Forum PCLab.pl: Samsung 970 EVO Plus i temperatury - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Samsung 970 EVO Plus i temperatury Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Piospi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 04 Listopad 2019 - 20:33

Cześć,

przymierzam się do kupna dysku 970 EVO Plus. Jednak moja płyta główna ma taką plastikową obudowę pod którą jest gniazdo M2:

Dodaj obrazek

Zastanawiam się czy ten plastik nie będzie zbytnio grzał takiego dysku - dlatego też przy jego montażu, radiator pokroju EK odpada. Dlatego chciałbym się spytać jakie są normalne temperatury dla dysków M2 podczas korzystania z systemu, grania, oglądania filmów czy słuchania muzyki? Przerzucanie danych będzie sporadyczne, więc o osiąganie najwyższych temperatur nie martwię się zbytnio. Przez 80-90% dysk będzie miał "cywilne" zastosowanie :)

#2 Użytkownik jest niedostępny   DisconnecT 

• C:\>
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 20:36

Samsungi z tej serii są nośnikami jednostronnymi, od spodu jest goły laminat, więc plastikowa podkładka nie będzie tutaj kolidować. Dwustronny też wejdzie, ale chłodzić się będzie tylko górna cześć.
W teorii to też nie problem bo kontroler który łapie największe temperatury i tak jest na górze, kostki Flash i bufor DRAM nie grzeje się przesadnie.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Piospi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 20:48

Dzięki za odpowiedź, jednak nie o to mi chodzi ;) Bardziej chodzi mi o to czy ta plastikowa osłona z logiem ROG nie będzie powodowała zbytniego nagrzewania się dysku podczas jedynie cywilnych zadań - nie będę katował dysku benchmarkami czy przerzucaniem ogromnych ilości danych :)

Dlatego interesuje mnie to czy Samsungi potrafią się "palić" nawet przy zwykłych zastosowaniach? Próbowałem się dowiedzieć na własną rękę, ale mam wrażenie, że o temperaturach dysków M2, człowiek dowie się tylko z testów oraz opinii ludzi, którzy tylko benchmarkują je lub katują skomplikowanymi temperaturami. Nigdzie nie mogę znaleźć jakichś informacji typu - "mój dysk podczas grania w grę przez 2 godziny dobił tylko do XX stopni" :(

#4 Użytkownik jest niedostępny   DisconnecT 

• C:\>
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 21:04

Nie będzie przeszkadzać bo nie ma jak, wszystkie komponenty w Samsungu są na górze, spód jest goły. Nośniki się nie palą, ale oczywiście paść mogą, mi już padł 960 EVO 250GB całkowicie bez powodu, od roku mam 970 Evo 500GB i nic się z nim nie dzieje. Na wszystkich M.2 mam chłodzenie, stara 960 doczekała się chłodzenia dopiero po ponad 8 miesiącach, czy miało to wpływ na jego żywotność? Ciężko powiedzieć, mogę jedynie dodać że padł w nim kontroler a nie sam NAND.

#5 Użytkownik jest niedostępny   mattpl 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 04 Listopad 2019 - 22:36

970 EVO Plus 1 TB, Windows, przeglądanie stron, spotify, oglądanie w vlc. Dysk zamontowany w adapterze pod grafiką bo nie mam złącza M.2 na płycie głównej, bez dodatkowego chłodzenia.

Temperatury:
minimalna: temp1: 38, temp2: 40
maksymalne: temp1: 42, temp2: 52
średnie: temp1: 39, temp2: 45

Ten post był edytowany przez mattpl dnia: 04 Listopad 2019 - 22:39

#6 Użytkownik jest niedostępny   Piospi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 05 Listopad 2019 - 17:10

Dzięki mattpl :thumbup: Takiej informacji trzeba mi było :)

#7 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 16:09

mattpl dorzuć info jak temperatury przy kopiowaniu.

https://pclab.pl/art79723-10.html

Dodaj obrazek

"Na zdjęciu powyżej widzimy wyraźnie, że najcieplejszym miejscem jest kontroler. Osiągnął on 87 stopni Celsjusza w modelu o pojemności 250 GB i aż 99 stopni Celsjusza w przypadku wersji 1 TB. Sprawia to, że szybko występuje zjawisko throttlingu, a więc obniżenia wydajności. A dodanie nawiewu zmniejszyło temperaturę aż o 35 stopni!

Dla porównania ADATA SX8200 960 GB rozgrzała się w naszym teście jedynie do 66 stopni Celsjusza bez żadnego nawiewu. To ogromna różnica, istotna zwłaszcza w przypadku komputerów przenośnych."

Powód różnicy w temperaturach 250GB i 1TB EVO PLUS:

Zobacz postBulsky, o 31 Październik 2019 - 21:51, napisał(a):

jedna uwaga co do Samsung 970 Evo / evo plus - otóż wersja 250 GB ma znacząco wolniejszy zapis niż wersje 500GB, 1TB, 2TB.
Dziękuję za uwagę ;)

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 08 Listopad 2019 - 16:36

#8 Użytkownik jest niedostępny   mattpl 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 17:21

Zobacz postPiospi, o 04 Listopad 2019 - 20:33, napisał(a):

Dlatego chciałbym się spytać jakie są normalne temperatury dla dysków M2 podczas korzystania z systemu, grania, oglądania filmów czy słuchania muzyki? Przerzucanie danych będzie sporadyczne, więc o osiąganie najwyższych temperatur nie martwię się zbytnio. Przez 80-90% dysk będzie miał "cywilne" zastosowanie :)

Zobacz postMinciu, o 08 Listopad 2019 - 16:09, napisał(a):

mattpl dorzuć info jak temperatury przy kopiowaniu.

Autora to nie interesuje, mnie również. Na Adatę to nawet nie spoglądam a Samsunga zakupiłem jak był za 699 zł.

Ten post był edytowany przez mattpl dnia: 08 Listopad 2019 - 17:23

#9 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Listopad 2019 - 18:25

A coś na Phision E12 można kupić nawet 200zl taniej. Chłodniej, bez throtlingu, lepsze TBW (wyższe nawet nie w 970pro).

#10 Użytkownik jest niedostępny   Piospi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 10:37

Zobacz postMinciu, o 08 Listopad 2019 - 18:25, napisał(a):

A coś na Phision E12 można kupić nawet 200zl taniej. Chłodniej, bez throtlingu, lepsze TBW (wyższe nawet nie w 970pro).

Zdaję sobie z tego sprawę, że Samsungi nie są już najlepsze we wszystkim tak jak kiedyś i mają ogromną konkurencję. Patrzyłem na początku na Adaty, Corsaire itd. Jednak support ze strony tych producentów jest kiepski w porównaniu do Samsunga. Patrząc też na "średnią" wydajność to jednak Samsungi biją te firmy.

Na TBW nie patrzę, mam Samsunga 830 i 840, które do dzisiaj nie mają wykorzystanej w 50% swojej żywotności. Co do temperatur też się nie obawiam zbytnio, bo dysk będzie używany typowo pod system/gry/multimedia. Pozostaje mi tylko upolować 970 EVO na blackfriday za ~6xx zł i będę happy, bo zawsze miałem ogromne zaufanie do dysków tej firmy.

Jednak doceniam i dziękuję za rady :)

Ten post był edytowany przez Piospi dnia: 09 Listopad 2019 - 10:38

#11 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 12:26

W którym teście średnią wydajnością Samsungi biją adate8200 i phisiony e12?

Podaj chociaż jeden jedyny przykład problemu z supportem na phisionach e12, gdzie dla kontrastu Samsung wypada znacznie lepiej.

Nie mam żadnego z tych dysków. Nie planuje też zakupu żadnego z nich. Patrzę realnie na fakty.

Prawda jest taka że żaden z wcześniej wymienionych nie jest wart dopłacania względem drugiego. Najlepiej wypada ten który jest najtańszy, bo performance/PLN niszczy pozostałe. Szczególnie droższe o 30-40%

E12 1TB można spokojnie kupić za 500zl. I realnie nie brakuje mu nic. Jest zimniejszy od Samsunga. Nie throtluje. Jest tak samo wydajny.. tak tak samo identyko kropka w kropkę nawet że stoperem. Żeby wychwycić różnice między nimi trzebaby nagrywać filmy najlepiej w słów motion i analizować klatka po klatce. Ewentualnie w syntetych trzeba szukać różnic. Ale wówczas dochodzimy do sytuacji, gdzie data jest szybsza o prawie 50: od Samsunga w plikach 4k nie kolejkowanych.

Tak więc proszę nie pisz bzdur o jakimś supporcie. Bo tak na prawdę to więcej Samsungów miało problem ze swoją egzystencja niż phisiony e12.

#12 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 12:32

Samsung 970 EVO Plus 1TB na Gigabyte z390 Aorus Pro, zamontowany w górnym gnieździe podmiędzy cpu i pierwszym gniazdem gpu. Założony na niego fabryczny heat sink. Podczas normalnego użytkowana (ot, ściąganie 100+ GB gry, działalność systemowa, odczyt i zapis plików po kilka GB maks) nie przekracza 55 st.C.

Ten post był edytowany przez jagular dnia: 09 Listopad 2019 - 19:26

#13 Użytkownik jest dostępny   Viper260260 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 19:59

Samsung 970 PRO 512GB ma dwa czujniki temperatury wykrywane przez programy diagnostyczne, odczyt z tego o wyższej wartości (pewnie kontroler) po kilku godzinach grania potrafi dobić do 72°C, ten drugi (chyba kości) do 60°C. W przypadku typowego wyświetlania pulpitu/przeglądarki to odpowiednio ok. 46°C i 40°C. Na dysk mam założony "Thermal Grizzly M.2 SSD Cooler" (z radiatorem dołączonym do płyty głównej było ok. +/- 5°C więcej), a sam dysk znajduje się w złączu pomiędzy CPU a GPU.

#14 Użytkownik jest niedostępny   Piospi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 07:50

Zobacz postMinciu, o 09 Listopad 2019 - 12:26, napisał(a):

Z tego co widzę to chociażby w teście do którego podałeś link w tym temacie.

Poczytaj sobie forum Corsaira, gdzie ludzie zauważyli spadek wydajności po wgraniu najnowszego firmware. Poza tym przykładowo program od Corsaira do dysków SSD jest śmieszny w stosunku do Magicana od Samsunga.

Błagam, nie chcę dyskutować. Mogę sobie pozwolić na Samsunga i mam zaufanie do tej marki, dlatego sobie sprawię taki dysk. Nie obchodzi mnie to czy dysk za 100 zł jest tylko 0,00000000000001% wolniejszy od 970 EVO +

Zobacz postjagular, o 09 Listopad 2019 - 12:32, napisał(a):

Samsung 970 EVO Plus 1TB na Gigabyte z390 Aorus Pro, zamontowany w górnym gnieździe podmiędzy cpu i pierwszym gniazdem gpu. Założony na niego fabryczny heat sink. Podczas normalnego użytkowana (ot, ściąganie 100+ GB gry, działalność systemowa, odczyt i zapis plików po kilka GB maks) nie przekracza 55 st.C.

Dziękuję :thumbup:

Zobacz postViper260260, o 09 Listopad 2019 - 19:59, napisał(a):

Samsung 970 PRO 512GB ma dwa czujniki temperatury wykrywane przez programy diagnostyczne, odczyt z tego o wyższej wartości (pewnie kontroler) po kilku godzinach grania potrafi dobić do 72°C, ten drugi (chyba kości) do 60°C. W przypadku typowego wyświetlania pulpitu/przeglądarki to odpowiednio ok. 46°C i 40°C. Na dysk mam założony "Thermal Grizzly M.2 SSD Cooler" (z radiatorem dołączonym do płyty głównej było ok. +/- 5°C więcej), a sam dysk znajduje się w złączu pomiędzy CPU a GPU.

Dziękuję :thumbup:

#15 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 12:31

A do czego Ci soft do dysku? Czemu chcesz wogole aktualizować firmware i kasować przez to wszystko z dysków?

Oczywiście możesz kupić sobie Samsunga. Ale nie pisz publicznie bzdur na forum bo wprowadzasz ludzi w błąd. Ktoś to przeczyta i Ci uwierzy.

Zapytaj Disconnecta czy dyski Samsunga są warte tego zaufania o którym piszesz. Czy wydajnością różnią się od pozostałych. On chyba akurat ma 8200, E12 i EVO. Pewnie nie odmówi porównania krótkiego. Jak się nie mylę to jeden z tych trzech był wymieniany na gwarancji. Zgadnij który.

#16 Użytkownik jest niedostępny   parcu 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 11 Listopad 2019 - 17:04

W przypadku ssd na nvme jak Samsung to tylko 970pro. Poniżej jakbym miał wybierać to w zasadzie wszystko jedno, ale 970 Evo bym nie kupił bo właśnie często widziałem jak ktoś pisze o jakichś problemach albo że padł po prostu.
Na sata natomiast Samsung nie ma sobie równych :)

#17 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Listopad 2019 - 20:43

Dokładnie, dla tego dziwi mnie ta ślepa wiara w support i bezgraniczne zaufanie do Samsunga w sytuacji kiedy nie oferuje już nic ponad przecietnego prócz ceny.

#18 Użytkownik jest niedostępny   jagular 

• Złote, a skromne
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2019 - 13:41

Z racji tego, że seria Pro jest zauważalnie droższa, a więc i mniej popularna, nie przykładałbym jakiejś szczególnej wagi do porównań ilości narzekań na Pro vs Evo ;)

#19 Użytkownik jest niedostępny   _Robo_ 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Listopad 2019 - 23:11

Witam

Są jeszcze wersje PM981 od Samsunga na rynek OEM i można kupić mniej prądożerne wersja np. 3,3V 2.1A. Sporo mniej wydzielanego ciepła będzie od wersji 2.8A lub 2.91A

Prędkości 3500/1500 lub 3500/1800 dla wersji pojemniejszych :hmm: - czyli nie tak mało :thumbup:

Strona 1 z 1