Skocz do zawartości
Samotnydawca

Rozdzielczość full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dlaczego wmawia sie nam że monitor do pc w full hd do przekątnej 27 cali jest nieodpowiedni bo jest za mała rozdzielczość a telewizory z full hdmają po 50 cali i dobrze widać obraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dlaczego wmawia sie nam że monitor do pc w full hd do przekątnej 27 cali jest nieodpowiedni bo jest za mała rozdzielczość a telewizory z full hdmają po 50 cali i dobrze widać obraz?

Bo na telewizor patrzysz z 3 metrów, a na monitor z 75cm. 27" z 75cm to jak TV 108" z 3 metrów, albo 50" z 3 metrów, to jak monitor (raczej ekran laptopa ;) ) 12,5" z 75cm.

 

Jak dla mnie 1920x1080 na laptopie z ekranem kilkanaście cali wygląda całkiem OK (co nie znaczy, że nie można jeszcze lepiej), jednak monitor 27" FHD to tragedia ... 24" FullHD z resztą też (miałem 22" 1680x1050 który miał PPI podobne do FHD 24" więc wiem coś o tym).

 

Jeszcze grać w tej rozdzielczości się da (z dobrym SSAA / VSR/DSR) ale czytać już bieda (choć oczywiście po przyzwyczajeniu do tej bidy tak się o tym nie myśli)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest na odwrót - wmawia się nam, że 27" do fhd jest odpowiednie i klepią takie badziewie taśmowo do dzisiaj wypuszczając nowe modele. Na forach i grupach jest jednak mnóstwo ludzi mających trochę odmienne zdanie do zdania producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto i gdzie coś takiego wmawia? Ja nigdy się z tym nie spotkałem.

 

To, że są w sprzedaży monitory 27" z rozdzielczością FullHD to dobrze. Nie każdemu zależy na wyższej rozdzielczości. Nie każdy ma kartę graficzną, która będzie w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w WQHD. Ja osobiście gdybym kupował monitor tylko do grania to też bym wybrał FullHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice przedwczoraj wymienili plazmę hd 42 cale na oleda 4k 50 i powiem, że różnica jest duża

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście gdybym kupował monitor tylko do grania to też bym wybrał FullHD.

W modelu 4K można ustawić skalowanie "intiger" i wyświetlać FHD, dzięki czemu to FHD będzie wyglądać lepiej*, niż na monitorze z natywnym FHD.

 

* - bo przy monitorze 4K nie będzie zupełnie widać struktury pikseli, natomiast na większym ekranie FHD, oglądanym z nie za dużej odległości, już da się dostrzec subpiksele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem i nawet zastanawiałem się nad kupnem monitora 4K. Sporo jednak się naczytałem o jakości matryc 4K i trudności z kupieniem dobrego monitora dlatego zdecydowałem się na WQHD z niezakrzywioną matrycą VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice przedwczoraj wymienili plazmę hd 42 cale na oleda 4k 50 i powiem, że różnica jest duża

 

Nie ma OLED'ow w 50 calach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byli tu i tacy dla których nawet przy 24" musi być 4k, więc..............

 

Witam. Dlaczego wmawia sie nam że monitor do pc w full hd do przekątnej 27 cali jest nieodpowiedni bo jest za mała rozdzielczość a telewizory z full hdmają po 50 cali i dobrze widać obraz?

 

Kluczowa jest odległość od Monitora/telewizora

 

Może być i 32" i fhd jeśli będzie oglądane z 3m.

 

Ogólnie temat rzeka, ja na 24" z ok 1m nie narzekam zarówno przy czytaniu jak i graniu czy oglądaniu filmów, fhd mi bardziej pasuje (bardziej uniwersalne, mam mnóstwo materiałów 1080p i 720p jak i mnóstwo jest ich w necie) nie wspominając o lepszej wydajności w grach na mojej przeciętnej karcie.

 

Brnięcie w 4k bez karty pokroju 2080ti to imho bezsens.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brnięcie w 4k bez karty pokroju 2080ti to imho bezsens.

 

4k o tyle ma sens, że dobrze się skaluje z rozdzielczością 1080p, co ponoć lepiej wygląda niż na natywnym 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Z tego co widziałem to jest mydełko na monitorze 4k gdy włączymy 1080p, chyba że się coś zmieniło w ostatnim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080p na TV 32" wygląda świetnie z 1m, tak więc dużo zależy od odległości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to jest mydełko na monitorze 4k gdy włączymy 1080p, chyba że się coś zmieniło w ostatnim czasie.

... pojawiło się "intiger/integer scaling", dzięki czemu na ekranie 4K będzie lepiej niż na monitorze z natywnym FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integer scaling w ogóle działa sensownie w grach 3D?

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro bardziej złożone obliczeniowo skalowanie dwuliniowe działa (VSR / DSR, czy zwykłe FHD na 2560x1440 / 3840x2160 itp.) to czemu prostsze "najblizszy sąsiad" miałoby nie działać?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o to, czy to jakoś sensownie wygląda, 2D to wiadomo. Mam Maxwella, więc nie mogę przetestować. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz monitor 4K, to możesz zrobić print screen podczas gry odpalonej w 1920x1080 i przeskalować w programie np. GIMP do 3840x2160 przy użyciu skalowania "interpolacja: brak" ... i wyświetlić na pełnym ekranie.

 

Jak masz monitor FHD i odpalone FHD, to na monitorze 4K będzie wyglądać to prawie tak samo, z tą różnicą, że nie będzie widać struktury pikseli (chodzi o fizyczne subpiksele w monitorze), czyli po prostu nieco doskonalej.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy zwykłe FHD na 2560x1440 / 3840x2160 itp.

 

Testowałem fhd na 2560x1440 i skończyło się oddaniem monitora, druzgocące pogorszenie obrazu.

 

Fhd na 4k nie testowałem, ale widziałem wiele testów i jest gorzej niż fhd na fhd.

 

Tak samo ustawienie 720p na moim fhd niby działa, ale jest dużo gorsza jakość.

 

... pojawiło się "intiger/integer scaling", dzięki czemu na ekranie 4K będzie lepiej niż na monitorze z natywnym FHD.

 

Nie mogę tej funkcji znaleźć w sterowniku.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tej funkcji znaleźć w sterowniku.

Turing only

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Turing only

 

No to właśnie, mały haczyk :lol2:

 

A to że komuś nie pasuje fhd do 24" to jego osobisty problem, w artykułach uznają takie połączenie jako optymalne, wielkość okienek/jakość.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...