Skocz do zawartości
szolim31

Płyta główna, a chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do wymiany platformy. Chcę zakupić:

Ryzen 9 3900x

Gigabyte x570 aourus elite

Crucial 16GB 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15

Seasonic focus 750 80 plus gold

ADATA XPG SX8200 PRO 1TB

 

 

Pierwotnie myślałem o płycie Asus x570 prime pro, ale gdzieś ktoś napisał, że jest problem z chłodzeniem Noctua NH-d14 (że coś do końca nie pasuje), które obecnie mam i nie zamierzam go wymieniąć, bo jest świetne.

Odnośnie Gigabyte nic nie znalazłem, czy może ktoś z Was coś wie na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam płytę Asusa x570 i d14 i patrząc na zdjęcia obu płyt, to konstrukcyjnie wydają się podobne . Nie miałem najmniejszego problemu z montażem i działa Oki. Slot pcie jest dość blisko Socketu i jak widać u mnie, jest przerwa około 0.5cm od zapinki wentyla do pcb karty .

 

1bc59704752f4fdb.jpg

 

2dc17d05605b5c9f.jpg

 

 

5a4dbcc834d7f010.jpg

 

4f70488af3a6096d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi Ty masz Asusa wersje prime -p, a w wersji pro jest bardziej zabudowane porty I/O tzn. ta osłona i czy, aby tu nie będzie nic kolidować z chłodzeniem?

Bardzo dziękuję za zdjęcia.

 

caleb59 tak, wiem, już wrzuciłem do koszyka na all... "AM4 mounting kit" - bo gdzieś podziałem rachunek, a tak bym skorzystał z darmowej wysyłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego powiem tak, porównywałem te zdjęcia, oba w takim samym rozmiarze, mam wrażenie jak wersja pro by miała minimalnie niższy radiator niż u mnie, a ja mam od radiatora VRM , do radiatora coolera przestrzeń około 1-1.5cm, i patrząc na zdjęcia ta osłonka panelu ma max z 0.5cm , bo jedyne miejsce styku to właśnie czubek tej osłonki mógłby być. Nie miałem obu płyt w rękach, tyko porównuję na papierze + do mojej płyty. Rurki cieplne kończą się 1cm przed chłodzeniem sekcji zasilania, więc jest też luz pełen :). Jedyny minus noctuy na płycie asusa, to walka z demontażem karty graficznej, o ile moja to cieniutka kanapka, to jakaś topowa karta może skutecznie blokować odbezpieczenie portu pci-e . Ja sobie radzę długim kawałkiem drewna , bo miałem przyjemność 3x wyciągać gpu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie radzę długim kawałkiem drewna , bo miałem przyjemność 3x wyciągać gpu :).

No skąd ja to znam! :E U mnie to samo - w razie czego z pomocą służy mi stara, drewniana, wąska linijka szkolna - każdy kto posiada to chłodzenie ma z tym problem ale jak widać ludzie myślą podobnie i wpadają na te same patenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na msi to jeszcze łape udawało mi się wcisnąć, bez uszkadzania niczego, a tu jest już na prawdę ciasno :D. Jakbym miał backplate, to około 3-5mm luka tylko będzie :D. Ale spokojnie, będę sobie radził, zmieniać chłodzenia nie zamierzam, chyba że by jakiegoś custom loopa skonstruował na częściach z chin :D. Ale to bardziej dla wyglądu, niż dla wydajności, bo wątpię , że na ryzenie 3600 osiągnę mniej 10* na customie, niż na noctule :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za pomoc, sprzęt zamówiony, ale niestety 3900x przeszedł mi koło nosa* i wziąłem 3800x. Myślę, że też będę zadowolony.

 

*Morele wystawił pierw w cenie ok. 2285zł, a gdy chciałem kupić podniósł cenę do 2699....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, mnie w sierpniu zrobili w jajo z dostępnością płyty głównej, którą niby mieli, później się okazało, że nie mają by za 2 dni pojawiła się ponownie w cenie podbitej sztucznie do 500zł! :E

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nic nie koliduje z chłodzeniem, wszystko pasuje idealnie, no może prawie, gdyby nie ten nieszczęsny pstryczek przy slocie pcie x16 jak kolega wyżej pisał.

Różowo jednak do końca nie jest, bo z niewiadomych przyczyn k.dźwiękowa asus xonar essence, która działa przez jakąś godzinę po wyłączeniu systemu wiesza mi cały system. Gdy mam ją wpiętą w slot to system nie chce wystartować. Pokazują się diody czerwone, pomarańczowe i białe (czy jakoś tak) i tak w kółko. Karta ma podpięte zasilanie. Sprawna jest, bo działa na poprzednim komputerze, który stoi obok. Może ktoś miał taki przypadek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy bios ? Podobno błąd leży w biosie i to nie tylko w asusie. Wgraj najnowszy bios , jak nie pomoże to chwilowo zdemontuj do czasu nowego biosu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam wgraną najnowszą wersję 1404

 

 

Nowy bios 1405 załatwił sprawę i teraz wszystko działa jak należy, dzięki za pomoc, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...