Skocz do zawartości
TDK99

Dysk NVMe na płycie MSI Z97M-G43 (1150 Haswell)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę MSI Z97M-G43 (podstawka 1150), na której jest slot M2 PCI, a z instrukcji wynika, że szybkość tego złącza wynosi do 10 Gb/s (czyli więcej niż 6 Gb/s deklarowane dla złącz SATA). Taka szybkość jest okupiona utratą niektórych możliwości, o czym instrukcja pisze tak:

 

* The SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a module in the M.2 port.

** M.2 PCIe interface only supports UEFI option ROM, NOT support legacy option ROM.

*** M.2 PCIe interface does not support RAID 0, RAID1, RAID 5 and RAID 10.

 

Wygląda więc na to, że BIOS obsługuje NVMe.

Nie chcę wkładać dysku NVMe do tego slotu na płycie, bo prędkość 10 Gb/s, choć większa niż SATA, ograniczy mi transfer do ok. 1100 MB/s. Chciałbym kupić adapter M2 wkładany do gniazda PCI-e, żeby wykorzystać pełną prędkość nowoczesnego dysku NVMe i mieć transfer na poziomie 2500 MB/s.

Pytania brzmią:

1. czy będę mógł bootować system Windows 10 z dysku NVMe w adapterze włożonym do gniazda PCI-e na tej płycie? A jeśli tak, to

2. Jaki dysk polecacie o dobrym stosunku wydajności i pojemności do ceny?

 

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie nie osiągniesz prędkości 2500 MB/s bo drugi slot to PCIe 2.0. Prędkości gdzieś około 1500 MB/s. Dysk np. PNY CS3030.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie nie osiągniesz prędkości 2500 MB/s bo drugi slot to PCIe 2.0. Prędkości gdzieś około 1500 MB/s. Dysk np. PNY CS3030.

 

A jakbym włożył adapter do pierwszego slotu? Nie używam karty graficznej, tylko integry, więc slot PCI-e 3.0 x 16 jest wolny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wówczas prędkość nie będzie obniżona i system wystartuje.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i rozwianie wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Podłączam się do pytania (minęły 2 lata ?) posiadam płytę msi Z97-g43 i chciałbym zainstalować nowy dysk SSD i stąd moje pytanie jaki dysk wybrać czy na SATA czy celować już w m2 i przejściówkę PCIe, dodam że pierwszy slot PCIe 3.0 zajmuje karta graficzna, więc pozostaje 2.0 więc chciałbym wybrać dysk z takimi parametrami które maksymalnie obsłuży ten slot (nie chcę przepłacać za dysk który i tak nie wykorzysta w pełni swoich możliwości). Chciałbym ten dysk wykorzystać na instalację systemu i kilku programów, które są potrzebne córce w szkole, między innymi Visual Studio. Mogę się spodziewać szybszego uruchamiania systemu Win10 64 i szybszego działania ww Visual Studio? 

Z góry dziękuję za podpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta nie posiada M.2.
Oszczędź sobie kłopotu i kup normalny ssd 2,5" sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Podłączam się do pytania (minęły 2 lata ?) posiadam płytę msi Z97-g43 i chciałbym zainstalować nowy dysk SSD i stąd moje pytanie jaki dysk wybrać czy na SATA czy celować już w m2 i przejściówkę PCIe, dodam że pierwszy slot PCIe 3.0 zajmuje karta graficzna, więc pozostaje 2.0 więc chciałbym wybrać dysk z takimi parametrami które maksymalnie obsłuży ten slot (nie chcę przepłacać za dysk który i tak nie wykorzysta w pełni swoich możliwości). Chciałbym ten dysk wykorzystać na instalację systemu i kilku programów, które są potrzebne córce w szkole, między innymi Visual Studio. Mogę się spodziewać szybszego uruchamiania systemu Win10 64 i szybszego działania ww Visual Studio? 

BIOS w tej płycie chyba nie obsługuje NVMe, więc system nie będzie bootował z dysku NVMe włożonego do gniazda PCI-e, mimo że dysk będzie działał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam, nie chce zakładać nowego tematu.

Mam płytę asus z97-k, jaki do niej najlepiej kupić dysk ssd? Obecnie nie mam gpu, ale już niedlugo ono zagosci w pcie x16

Czy jak kupie dysk m2 i wsadze go do tego wolniejszego slotu pcie to bedzie on dzialal z maksymalna predkoscia?

Ew. po prostu niech ktos cos poleci albo poradzi co zrobic. Strasznie wypadlem z obiegu przez ostatnie lata i sie po prostu nie znam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego ma dysk służyć? Jak typowe zastosowanie czyli gry to bierz coś na sata typu micron1300 lub mx500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 27.04.2021 o 21:07, TDK99 napisał:

BIOS w tej płycie chyba nie obsługuje NVMe

Zamiast chybotać lepiej sprawdzać (uefitool, mmtool) - najnowszy bios tej płyty jak najbardziej posiada moduły NVMe.

13 godzin temu, WTFurdoin napisał:

Czy jak kupie dysk m2 i wsadze go do tego wolniejszego slotu pcie to bedzie on dzialal z maksymalna predkoscia?

Nie, bo owy slot to elektrycznie 2.0 x4. Ale lepiej niż w M.2.

Ale moim zdaniem warto rozważyć NVMe nawet jeśli miałby teraz nie pracować w pełni swoich możliwości - raz, że mamy dysk w lepszym formacie przy ewentualnej modernizacji, i dwa, jeżeli faktycznie ma być grane, to DirectStorage może robić różnicę w przyszłych tytułach AAA.

I tak na marginesie, może usuń sygnaturkę? I tak nie jest aktualna, a stanowi ponad 2/3 posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...