Forum PCLab.pl: Xiaomi Mi Note 10 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (4 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Xiaomi Mi Note 10 108 mpx pozamiata czy nie? Oceń temat: -----

Ankieta: P (17 użytkowników głosowało)

Czy Mi Note 10 pozamiata w kwestii zdjęć?

1. Tak, 108 mpx z OIS zrobi robotę (11 głosów [64.71%])

Procent głosów: 64.71%

2. Nie, 48 mpx w obecnych flagowcach dalej będzie lepsze (6 głosów [35.29%])

Procent głosów: 35.29%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 03 Listopad 2019 - 21:58

Już 5 listopada premiera Mi Note 10 w wersji na Chiny. Będzie to pierwszy telefon z nowym sensorem Samsunga robiącego zdjęcia o rozdzielczości 108 mpx. Pierwsze komentarze były o tym że same mpx nic nie znaczą i lepiej jest mieć OIS niż dużo mpx. No ale później się okazało że ois też będzie.

Dodaj obrazek

Trochę próbek zdjęć i więcej opisu
https://www.google.c...ry-30w.html/amp

#2 Użytkownik jest dostępny   unknown_solider 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 03 Listopad 2019 - 23:40

Będzie bezprzewodowe ładowanie? Obsługa sd? Wodoszczelność?

#3 Użytkownik jest niedostępny   cervandes 

• Telefonolog nadzwyczajny
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 10:01

Ciemny lud to kupi... Udowadnianie i przekonywanie, że mniej MPix = lepsza jakość zdjęcia już dawno przestało mnie bawić. A ze 100MPix to się łohohoho, fototapety na pół budynku drukuje.

#4 Użytkownik jest niedostępny   xede 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 13:20

Zobacz postcervandes, o 04 Listopad 2019 - 10:01, napisał(a):

Ciemny lud to kupi... Udowadnianie i przekonywanie, że mniej MPix = lepsza jakość zdjęcia już dawno przestało mnie bawić. A ze 100MPix to się łohohoho, fototapety na pół budynku drukuje.

ktos kto kupuje tego typu telefony to juz bardziej swiadomy uzytkownik niz janusz z przedluzenia bioracy w telecomie, jak ogarna apke do robienia zdjec bedzie fajnie, czekam...

bateria kozak :E

#5 Użytkownik jest dostępny   unknown_solider 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 23:06

Jak będzie bezprzewodowe ładowanie i jakaś minimalna wodoszczelność to sobie kupię zamiast mi9t pro.

#6 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 05 Listopad 2019 - 09:57

Panowie wygląda na to, że jednak pozamiata. Pierwsze miejsc w DxOMark z łączynm wynikiem 121 punktów, 132 za zdjęcia i 102 za video. Zdjęcia ex aequo z Mate 30 Pro, za to video o 2 punkty lepiej.

link do porównania
https://www.dxomark....-camera-review/

Tutaj więcej info o telefonie
https://www.gizmochi...-for-2799-yuan/

Wersja topowa ma 256GB UFS 3.0!

Cena od 399 USD do 499 USD

#7 Użytkownik jest niedostępny   xede 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Listopad 2019 - 07:30

czyli u nas cena powyzej mi9t pro.....

#8 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 01:57

Zobacz postxede, o 07 Listopad 2019 - 07:30, napisał(a):

czyli u nas cena powyzej mi9t pro.....

Z jednej strony dużo. Z drugiej wynik w dxomark wyższy od najnowszego iphonea kosztującego 2x tyle

https://www.gsmmania...ro-max-dxomark/

#9 Użytkownik jest dostępny   katystopej 

• Proteza terenówki
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 06:45

Co nie zmienia faktu, że przewidywane 2200-2400 za Mi Note 10 ze snapem 730 to śmiech na sali.

#10 Użytkownik jest niedostępny   iwanme 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 10:14

Zobacz postcervandes, o 04 Listopad 2019 - 10:01, napisał(a):

Istotniejszy jest rozmiar matrycy i optyka niż sama gołą liczba megapikseli.

Tu jest 1/1.33"
W takich Samsungach S czy Iphone 11 Pro 1/2.55"
W Nokii 808 było 1/1.2"

Samo zwiększanie liczby pikseli przy takim samym rozmiarze matrycy wiele nie daje (może poza jakimiś dodatkowymi możliwościami przetwarzania obrazu - kiedyś efekt był taki sobie, dziś z machine learning może dałoby się to lepiej wykorzystać) natomiast tu matryca jest całkiem spora i daje to jakąś nadzieję na całkiem przyzwoite zdjęcia.

Choć cudów się nie spodziewam :)
Sam procesor obrazu Qualcomm Spectra 350 (w snapie 730g) niestety przy takiej liczbie pikseli nie wspiera już równoczesnego przetwarzania z dwóch aparatów (tu jest max 22 MPx)
Ale jaki będzie efekt to zobaczymy po testach.

#11 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 10:21

Zobacz postkatystopej, o 08 Listopad 2019 - 06:45, napisał(a):

Co nie zmienia faktu, że przewidywane 2200-2400 za Mi Note 10 ze snapem 730 to śmiech na sali.

Zobacz postiwanme, o 08 Listopad 2019 - 10:14, napisał(a):

Istotniejszy jest rozmiar matrycy i optyka niż sama gołą liczba megapikseli. Tu jest 1/1.33"W takich Samsungach S czy Iphone 11 Pro 1/2.55"W Nokii 808 było 1/1.2" Samo zwiększanie liczby pikseli przy takim samym rozmiarze matrycy wiele nie daje (może poza jakimiś dodatkowymi możliwościami przetwarzania obrazu - kiedyś efekt był taki sobie, dziś z machine learning może dałoby się to lepiej wykorzystać) natomiast tu matryca jest całkiem spora i daje to jakąś nadzieję na całkiem przyzwoite zdjęcia. Choć cudów się nie spodziewam :)Sam procesor obrazu Qualcomm Spectra 350 (w snapie 730g) niestety przy takiej liczbie pikseli nie wspiera już równoczesnego przetwarzania z dwóch aparatów (tu jest max 22 MPx)Ale jaki będzie efekt to zobaczymy po testach.

Ja mam wrażenie, że ta matryca nie ma obecnie procesora który by ją dobrze wykorzystał. Nagrywanie 4K 60 FPS? To chyba będzie dopiero w snapie 865.

#12 Użytkownik jest niedostępny   cervandes 

• PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 23:16

Zobacz postiwanme, o 08 Listopad 2019 - 10:14, napisał(a):

Istotniejszy jest rozmiar matrycy i optyka niż sama gołą liczba megapikseli.

Tu jest 1/1.33"
W takich Samsungach S czy Iphone 11 Pro 1/2.55"
W Nokii 808 było 1/1.2"

Samo zwiększanie liczby pikseli przy takim samym rozmiarze matrycy wiele nie daje (może poza jakimiś dodatkowymi możliwościami przetwarzania obrazu - kiedyś efekt był taki sobie, dziś z machine learning może dałoby się to lepiej wykorzystać) natomiast tu matryca jest całkiem spora i daje to jakąś nadzieję na całkiem przyzwoite zdjęcia.

Choć cudów się nie spodziewam :)
Sam procesor obrazu Qualcomm Spectra 350 (w snapie 730g) niestety przy takiej liczbie pikseli nie wspiera już równoczesnego przetwarzania z dwóch aparatów (tu jest max 22 MPx)
Ale jaki będzie efekt to zobaczymy po testach.

Megapiksele są potrzebne tam, gdzie robisz foty drukowane potem na fototapety i inne wielkie formaty. Robisz zdjęcia zbiorowe 30.000 mieszkańców miasta na rynku - potrzebujesz 100MPix. Robisz zdjęcia komórą i będziesz je wysyłał łatsappkiem i messem, wrzucał na insta - potrzebujesz 2-3, może 5MPix. 5 to i tak jest z górką, ale nie brzmi tak dumnie jak 100.

Zakładając ten sam rozmiar matrycy i tę samą technologię jej pracy ZAWSZE jakość surowego obrazka będzie gorsza w aparacie z większą liczbą pikseli. A sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i sto innych marketingowych nazw można sobie wsadzić w dupę, surowy obrazek ma być super i to jest wszystko co jest potrzebne do robienia świetnych zdjęć. 100MPix to prężenie chińskich muskułów. Fajnie, że można, fajnie, że technologia się rozwija, ale po co skoro potem i tak to zapisują w 27MPix (a i to jest głupie jak smok moim zdaniem).

#13 Użytkownik jest dostępny   unknown_solider 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 06:29

Chcąc zrobić zdjęcie w rozdzielczości 2048x1536 uzyskasz lepsze rezultaty robiąc je w 12 mpix i skalując, a nawet jeszcze trochę lepsze robiąc w 24 mpix. Amatorskie aparaty w tym aparaty w telefonach robią zdjęcia, które wyglądają raczej słabo bez skalowania przy powiększeniu 100% i są pozbawione detali więc zwiększanie rozdzielczości ma sens o ile algorytmy przetwarzania i łączenia pikseli są w stanie wyciągnąć odpowiednią jasność. Mam bardzo stary aparat 3mpix z wyższej półki cenowej i mimo stosunkowo dużej matrycy optymalną jakość fotografii do oglądania na monitorze osiąga się do rozdzielczości 1280x960, przy mniejszej matrycy mimo nowoczesnej obróbki wygląda to często nawet gorzej dlatego wiele osób nie rozumiejąc ograniczeń technologii narzeka na słabą jakość zdjęć ze smartfona oglądając efekty pracy na dobrym i poprawnie skalibrowanym monitorze 4k.

#14 Użytkownik jest niedostępny   cervandes 

• PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 11:03

Zobacz postunknown_solider, o 10 Listopad 2019 - 06:29, napisał(a):

Chcąc zrobić zdjęcie w rozdzielczości 2048x1536 uzyskasz lepsze rezultaty robiąc je w 12 mpix i skalując, a nawet jeszcze trochę lepsze robiąc w 24 mpix.[...]

Jestem zdania, że kompletnie nie masz racji. Jeden piksel złapie więcej informacji niż 12 pikseli zajmujących łącznie tę samą powierzchnię. A im wyższy prąd w matrycę tym bardziej spektakularne różnice.

Od lat jest oczywiste, że mniejsze piksele to większe szumy. I jasne od zawsze jest, że im więcej pikseli, tym bardziej są potrzebne a nawet konieczne odszumiacze. No i teraz spróbuj mnie przekonać, że gorszy jakościowo będzie surowy obrazek niż taki zbudowany z wielkiej liczby pikseli i potem zmiksowany i odszumiany przez 100 kolejnych wspaniałych technik. Z czym do ludzi.

#15 Użytkownik jest dostępny   unknown_solider 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 17:48

Po pomniejszeniu często zdjęcie z matrycy o wysokiej rozdzielczości ciągle jest bardziej szczegółowe. Ilość światła padająca na matrycę zależy od jej rozmiaru i optyki. Obecnie algorytmy są dużo lepsze niż kilka lat temu, mogą też działać dokładniej, bo nie napędza ich Snapdragon 800 z czasów 20 mpix Xperi. Rozdzielczość to tylko jeden parametr z wielu czynników mających wpływ na jakość fotografii i na pewno nie najważniejszy ale też nie jest bez znaczenia.

#16 Użytkownik jest niedostępny   iwanme 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2019 - 11:41

Od lat jest oczywiste, że mniejsze piksele to większe szumy. I jasne od zawsze jest, że im więcej pikseli, tym bardziej są potrzebne a nawet konieczne odszumiacze. No i teraz spróbuj mnie przekonać, że gorszy jakościowo będzie surowy obrazek niż taki zbudowany z wielkiej liczby pikseli i potem zmiksowany i odszumiany przez 100 kolejnych wspaniałych technik. Z czym do ludzi.

Na potrzeby fotografii z telefonu własnie nie do końca.

Nikt nie mówi o porównywaniu zdjęć 12 mpx z 108 mpx tylko 12 mpx z 12 mpx uzyskanymi z 108 mpx matrycy, gdzie każdy 1 piksel zdjęcia jest składany z 9 po x algorytmach przetwarzających. To nie pełnoklatkowe aparaty profesjonalne gdzie z założenia potrzebujesz kontroli i dobrego surowego zdjęcia tylko aparaty podręczne które mają Ci wypluć ładnie wyglądającego jpega w jak największej liczbie możliwych warunków.

A tu dodatkowo na te 9 pikseli pada więcej światła niż na 1 piksel większości popularnych ostatnio 12 mpx matryc - wcale nie musi to oznaczać jakichś wybitnie większych szumów - już przy najprostszym uśrednieniu powinno być lepiej.

#17 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2019 - 11:55

Mówcie co chcecie. Fakt jest taki, że na GSM arena na zdjęciach widać efekt. Nawet po dużym przybliżeniu widać znacznie więcej detali więc ta duża rozdzielczość się przydaje. A oni testowali zwykłą wersję. Wersja pro ma jeszcze lepsze soczewki.

#18 Użytkownik jest dostępny   unknown_solider 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Listopad 2019 - 12:00

Czekam na S11 z tą matrycą i Snapdragonem. Mam nadzieję, że poprawią jeszcze szeroki kąt.

#19 Użytkownik jest niedostępny   fliperpl 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Listopad 2019 - 19:38

Robi robotę i to wielką. Co prawda zdjęcia wydają się wyblakłe - ale ilość detali jest powalająca. I strasznie podoba mi się naturalny DSLR

#20 Użytkownik jest niedostępny   MagicMike 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Listopad 2019 - 22:20

Ja to tylko tak przedstawię. iPhone za ponad 5 tysięcy i uwielbiany na forum HTC u12+ do porównania.

Note 10
Dodaj obrazek
program jpg

iPhone 11 Pro max
Dodaj obrazek

HTC u12 plus
Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez MagicMike dnia: 14 Listopad 2019 - 22:23

• (4 Stron)
  • +
  • 1
  • 2