Skocz do zawartości
marioking

200ge i m2 nvme na b450

Rekomendowane odpowiedzi

Celem jest kompik do www i dodatkowo player pod 4k/hdr do tv...

 

Więc najtaniej i najefektywniej wychodzi Athlon 200ge i jakieś b450, bo tu jest zapewnione hdmi 2.0b, tylko pojawiło się "ale" przy wyborze dysku m2, może o mp510 nie myslałem tylko jakimś średniaku sx6000 lite... Według specki procka nvme ma ograniczone do x2, w sumie to nie rakieta może być... Problemem jest jednak płyta b450, gdzie gigabyte/asus określaja w specyfikacji ze z athlonem może być tylko m2 SATA mimo że mają x4! w asrock potwierdza że jednak x2 nvme do athlona... Co jest, to w końcu na gigabyte/asus nvme nie zadziała? Nawet na x2??? Bo ja już głupieje czy to nie zależy od procka???

 

Ps. Nie wiem czy to temat procka czy płyty? ;)

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły 2.5 cala

 

NVME będzie się marnował ale przy obecnych cenach czemu nie

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie o to chodzi, przy takiej cenie szkoda kupować coś mniej, i jednak komfort startu i działa nia minimalnie na korzyść... bo jak za ~20zł jest o 1,500 wiecej odczytu, zamiast tylko 500 to jednak razi... ;)

 

I żeby nie było jakiś klasyk się odpali czasem, Civ V :)

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie o to chodzi, przy takiej cenie szkoda kupować coś mniej, i jednak komfort startu i działania minimalnie na korzyść... bo jak za ~20zł jest o 1,500 wiecej odczytu, zamiast tylko 500 to jednak razi... ;)

W realnych Twoich zastosowaniach nie zobaczysz tego jednak

 

Do gier jednak starczy coś na SATA

 

Twój wybór ale pamiętaj że NVME się trochę grzeją ale są też wersje z radiatorami

 

Przerabiałem NVME do gier i powiem Ci że do gier i systemu to nie ma różnicy ale wcześniej były one drogie a teraz potaniały

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi athlonami to w ogóle było śmiesznie - specyfikacyjnie są dość przycięte, ale w pewnym momencie biosy odblokowały zarówno i/o jak i podkręcanie...

 

Generalnie na AM4 storage jest konfigurowalny:

x2+SATAe

x2+2*SATA

x4

 

Stąd też takie rzeczy zależą od konkretnej płyty i tego, jak poprowadzono na niej ścieżki. Większość płyt B350/B450 jeżeli ma 6 portów SATA, to właśnie z tego łącza uzyskuje 2 gniazda.

 

Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jest tylko "zależy".

 

No chyba, że użyjesz adaptera z klasycznego PCIe na M.2, wtedy masz gwarancję pracy na 3.0 x4 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy bulwersuje ;) Ale dzięki za klaryfikacje że producenci płyt są tymi złymi... Gdyby nie to głupie hdmi 2b to mi nawet a320 pasi, bo nie potrzebuje sekcji/fanaberi czy potencjalu oc, tylko cheapest motherboard... A te "wątpliwe" są właśnie najtansze... b450-s2h czy b450m-a.. zreszta kto wie może z czasem wpadnie apu 7nm i takie nvme zyska a jak bedzie wersja sata skrzydeł nie dostanie... i jednak jakoś jak kumpel wpadł z lapkiem nvme to botowaoeni jednak percepcyjnie było odczuwalnie szybsze... A co do adaptera PCIe to jednak jakby nie było zbedne koszty, a chciałem to zrobić jak najtaniej...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy bulwersuje ;) Ale dzięki za klaryfikacje że producenci płyt są tymi złymi... Gdyby nie to głupie hdmi 2b to mi nawet a320 pasi, bo nie potrzebuje sekcji/fanaberi czy potencjalu oc, tylko cheapest motherboard... A te "wątpliwe" są właśnie najtansze... b450-s2h czy b450m-a.. zreszta kto wie może z czasem wpadnie apu 7nm i takie nvme zyska a jak bedzie wersja sata skrzydeł nie dostanie... i jednak jakoś jak kumpel wpadł z lapkiem nvme to botowaoeni jednak percepcyjnie było odczuwalnie szybsze... A co do adaptera PCIe to jednak jakby nie było zbedne koszty, a chciałem to zrobić jak najtaniej...

Uśmiałem się a już późna pora :lol2:

 

Jeśli już podajesz jakieś argumenty to jakieś rzetelne a nie z d...py... :E

 

A poza tym nie podajesz punktu odniesienia(może to był jakiś SSD SATA padaka z niskim zapisem i odczytem :hmm:) ..tyle lat na forum... :E

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jednak jakoś jak kumpel wpadł z lapkiem nvme to botowaoeni jednak percepcyjnie było odczuwalnie szybsze...

Obserwacja wyrwana z kontekstu.

 

 

Na SFF jest temat w którym jest poruszany temat HDMI 2.0 - i w telegraficznym skrócie płyty bez formalnej obsługi 2.0 ogarniają taki sygnał, po prostu producent płyty tego nie testował -> KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na SFF jest temat w którym jest poruszany temat HDMI 2.0 - i w telegraficznym skrócie płyty bez formalnej obsługi 2.0 ogarniają taki sygnał, po prostu producent płyty tego nie testował -> KLIK

 

Tylko to że na płytach z hdmi 1,4 da się odpalić 4k w 24hz to nijak ma się do porównania że na hdmi 2a pójdzie to w 60hz a tym bardziej nie ma przełożenia że z hdmi 2b będzie 60hz 10bitowy kolor 4:4:4 co dopiero pozwala mieć pełną zgodność HDR/HDCP2.2, takie istotne szczegóły bym powiedział... Co prawda na niektórych płytach z hdmi 2a da się to uzyskać, o ile są specyficznie skonstruowane i hdmi uzyskują się z kanału Displayport za pośrednictwem specyficznego układu MCDP2800-BC, ale wchodzenie w taka "gentyke" płyty to jak dzielenie włosa na czworo.

 

Zaskoczyło mnie że właśnie w płytach droższych od tych najtańszych B450 dalej potrafi być hdmi 1.4, co za dno... Sprawdziłem na początek Gigabyte/ASUS i skoro było HDMI 2b tak założyło że od b450 to standard, bo to głównie wnoszą apu, a tu nawet 100zł droższy MSI potrafi mieć hdmi 1,4 kpina jakaś...

 

I iśc w droższą płyte wcale nie rozwiązuje problemu, bo mimo że pozwoli na NVME 2x to z kolei kluczowe wsparcie 4k HDR zanika... Dobrze spojrzałem że taki adapter pci express nvme kosztuje ok 30zł nawet??? Czy to ma jednak ma wpływ na jakość tego "mostka"... Bo tak wychodzi jednak znacznie taniej niż adekwatna płya 4k HDR i zgodność z NVME...

 

Ps. I jak dla kogoś nieistotne jest że na ssd mu komp wstanie np w 12s a nie 8s na nvme, czy w civ załduje sie 35s zamiast 32s, to nie wiem jak inaczej określić to, że jest to percepcyjnie zauważalna różnica.. nie każdy jest spostrzegawczy i dla niektórych nie ma różnicy w monitorach 50/60hz a 144... ale płacić praktycznie tyle samo za coś gorszego, to po prostu głupota... Bo to, że teraz niekoniecznie się z tego skorzysta, nie jest wyznacznikiem ze za rok-dwa się coś nie zmieni i lepiej zwyczajnie mieć zapas...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak formalna obsługa HDMI 2.0b jest Ci potrzebna to faktycznie wybór płyt się zawęża.

 

Weź pod uwagę że:

1) B450 zostały wydane po X470

2) Założenie producentów jest takie, że jak ktoś bierze drogą płytę, to zwykle i CPU, a nie zatrzymuje się na APU

 

Za taki adapterek 20-30zł to nie jest góra pieniędzy, w szczególności gdy porównasz z kwotami które niektóre osoby potrafią wywalić za taki sam sprzęt, ale znanej firmy - tamci sobie potrafią życzyć w okolicach 100zł. Zawsze to jest pasywna płytka-adapterek, stąd wywalanie dużych kwot za to mija się z celem.

 

Faktycznie dziwnie producenci prowadzą te linie do pierwszego M.2 przy athlonach. Na takiej B450M TUF Pro Gaming są dwa porty M.2 (drugi 3.0 x2, czyli pod względem praktycznym coś lepszego niż 2.0 x4), ale na niej też pierwszy M.2 jest tylko SATA przy athlonie.

 

W opisie Prime B450M-A nie ma żadnej negatywnej wzmianki o problemach z M.2 przy athlonie :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W opisie Prime B450M-A nie ma żadnej negatywnej wzmianki o problemach z M.2 przy athlonie :hmm:

 

Tutaj się kłania olewanie przez asusa strony www, bo nawet nie zaktualizowali w dziale specyfikacji wsparcia Athlona, ale po zagłębieniu się do sekcji download jest aktualizacja manuala i tam pojawią się przypis, że przy Athlonie m2 jest ograniczone do SATA :(

 

Ja tam jak najbardziej nie jestem skłonny przepłacać za złote zgłoski na pcb adapterka i wydawać 70-100 zł jak równie dobrze się sprawdzi noname za 25zl, właśnie o to pytałem, a na alli to potrafi kosztować niecałe 8zł z darmową dostawą!!! Dzięki za naprowadzenie bo mogę wziąć tańsza płytę, mieć hdmi 2b, nvme w pełnym 4x i taniej niż ogarnianie tych niespójnych i niezgodnych z rzeczywistością specyfikacji ograniczeń.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, poranek, to sprawdziłem tylko polską stronę i manuala :E

 

Naprawdę w głowie mi się nie mieści, że taką firmę nie stać na aktualizowanie specyfikacji na stronie i w instrukcji.

Czytaj wszystkie świstki w dziale manual albo pamiętaj, by zawsze przełączyć się na angielską stronę (na niej jest), nieważne jak Cię google zaprowadzi :thumbdown:

 

Smutne trochę jest to, że to co nieraz robiono w płytach serii 300 było lepsze w temacie portu M.2 niż teraz.

Bo potrafiły dawać opcje:

M.2 PCIe x4

ALBO

M.2 PCIe x2 + 2*SATA

ALBO

M.2 SATA (z chipsetu) + 2*SATA

 

Jedyne czego się w końcu w B450/X470 producenci nauczyli to to, że można dwa porty SATA chipsetu zamienić na PCIe 3.0 x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podejście ASUSa to i tak pikus w olewaniu APU przez samego AMD!!!! W głowie się nie mieści żart jaki wywinęło AMD!!! Okazuje się, że mimo, że sprzęt jak najbardziej obsłuży rozdzielczość 4k HDR, to nie przy jakiejkoliek treści zabezpieczonej DRM, bo AMD od dwóch lat wydaje dla APU i Vega drivery które wspierałyby DRM/HDCP2.2! A poóki co nie ma! Więc nie obejrzy się na tym sprzęcie nawet Netflixa 4k tym bardziej pewnie Disney+... a miałem tu planik na jakieś tunelowanie jak disney bedzie się opózzniał w naszym kraju :( Oczywiście intel o to zadbał i jakoś nie ma z tym problemu... AMD ledwie dwa miesiące temu wydało takie drivery dla kart 5700X.... Jak tak traktuja klientów którzy wydali kilka tysiecy jakoś nie sadzę by prędko poczuli się względem takich co wydali kilkaset złotych i czekają od dwóch lat! Więc dla mnie ta eskapada traci sens...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod pytanie.

Orientuje się ktoś, czy na płycie z chipsetem A320 i Athlonem 200GE port m2 ma dostępną przepustowość obciętą do x2?

Pytam, bo wyrwałem w dobrej cenie CS3030 500GB i wymieniłbym rodzicom ich CX400 na coś solidniejszego i większego przy okazji.

Nie chodzi o skok wydajności, bo różnicy nie zauważą, co o uniknięcię błędu satafirm s11, który prędzej czy później na obecnym nośniku pewnie się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii tak, w praktyce jeżeli bios odblokowuje funkcjonalność tego 200GE, to zarówno poszerza główne PCIe z x4 do x8, jak i storage z x2 do x4.

 

Jeżeli nie, to są dwie szkoły podłączania storage z procka do slotu. Było dyskutowane kilka postów wyżej.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko posty powyżej dotyczyły chipsetu B450, stąd moje pytanie @MitycznyJeż

Zostaje tylko wpiąć i sklonować system w takim razie.

Dzięki! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem wyżej ogólnie o serii 300 ;)

 

Zależy od płyty - bo nowe rewizje/modele a320 mogą bazować na pcb płyt serii 400.

Bazowo może być obsługiwane tylko SATA. Jeżeli dobrze pamiętam, to w którymś menu agesy była opcja wymuszenia PCIe na M.2 - jeżeli płyta ma ww. unlock, a dysk nie działa, to może się to przydać. Może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, warto czytać czasami manuale:

AMD 7th Generation A-series / Athlon™ processors:

- 1 x M.2 socket 3 with M Key, Type 2242/2260/2280 (SATA mode) storage devices support.

 

Pozostaje zatem upolować jakiegos Ryzena 3 2200G :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...albo podłączyć po adapterze do głównego x16, jeżeli nie planuje się karty w tamtym miejscu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...