Skocz do zawartości
Gobli

Jedna sieć, dwie bramy internetowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Poradźcie proszę co i jak...

Mam dwa biura. Każde ma swoją bramę internetową. W każdym (aktualnie) osobna domena Active Directory, DHCP, DNS - wszystko na Windows Server 2016 Standard.

Od niedawna biura połączone są siecią WiFi, a niedługo zamiast niej będzie światłowód. Gdy ten się pojawi, zamierzam przenieść dane z jednego biura do drugiego, a kompy przepiąć do jednej domeny. Ale...

Ale chciałbym zachować ten podział z bramami internetowymi: by każde biuro korzystało ze swojego łącza.

Jak się za to zabrać? Jedyne "proste" (nie wymagające jakiejś tajemnej wiedzy z zakresu konfigurowania switchu i routerów Cisco) to filtr MAC na serwerach DHCP w Windowsie - niech DHCP a biura A odrzuca kompy z biura B, i DHCP z biura B niech odrzuca kompy z biura A.

Ale może należy to zrobić w inny sposób? O ile Windows nie ma dla mnie bardzo wielu tajemnic to w sieciach znajduję siebie debilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim i tak będzie zajmował się router. Komputer będzie się łączył ze swoją bramą (routerem) i to ta brama potem musi zadecydować, gdzie przekierować połączenie przez odpowiednie skonfigurowaną tablicę routingu.

Ale oba budynki powinny posiadać osobne zakresy sieci, żeby to działało, czyli na przykład budynek 1 192.168.1.0/24, a budynek 2 192.168.2.0/24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być w jednej podsieci to wystarczy na switchu łączącym oba budynki ustawić wycinanie odpytan DHCP.

Wtedy routery będą IP i swoje bramy przydzielać wewnątrz własnego budynku

 

Ewentualnie vlanem przeciągnąć internet z jednego budynku do drugiego i tam zrobić dual wan

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dopytam się nie lepiej kupić 2x jakiś router- np. TP-link i podłączyć go poprzez WAN do LAN modemu?Wtedy każdy router otrzyma oddzielny adres z modemu, ale dla swojej sieci będzie bramą na świat bigsmile.gif. Poprawcie mnie jeśli się mylę. scratchhead.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu to mozna sie tak bawic. W firmie sa jedna troche inne wymagania

 

Moze autor rozwiazal juz problem

 

Niestety nie wiemy czy sieci maja byc polaczone w warstwie L2 czy w L3.

Jak w L3 to mozna spokojnie routing zrobic jak w L2 to juz tak jak pisalem.

 

Jak mamy swiatlowod i 1Gbit wystarcza to ja bym przeciagnal vlanem lacze do drugiego budynku wstawil router z dual wan i na nim zarzadzal

Edytowane przez Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązałem tak, że wspólnota mieszkaniowa pokazała nam środkowy palec żądając idiotycznych kwot za to, że poprowadzilibyśmy piwnicą cieniutką rurkę ze światłowodem.

Więc zostałem przy dwóch biurach połączonych WiFi, w każdym biurze osobna domena AD a pomiędzy nimi zrobiony trust. Mam i dwie osobne bramy, i wymianę danych między biurami.

 

WiFi wymienimy na szybsze (5GHz ac), na razie ledwo daje radę.

Edytowane przez Gobli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się robi światło, później podpytujemy czy możemy. Jak możemy to pytamy o warunki. Jak są chore to olewamy.

Teraz oni wiedzą o kablu. Jakby nie wiedzieli a sami się dowiedzieli to i tak by go nie mogli zerwać bo to jest niszczenie mienia.

Pretensji nie będą mieli bo nie wiadomo czyje.

 

Niestety lata walki ze spółdzielniami i wspólnotami mnie nauczyły tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, czyli sugerujesz najpierw grzebać w nieswojej ziemi, a potem pytać czy można?

Jeżeli nikt się nie przyznaje do instalacji, to niby jakie niszczenie mienia?

 

Ja znam problem od drugiej strony:

-jeden operator chce kopać po terenie i wbić się w budynek od d... strony w tym przecinając kilka innych instalacji (nie podali jak głęboko chcą kopać, jak ominą kolizje); no ok ale odpowiadamy, że wolimy, żeby weszli od strony gdzie inni mają już wejście, do tego bezpośrednio w rozdzielnię, bez zabawy w ciągniecie instalacji przez hale garażową - cisza...

-inny chce modernizować linie na światłowody; sęk w tym, że nie mają żadnych instalacji na naszym terenie - znowu cisza...

 

Edit: czkawka forum

Edytowane przez Bono[UG]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='20 Listopad 2019 - 12:18' timestamp='1574248694' post='15703042']

Jeżeli nikt się nie przyznaje do instalacji, to niby jakie niszczenie mienia?

Tak mi się przypomniało ;)

A wiece jaki teraz jest porządek na moście Łazienkowskim po jego pożarze w 2015?

Wojskowe i policyjne światłowody, pożary mostów i bezpieczeństwo

Pożar na Moście Łazienkowskim uszkodził światłowody operatorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='20 Listopad 2019 - 12:18' timestamp='1574248694' post='15703042']

Eee, czyli sugerujesz najpierw grzebać w nieswojej ziemi, a potem pytać czy można?

Jeżeli nikt się nie przyznaje do instalacji, to niby jakie niszczenie mienia?

Zniszcz nie opisane i dostań pismo z kancelarii.

Przepisy są jakie są. Inna sprawa czy ktoś będzie o to walczyć.

 

Jeśli jest to zrobione nie inwazyjnie to tak.

 

Ja kiedyś grzecznie pytałem (błąd straszny) czy możemy podwiesić światłowód pod kablem energetycznym. Tauron zgodę wyraził ale mają taki burdel że sam Tauron nie posiada zgody na kable i za nich mieliśmy załatwiać zgody.

Wpadamy w strategiczne miejsce i chcemy kabel podwiesić.

No i się zaczyna. Panie mi kabel będzie przeszkadzać, obniża wartość działki itp.

Oczywiście to że kable tauronu przechodzą już mu problemu nie robi.

Internet za free to mało. Pytam się o ile mu to wartość działki obniży i jak skoro i tak kable ida.

Panie 50 000zl bo nikt mi takiej działki nie kupi.

 

Powiesiłbym bez pytania to problemu by nie było.

Zasonilbym się megaustawa zapłacił około 1500zl i temat zamknięty.

 

No i jak połowa wsi się cieszyła że będzie miała światłowód tak 5 lat minęło i dalej nie mają i wszyscy wiedzą komu dziękować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie wiadomo czyje, to i nie wiadomo kto uszkodził ;)

Skoro przyjdzie pismo z kancelarii, to wiadomo kto się przyznał do nieuprawnionego wejścia na teren prywatny, dodatkowo na nielegalną ingerencję w ten teren oraz instalację infrastruktury teleinformatycznej.

 

Odnośnie strategicznego miejsca, to bez niego sieć nie będzie działała, czy po prostu jest to najtańsza opcja poprowadzenia kabla? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się inaczej poprowadzić. Jakieś 14km inna droga przez miasto.

Problem taki że kablem trzeba przejść przez DK-1 i tu jest duży problem.

Najgorsze jest to że Generalna dyrekcja dróg ma swoja kanalizację co światła i tylko ich dobra wola... No ale nie i koniec.

 

Jakbyśmy kabel podwiesili to by nic nie zrobił.

Kabla by też nie mógł zniszczyć bo by został obciążony kosztami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja ostatnio wróciłem do AC z pompki ddc mocowanej właśnie na sztywno do socketu. Mimo że schodziła na 10%, 1000rpm, to jednak różnica jak między dniem a nocą, wentyle na 450rpm, zero terkotu, nic nie słychać a i buczenia/bzyczenia pompki też nie ma. Jedyne chłodzenie wodą w jakiejkolwiek formie jakie miałem, i którego faktycznie nie słyszałem do była skręcona pompka magicoola skręcona na minimum, w kartonie wypełnionym gąbką, za meblami, 3m od stanowiska A mimo to czasem wydawało mi się że ją słyszę.
    • Nie u Ciebie Marek  u kolegi wyżej zaobserwano drobiny 
    • Ewentualnie jeśli masz większy budżet to możesz zerknąć na Basilisk V3 PRO z Hyperscrollem, która ma kilka trybów:  - Free-spin obraca się swobodnie aż do momentu zatrzymania  - Tryb Tactile zapewnia odczucie skokowego przewijania zawartości do np. menu broni lub wyboru skilli.  - Smart-reel to hybryda dwóch poprzednich – scroll zachowuje skokowy tryb pracy do czasu, aż przewiniesz go szybciej.  
    • Przed tą samą komisją 23 maja (choć to jest wstępna data) stawi się Kaczafi w celu przesłuchania, więc można się szykować na pojedynek z Jońskim i zarazem można szykować popcorn na ten dzień. A co do piątkowego przesłuchania Kaczki przez komisję śledczą dot. Pegasusa, to kończę oglądać ten prawie 11 godzinny tasiemiec. Jak na moje to ani Kaczyński nie wygrał, ani komisja, więc pat. Z kolei tacy osobnicy jak Ozdoba oraz Gosek, ewidentnie głupki i debile, można było ich już wcześniej wykluczyć z obrad niż po 5 godzinach, gdzie niemal od samego początku tylko przeszkadzali i chamsko zachowywali i odpowiadali. Z tego co słyszałem przed taką samą komisją Kaczafi ma być jeszcze raz przesłuchany, może do tego czasu komisja się przygotuje lepiej na tego osobnika.
    • Bez systemu i z najlepszymi podzespołami do 6k to ASUS TUF z 8 rdzeniowym ryzenem 9, 4070 (115TGP) 32 RAM i spora 4 komorowa bateria 5800mAh. Lenovo, który podałeś @KwadratowyLolek, jest fajną pozycją z lepszym ekranem 2560 x 1600 (500nitów 240Hz), jako alternatywę możesz sobie zerknąć na Lenovo na 14 rdzeniowym intelu i5, ale ma 200 mniej nitów także jeśli zależy Ci na jasności to twoja propozycja 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...