Skocz do zawartości
Chemik4

Atomowy Ferguson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

postanowiłem zrobić serwer NAS możliwie małym kosztem.

Zakupiłem płytę Pegatron IPXPV-D3 z Atomem D525 1,8GHz (45zł z kw),

ee3ed982ed94.jpg

do tego zasilacz Chieftec FSP180MP (25zł z kw),

35c62860ead4.jpg

4 GB RAM mam z odzysku, dyski 2,5" tak samo (aktualnie WD Blue 500GB + Toshiba 160GB, docelowo 2x2TB).

Jako obudowa posłużył tuner satelitarny Ferguson FX-6600CR, którego trzeba było wybebeszyć

d72494dd4cfb.jpg d43c0a5761aa.jpg

 

Płytkę zasilacza trzeba było wyjąć z obudowy by zmieściła się do środka

0b5805f9a963.jpg 018b1dfde7cb.jpg

 

Pierwsze przymiarki

a031f3dbe2be.jpg ab343851bc40.jpg e85b591e1a4a.jpg

Płyta główna oraz płytka zasilacza zostały zamocowane na mosiężnych dystansach M2,5x5mm.

Z zasilacza obciąłem wszystkie kable oprócz wiązki ATX 24pin, przylutowałem dwie wtyczki SATA (tylko 5V i masa)

55888edea495.jpg 41710b260de7.jpg

Na przedniej płytce pozostawionej z tunera poprzecinałem ścieżki by podpiąć przyciski Power i Reset od płyty głównej

5c330f44c778.jpg

Przyszedł czas na zamocowanie dysków, postanowiłem zrobić "koszyk" z kątownika aluminiowego przyklejonego klejem epoksydowym do pokrywy

a8224080c757.jpg d377390f0404.jpg c943978123cf.jpg

Tutaj już wszystko popodpinane i zamknięte w obudowie

b8124d31e956.jpg 781fabd8c3c7.jpg

 

Zamknąłem się w kwocie poniżej 100zł, na majsterkowaniu zeszło mi ok 10-12 godzin. Najtrudniejsze było dokładne wymierzenie rozstawu dystansów i dobranie takiego zasilacza, by się zmieścił w obudowie o wysokości ok 60mm - wiem, mogłem kupić jakiś pico-ATX + kostka ale to ni jak nie pasowało mi do założeń projektu.

Co do wentylacji, obudowa jest fabrycznie mocno "dziurawa" i jedyny wentylator to ten na procesorze. Radiatory zasilacza rozgrzewają się do ok 50*C, więc powinien dać radę bez wentylatora - pobór mocy to ok 25-30W, w razie potrzeby zamocuję tam jakoś wentylator.

Uprzedzając pytania, nigdzie przewody 230V nie dotykają obudowy, nie ma żadnych przebić, wszystko jest dobrze zaizolowane a uziemienie podpięte.

Teraz pozostało mi tylko zainstalowanie Openmediavault i jego konfiguracja. W planach jest lokalny serwer plików i DLNA. Potem czas na testy.

 

Wszystkie zdjęcia w oruginalnej jakości TUTAJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej było postawić to na raspberry pi ? może z 50zł wyszło by drożej ale miej prądożernie i bez ryzyka spalenia domu w razie "W" a do ogrzewania masz grzejnik w domu ;) wystarczył by jakiś HUB usb by dobrze zasilić dyski ( a i tak używasz dysków 2,5 cala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RPi 4 tak, w sumie zawsze mogę płytę sprzedać i do tej samej budy malinkę wrzucić.

Czas pokaże, znudzi mi się to co mam to zmienię na coś innego.

 

Muszę nieco zmodyfikować chłodzenie... dyski dobijają do 50*C... w planach mam podpiąć 2 wentylatory pod fabryczny wentylator zasilacza (sterowanie temperaturowe), może da radę wywalić ten od procesora.

Edytowane przez Chemik4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubię takie robótki ręczne. Czekam na dalszy etap z konfiguracji :)

Edytowane przez mati_323

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy pewnie w weekend. Czekam na nowego pendriva, Openmediavault zainstalowany na jakimś Emtecu 16GB z biedry kiepsko działa :E

Musze też pomyśleć jak zamocować wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem wentylator 50x50x10mm wiejący na zasilacz i wywaliłem maskownicę płyty głównej - efekt - radiatory zasilacza mają ok 35-38*C, dyski 41-42*C.

Kupiłem pendrive SanDisk 16 GB Ultra Fit, OMV zainstalowało się w ok 25 minut (na starym ponad godzina), działa dość płynnie.

Jestem trochę zawiedziony transferami, przy dysku sformatowanym na ntfs to 20-23MB/s, może przy EXT4 będzie lepiej (dla porównania router WR1043ND v2 z Gargoyle przy ntfs daje 3-4MB/s a na EXT4 12-14MB/s).

Mam też problem z zainstalowaniem miniDLNA - nie ma go we wtyczkach, z poziomu konsoli też nie może go odnaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście dni później... w środku siedzi tymczasowo 500GB WD Blue, działa serwer DLNA - 3 TV mogą jednocześnie odtwarzać filmy, zero ścinek :cool: , transfery po sieci (samba) to 50-70MB/s.

Procesor dochodzi do 58*C, mostek północny 55*C, dysk do 40-42*C.

Pobór mocy waha się między 25-30W - to chyba wina braku speedstepa, Atom chodzi cały czas na 1,8GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...