Skocz do zawartości
Ahc

Błędne OC i clear cmos

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe że dobrałem zły dział ale nie miałem pomysłu gdzie by to napisać.

 

Dzisiaj chciałem robić OC tych słynnych pamięci RAM od Cruciala E-die - 3000 MHz z opóźnieniami CL15 (BLS2K8G4D30AESBK) - domyślnie są odpalane na 16-16-16-39 czy jakoś tak i 2400MHz. Analizując temat o ich OC, sporo ludzi dobija je na 3600 czy więcej z CL16, pogrzebałem trochę w biosie i znalazłem opcję ustawień customowych - były to 3200 - 14-14-14-35 z chyba 1.35V. Stwierdziłem dobra zobaczymy czy pójdzie. Ale po reboocie komp już się nie odpalał - i tutaj pierwsze zdziwienie, czemu bios się normalnie nie odpala na defaultowych settingsach (złe OC)? Tylko muszę specjalnie odłączać kompa, gpu i wyjmować baterię na 10 min? Nie mam jumper capa. Na poprzednim komputerze jak dobrze pamiętam przy błędnym OC bios samoczynnie wczytywał się do fabrycznych ustawień (np. złe OC procesora) i nie trzeba było się bawić w jakiś CLEAR Cmos. Jeśli tak ma wyglądać za każdym razem błędne OC Ramu w moim przypadku to ja chyba podziękuje, nie chce mi się bawić w odkręcanie GPU, śrubek gdzie ledwo się wkręcaja żeby bios zresetować...[co trwa u mnie około 30 minut bo potem muszę znowu zrobić cable managment przed zwierzakiem]

 

TL:DR - Czemu po błędnym OC (Ramu, w przypadku CPU pewnie jest tak samo) bios się normalnie nie wczytuje na ustawieniach fabrycznych tylko jestem zmuszony wyjmować baterię na 10minut - dopiero po tym bios wczytuje te ustawienia.

Edytowane przez Ahc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż to za płyta ze nie ma na niej zworki Clear Cmos? :o:hmm:

 

U mnie w BIOSie jest to kwestia ustawień, standardowo jest ustawione że jeśli PC nie ruszy 3 razy, to BIOS resetuje się do ustawień fabrycznych. Gdy robiłem OC przestawiłem ta opcje na 1.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450m Mortar Max, ale w zestawie nie było nic przydatnego do Clear Cmos a z tyłu nie ma żadnego przycisku do tej funkcji

 

 

 

Mógłbyś napisać jak ta funkcja się nazywa u Ciebie? Muszę to sprawdzić bo brzmi sensownie :P.

Edytowane przez Ahc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz opcji Clear Cmos jak masz?

 

290c7e44bc3d.jpg

 

Piny jeśli nie masz zworki zwierasz śrubokrętem, lub czymkolwiek metalowym,

 

Opcja nazywa się Fail Count i znajduje się w miejscu w którym ustawiam timingi dla pamięci, u mnie w DRAM TIMING CONFIGURATIION

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W MSI bez MAX usuniętą opcję automatycznego resetu biosu odkąd wywalono graficzny interfejs. Jest tylko memory fail retry czy coś takiego, ale nie oznacza, że będzie clear cmos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI bez MAX usuniętą opcję automatycznego resetu biosu odkąd wywalono graficzny interfejs. Jest tylko memory fail retry czy coś takiego, ale nie oznacza, że będzie clear cmos

Moze ta opcja w MSI(zresztą u mnie chyba tez, w końcu jest w zakładce dotyczącej pamięci) po prostu przywraca pamięci do auto, czy tam fabrycznego standardowego 2133Mhz, tak czy siak powinien komp startować, a jak nie to po to ma zworkę, której twierdził ze nie ma :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz opcji Clear Cmos jak masz?

 

290c7e44bc3d.jpg

 

Piny jeśli nie masz zworki zwierasz śrubokrętem, lub czymkolwiek metalowym,

 

Opcja nazywa się Fail Count i znajduje się w miejscu w którym ustawiam timingi dla pamięci, u mnie w DRAM TIMING CONFIGURATIION

 

Nie mam zworki i jakoś bałem się użyć tego śrubokręta żeby przypadkiem niczego nie spieprzyć, ale o dziwo działa normalnie ta metoda z śrubokrętem.

 

Jednak ta opcja DRAM Timing Configuration w ogóle u mnie nie działa - na 10 razy, tylko za 1-szym razem zadziałało a tak to musiałem bawić się ręcznie. Ktoś wie dlaczego? Próbowałem przywrócenie ramu po jednym czy po dwóch błędach i nie działało to jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...