Skocz do zawartości
msii

Zalana płyta główna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niedawno zalałem płyte główna w pc. Niestety komputer się nie odpala, i mam takie pytanie czy jest szansa na uratowanie czy w ogóle sens oddać płytę do serwisu?

Ewidetnie widać te sól na płycie i biały nalot (dodam foto) jestem ciekaw czy macie jakieś porady, ja tylko przeczyściłem woda toaletowa tylko 0 rezultatu, czytałem również żeby płytę zamoczyć w spirytusie? Zbytnio się nie orientuje także wiec pisze owy temat do Państwa.

post-613501-15727896205858_thumb.jpg

post-613501-15727896315286_thumb.jpg

post-613501-15727896427337_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak fotki w skali mikro :D Mniejszych nie dalo sie zrobic?

Czym ja zalales?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to sorki za fotki ale wiadomo w czym rzecz i widać w czym problem :P

Piwem zalałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij bateryjkę CMOS (ważne!), RAM, procesor i ogólnie wszystko co da się zdemontować, wrzuć do zmywarki albo normalnie w zlewie szczoteczką do zębów i mydłem umyj całą płytę. Pisze poważnie, myłem już w ten sposób kilka płyt. Najawżniejsze jest suszenie, polecam najpierw przedmuchać sprężonym powietrzem a potem możesz nawet dać na piec / kaloryfer na tydzień, dla pewności.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwem... nie wnikam co Ty tam robiles :D

Podstawowym bledem bylo wlaczanie go. A wniosku ze go wlaczales, skoro napisales ze sie nie wlacza. Nie wiadomo, czy gdzies nie bylo zwarcia i czy w ogole cos z tego bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj jak wstałem to on był cały czas pod napięciem w pewnej chwili pomyślałem, ze go wyłączyłem także no chciałem go uruchomić, i dopiero wtedy zorientowałem się, że jest lekko zalany.. No zobaczymy, nadzieja umiera ostatnia ;) Generalnie tam nic nie pływało lekko był wilgotny, dodam jeszcze płyta zalana była do połowy.. ss

 

 

To jutro najwyżej umyje i zobaczymy co z tego wyniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj na czyszczenie do serwisu w wanience ultradzwiękowej wyczyszcza, może zadziała...

Jak nie chcesz oddawać i chcesz poeksperymentować to zrób jak ktoś wyżej podał dobry sposób, szczoteczka do zębów i jakiś detergent, dmuchanie powietrzem i długie suszenie np. kilka godzin przy wentylatorze z ciepłym powietrzem.

 

 

Musisz to bardzo dobrze umyć i jeszcze lepiej wysuszyc, woda przewodzi prąd i jak umyjesz będzie pod układami i bardzo długo to wysycha.

Gdyby nie było podłączone wczesniej to by normalnie działało a tak masz totolotek

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zmywarki ją, czogłuś tak myje i poleca :D

 

Możesz na koniec po praniu przelać wodą demineralizowaną z butelki (5l/5zl). I suszenie całymi dniami.

 

Jak zalałeś też kable od włączania, Sata, USB i tym podobne to też warto wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnymi solami mocnych kwasów lub zasad !!! to one powodują przewodzenie prądu przez wodę

rozpuszczalnikami organicznymi dokładnie 99% alkoholami (nie benzyną); metanolem na świeżym powietrzu, propanolem/izopropanol (bo tańszy) ewentualnie etanolem (spirytusem) ale to drogi interes

im bardziej lotny tym lepiej (szybciej wysycha)

im mniej wody tym lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wyparowuje i dobrze ją wysuszymy to nie jest zbytnio wazne czym jest myta ale nie polecam roztworow soli itp bo zostawiaja wlasnie syf i mogą powodować korozje jak gdzieś się zagnieżdżą.

 

Spirytusu nie polecam, zobaczysz jak fajnie zaczna sie rozpuszczac sloty i inne plastikowe elementy jak przetrzesz je pare razy szmatka ze spirytusem :E W dodatku spirytusem / IPA rozpuścisz resztki topnika które zostały po lutowaniu w fabryce i płyta będzie ochydnie wygladac (białe zacieki po odparowaniu alkoholu), bedzie zabawa z domywaniem tego.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki alkohol, jak ta płyta będzie tańsza od flaszki. Od biedy tabletkę do zmywarki bym jej max poświęcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki alkohol, jak ta płyta będzie tańsza od flaszki. Od biedy tabletkę do zmywarki bym jej max poświęcił.

Przecież taka tabletka zawiera sól...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś akurat postanowiłem podjąć się i samodzielnie umyć te płytę w mydle, ale coś mnie podkusiło aby sprawdzić (może się odpali) Panowie powiem wam , ze on po moim żdziwieniu rusza i nagle bęc gaśnie off i nagle samoczynnie znowu się odpala i wyłącza. Dziwny dzwięk się wydobywa z napędu i dysku gdy już gaśnie w sumie to trochę się ucieszyłem bo skoro daje jakieś oznaki życia to tak sadze, ze jakieś wieksze szanse na uratowanie miejmy nadzieje są? ;)

Dioda od zasilacza normalnie się pali. Tak się boje bo gdybym oddał do serwisu to jakaś taka większa pewność , ze uda im się uratować a tutaj sam będę czyścił bez żadnego doświadczenia także no obawiam się , że po moim zabiegu może być gorzej :P

 

1-jpg.png

 

Tu bezposrednio osadziła się ta korozja biała po zalaniu.

Edytowane przez msii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdzasz, że jest jakieś zwarcie i dalej ja orasz bez czyszczenia? Słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś nadeszła wiekopomna chwila, płytę umyłem w mydle i tydzień leżała na bardzo rozgrzanym kaloryferze, PC ruszył dopiero po 3 próbie.. teraz odpala za pierwszym razem, ale co z tego jak 0 reakcji, czarny obraz, w sumie to nic się nie zmieniło. Dioda od frontu panelu nie świeci się, DVD normalnie się otwiera, mam wrażenie jakby tylko wentylator od procesora chodził, bo tak to wygląda. Nie wiem jak on powinien się zachować? do biosa też nie mogę wejść, i teraz pytanie co zrobić? może kilka kondensatorów jest do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś nadeszła wiekopomna chwila, płytę umyłem w mydle i tydzień leżała na bardzo rozgrzanym kaloryferze, PC ruszył dopiero po 3 próbie.. teraz odpala za pierwszym razem, ale co z tego jak 0 reakcji, czarny obraz, w sumie to nic się nie zmieniło. Dioda od frontu panelu nie świeci się, DVD normalnie się otwiera, mam wrażenie jakby tylko wentylator od procesora chodził, bo tak to wygląda. Nie wiem jak on powinien się zachować? do biosa też nie mogę wejść, i teraz pytanie co zrobić? może kilka kondensatorów jest do wymiany.

 

Płyta trup. Możesz kupić następną.

 

W mydle się płyt nie myje. Jeżeli już to najlepiej gorącą wodą i potem suszenie na grzejniku gorącym lub w piekarniku - w odpowiedniej temperaturze. Ale najważniejsze po zalaniu nie uruchamiamy.

 

To samo jest z laptopem.

 

Dobrze też po czymś takim zrobić reballing układów BGA. W twoim wypadku to jeszcze kondensatory trzeba by wymienić.

 

Taniej będzie kupić drugą płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się kurwa nie myje? tak mi Kazano. Wiem , że błąd zrobiłem nawet sobie nie wyobrażasz jak tego żałuje, sam się zastanawiam jak mogłem zalać te płytę.. ale ja jestem głupi, to był mój jeden pc z tych lepszych odkąd miałem, pc był kosmos pamiętam przy renderowaniu leciało jak szatan, wpływało trochę grosza z yt, coż mimo wszystko dziękuje wam za pomoc.

Nie wiem w sumie co zrobię, albo zamówie nową albo sprzedam dysk,procek,ram..

Edytowane przez msii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...