Skocz do zawartości
barbik11

Czy dysk twardy moze miec duzy wplyw na wydajnosc w grach?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam szybkie pytanie ze strony laika:

 

Jest różnica w grach miedzy dyskami HDD, kiedy np.:

 

Jeden dysk ma 7200 obrotów na minutę prędkości obrotowej, a drugi 5400, przy założeniu, że reszta specyfikacji jest niezmienna?

 

Albo innymi słowy: Czy szybkość obrotowa między dyskami twardymi ma znaczenie(przede wszystkim w grach)? Czy można powiedzieć np. że 7200 obroty to zwykle lepsza wydajność niż 5400??

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy słyszałeś o SSD...

Co tu dużo gadać...gry się szybciej wczytują,nie ma zacięć ale dysk nie ma wpywu na FPS

 

Mamy 2019r.kto teraz używa HDD do gier... :hmm:

W 2012r.były jeszcze drogie ok. 300zł.za 128GB płaciłem ale teraz :hmm:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz HDD to tylko już jako magazyn danych.

Teraz to się kupuje SSD na SATA lub NVMe(M.2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz HDD to tylko już jako magazyn danych.

Teraz to się kupuje SSD na SATA lub NVMe(M.2)

Dokładnie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD nadal sa drogie w porównaniu z talerzowcami.

1 TB SSD kosztuje około 300zl a 1 TB HDD jakies 130.. wiec roznica jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A różnica w odpalaniu czegokolwiek jest nie 2,5 krotna tylko 10cio krotna. Dyski SSD to przepaść względem talerzowców.

 

A odpowiadając na pytanie: owszem, różnica jest, szybsze dyski są odrobinę szybsze. I nie chodzi tu o sam transfer danych, bo ten potrafi być całkiem spoko w HDD. Największy zysk masz w SSD z natychmiastowego dostępu do danych, głowica nie musi szukać na dysku sektorów, które chcesz własnie odczytać czy zapisać, głowica nie musi czytać w kilku miejscach jednego pliku, bo dane są zdefragmentowane. O co nie zapytasz, to SSD od razu odpowiada, HDD zanim zacznie podawać dane musi je odnaleźć na talerzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD nadal sa drogie w porównaniu z talerzowcami.

1 TB SSD kosztuje około 300zl a 1 TB HDD jakies 130.. wiec roznica jest

Co Ty nie powiesz...pisałem jak było w 2012r.

 

Jak za drogo to nie kupuj i zostań na swoim HDD :E

 

Jak kupowałem z 2 lata temu mojego 1 NVME 512GB płaciłem 500zł. a były i droższe...

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 TB SSD kosztuje około 300zl a 1 TB HDD jakies 130
Ciekawe niby gdzie? Promocje mnie nie interesują, ważne ceny regularne. Pewnie lubisz lipne "okazje" po zwrotach, uszkodzone z wadami ukrytymi, z zerowanym SMART itd. Najtańszy 1 TB HDD to ok. 160 zł, a to bezsens by kupować najtańsze. Taniej to już tylko dyski wyciągane z laptopów, ale tu już nie ma pewności czy sprzedawca nie kłamie.

 

Co do wydajności to sobie obejrzyj filmy na youtube np.:

- jak widać są problemy mimo bardzo wysokiego fps.

 

Podstawowy problem HDD to mielenie. Odczyt 4K dla HDD jest rzędu 1 MB/s, a dla SDD 20-40 MB/s (oczywiście są gorsze i lepsze, ale nawet straszne 6 MB/s miażdży HDD). Windows lubi sobie mielić w tle, na SSD tego nie zauważysz, na HDD wkurza jak diabli, podczas mielenia szybkość spada do krytycznych poziomów (choć nie 4K). Trzeba by znaleźć testy nie ze średnim fps, ale z minimalnym, wyliczającym przecięcia (jedynie to udało mi się znaleźć - na dole: https://pclab.pl/art67323.html).

Edytowane przez sino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakich grach, nowe UbiBoxy to faktycznie pewnie zyskują, ale cała masa starych gier spokojnie jeszcze działa na HDD. Na przykład w FC4 nie widzę żadnej różnicy w ładowaniu czegokolwiek po przeniesieniu na SSD. No chyba, ze te ścinki przy szybkiej jeździe to nie była wina CPU, ale na 99% była, bo użycie 99% i5 a 20% ogólnie i max 80% na jednym rdzeniu 3700X robi różnicę...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam szybkie pytanie ze strony laika:

 

Jest różnica w grach miedzy dyskami HDD, kiedy np.:

 

Jeden dysk ma 7200 obrotów na minutę prędkości obrotowej, a drugi 5400, przy założeniu, że reszta specyfikacji jest niezmienna?

 

Albo innymi słowy: Czy szybkość obrotowa między dyskami twardymi ma znaczenie(przede wszystkim w grach)? Czy można powiedzieć np. że 7200 obroty to zwykle lepsza wydajność niż 5400??

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

tak prędkość obrotowa dysków ma znaczenie. Dyski z prędkością 7200 są teoretycznie szybsze od dysków 5400.

Dzisiaj prędkość hdd ma marginalne znaczenie, robią przeważnie za magazyn. Pod system,programy, gry itp. (typowe rzeczy na komputerze :) ) używa się SDD.

Dla przeciętnego użytkownika wystarczy ssd 512 GB (mało prawdopodobne żeby zapełnił cały dysk), Dyski hdd na magazyn maja sens, jak dla mnie od 4tb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD nadal sa drogie w porównaniu z talerzowcami.

1 TB SSD kosztuje około 300zl a 1 TB HDD jakies 130.. wiec roznica jest

Różnica w prędkości też jest. Po prostu talerzowce są jak ciężarówki, do trzymania wielkich ilości danych (archiwum) a SSD to bolidy formuły jeden, do przetwarzania danych (dysk systemowy). Obecnie talerzowce są stosunkowo drogie, a SSD stosunkowo tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 TB SSD kosztuje około 300zl a 1 TB HDD jakies 130.. wiec roznica jest

Rynek wtórny....

 

Dla przeciętnego użytkownika wystarczy ssd 512 GB (mało prawdopodobne żeby zapełnił cały dysk)

No mało prawdopodobne,żebym zapełnił SSD 500/512GB,ale ja z kolei powoli myślę o SSD 1TB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taką sytuację w Cieniu Wojny korony na drzewach doczytywały się z lekkim opóźnieniem, z ciekawości przerzuciłem na ssd i problem znikł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze pozbądź sie przyzwyczajeń HDD to po prostu miniona epoka.

SSD jest czymś co bardziej poprawia komfort i responsywność niż najlepszy proc czy podwojenie ramu.

W dzisiejszych czasach tylko SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...