Skocz do zawartości
bleub

Płyta główna do wymiany? PC wyłącza się po kilku sekundach

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, szanowni forumowicze!

Moje problemy z pecetem zaczęły się mniej więcej tydzień temu. Komputer zaczął restartować się po 10-20 minutach gry w The Outer Worlds. Sądziłem, że problem leży po stronie zabugowanego software, lecz dzisiejszego poranka ta sama sytuacja miała miejsce w przypadku innej gry, i to już po 3 minutach od uruchomienia. Po tym fakcie zapaliła mi się w głowie lampka, że coś z komputerem ewidentnie jest nie tak.

Postanowiłem rzucić okiem do środka, przy okazji nieco wyczyścić odkurzaczem (gdyż nie robiłem tego od baardzo dawna) i rzucić okiem na podzespoły. Chwilę później wpadłem również na pomysł wymiany pasty pod chłodzeniem procesora, gdyż ta miała już za sobą jakieś 3,5 roku pracy. Po wymianie pasty i założeniu chłodzenia komputer przestał się uruchamiać. Sytuacja wygląda następująco - po naciśnięciu przycisku włączania PC na obudowie komputer ożywa na kilka sekund, załączając przy tym wiatraki (wiatrak procesora zaczyna kręcić się z maksymalnymi obrotami), lecz nie wyświetla nic na ekranie i restartuje się po ok. 7-8 sekundach od włączenia.

Moje podejrzenia padają na kilka elementów - przede wszystkim płytę główną, gdyż to budżetowa konstrukcja i od dawna mam w związku z nią problemy, np. z kiepskim zasilaniem portów USB. Zasilacz też wskazywany jest pośród internetowej braci jako jeden z potencjalnych winowajców, tym bardziej że dla mojego "setupu" nie wykazuje się nadmiarem siły. Być może przez lata uległ zużyciu przez wzgląd na duże jego obciążenie podczas grania w wymagające tytuły. Mogłem też w jakiś sposób uszkodzić procesor przez niezmienianie pasty od jakiś 3 lat, lecz ten wygląda na cały i zdrowy (nie ma połamatych nóżek czy czegokolwiek w tym guście). Jestem pewien, że chłodzenie CPU założyłem zgodnie ze "sztuką". Kartę graficzną też brałem pod uwagę, bowiem to model słynący z awaryjności (R9 280x). Aczkolwiek po wyjęciu jej z jednostki centralnej pecet dalej nie ożywa.

 

Może ktoś z forumowej braci miał styczność z podobnym problemem? Mógłbym liczyć na jakieś porady/sugestie?

Poniżej konfig:

AsRock H61M-S

i5 3470

GoodRam 2x4GB 1333MHz DDR3

Gigabyte Radeon R9 280X 3GB

AeroCool Strike-X 500W 80+bronze

Mobo, RAM i PSU rocznik 2011, reszta 2015.

 

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za ew. pomoc :)

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pobrudziłeś może styków procesora pastą? spróbuj go wyjąć i włożyć, głupie ale może pomóc

 

edit: co do zasilacza, aerocoole to średniawe zasilacze (sam jestem posiadaczem i mam z nim pewne problemy) ale gdyby była to wina zasilacza to raczej albo by nie odpalał wcale albo odpalał i odcinał po chwili zasilanie, możesz mimo to posprawdzać napięcia miernikiem

Edytowane przez KaroloBC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:Up_to_s: A podobno nie można uszkodzić komputera odkurzaczem :E

 

Komputer czyści sie pędzelkiem najlepiej z jakiegoś włosia W ostateczności można zasysać bez dotykania.

 

 

Jak na bank dobrze założyłeś chłodzenie to zresetuj bios i sprawdz na jednej pamięci ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za dobre rady. Wykonałem następujące operacje - reset biosu poprzez wyjęcie baterii, zamiana kości RAM miejscami i ponowne zdjęcie chłodzenia CPU. Dokładne oględziny socketu nie wykazały żadnych uszkodzeń/wykrzywień styków, aczkolwiek chyba nałożyłem zbyt hojnie pasty na procesor. Po uprzątnięciu nadmiaru, złożeniu wszystkiego raz jeszcze do kupy komputer ożył. Włącza się i pracuje, lecz nie ma obrazu na monitorze. Zmiana złącza z HDMI na DVI nic nie dała. Przed pracą nie zdążyłem już wypiąć grafiki i uruchomić peceta na zintegrowanej, sprawdzę to wieczorkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kręcą się wentylatory i nie ma obrazu, to może to być procesor, to bardzo typowe. Sprawdź na integrze, jak będzie działać to wiadomo, że padła karta, jak nie, to objawy wskazują na CPU. Wczoraj padła mi płyta główna, miałem ten sam objaw, tzn. wiatraki startowały, ale reszta nie działała, padła płyta, ale ja miałem jak sprawdzić, bo mam w domu inne komputery. Najpierw zgodnie z tym na co wskazywały objawy wsadziłem do mojej innego ryzena, nic to nie dało, potem zmieniłem płytę główną i działało. Czyli u Ciebie trzeba najpierw wyeliminować GPU, jak to nie to, to raczej CPU, może mobo. Pewności mieć nie będziesz, dopóki nie sprawdzisz na innych częściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Integrze wciąż brak obrazu. Celeronik z allegro zamówiony, zobaczę w przyszłym tygodniu, co padło - mobo czy CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Integrze wciąż brak obrazu. Celeronik z allegro zamówiony, zobaczę w przyszłym tygodniu, co padło - mobo czy CPU.

 

masz może podpięty do płyty głośniczek/wbudowany na niej? jeśli masz to możesz spróbować wyjąć ram i zobaczyć czy piszczy, możesz również odpalić komputer bez radiatora na cpu i sprawdzić czy procesor się w ogóle nagrzewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie płyta, skoro na integrze nie ma obrazu. Wczoraj miałem takie same objawy, już wszystko złożone na nowej i działa idealnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana procka na nic się nie zdała. Pozostaje czekać na używane h61m-c i (mam nadzieję) będzie po problemie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...