardzo słabe chłodzenie, nikt nie gwarantuje, że będzie chłodno, oprócz tego masz zabytkowe pamięci.

Do cs:go wypadałoby mieć nawet nie i3, ale np. i5 2400 i jakąś płytę na h61 + pamięci 1600MHz w dual channel. Tak, znowu ktoś Tobie doradza jaki sprzęt powinieneś mieć, ale jak na modernizację, to są grosze, pójście po linii najmniejszego oporu. Jak nie chcesz zmieniać, to kręć fsb, zwiększaj powolutku vcore i testuj w occt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musisz zrozumieć, że nawet jeśli zrobisz oc na 3,5GHz, to cs nie będzie chodzić normalnie. Ten sprzęt to zabytek, q8400 miał premierę ponad 10 lat temu, to jest wieczność w branży technologicznej. Możesz zwiększać taktowanie fsb o 10MHz, włączać OCCT i sprawdzać stabilność, jak przestanie być stabilne, to zwiększać vcore o 10mV do bezpiecznej granicy, nie wiem jaka jest dla tego procesora, nie wiem nawet jakie ma bazowe vcore, ale to wiele nie da. No i masz bardzo słabe chłodzenie, nikt nie gwarantuje, że będzie chłodno, oprócz tego masz zabytkowe pamięci.

Do cs:go wypadałoby mieć nawet nie i3, ale np. i5 2400 i jakąś płytę na h61 + pamięci 1600MHz w dual channel. Tak, znowu ktoś Tobie doradza jaki sprzęt powinieneś mieć, ale jak na modernizację, to są grosze, pójście po linii najmniejszego oporu. Jak nie chcesz zmieniać, to kręć fsb, zwiększaj powolutku vcore i testuj w occt.

 

Bardzo podobny sprzęt:

Czas: 21:50

 

Tutaj też masz temat o podkręcaniu q8400 https://forum.pclab.pl/topic/351064-Podkręcanie-e8400/

 

Tutaj jest OC e8400[c2duo] a nie q8400[c2quad]

 

Zdjęcia z bios [zakładka advanced]

https://zapodaj.net/98f251ebd3f1c.jpg.html

https://zapodaj.net/b2d24bb39a978.jpg.html

https://zapodaj.net/e6332164bc3c1.jpg.html

https://zapodaj.net/48ef5b4608b9f.jpg.html

https://zapodaj.net/448c3133b361f.jpg.html

https://zapodaj.net/448c3133b361f.jpg.html

https://zapodaj.net/181099a8908f2.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt e8400.

Jak nie czujesz się na siłach to lepiej nie baw się w OC. Daliśmy Ci tu wszystkie możliwe rady, które można przekazać przez internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

CS:GO to nie życie, obejde się bez niego.

Macie jakieś ciekawe gry do ogrania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Które to pole?

Najpierw trzeba przestawić AI Overclock Tuner z Auto na Manual żeby pojawiła się opcja ustawienia szyny FSB. Jak nie ogarniasz tego co czytasz to podaj tsa-a albo discorda jak wolisz jak się do Ciebie mówi a nie pisze. Sam siedzę na s775 od 2007r i nie jeden CPU podkręcałem na tej platformie a płytę mam podobną jeśli chodzi o opcje w biosie (p5q deluxe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q8400 ma rzeczywiste FSB 333mhz (efektywne x4 1333mhz), rzeczywiste taktowanie twoich pamięci to 400mhz (efektywne x2 800mhz) co oznacza, że przy najmniejszym możliwym fsb:dram a więc 1:1 osiągniesz 3200mhz bez podkręcania pamięci. 400mhz x 8 (mnożnik proca) = 3200. Tutaj jeszcze warunek mobo musi wyrobić z fsb 1600, ale to P45 więc nie powinno być problemu. Aż mi sie stare czasy przypomniały :E Teraz to podkręcanie jest niby łatwiejsze, ale bardziej monotonne :D

 

Jak nie wiesz ocb to jedno popołudnie z tutorialami podkręcania 775 i tyle. Ja to ogarnąłem 11-12 lat temu mając niecałe 15 lat więc to ciężkie nie jest.

Edytowane przez Dlogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kiedy płyty na LGA 1155 kosztują po 30zł?

on pewnie mysli o wersjach dell/hp ktore trzeba modowac bo nie sa kompatybilne z wiekszoscia zasilaczy albo maja ograniczenia watowe na pci-e

ceny normalnych plyt lga1155 nawet slabszych to niestety 100zl++, pakowanie sie w antyki za ta kase nie jest tego warte chyba ze naprawdę nie masz wyboru.

Edytowane przez maryn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa energii psu w pupę.

 

Nawet jak Q8200 podkręci do 3.5Ghz, to ile mu to da? 5fps? Dalej komfort rozgrywki będzie poniżej krytyki

 

Q8200 to najgorszy Quad z serii, sklejka dwóch słabych pentiumów. Każecie mu dokupić spartana za 80zł z przesyłką, jak cała jego platforma jest może tyle warta ;D

 

Choć dla mnie przedstawia wartość złomu.

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam uzywam plyty dell chyba z 9010 albo 7010 z i3 na q77 i 4gb ram. Kosztowala 40£ z przesylka ,wlacznie z przejsciowka zasilania na 24 pin. Wlaczanie zalatwilem wylamujac plastik na plycie przy zlaczu front panelu. Plyta wywala blad fanow, front panelu i temp sensora. F1 i startuje.

 

Bawilem sie pare lat temu xeonami s771 na s775 ale szybko mi sie znudzilo. Przyrost mocy i problemy

nieadekwatne do poniesionych kosztow i czasu.

 

Nie mowiac nawet o braku na starych plytach usb3, sata3 itp..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, z gunwa marcepana nie ukręcisz. s775 to już prehistoria.

Gry na tej platformie kiepsko działają ze względu na kupiastą wydajność FPU.

 

Sam posiadam w drugim kompie xeona x5450, udało mi się wykręcić nawet na 4.3Ghz. Testowałem różwnież w nowszych grach.

Do neta jak najbardziej to daje rade, ale jeśli chodzi o nowsze gierki, to na tym zabytku nie pociśniesz zbyt komfortowo.

 

Platforma fajna jedynie do zabaw w OC.

 

Porównując do obecnych procesorów (Ryzen 9 3900X), to na xeonie notowałem nawet do 10x większe spadki FPS niż ryżu. A to wszystko przy niższym taktowaniu na nowszym procku.

Edytowane przez kamil093c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale zasada jest taka sama, wejdź w Advenced i CPU Configuration tu powinno być podkręcanie procesora najlepiej zrób zdjęcie z tej zakładki.

 

 

edit

Ustaw w sterownikach od grafiki to co zaznaczyłem, bo masz bardzo małe użycie GPU i chyba zegary też zaniżone GPU i pamięci na karcie

 

 

2863165dcd61.jpg

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...