Skocz do zawartości
wilu271

HD 7870 Sapphire OC - "dziwny" problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

otóż mam nietypowy (nie znalazłem podobnego) problem z moim GPU. Jakiś rok temu składałem budżetowy komputer oparty na xeonie i do zestawu trafiła używana karta HD 7870. Po zakupie karty oczywiście ją przetestowałem na wszystkie strony, wymieniłem termopady oraz pastę i wszystko było ok aż do czasu. Od ok miesiąca karta pod obciążeniem (głównie w grach) jakby wygaszała ekran monitora. Wyglądało to tak, że ekran gasł, pojawiała się informacja o włączeniu trybu oszczędnego a komputer nadal pracował tzn. pracowały wszystkie wentylatory łącznie z tymi na GPU. Po tym wygaszeniu jedyny sposób na odzyskanie obrazu to był reset komputera. Początkowo szukałem problemu w ustawieniach systemowych (oszczędzanie energii itd.) ale nic to nie dało. Z czasem problem narastał i jakakolwiek próba załączenia gry powodowała momentalne wygaszanie ekranu. Dodam, że praca na aplikacjach, przeglądanie internetu, youtube itd. nie sprawiały problemu.Parę dni temu postanowiłem zabrać się za to od podstaw. Przywróciłem wszystkie fabryczne ustawienia w biosie (xeon e5430 był podkręcony do 3,6 Ghz, karty GPU nie kręciłem), zainstalowałem nowy system, książkowo zainstalowałem wszystkie sterowniki i po przejrzeniu kilku for tematycznych zacząłem zabawę z diagnozowaniem karty. Do testów użyłem takich programów:

CPU-z, GPU-z, MSI Afterburner, MSI Kombustor, Benchmark Valley, hwmonitor.

Po odblokowaniu regulacji napięcia w MSI Afterburner zacząłem testować kartę.

1. Bez żadnych zmian:

Temp w spoczynku 32-33 stopnie, napięcie nominalne 1219mV, fan auto, zegary 1050 i 1250 (ustawienia stockowe)

Po odpaleniu Valley zawiecha po paru sekundach. Po restarcie na tych samych ustawieniach odpaliłem Kombusora i to samo.

Teraz zabawa z innymi parametrami:

- napięcie w górę (do 1250mv) - zawiecha

- napięcie w dół (na 1200mv) - zawiecha (wyczytałem gdzieś na forum, że kolega przy OC tej karty miał lepsze rezultaty po zmniejszaniu V)

- obniżenie zegarów do 1000 i 1200 przy nominalnym napięciu - zawiecha

- obniżenie zegarów do 1000 i 1200 przy podwyższonym/zmniejszonym napięciu - zawiecha

- manualne ustawienie fana na 60 % - zawiecha

idt. bawiłem się w różne kombinacje z takim samym efektem

Udało mi się "coś" uzyskać dopiero na nominalnych ustawieniach (V, zegary, fan-auto) ale zwiększeniu Power Limit do 20%. Karta przeszła Valley z max temp 73 stopnie ale jak odpaliłem na tych samych ustawieniach Kombustora to po ok 10-15 sekundach temp skoczyła do 93 stopni. Jeszcze raz test na Valley i wszystko ok, max temp. ponownie 73. Jeszcze raz Kombustor i znowu temp 93 ;(.

Co o tym myślicie??? Czy jestem w stanie jeszcze coś zrobić??? Karta już raczej na straty ale chciałbym jeszcze powalczyć:)???

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował zmniejszyć napięcie przy zwiększonym power limicie i wtedy sprawdzić temperatury (o ile nie będzie zwiechy).

Czyściłeś ostatnio kartę z kurzu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych kartach nie grzeje się rdzeń a pamięci. Moja sztuka też niby miała 70 stopni na rdzeniu, a wywalalo mi gry, sprawdziłem temperatury pamięci a tu 120 stopni (bodajże przy 130 wywalało kompa).

Jak u ciebie nawet na rdzeniu dobija do 90 stopni to musisz próbować undervoltingu, może trochę tempy spadną. Ewentualnie źle nalozyles pastę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tu nie ma co "diagnozować" tylko powiedzieć sobie, że karta padła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adnem84 - tak, karta czyszczona, nowa pasta nowe pady (nie jestem pewien czy o odpowiedniej grubości, gdzieś czytałem, że powinny być o gr. 1 mm, a dałem jakie miałem, jak gdzieś kupie odpowiednie to dla pewności podmienie)

 

lukibossss - te 90 stopni to tylko na tym Kombustor, dziś spróbuję ją ustabilizować i odpalić jakąś grę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrek1 - pewnie masz rację i pewnie się z nią pożegnam.

 

Co proponujecie w zamian???

Cenowo mam ograniczenia do powiedzmy 300 zł

Może hd 7970 (znalazłem obiecującą sztukę za 250 zł)

Co sądzicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie popsuje to bedzie pan zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

HD 7970 jeszcze szybciej padnie od 7870. Sam kiedyś zmieniłem podciągniętą HD 7850 na 7970 i długo nie przetrwała w moim kompie (też na s775). Przełożyłem sobie z niej chłodzenie tzn. ramkę z 3 wentylatorami (wersja Windforce 3X) na HD7850, która leży w zapasie. Do 300 zł to można znaleźć gtx 950, 1050 czy nawet 960. Do wyboru, do koloru.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja powoli zaczyna się klarować na plus;) Tak jak poradził lukibossss zrobiłem undervolting. Zszedłem z napięciem na 1,1 V i dałem Power Limit na max tj. 50%, zegary bez zmian. Zapuściłem Valley i przeszło bez problemu. Wyniki porównywalne a nawet trochę lepsze niż przy 1,219 V, temp. max 74 stopnie. Po Valley puściłem Kombustora i też poszło bezproblemowo tylko temperatury wyższe max. 84 stopnie. Udało mi się też włączyć Fortnite i pograć kilka minut bez problemu, temp. max 73 stopnie.

Niestety nie jest tak kolorowo jak bym chciał. W ustawieniach MSI AB mam zaznaczone żeby załączał się razem z systemem i początkowo tak robił. Obecnie, pomimo ustawień AB, muszę odpalać go ręcznie (podejrzewam, że uninstal i ponowny instal załatwi sprawę), ale dzięki tej sytuacji, nie wiedząc że AB nie działa, odpaliłem Valley i przeszło bez problemu na nominalnym napięciu:). Powtarzałem to jeszcze kilka razy i było ok. Niestety dziś rano przed robotą postanowiłem się jeszcze pobawić i bez AB znowu się wywalił na Valley, po obniżeniu napięcia jest ok. Wygląda tak jakby coś w karcie "zaskoczyło" po zabawie z napięciem więc jestem dobrej myśli.

 

Mały off topic do toska78:

od kwietnia nie było mnie na forum i dopiero wczoraj zobaczyłem wiadomość od Ciebie. Nie nie udało mi się ustabilizować procesora na FSB460, obecnie stabilnie pracuje na FSB440 ale przy FSB Strap to NB 400MHz, jak daje 333MHz to system nie wstaje. Jak skończę zabawę z kartą to się pobawię bazując na Twoich ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend trochę się pobawiłem i nie jest źle. Wymieniłem pastę na THERMAL GRIZZLY KRYONAUT oraz termopady na GELID GP-EXTREME TERMOPAD 12W/mK 1mm, efekt mnie bardzo zaskoczył bo temperatury spadły o ok. 10 stopni!!! W Valley max temp. 63 (było 73), w Kombustorze max temp. 69 (było 84). Niestety obniżka temp nie wpłynęła pozytywnie na dolegliwość karty, tzn. na naminalnym V dalej się wiesza, ale na 1,1 V śmiga bez problemowo. Mam nadzieję, że jeszcze trochę posłuży.

Dziękuję wszystkim za rady i uwagi

 

 

toska78:

bawiłem się też z kręceniem procesora ale max co mogę stabilnie uzyskać na FSB to 440.

Myślę, że to i tak niezły wynik zrobić z 2,66 GHz 3,52 GHz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Jeszcze małe sprostowanie bo może komuś się przyda jak będzie miał podobny problem. Otóż zakupiłem do kompa dysk SSD i chcąc go zamontować musiałem wypiąć GPU. Przypadkowo zobaczyłem że jeden z kabelków z adaptera 2 x molex na 6pin PCI-e jest urwany, kabel od złącza 6 pin (karta jest zasilana 2 x 6 pin ale z zasilacza miałem tylko jedno takie złącze stąd adapter). Był to czarny środkowy kabelek. Po wymianie adaptera i przeprowadzeniu testów wszystko jest ok. Karta bez undervoltingu nie wyłącza się :) Nawet trochę ją podkręciłem i też wszystko było ok. Tak więc popełniłem podstawowy błąd nie sprawdzając prawidłowego podpięcia. No nic, kosztowało mnie to ok 50 zł (pasta, termopady), ale może dzięki temu karta jeszcze trochę posłuży:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diagnozowanie korespondencyjne uszkodzonego układu jezdnego w samochodzie, a okazuje się że jest przebita opona. Jakie to częste...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...