Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

przymierzam się do kupna dysku 970 EVO Plus. Jednak moja płyta główna ma taką plastikową obudowę pod którą jest gniazdo M2:

 

8368_10_asus-rog-rampage-vi-extreme-motherboard-review.jpg

 

Zastanawiam się czy ten plastik nie będzie zbytnio grzał takiego dysku - dlatego też przy jego montażu, radiator pokroju EK odpada. Dlatego chciałbym się spytać jakie są normalne temperatury dla dysków M2 podczas korzystania z systemu, grania, oglądania filmów czy słuchania muzyki? Przerzucanie danych będzie sporadyczne, więc o osiąganie najwyższych temperatur nie martwię się zbytnio. Przez 80-90% dysk będzie miał "cywilne" zastosowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi z tej serii są nośnikami jednostronnymi, od spodu jest goły laminat, więc plastikowa podkładka nie będzie tutaj kolidować. Dwustronny też wejdzie, ale chłodzić się będzie tylko górna cześć.

W teorii to też nie problem bo kontroler który łapie największe temperatury i tak jest na górze, kostki Flash i bufor DRAM nie grzeje się przesadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jednak nie o to mi chodzi ;) Bardziej chodzi mi o to czy ta plastikowa osłona z logiem ROG nie będzie powodowała zbytniego nagrzewania się dysku podczas jedynie cywilnych zadań - nie będę katował dysku benchmarkami czy przerzucaniem ogromnych ilości danych :)

 

 

Dlatego interesuje mnie to czy Samsungi potrafią się "palić" nawet przy zwykłych zastosowaniach? Próbowałem się dowiedzieć na własną rękę, ale mam wrażenie, że o temperaturach dysków M2, człowiek dowie się tylko z testów oraz opinii ludzi, którzy tylko benchmarkują je lub katują skomplikowanymi temperaturami. Nigdzie nie mogę znaleźć jakichś informacji typu - "mój dysk podczas grania w grę przez 2 godziny dobił tylko do XX stopni" :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie przeszkadzać bo nie ma jak, wszystkie komponenty w Samsungu są na górze, spód jest goły. Nośniki się nie palą, ale oczywiście paść mogą, mi już padł 960 EVO 250GB całkowicie bez powodu, od roku mam 970 Evo 500GB i nic się z nim nie dzieje. Na wszystkich M.2 mam chłodzenie, stara 960 doczekała się chłodzenia dopiero po ponad 8 miesiącach, czy miało to wpływ na jego żywotność? Ciężko powiedzieć, mogę jedynie dodać że padł w nim kontroler a nie sam NAND.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 EVO Plus 1 TB, Windows, przeglądanie stron, spotify, oglądanie w vlc. Dysk zamontowany w adapterze pod grafiką bo nie mam złącza M.2 na płycie głównej, bez dodatkowego chłodzenia.

 

Temperatury:

minimalna: temp1: 38, temp2: 40

maksymalne: temp1: 42, temp2: 52

średnie: temp1: 39, temp2: 45

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mattpl :thumbup: Takiej informacji trzeba mi było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mattpl dorzuć info jak temperatury przy kopiowaniu.

 

https://pclab.pl/art79723-10.html

 

flir_samsung_970_evo_plus.jpg

 

"Na zdjęciu powyżej widzimy wyraźnie, że najcieplejszym miejscem jest kontroler. Osiągnął on 87 stopni Celsjusza w modelu o pojemności 250 GB i aż 99 stopni Celsjusza w przypadku wersji 1 TB. Sprawia to, że szybko występuje zjawisko throttlingu, a więc obniżenia wydajności. A dodanie nawiewu zmniejszyło temperaturę aż o 35 stopni!

 

Dla porównania ADATA SX8200 960 GB rozgrzała się w naszym teście jedynie do 66 stopni Celsjusza bez żadnego nawiewu. To ogromna różnica, istotna zwłaszcza w przypadku komputerów przenośnych."

 

 

Powód różnicy w temperaturach 250GB i 1TB EVO PLUS:

jedna uwaga co do Samsung 970 Evo / evo plus - otóż wersja 250 GB ma znacząco wolniejszy zapis niż wersje 500GB, 1TB, 2TB.

Dziękuję za uwagę ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chciałbym się spytać jakie są normalne temperatury dla dysków M2 podczas korzystania z systemu, grania, oglądania filmów czy słuchania muzyki? Przerzucanie danych będzie sporadyczne, więc o osiąganie najwyższych temperatur nie martwię się zbytnio. Przez 80-90% dysk będzie miał "cywilne" zastosowanie :)

 

 

mattpl dorzuć info jak temperatury przy kopiowaniu.

 

Autora to nie interesuje, mnie również. Na Adatę to nawet nie spoglądam a Samsunga zakupiłem jak był za 699 zł.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś na Phision E12 można kupić nawet 200zl taniej. Chłodniej, bez throtlingu, lepsze TBW (wyższe nawet nie w 970pro).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś na Phision E12 można kupić nawet 200zl taniej. Chłodniej, bez throtlingu, lepsze TBW (wyższe nawet nie w 970pro).

 

 

Zdaję sobie z tego sprawę, że Samsungi nie są już najlepsze we wszystkim tak jak kiedyś i mają ogromną konkurencję. Patrzyłem na początku na Adaty, Corsaire itd. Jednak support ze strony tych producentów jest kiepski w porównaniu do Samsunga. Patrząc też na "średnią" wydajność to jednak Samsungi biją te firmy.

 

 

Na TBW nie patrzę, mam Samsunga 830 i 840, które do dzisiaj nie mają wykorzystanej w 50% swojej żywotności. Co do temperatur też się nie obawiam zbytnio, bo dysk będzie używany typowo pod system/gry/multimedia. Pozostaje mi tylko upolować 970 EVO na blackfriday za ~6xx zł i będę happy, bo zawsze miałem ogromne zaufanie do dysków tej firmy.

 

 

Jednak doceniam i dziękuję za rady :)

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym teście średnią wydajnością Samsungi biją adate8200 i phisiony e12?

 

Podaj chociaż jeden jedyny przykład problemu z supportem na phisionach e12, gdzie dla kontrastu Samsung wypada znacznie lepiej.

 

Nie mam żadnego z tych dysków. Nie planuje też zakupu żadnego z nich. Patrzę realnie na fakty.

 

Prawda jest taka że żaden z wcześniej wymienionych nie jest wart dopłacania względem drugiego. Najlepiej wypada ten który jest najtańszy, bo performance/PLN niszczy pozostałe. Szczególnie droższe o 30-40%

 

E12 1TB można spokojnie kupić za 500zl. I realnie nie brakuje mu nic. Jest zimniejszy od Samsunga. Nie throtluje. Jest tak samo wydajny.. tak tak samo identyko kropka w kropkę nawet że stoperem. Żeby wychwycić różnice między nimi trzebaby nagrywać filmy najlepiej w słów motion i analizować klatka po klatce. Ewentualnie w syntetych trzeba szukać różnic. Ale wówczas dochodzimy do sytuacji, gdzie data jest szybsza o prawie 50: od Samsunga w plikach 4k nie kolejkowanych.

 

 

 

Tak więc proszę nie pisz bzdur o jakimś supporcie. Bo tak na prawdę to więcej Samsungów miało problem ze swoją egzystencja niż phisiony e12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 970 EVO Plus 1TB na Gigabyte z390 Aorus Pro, zamontowany w górnym gnieździe podmiędzy cpu i pierwszym gniazdem gpu. Założony na niego fabryczny heat sink. Podczas normalnego użytkowana (ot, ściąganie 100+ GB gry, działalność systemowa, odczyt i zapis plików po kilka GB maks) nie przekracza 55 st.C.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 970 PRO 512GB ma dwa czujniki temperatury wykrywane przez programy diagnostyczne, odczyt z tego o wyższej wartości (pewnie kontroler) po kilku godzinach grania potrafi dobić do 72°C, ten drugi (chyba kości) do 60°C. W przypadku typowego wyświetlania pulpitu/przeglądarki to odpowiednio ok. 46°C i 40°C. Na dysk mam założony "Thermal Grizzly M.2 SSD Cooler" (z radiatorem dołączonym do płyty głównej było ok. +/- 5°C więcej), a sam dysk znajduje się w złączu pomiędzy CPU a GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Z tego co widzę to chociażby w teście do którego podałeś link w tym temacie.

 

Poczytaj sobie forum Corsaira, gdzie ludzie zauważyli spadek wydajności po wgraniu najnowszego firmware. Poza tym przykładowo program od Corsaira do dysków SSD jest śmieszny w stosunku do Magicana od Samsunga.

 

Błagam, nie chcę dyskutować. Mogę sobie pozwolić na Samsunga i mam zaufanie do tej marki, dlatego sobie sprawię taki dysk. Nie obchodzi mnie to czy dysk za 100 zł jest tylko 0,00000000000001% wolniejszy od 970 EVO +

 

 

Samsung 970 EVO Plus 1TB na Gigabyte z390 Aorus Pro, zamontowany w górnym gnieździe podmiędzy cpu i pierwszym gniazdem gpu. Założony na niego fabryczny heat sink. Podczas normalnego użytkowana (ot, ściąganie 100+ GB gry, działalność systemowa, odczyt i zapis plików po kilka GB maks) nie przekracza 55 st.C.

 

Dziękuję :thumbup:

 

 

Samsung 970 PRO 512GB ma dwa czujniki temperatury wykrywane przez programy diagnostyczne, odczyt z tego o wyższej wartości (pewnie kontroler) po kilku godzinach grania potrafi dobić do 72°C, ten drugi (chyba kości) do 60°C. W przypadku typowego wyświetlania pulpitu/przeglądarki to odpowiednio ok. 46°C i 40°C. Na dysk mam założony "Thermal Grizzly M.2 SSD Cooler" (z radiatorem dołączonym do płyty głównej było ok. +/- 5°C więcej), a sam dysk znajduje się w złączu pomiędzy CPU a GPU.

 

Dziękuję :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego Ci soft do dysku? Czemu chcesz wogole aktualizować firmware i kasować przez to wszystko z dysków?

 

 

Oczywiście możesz kupić sobie Samsunga. Ale nie pisz publicznie bzdur na forum bo wprowadzasz ludzi w błąd. Ktoś to przeczyta i Ci uwierzy.

 

Zapytaj Disconnecta czy dyski Samsunga są warte tego zaufania o którym piszesz. Czy wydajnością różnią się od pozostałych. On chyba akurat ma 8200, E12 i EVO. Pewnie nie odmówi porównania krótkiego. Jak się nie mylę to jeden z tych trzech był wymieniany na gwarancji. Zgadnij który.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku ssd na nvme jak Samsung to tylko 970pro. Poniżej jakbym miał wybierać to w zasadzie wszystko jedno, ale 970 Evo bym nie kupił bo właśnie często widziałem jak ktoś pisze o jakichś problemach albo że padł po prostu.

Na sata natomiast Samsung nie ma sobie równych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dla tego dziwi mnie ta ślepa wiara w support i bezgraniczne zaufanie do Samsunga w sytuacji kiedy nie oferuje już nic ponad przecietnego prócz ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że seria Pro jest zauważalnie droższa, a więc i mniej popularna, nie przykładałbym jakiejś szczególnej wagi do porównań ilości narzekań na Pro vs Evo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Są jeszcze wersje PM981 od Samsunga na rynek OEM i można kupić mniej prądożerne wersja np. 3,3V 2.1A. Sporo mniej wydzielanego ciepła będzie od wersji 2.8A lub 2.91A

 

Prędkości 3500/1500 lub 3500/1800 dla wersji pojemniejszych :hmm: - czyli nie tak mało :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...