Skocz do zawartości
Szambo

Chłodzenie do SPC Gladius Q50

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ziomeczki... Potrzebuje porady... a jak nie wy to kto?

 

Buda to Gladius Q50 w wersji zmodowanej. Przedstawie jakies foto na którym dobrze widac układ:

 

img_20181005_1611311piot.jpg

 

Obecnie siedzi tam AiO SPC Navis 120. Od razu zaznaczę, że kolejna wersja podłogi ma spory otwór w podłodze przez który może dodatkowo czerpać powietrze.

 

Potrzebuje porady odnośnie 2 możliwych wariantów:

 

1. Zostać przy chłodzeniu AiO, ale jakieś wydajniejsze - może NZXT, ale problemy pojawiają się 2:

- czy ogarnę skręty rurek

- czy zmieści się chłodzenie... bo może być konflikt pomiędzy chłodnicą a zbyt rozbudowanym blokiem CPU.

 

2. Włożyć tam dobre chłodzenie powietrzem. Wtedy problem jest tylko z wymiarami:

- do 160 mm wysokości

- do 125 mm szerokości

 

Budżet... do 400 zł?

 

Generalnie skłaniam się jednak ku AiO, bo razem z otworem w podłodze sprawia ten przebieg powietrza dobre wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co właściwie masz w tym kompie i jak prezentują się obecnie temperatury pod obciążeniem?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co właściwie masz w tym kompie i jak prezentują się obecnie temperatury pod obciążeniem?

Teraz to tam siedzi i5 4460 i GTX 1060 MINI ITX, ale tym się nie sugeruj, bo graty będą wymieniane.

 

Ja tam nawet nie będę wkładał niczego co bym podkęcał.

 

Po prostu ma być jak najchłodniej. Taki urok małych obudów... tutaj "skill" chłodzenia ma znaczenie.

 

Aaa i ważna nota... na to wejdzie jakiś wentylator aRGB... oczywiście postaram się dostosować tak, żeby pogodzić wygląd z wydajnościa... ale zawsze będzie ciut gorzej niż na Noiseblockerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać na inne AiO nie ma większego sensu, bo wszystkie o takim rozmiarze chłodnicy będą miały podobną wydajność. Ten Navis nie ogarnia tego i5?

 

Do 160mm masz chociażby Grandis 2, Fortis 3, Dark Rock 4, NH-U12S, NH-U12A, Fuma 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Navis spokojnie ogarnia tą i5 4460. Nie wiem jak to będzie w przypadku np. Ryzena R7 2700.

 

Istotą problemu jest to czy większy sens ma rzeczywiście to chłodzenie powietrzem.

Z przodu siedzi zasilacz, który zasysa powietrze z obudowy... wentyl na chłodnicy też zasysa powietrze z obudowy. I do góry nad grafiką są 2 wentylatry wtlaczajace powietrze do obudowy i teraz bedzie wielki otwor wentylacyjny w podlodze. Niby wszystko wygląda w tym układzie dobrze.

Pytanie czy jak zrezygnuje z AiO na rzecz chłodzenie powietrzem to będzie obieg powietrza sensowny. Wtedy:

- bedzie chłodzenie CPU i wentylator na tyle obudowy wciagac powietrze z obudowy i wypychac ja poza budę.

 

Od razu pisze, ze mam swiadomosc tego, że wentyl CPU i wentyl na tyle powinny wtlaczac powietrze w strone zasilacza... ale... taki uklad sprawia, ze temperatury na GPU sa wyzsze. :E

 

Jesli miałbym zainwestowac w chłodzenie CPU to czarne jak smola... nowa Noctua sie zmiesci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To może na początek fakty.

 

- Jeśli nie planujesz OC to obecny Navis bez problemu poradzi sobie z R7 2700.

- Wentylator ARGB o sensownej wydajności oraz cenie to mógłbym Ci polecić Stella HP ARGB 120 od tego samego producenta co chłodzenie. Mam identyczne na swoim Navisie 240 i sprawdzają się świetnie rzadko kiedy wchodząc powyżej 900-1000 RPM co powoduję również że mogę się cieszyć dobrą kulturą pracy.

 

A teraz zasadnicze pytanie. Czy tak mała obudowa jest konieczna? Nie mógłbyś po prostu przejść na normalną budę a co za tym idzie zyskać lepszą wentylację, więcej miejsca i znacznie większe możliwości chłodzenia podzespołów. No chyba że miejsce jest problemem to nie było tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz zasadnicze pytanie. Czy tak mała obudowa jest konieczna? Nie mógłbyś po prostu przejść na normalną budę a co za tym idzie zyskać lepszą wentylację, więcej miejsca i znacznie większe możliwości chłodzenia podzespołów. No chyba że miejsce jest problemem to nie było tematu.

No właśnie w tym cała zabawa... ona ma być mała i wydajna. Ale jest to po prostu takie widzimisię/zboczenie. :E

A teraz to żal już porzucić projekt jak się wpakowało w to tyle kasy :P (byłoby na jakąś naprawdę konkretną budę)

 

Teraz mam SPC Korona RGB... fajnie świecą, ale jak nabędę już jakąś nowszą płytę do planuje aRGB, żebym mógł to już ustawiać jak mi się spodoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie w tym cała zabawa... ona ma być mała i wydajna. Ale jest to po prostu takie widzimisię/zboczenie. :E

A teraz to żal już porzucić projekt jak się wpakowało w to tyle kasy :P (byłoby na jakąś naprawdę konkretną budę)

 

Teraz mam SPC Korona RGB... fajnie świecą, ale jak nabędę już jakąś nowszą płytę do planuje aRGB, żebym mógł to już ustawiać jak mi się spodoba.

 

Rozumiem. W takim razie nie było tematu :) A co do reszty, jak napisałem wyżej. Navis sobie poradzi z niekręconym Ryzenem 7 2700 a co do wentylatora to Stella HP ARGB spiszę się tutaj doskonale (tylko pamiętaj że nie ma do niej kontrolera w zestawie, więc musisz się zaopatrzyć w niego we własnym zakresie lub podłączyć pod płytę jeśli takowe złącze posiada).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym zobaczyć na żywo jak te wentylatory świecą, bo szczerze bardzo spodobały mi się światełka umieszczone w ramce. Świeci to bardzo delikatnie i wygląda zacnie. Podobne są jakieś Thermaltake albo NZXT AER.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Navis poradzi sobie z tym 2700, ale bez OC. Przy czym i tak będzie głośniej niż masz obecnie przy tym i5.

 

Jako, że masz sporą dziurę na dole, to moim zdaniem chłodzenie powietrzem sobie poradzi. Osobiście zrobiłbym po prostu zewnętrzne LC, ale to już wyższe koszty :P.

 

Co do wentylatora z podświetleniem, to jeśli chcesz coś wydajnego, to odpadają wszystkie wentylatory z oświetleniem w formie ringu, bo przez niego sam rozmiar rotora jest mniejszy, a więc wentylator jest mniej wydajny. Jeśli chcesz porządne wentylatory z oświetleniem to Corsair ML Pro 120mm (wymaga kontrolera od Corsair do sterowania oświetleniem - dobra opcją jest zakup w trzypaku, bo wtedy dostajesz wszystkie potrzebne graty do sterowania) lub Fractal Prima AL 12 ARGB - wentylator ma standardową wtyczkę 3-pin do oświetlenia, więc będzie można podłączyć go pod każde mobo z takim złączem, bez użycia zewnętrznych kontrolerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szanse uzyskać sporo lepszą wydajność chłodzenia zastępując Navisa Noctuą? Oczywiście wewnątrz będą śmigać 4 wentylatory. Kiedyś zastanawiałem się nad tymi Fractalami.

Chłodzenie powietrzem i wentylatory bez kontrolera pozwolą zminimalizować okablowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, NH-U12S to bardzo dobre chłodzenie, które ma wydajność chłodzeń AiO na chłodnicy 240mm przy umiarkowanej prędkości wentylatorów. Będzie wydajniejsze od każdego AiO na 120mm. Jeszcze wydajniejsza byłaby Scythe Fuma 2, ale to spory kolos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kolosa w sumie nawet nie zmieszczę.

Dzięki za propozycje.

W sumie w tym AiO był też taki plus, że płyta głowna była widoczna.

 

Ostatecznie w przyszłości zainwestuje zapewne w tą Noctuę i 4 wentylatory od Fractala prawdopodobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już przychodzi czas na konkrety.

 

Mam szanse schłodzić Ryzena 3600 tak, żeby jego temperatura pod obciążeniem nie przekraczała 60 stopni?

Oczywiście przy pomocy Noctua U12S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci - dlaczego akurat 60 stopni? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci - dlaczego akurat 60 stopni? :)

Tak se strzeliłem... w sumie zależy mi na jak największym zbiciu temperatury.

 

To jednostka ITX... im mniej tym lepiej.

 

Najwyżej się na Ryzena 2600 zdecyduje.

 

Chociaż widzę, że najniższą temperature uzyskuje Ryzen 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...