Skocz do zawartości
jagular

[zestaw] i9 9900K + GB z370 Aorus Pro Wifi

Rekomendowane odpowiedzi

Składam zestaw do upgrade swojego blaszaka. Oto co wymyśliłem:

 

Do kupienia:

CPU: i9 9900K lub i7 9700K - jestem na etapie sprawdzania wydajności w sofcie, w którym będę tego używał. Nie wiem, który procek wybiorę, załóżmy do rozważań jednak wariant bardziej wymagający dla mobo, czyli i9. Nie sądzę, żebym straszliwie podkręcał procka.

Mobo: Asus ROG Strix x390-F - czy wystarczy dla spokojnie traktowanego i9? Bo dla i7 tym bardziej, nie?

RAM: Corsair Vengeance LPX 32GB 3200Mhz - jest na liście aprobowanych pamięci mobo, powinno wejść pod chłodzenie cpu, jest tanio

SSD: Samsung 970 EVO PLUS 1TB

 

Co mam:

budę, zasiłkę Corsair HX750, gpu, Noctuę D14.

 

Będzie suodko?

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez jakiegoś hardkorwego OC wystarczy, chociaż za te same pieniądze jest Aorus Elite z mocniejszą sekcją. Niemniej jeśli z jakichś powodów wolisz Asusa - może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem na Gigabyte na początku, ale w kilku miejscach przeczytałem o problemie Aorusów z coil whine. Czy to rzeczywiście jest wada często występująca w mobo tego producenta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to loteria. Za 650 zł masz w promo z390 aorus pro

 

https://proline.pl/?n=tydzien-gigabyte-sklep

 

Pamięci bralbym crucial sport 3000 cl15

Cena 970plus też taka bardzo miła :)

 

Z tego co pamiętam, to siedzisz w 2d.

Tutaj nowy ryż daje radę.

Igpu potrzebujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dzisiaj wieczorem będę chyba musiał podjąć decyzję, żeby przed piątkiem graty się pojawiły w domu.

Te pamięci są dostępne i tanie. Są na liście QVL. Zostają :P

 

Ryży? Ryży w wersjach topowych zawstydza Intela w obliczeniach. W Photoshopie wysokie Ryżaki dorównują praktycznie i9. W takim zaś Lightroomie (źródło: Puget Systems test) Ryży miażdży Intela. Jest z tym jednak jeden problem, albo dwa: raportowane jest to, że Ryżak dalej jest w tyle chyba w dziedzinie responsywności, przez co pewne operacje, takie jak ręczne malowanie/używanie pędzli nie jest tak płynne, jak u Intela. Drugi problem to świeżość konstrukcji i związana z tym ilość błędów do naprawy. Obawiam się posiadania super wydajnego sprzętu, który jednak wali co chwilę błędami przez najbliższe pół roku, nim wyjdzie wersja n-ta biosów i sterowników.

 

Cały zakup chyba w niezbyt szczęśliwym momencie ogólnie, bo za parę miesięcy (?) mogą się pojawić konsumenckie core 10-tej generacji. Ale cóż, nie doczekam paru miesięcy bez pc :/

 

Cóż, pozostaje tylko się uśmiechać, w jakiej pozycji są obecnie posiadacze Intela HEDT. Ci zostają pomału zaorani biegiem wydarzeń.

 

EDIT: Łączna cena zaczyna boleć. Muszę przemyśleć do wieczora tego Aurusa Pro - jest tańszy, a do tego solidny pod względem dostarczania prundu....prawda? Bo nie jestem już pewien na co paczam. Za dużo tegooooooo! :E

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak masz brać ROG STRIX Z390-F, to weź taniej Z390 Aorus Pro i spokojnie wkładaj 9900K. Niewiele dopłacisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą lista pamięci na stronie nie ma co się sugerować bo to jest loteria jakie kości dostaniemy, a w LPX-ach to już w ogóle jest kilka rewizji w zależności od wersji

i kij wie jakie dana firma testowała. Np. w CMK32GX4M2B - tu może być wszystko i bądź tu mądry, a w równie tanich ballistix sport masz micron e-die i wiesz za co płacisz.

 

Aorus Pro 6x1 zdublowanych faz na SiC634 vs Strix-F 4x2 NCP302045. Strix-f w 2 rewizjach również jest w wariancie Vishay (te same tranzystory co w maximus formula)

Na papierze i w testach Aorus Pro wypada trochę lepiej jeśli mówimy o samym OC, w dodatku headpipe w radiatorkach. Płyta bezkonkurencyjna za 650 zł :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zamówione. i9 9900K, Aorus Pro Wifi, 970 EVO Plus 1TB...i 32GB Corsair Vengeance LPX w wersji CMK32GX4M2B3200C16, czyli na chipach Hynixa. Już po zakupie doczytałem że to w ogóle jest dla niektórych istotne i że to jest chyba źle :E

Kurna felek, czy to coś realnie złego? Bo internety czarne opowieści przedstawiają n/t takich pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LPX zbierają różne opinie. Crucial Sport 3000 MHz CL15 będzie zdecydowanie pewniejszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Do czego to doszło, żeby człowiek musiał się zajmować aż takimi wąsko specjalizowanymi detalami? :E

Z tego, co do tej pory wyczytałem z internetowego bajubaju, Hynixy generalnie albo miały, albo mają (dalej) problem (głównie???) ze stabilnością na AMD. Pamięci już do mnie idą, więc nie ma sensu kupować od razu innych, gdyż może będą ok na Intelu. W końcu są na liście Gigabyte, a to polecany producent, prawdaaaaaa (no, zwalę na społeczność pclab jakby coś nie tak było :E:P)?

 

Czym mogę przetestować stabilność pamięci? Zakładając że wszystko, co jest oczywiste - czyli rozpoznanie w UEFI, bezproblemowy boot, itd, pójdzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Do czego to doszło, żeby człowiek musiał się zajmować aż takimi wąsko specjalizowanymi detalami? :E

Z tego, co do tej pory wyczytałem z internetowego bajubaju, Hynixy generalnie albo miały, albo mają (dalej) problem (głównie???) ze stabilnością na AMD. Pamięci już do mnie idą, więc nie ma sensu kupować od razu innych, gdyż może będą ok na Intelu. W końcu są na liście Gigabyte, a to polecany producent, prawdaaaaaa (no, zwalę na społeczność pclab jakby coś nie tak było :E:P)?

 

Czym mogę przetestować stabilność pamięci? Zakładając że wszystko, co jest oczywiste - czyli rozpoznanie w UEFI, bezproblemowy boot, itd, pójdzie ok?

na Twoim miejscu jak przyjdą od razu bym je wrzucił w skrzynkę, sprawdził czy da się i ile z nich wycisnąć, ogarnął czy latają stabilnie i jeśli wyniki + Twoje odczucia będą pozytywne to bym je zostawił. Chociaż np. takie cruciale ballistixy latają na micronach e-die i wiesz dokładnie co CI wysyła sklep, a z tymi Twoimi to już troszkę historii było. Sam kupiłem te ballistixy i to są sztos pamięci. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczytaj profil i puść to w memtest i zobacz.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku GX4M2B3200C16 większość to Hynix ale jest jeszcze druga rewizja 4.31 na samsungach (prawdopodobnie b-die) 5.39 to Hynix MFR. Co do stabilności, ja przeważnie odpalam aida64 na godzine, memtest lubi przekłamywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak też zrobię.

Moje jedyne wymagania to w pełni stabilna praca na ustawieniach opisanych na pudełku, na sprzęcie, który jest deklarowany jako sprawdzony i kompatybilny. Jeżeli tego sprzęt nie zapewni, to nie ma o czym mówić :)

Wszystko powyżej specyfikacji oficjalnej dla mnie jest opcją, która nie musi być spełniona. To tanie pamięci, nie daję sobie prawa do wymagań poza standard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powyżej specyfikacji oficjalnej dla mnie jest opcją, która nie musi być spełniona. To tanie pamięci, nie daję sobie prawa do wymagań poza standard.

 

Piwo dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:

 

Zestaw złożony, poinstalowany, częściowo przetestowany. Działa stabilnie. PWM na wszystkich wiatrakach, które mam powoduje, że poza ciągłym obciążeniem jest trudno zauważyć, że jest włączony. Ma to jedną, jedyną wadę: jak włączę obciążenie, to nagle słyszę, że komp działa (Noctuy @1300rpm już nie są niesłyszalne) :E

 

Ale...ściągnąłem chyba (?) najnowszą wersję Prime95, zapodałem test, który powinien dać wycisk głównie CPU i zacząłem obserwować temperatury. Na stocku, czyli turbo 4700Mhz@wszystkie rdzenie, temperatura ustabilizowała się na 97 st.C. Łaaat? To normalne dla Prime95 i i9 9900K?

Ciekawi mnie też jeszcze jedno: po wyłączeniu testu temperatury natychmiastowo spadają do o wiele niższych, podobnych do temperatur idle - 28-33 st.C. Czy temperatury mogą być zbite aż tak szybko, czy one to jakaś fantazja softu monitorującego? Wszystko jest stabilne.

 

Druga sprawa: Intel RST vs AHCI dla dysków SATA nie będących w RAIDach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900k ma tak szczególnie nie delidowany a tym bardziej jak fabryka da krzywego IHSa ... A co ustawiłeś na premie small ? Ja po delidzie i wymianie ihs mam temp [88*c] przy x48 / x49 [93*c] a przy x50 wywala okolice 100*c przy sowie także masz mniej więcej pogląd co Tobie by dała integracja w procka.Tutaj pomału custom LC by się przydało do dalszego OC.Zresztą komp nie mój tylko klienta także dałem sobie spokój i ustawiłem x48.Tak jak masz ustawione c-state i inne pierdolki powlączane na płycie to takie temperatury są norma na pulpicie.A przy x47 to miałem okolice [83-85*c] także lepiej ustaw z palca w biosie napięcie niższe niż sugeruje z automatu płytą główna bo zapewne sporo zawyża.Tyle że grając w prime95 używam custom testu z próbka 16k i zapuszczam test przynajmniej na 30 min.To pokazuje jak masz stable procka.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na primie nie zmieniałem nic, ot wybrałem profil opisany odpowiednio krwawo :E

Podobnie nic w biosie, poza wyborem profilu ramu. Wszystko na ustawieniach założonych domyślnie przez gigabajtoludzików. Patrząc na to, co wyczynia AVX z biednym aj dziewięć, zastanawiam się, kiedy to ma throttlować do tego stocku - jak laminat mobo zacznie kapać na jakiś sensor, czy kiedy? :D

 

Pobawię się opcjami, jak się doedukuję. Czasu na to mało, bo po jakimś czasie nowość zabawki przestanie być atrakcyjna i wtedy zacznę się zajmować czymś pożytecznym na sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio postanowiłem poznać dokładniej, co tam kupiłem dokładnie. Zaciekawiło mnie przykładowo coś takiego (screenshot z HWInfo):

b899wOJ.jpg

Podobny raport dostaję w CPU-Z. Czy to oznacza, że w najtańszym zestawie Corsaira mam kości pamięci Samsunga (te uznawane za dobre, podatne na podkręcanie, itd)?

 

Drugie pytanie dotyczy bezpiecznych napięć i9 9900K: czy dobrze rozumiem, że wszystko poniżej 1.4V jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mogą być Samsungi, ale to nie są kości B-Die, czyli te najlepsze. Bo Samsung robi różne moduły, jedne lepsze inne gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...