Skocz do zawartości
asusek147

Partycja EFI na dysku hdd JAKO PARTYCJA Recovery

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie posiadam laptopa z dwoma dyskami jeden dysk to ssd 128g na którym jest zainstalowany system Windows drugi dysk jest zwykły o pojemności 2tb

 

chciałbym na tym drugim dysku stworzyć partycję EFI która będzie widziana z poziomu biosu ,chodzi o to że chciałbym na tą partycję wgrać instalator systemu windows ,po prostu zamiast używać pendrive z systemem chciał bym uruchomić go z takiej właśnie partycji jak na razie udaje mi się zrobić to w sposób takie że partycja jest widziana jako zwykłą bootowana partycja a nie jako efi

więc pytanie w jaki sposób mogę utworzyć taką partycję ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz system? nie pamietam jak inne ale Win 10 sam sobie robi taką partycje automatycznie. Zresztą nie wiem po co, to tylko kłopoty Windows będzie się musiał za każdym razem aktualizować, co zajmuje dużo czasu. O wiele szybciej jest ściągnąć najnowszy obraz ze strony MS i zainstalować świeży system z pendraka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale własnie ja tak chcę zrobić mam system Windows 10 za pendrive i z niego instaluję świeży system

 

cały senk jest w tym że system mam nieco zmodernizowany pod kontem dodania swoich programów ustawień ,oraz innych czynności wszystko to jest zmodernizowane programem NTLite

 

nie chcę za każdym razem używać pendrive do zainstalowana systemu tylko chciałem zrobić dodatkową partycję Recovery z której będę mógł uruchomić na nowo instalator Windows z poziomu biosu efi

 

chyba trochę żle mnie zrozumiałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobienie efi na 2 dysku to małe piwo, pytanie, jak chcesz z niego wystartować instalator

 

ale może podziała, jeśli umieścisz na niej cały instalator - może uefi uruchomi bootmgr.efi i bcd z folderu efi (jeśli tam jest), i zadziała; natomiast wątpię, że uruchomi z partycji recovery, bo jak zapisać link do recovery w bcd - może istnieje sposób, ale trzeba by poszukać; ewentualnie możesz umieścić na efi cały instalator poza install.wim - efi ok 1 gb, cały instalator + trzeba utworzyć folder sources, i w tym sources plik boot.wim z sources - natomiast install.wim na recovery - ale nie pamiętam, czy jako plik czy też w sources, musiałbyś sprawdzić - rozwiązanie wzięte z pena, bo od 09.18 instalator przeszukuje cały pen, tzn pen z partycjami, w poszukiwaniu install, nie trzeba nic specjalnie konfigurować (żeby obejść ograniczenia fat i install mógł mieć więcej niż 4gb); żeby ułatwić przeszukiwanie możesz zrobić tylko efi i recovery, partycje na windows utworzysz już z instalatora

 

efi - diskpart z cmd w trybie administratora i polecenie create partition efi size=xxxx

 

size w mb, przeliczamy 1gb=1024 mb, więc size=1024

 

format fs=fat32

 

oczywiście wcześniej gpt na dysku

 

natomiast recovery przez nadanie guid - musisz poszukać dokładnie poleceń, coś w rodzaju set id=xxxxx

 

wcześniej select disk numer i create partition size=xxxxx (żeby install się zmieścił, więc 4-5gb), potem set id=.., i musisz nadać literę, żeby kopiować instalator (tak samo efi), assign letter=w:

 

i sformatuj - format fs=ntfs

 

litery nie mają znaczenia, bo uefi rozpoznaje guid; w: to przykład

 

guid recovery = de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac

 

efi - c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b

 

podobno uefi rozpoznaje efi tylko po pierwszych 5 znakach

 

już dla 8 istniało rozwiązanie dla pena, ale tam na efi (dokładnie boot pena) były tylko foldery boot i efi oraz bootmgr i bootmgr.efi, reszta na 2 z ntfs, a polecenia dla bcd to

 

bcdedit /store g:\efi\microsoft\boot\bcd /set {default} device ramdisk=[h:]\sources\boot.wim,{7619dcc8-fafe-11d9-b411-000476eba25f}

bcdedit /store g:\efi\microsoft\boot\bcd /set {default} osdevice ramdisk=[h:]\sources\boot.wim,{7619dcc8-fafe-11d9-b411-000476eba25f}

bcdedit /store g:\boot\bcd /set {default} device ramdisk=[h:]\sources\boot.wim,{7619dcc8-fafe-11d9-b411-000476eba25f}

bcdedit /store g:\boot\bcd /set {default} osdevice ramdisk=[h:]\sources\boot.wim,{7619dcc8-fafe-11d9-b411-000476eba25f}

 

g = efi, h = u ciebie recovery; litery oczywiście dowolne

 

to start zarówno dla uefi jaki i mbr, jeśli mbr nie chcesz folderu boot nie kopiuj na efi, i 2 dolne polecenie niepotrzebne

 

cmd w trybie administratora, i 2 polecenia dla bcdedit - /store wskazuje ścieżkę do pliku bcd, czyli twojego efi i folderu efi, /set ustawia, gdzie ma szukać folderu sources z boot.wim i install.wim, boot.wim startuje instalatora

 

ale, jak napisałem, może niepotrzebne, bo instalator 10 sam znajdzie install.wim; ponadto z 8.1, nie wiem, czy aktualne dla 10

 

jeślibyś wybrał to z 8 efi powinno mieć 100-200mb, nie 1 gb

 

ps - nie jestem pewien, czy efi trzeba formatować, bo diskpart domyślnie sformatuje w fat32 - wróć na dysk, czyli select disk numer, i list partition, select partition 1, i detail partition, pokaże, czy już sformatowany; żeby utworzyć recovery wróć na dysk przez select disk numer, (bo partycje tworzy się na dysku), i create.., itd; może detail partition pokaże także id, sprawdzisz, czy faktycznie efi - ale, jak napisałem, dla uefi istotny tylko początek, 5 albo 8 znaków, więc mogą się potem różnić

 

niewykluczone, że partycja aktywna także zadziała (także dla startu uefi) - na penie np robi się ją po prostu aktywną, nie musi byc efi i gpt - tylko musi być fat32, na penie jak wiadomo domyślnie fat32

 

ps2 - ale, po zastanowieniu, na gpt chyba nie zrobi się partycji aktywną - chyba że instalator sam zmieni typ tablicy partycji - niewykluczone, bo 10 ma do tego nawet specjalny programik, mbr2gpt

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prostszy sposób. Do tej pory stosowałem go dla pendrive ale przed chwilą sprawdziłem dla dysku i też działa.

Dysk musi mieć partycję typu GPT. Na dysku jako pierwszą trzeba utworzyć partycję, na której będzie znajdowała się instalacja i sformatować ją wybierając system plików FAT32 (partycja może mieć maksymalny rozmiar 32 GB, inaczej FAT32 nie będzie dostępny). Następnie wypakować wszystkie pliki z obrazu .ISO. Z tak przygotowanego dysku można uruchomić komputer, instalator wystartuje automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem twoją sugestię ale nie stety nie działa zrobiłem wszystko dokładnie jak mówiłeś partycji nie widać nawet w biosie efi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma partycji gpt, gpt to typ tablicy partycji dysku, nie samej partycji - w biosie\uefi nie widać partycji, tzn nie bardzo wiem, gdzie ich szukać, bios\uefi widzi tylko dysk; masz na tym dysku gpt - sprawdż albo w msinfo32, albo w prawywm kliku na partycji dysku - właściwości, sprzęt, zaznacz dysk na liście, własciwości poniżej, voluminy - będzie w styl partycji, jeśli nic kliknij wypełnij

 

rozwiązanie jak powyżej sam miałem zasugerować, ale zmyliło mnie to recovery, że chciałeś instalator na recovery, nie zwróciłem uwagi, że recovery = efi

 

partycji nie widać, bo z założenia niewidzialna, tzn bez litery - zobaczy diskpart, sprawdż w nim

 

nie lepiej po prostu zrobić obraz 10, np aomei, po instalcji trzeba wszystko instalować, ustawiać, itd, w aomei wszystko gotowe; na 1tb możesz sobie zrobić kilka obrazów

 

ps - nie jestem pewien, czy musi być gpt na dysku instalatora, może wystarczy aktywna w fat32, i start w csm-uefi; czy boot.wim wystartuje z boot czy efi też może bez róznicy, bo dopiero w nim wybierze się tryb instalacji - ważne, że gpt na dysku docelowym

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...